Delimir Tasić Hauppauge WinTV PVR-150 i WinTV PVR-500Kada je predstavio prvu verziju Windows XP Media Center Edition operativnog sistema, Microsoft je najavio pravu revoluciju na polju desktop PC računara. Windows XP Media Center Edition 2004 je bio samo probni balon koji je trebalo da brojne PC asemblere pripremi za narednu mnogo raskošniju i savršeniju verziju: Windows XP Media Center Edition 2005, koji je ubrzo usledio. Specijalno izdanje Microsoft-ovog operativnog sistema namenjeno HTPC računarima (Home Theatre PC) u početku je bilo distribuirano samo kroz OEM kanale, da bi u poslednje vreme bilo ponuđeno i širokom krugu zainteresovanih korisnika. Na sajtu kompanije iz Redmonda može se naći veliki broj alatki koje treba da pomognu prilikom optimizacije operativnog sistema za pravilan rad sa jednim ili više TV tjunera. Ovde treba imati u vidu jednu veoma bitnu stvar. Naime, kada kažemo da je neka TV karta kompatibilna sa Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom tu ne mislimo da ona radi pod ovim OS-om sa svojim softverom. Naime, Windows XP Professional SP2 se od Windows XP MCE 2005 razlikuje praktično samo po eHome aplikaciji koja služi za pregled multimedijalnih sadržaja; gledanje TV programa i slušanje radio emisija posredstvom računara.
Ukoliko imate neku Windows XP MCE 2005 kompatibilnu TV karticu i Windows XP Media Center Edition 2005 operativni sistem to znači da vam dodatni softver za TV kartu ne treba, jer možete koristiti eHome softver. Ipak, zahtevi koje Media Center Edition 2005 postavlja pred računare, kada je gledanje TV programa u pitanju, nije zanemarljivo. Naime, Timeshifting nije moguće isključiti, pa su MPEG2 kompresija i dekompresija ono što računar sve vreme mora da radi u pozadini dok vi gledate TV program. Naime, u slučaju analognih TV tjunera, koji su najzanimljiviji domaćim korisnicima, signal se u samoj TV kartici konvertuje u MPEG2 stream. Kako je kompresija mnogo zahtevniji proces u odnosu na dekompresiju, Microsoft, sasvim ispravno, insistira da Windows XP MCE 2005 kompatibilna TV kartica mora imati hardverski MPEG2 enkoder kako bi sve teklo savršeno «glatko». Izuzetak je ATI All-In-Wonder serijal kartica koji je podržan, ali nema hardverski MPEG2 enkoder na sebi već koristi softverski MPEG2 enkoder kompanije CyberLink. Konvertovani signal MPEG2 formata se nakon toga neprekidno snima na HDD i pušta sa zakašnjenjem od par sekundi sa istog tog hard diska. Reprodukcija MPEG2 formata zahteva da na svom sistemu imate instaliran neki od MPEG2 dekodera. Većina MPEG2 dekodera se, naravno, plaća, a mi smo tokom testa koristili ATI CyberLink DVD dekoder koji košta oko 20 USD. MPEG2 dekoderi stižu i u okviru WinDVD odnosno PowerDVD paketa, a kao besplatna alternativa može se koristiti DScaler 5 filter koji je u eksperimentalnoj fazi, ali radi zadovoljavajuće.
