Hauppauge WinTV USB FM

Hauppauge WinTV USB FM

Iako smo u prethodnom periodu prikazivali uglavnom PCI modele TV tjuner uređaja ovom prilikom osvrnućemo se na nešto starije USB rešenje, koje će jednako pogodno biti vlasnicima starijih, ali i nešto novijih PC računara. Hauppauge proizvode do sada nismo imali prilike da testiramo, pa je test utoliko bio zanimljiviji...

    Sadržaj

      Delimir Tasić Hauppauge WinTV USB FMTV tjuneri namenjeni povezivanju na USB port računara imaju svestraniju primenu u odnosu na PCI revizije ovih uređaja. Pad cena prenosnih računara, uslovio je da dosta korisnika ili prelazi na notebookove ili kupuje prenosni računar kao drugi računar, pored snažnijeg desktop PC-ja. U oba slučaja, kao logično rešenje ukoliko je bitan i prijem TV signala, nameće se USV TV tjuner. Naime, na taj način biće moguće koristiti isti uređaj na stonom i prenosnim računaru što vas lišava potrebe kupovine dva TV tjuner uređaja za računar.

      Tržište TV tjuner uređaja polako, ali sigurno, se fokusira na modele koji omogućavaju hardversko komprimovanje video signala u MPEG2 format, a ovom trendu kumovao je Microsoft kroz predstavljanje Windows XP Media Center Edition 2005 operativnog sistema (prethodna verzija, 2004, je bila samo „probni balon“ i dosta je po pitanju multimedijalnih mogućnosti bila inferiorna u odnosu na najnoviju verziju). Ipak, korisnici koji ne nameravaju da PC koriste kao primarni uređaj za gledanje TV programa, ne treba im digitalni prijem (u našim uslovima nijedna stanica ne emituje digitalni DVB-T signal), već žele TV tjuner koji omogućava gledanje TV programa u prozoru dok oni nešto rade na računaru, nemaju potrebe za donekle komplikovanim MCE rešenjima.

      Kompanija Hauppauge je odavno poznata i domaćim korisnicima po svojim kvalitetnim WinTV rešenjima za prijem zemaljske i satelitske televizije. U proizvodnom portfoliju ove kompanije nalazi se na desetine TV tjuner uređaja, počev od onih koji se povezuju na USB portove i koji imaju mogućnost prijema samo analognog ili analognog i digitalnog signala, preko PCI modela sa i bez hardverskog MPEG2 enkodinga i podrške za Windows XP MCE 2005, pa čak i do proizvoda za Apple Macintosh računare. Iako, se Hauppauge ne može pohvaliti preteranom zastupljenošću na domaćem tržištu, moramo napomenuti da su u prošlosti proizvodi ovog čuvenog proizvođača imali izvesnog uspeha i među domaćim korisnicima. Naime, u vreme dominacije proizvoda kompanije Pinnacle na domaćem tržištu, Hauppauge je bio jedan od prvih koji je ponudio USB TV tjuner koji je imao i mogućnost hardverskog komprimovanja TV signala u cilju smanjenja količine prenetih podataka i prilagođavanja bandwidtha mogućnostima USB 1.1 veze.
      Ovom prilikom na testu nam se našao sličan uređaj koji je takođe predviđen za USB 1.1 i USB 2.0 protokol, ali koji pri tome, kako proizvođač navodi, ima jednake performanse ukoliko koristite bilo koji od ova dva interfejsa. To je, nažalost, postignuto degradacijom kvaliteta slike, ali ukoliko se TV program prati isključivo u prozoru nedostaci su manje vidljivi…

      WinTV USB FM

      Testirani uređaj stiže u ambalaži manjih dimenzija, a proizvođač je relativno skoro osvežio celokupnu liniju svojih proizvoda po tom pitanju. Ipak, mi smo na testu imali stariju varijantu koja stiže u ambalaži koje je zamenjena novijom. Nakon otvaranja paketa, zatekli smo WinTV USB FM uređaj zajedno sa FM radio antenom, audio kablom, setom uputstava za instalaciju, diskom sa drajverima i kompletnim uputstvom u digitalnom obliku. FM antena se donekle razlikuje od onih sa kojima smo imali prilike da testiramo u poslednje vreme. Ovakve FM antene obezbeđuju nešto bolji prijem, ali u gradskim uslovima ionako ne bi trebalo da bude problema po tom pitanju.