Na taj način omogućeno je pauziranje žive TV slike tj. sistem će nastaviti da snima MPEG2 stream na HDD, ali ga neće prikazivati. Nakon što se ponovo aktivira prikaz žive slike, sistem će reprodukovati prethodno snimljeni signal, uz snimanje onoga što se trenutno dešava na TV programu. Naše iskustvo govori da Timeshifting jedino pod Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom tj. eHome aplikacijom radi besprekorno. Zaista su retki problemi sa ovom opcijom u slučaju Microsoft-ovog softvera. Kako je koncept HTPC računara zamišljen tako da u potpunosti zameni brojne kućne audio/video uređaje korisnički interfejs Media Center 2005 aplikacije je prilagođen upotrebi pomoću daljinskog upravljača. U tu svrhu, nakon predstavljanja retail verzije Windows XP MCE 2005 OS-a, Microsoft je ponudio i svoj daljinski upravljač koji u SAD košta oko 35 USD. Ovakav daljinski upravljač se povezuje na slobodan USB port računara, radi u saradnji sa ehrecvr.exe servisom što znači da mu nisu potrebni bilo kakvi drajveri. Uz jednu od, ovom prilikom testiranih kartica, isporučuje se baš jedan takav daljinski upravljač koji je u potpunosti kompatibilan sa Windows XP Media Center Edition 2005 sistemom. Pa, krenimo redom i pogledajmo kako izgledaju rešenja kompanije Hauppauge namenjena ovom sve popularnijem operativnom sistemu kompanije iz Redmonda…
Hauppauge WinTV PVR-150 Kartica pod nazivom PVR-150 stiže nam ovom prilikom u dve varijante. Prva varijanta podrazumeva retail pakovanje i u nazivu ima sufiks „MCE KIT“. U šarenoj kutiji se pored same kartice isporučuje i odličan, već spominjani, daljinski upravljač koji se sa računarom povezuje posredstvom USB kabla. Dužina samog USB kabla je zaista velika (može se i zameniti pošto se koristi klasičan USB kabl, kao za štampač) pa ćete risiver biti u prilici da pozicionirate na bilo koju lokaciju.
Model pod imenom WinTV PVR-150 je po našem skromnom mišljenju odlično početno rešenje za izgradnju sopstvenog HTPC računara. Relativno povoljna cena i neosporni kvalitet nameću WinTV PVR-150 kao idealno rešenje za zahtevnijem korisnike koji očekuju nešto više od uobičajene PCI TV tjuner kartice i već su davno prešli na Windows XP MCE 2005 u želi ili da eksperimentišu ili da pruže sebi sasvim novi kvalitet. Na kartici dominira izuzetno kvalitetan analogni LG tjuner koji nas je još jednom podsetio da u ovom segmentu analogna tehnologija još uvek nije rekla poslednju reč. U vreme kada sve veći broj proizvođača nudi minijaturne visoko integrisane TV kartice, Hauppauge WinTV PVR-150 nas je podsetio na zlatno dobra PCTV kartica vrhunskog kvaliteta.
Karticom dominira Conexant CX25843-23 audio/video dekoder koji prima sliku sa spomenutog analognog tjunera i prosleđuje je ka Conexant CX23416-12 MPEG2 enkoder čipu koji za svoje potrebe ima čak i dodatnu memoriju, a koja je implementirana na samoj kartici u vidu posebnog memorijskog čipa. Ovakvo rešenje sa čipom istog proizvođača smo već imali prilike da vidimo u slučaju Leadtek WinFast PVR2000 TV kartice koja je takođe kompatibilna sa Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom. Pored prijema TV signala, obezbeđen je i prijem FM Radio signala. Prijem TV i FM radio signala je izuzetno kvalitetan, a zvuk je za klasu bolji nego u slučaju naše referentne ATI All-In-Wonder X800GT kartice koja takođe radi pod Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom.
Uslovno rečeno slabiji model stiže u bulk pakovanju što znači da se uz karticu isporučuje u kesici samo i CD sa drajverima. Ipak, cena koja je ispod 60 eura za karticu koja ima na sebi hardverski MPEG2 enkoder čini nam se kao izuzetno povoljna. Kako kartice rade sa MPEG2 signalom nije potrebno dovoditi zvuk pomoću kablića na linijski ulaz TV kartice. Na samoj kartici nalaze se antenski ulazi za TV i Radio antene, S-Video i kompozitni ulazi za grebovanje video materijala, kao i stereo audio ulazi koji se takođe koriste prilikom grebovanja.
Kada je instalacija u pitanju, postupak ne može biti prostiji. Naime, nakon što ubacite karticu u slobodan PCI slot i uključite računar sistem će učitati i instalirati prateće drajvere sa CD-a i na vama je samo da pokrenete Media Center, odaberete opcije za podešavanje TV kartice nakon čega će opcija MyTV biti dostupna. Ukoliko automatsko skeniranje kanala nije dostupno (ova opcija pretežno funkcioniše sa digitalnim DVB-T signalom) moraćete ručno da dodate dostupne kanale, ali objašnjavanje ovog postupka više se odnosi na sam Windows XP Media Center Edition 2005 operativni sistem, a ne na same TV kartice koje ovom prilikom testiramo.
Hauppauge WinTV PVR-500 Windows XP Media Center Edition 2005 doneo je još jednu zanimljivu mogućnost, a to je podrška za više TV tjunera koja vam omogućava da dok gledate jedan TV program, snimate sadržaj drugog TV kanala. To nije sve, pa je tako moguće ugraditi do tri tjunera, a uz razne „nezvanične tehnike“ moguće je naterati sistem da radi i sa više od tri TV tjunera! Priča u multi-tjuner podršci je veoma bitna u slučaju Hauppauge WinTV PVR-500 kartice, jer je reč o modelu koji na sebi ima dva tjunera, dva dekoderska čipa i dva MPEG2 enkodera! Dakle, radi se o dve TV kartice implementirane na jednom PCB-u. Nakon, SLI grafičkih kartica koje se postavljaju u jedna PCI Express x16 slot, dobili smo i „SLI TV tjuner“ 🙂
Prednost ovakvog rešenja je što niste u obavezi da dovodite dva antenska signala, kao što je to slučaj kada biste postavili u računar dve WinTV PVR-150 kartice u dva odvojena PCI slota ili, kao u našem slučaju, jedan ATI All-In-Wonder X800GT i WinTV PVR-150.
Dakle, kao što smo već naveli, na kartici koja zauzima jedan PCI slot nalaze se dva digitalna TV tjunera, dva Conexant CX25843-23 audio/video dekoder čipa i dva CX23416-22 MPEG2 enkoder čipa sa sopstvenim memorijskim baferima! Sasvim logično ova kartica je najveća po dimenzijama od svih ovom prilikom testiranih i kao i u slučaju modela WinTV PVR-150 donosi izuzetan kvalitet slike (koristili smo komercijalni ATI CyberLink MPEG2 dekoder) i zvuka. Iako se na štampanoj ploči nalaze dva tjunera nije potrebno dovoditi dva antenska kabla do kartice, jer je pored tjunera implementiran i digitalni spliter koji deli signal i prosleđuje ga istovremeno na oba tjunera.
Kao i u slučaju WinTV PVR-150 kartice i PVR-500 model ima identičan set konektora: ulaze za TV i TF antenu; S-Video; kompozitni i audio ulaze. Kako se na kartici nalaze dva dekoderska čipa koji kontrolišu video ulaze, dodatni ulazi nalaze se na posebnom bracketu čijom montažom ćete dobiti dodatne S-Video, kompozitne i audio ulaze što će vam omogućiti istovremeno grebovanje sa dva izvora. Na dodatnom bracketu se nalaze samo video ulazi, a antenski ulazi su izostavljeni, jer se nedaleko od tjunera nalazi digitalni spliter koji signal sa antene deli i distribuira istovremeno na oba tjunera koji se nalaze na štampanoj ploči WinTV PVR-500 kartice.
Test sistem
Procesor
AMD Athlon 64 3800+ (Socket 939)
Matična ploča
MSI K8N Diamond
Memorija
1024 MB Kingmax DDR500 (1T 2.5-3-3-8, DualChanell)
Hard diskovi
2 x Maxtor DiamondMax9+, 80 GB, 8 MB keša, SATA150 Maxtor 300GB, 16MB keša, NCQ, SATA150
Raid kontroler
nForce4 nVRAID – RAID0 (Strippe) režim
Grafička karta
ATI All-In-Wonder X800GT
Zvučna karta
Creative Labs Live! 24-bit
DVD-RW uređaj
Nec ND-3500AG
Kućište i izvor napajanja
CoolerMaster Stacker 830 + Enermax Coolergiant 480W ATX 2.03
Monitor
Dell UltraSharp 2405FPW (24″, 1920×1200)
Operativni sistem
Windows XP Media Center Edition 2005 (SP2, Update Rollup 2, DirectX 9.0c)
Drajveri
nVidia nForce 6.70, ATi Catalyst 6.4
Testiranje Tokom testova koristili smo Windows XP Media Center 2005 operativni sistem sa update Rollup 2 kumulativnim setom zakrpa. Kako se u test sistemu nalazi i ATI All-In-Wonder X800GT kartica koja takođe radi pod eHome aplikacijom, zanimljivo je bilo videti hoće li se javiti bilo kakva kolizija između PVR-150/PVR-500 i ATI-jeve kartice. Kolizije ne samo da nije bilo, već je sistem besprekorno prepoznavao pridodate WinTV kartice i uredno nam nudio mogućnost rada sa dva tjunera (All-In-Wonder X800GT + WinTV PVR150) ili tri tjunera (All-In-Wonder X800GT + WinTV PVR500).
Moramo napomenuti da u slučaju rada sa više tjunera, sistem paralelno radi sa dva/tri MPEG2 strima koje kompresuje i dekompresuje u realnom vremenu (posao dosta olakšava prisustvo hardverskog MPEG2 enkodera) pa je bitna i brzina hard diska. Za najbolje rezultate poželjno je obezbediti jedan poseban hard disk čija će prazna particija biti odvojena samo za potrebe baferovanja MPEG2 video materijala. Na taj način će sama instalacija operativnog sistema biti odvojena od hard diska koji se neprekidno koristi za Timeshifting i performanse sistema će biti mnogo bolje!
Nakon što ste pokrenuli prikaz TV slike, Media Center 2005 omogućava nekoliko režima zumiranja slike. Tako prvi zum mod, prikazuje sliku odnosa stranica 4:3 bez ikakvih korekcija što znači da ćete na wide ekranu imati crne linije sa leve i desne ivice. Drugi mod je sličan pan-scan režimu u multimedijalnim plejerima, a treći režim razvlači sliku tako da popuni celu površinu wide ekrana, ali to ima za posledicu poremećaj geometrije prikaza. Novi režim zumiranja slike koji je stigao uz Update Rollup 2 je nadogradnja trećeg režima zumiranja slike i u njemu se deo slike uz ivicu deformiše, ali u centralnom delu ne dolazi do promene geometrije. Primenom ovog režima stiče se utisak da je sadržaj i inicijalno bio predviđen za ekrane wide proporcija. Ovakve mogućnosti će posebno biti od koristi vlasnicima WIDE (16:10 i 16:9) monitora i ove mogućnosti do sada nije imao ni jedan softver za kontrolu TV kartice, pa je to još jedna oblast u kojoj Microsoft eHome nadmašuje konkurentska rešenja.
Zoom mode 1
Zoom mode 2
Zoom mode 3
Zoom mode 4
Već smo spomenuli mogućnost ugradnje više tjunera u sistem koji radi pod Windows XP MCE 2005 operativnim sistemom. Mi smo koristili tokom testa ATI All-In-Wonder X800GT i naizmenično neku od Hauppauge WinTV kartica koje smo ovom prilikom imali na testu. U slučaju upotrebe WinTV PVR-500 dual tjuner karte sistem je prepoznavao čak tri tjunera. Takva kombinacija omogućava gledanje TV programa sa jednog kanala i paralelno snimanje sa druga dva različita kanala! Naime, moguće je programirati snimanje dve emisije čije se satnice poklapaju i gledati u isto vreme nešto sa nekog drugog kanala i obe emisije će biti snimljene! Operativni sistem, potpuno transparentno, koristi prvi slobodan tjuner, a mi samo možemo potvrditi da sve besprekorno funkcioniše. Uz pomoć trikova koji se mogu naći na Internetu, sistem se može naterati da radi i sa više od tri tjunera, koliko je zvanično podržano! Ipak, za takve operacije, mislimo da je potrebno imati dual core procesor i veliku količinu memorije. Snimljeni materijal moguće je gledati iz Media Center 2005 aplikacije ili npr. pomoću najnovijeg ATI AVIVO konvertera koji stiže uz ATI Catalyst 6.4 drajvere, konvertovati u bilo koji željeni format. Za time samo delimično ima potrebe pošto je direktno iz eHome aplikacije omogućeno narezivanje DVD diskova sa materijalom koji je snimljen sa TV tjunera.
Posebno smo bili zatečeni kada je sistem bez ikakvih kašnjenja i kočenja uspevao da snima signal sa dva TV kanala, a prikazuje sliku sa trećeg. Ni to nije bilo dovoljno, pa smo pokrenuli i snimanje sa trećeg kanala uz prikaz onoga što se trenutno snima na tom kanalu. Hardver je bio u potpunosti na visini zadatka. Velikog značaja ima i to što smo za potrebe snimanja koristili brzi Maxtor SATA disk od 300 GB sa 16 MB keš memorija i implementiranom NCQ tehnologijom. Visoke performanse koje ovakav disk pruža idealne su za primene poput ove. Sa druge strane, operativni sistem instaliran je na RAID0 nizu diskova, pa slobodno možemo reći da IDE podsistem ni u kom slučaju nije bio usko grlo, kao što je to mogao biti slučaj i da je hardver pokazao svoj maksimum na našoj test mašini.
Rezime Obe ovom prilikom testirane Hauppauge TV kartice karakteriše veoma kvalitetan prijem i odlična podrška pod Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom. Moramo naglasiti da sa ovim karticama, koje su da podsetimo bazirane na Conexant čipovima, nismo imali bukvalno nikakvih problema prilikom upotrebe Microsoft eHome aplikacije koja je sastavni deo Windows XP MCE 2005 operativnog sistema. Nažalost to se ne može reći za prethodno testirane TV tjunere kompatibilne sa ovim OS-om, a koji su imali na sebi ATI Theater 200 i ATI Theater 500 čipove. Baš zato, ukoliko vam je potreban jeftin TV tjuner sa hardverskim MPEG2 enkoderom i veoma kvalitetnom slikom, WinTV PVR-150 je odličan izbor. Bulk verzije ovih kartica, kao i u slučaju WinTV PVR-500 modela, se isporučuju samo sa drajverima na CD-u, ali se sa sajta proizvođača može skinuti i aplikacija za gledanje TV programa ukoliko ne koristite Windows XP MCE 2005.
Hauppauge WinTV PVR-500 – Benchmark Editor’s Choice
Jači model koji smo ovom prilikom imali na testu, Hauppauge WinTV PVR-500 donosi zaista neprevaziđene mogućnosti i omogućava iskorišćenje kompletnog potencijala eHome softvera. Dva digitalna tjunera takođe su, kao i u slučaju WinTV PVR-150 kartica, obezbeđivali zavidan kvalitet slike. Treba imati u vidu da smo kartice testirali isključivo pod Media Center-om i da je u tom slučaju slika sve vreme kompresovana u MPEG 2 format, ali smo kao referencu koristili ATI All-In-Wonder X800GT sa poslednjim drajverima iz Catalyst 6.4 paketa. Za razliku od ATI-jeve kartice, Hauppauge modeli davali su mnogo bolji kvalitet zvuka koji nije «distorzirao» ni na jednoj frekvenciji. Iako je veoma skupa, Hauppauge WinTV PVR-500 kartica je i tehnološki sam vrh trenutne ponude TV tjunera. Višednevnim testiranjem zaključili smo da ovakvo rešenje od PC računara pravi zaista napredan TV prijemnik sposoban za snimanje veoma kvalitetnih video snimaka u digitalnom obliku na hard disk. Cena koju treba platiti za ovako naprednu tehnologiju nikada nije bila mala, a MCE kompatibilni tjuneri su klasa za sebe koja se po mnogo čemu razlikuje od uobičajene kombinacije jeftine TV kartice i softvera sumnjivog kvaliteta. Kako god da okrenete Hauppauge WinTV PVR-500 je kartica koja je na nas ostavila izuzetno povoljan utisak, pa je mirna srca nagrađujemo našom prestižnom Editor’s Choice nagradom, jer je u pitanju najbolje rešenje za Windows XP Media Center Edition 2005 koje smo imali prilike da testiramo. Hauppauge TV kartice na test ustupio KimTec.