      WinTV USB FM je uređaj nešto većih dimenzija za šta je glavni „krivac“ analogni Philips TV/FM tjuner. Ne treba, sigurni smo, ponovo napominjati da analogni tjuneri daju nešto bolji kvalitet slike, ali su najnovije generacije Microtune 2121 TV tjunera, koji se nalaze na ATI All-In-Wonder karticama uspešno razbile taj mit. Pored Philips tjuner, na štampanoj ploči WinTV USB uređaja, svoje mesto našao je i Philips SAA7113H dekoderski čip, a vezu ka USB interfejsu ostvaruje Zoran USBVision koji do sada nismo imali prilike da vidimo na testiranim TV tjunerima. Ipak, čipovi ovog proizvođača su u prošlosti bili česti na TV kartama, kartama za video montažu i sl. Kompanija se danas fokusirala na profesionalna i rešenja za prenosne uređaje.

      Na WinTV USB FM uređaju nalaze se ulazi za FM i TV antene, kao i S-Video ulaz koji se pomoću priloženog adaptera lako može pretvoriti u klasični kompozitni izlaz. Kako se uređaj povezuje na slobodan USB priključak računara obratili smo pažnju na dužinu kabla. Naime, ovo je bitno, ako se ima u vidu da kabl nije moguće zameniti, kao kod sličnih uređaja ovog tipa, jer je USB konektor samo na kraju kabla koji se priključuje u računar. Ipak, kako je kabl dovoljne dužine, mislimo da će uređaj moći da se poveže na bilo koji računar, jedino problem može nastati, ako se kojim slučajem kabl ošteti.

      Philips SAA7113H specifikacija (preuzeto sa www.semiconductors.philips.com) * Four analog inputs, internal analog source selectors, e.g. 4 x CVBS or 2 x Y/C or (1 x Y/C and 2 x CVBS) * Two analog preprocessing channels in differential CMOS style for best S/N-performance * Fully programmable static gain or automatic gain control for the selected CVBS or Y/C channel * Switchable white peak control * Two built-in analog anti-aliasing filters * Two 9-bit video CMOS Analog-to-Digital Converters (ADCs), digitized CVBS or Y/C-signals are available on the VPO-port via I?C-bus control * On-chip clock generator * Line-locked system clock frequencies * Digital PLL for horizontal sync processing and clock generation, horizontal and vertical sync detection * Requires only one crystal (24.576 MHz) for all standards * Automatic detection of 50 Hz and 60 Hz field frequency and automatic switching between PAL and NTSC standards * Luminance and chrominance signal processing for PAL BGHI, PAL N, combination PAL N, PAL M, NTSC M, NTSC N, NTSC 4.43, NTSC-Japan and SECAM * User programmable luminance peaking or aperture correction * Cross-color reduction for NTSC by chrominance comb filtering * PAL delay line for correcting PAL phase errors * Brightness Contrast Saturation (BCS) and hue control on-chip * Real-time status information output (RTCO) * Two multifunctional real-time output pins controlled by I?C-bus * Multistandard VBI data slicer decoding World Standard Teletext (WST), North-American Broadcast Text System (NABTS), closed caption, Wide Screen Signalling (WSS), Video Programming System (VPS), Vertical Interval Time Code (VITC) variants (EBU/SMPTE), etc. * Standard ITU-R BT 656 YUV 4 : 2 : 2 format (8-bit) on VPO output bus * Enhanced ITU-R BT 656 output format on VPO output bus containing: * Active video * Raw CVBS data for Intercast applications (27 MHz data rate) * Decoded VBI data * Boundary scan test circuit complies with the “IEEE Std. 1149.b1 – 1994” (ID-Code = 1 7113 02B) * I?C-bus controlled (full read-back ability by an external controller and bit rate up to 400 kbit/s) * Low power (< 0.5 W), low voltage (3.3 V), small package (QFP44) * Power saving mode by chip enable input * Detection of copy protected input signals according to the Macrovision standard; can be used to prevent unauthorized recording of pay-TV or video tape signals.

      Softver Instalacija pratećih drajvera i softvera je zaista veoma jednostavna. Pomoću priloženog instalera prvo se pokrene instalaciona procedura koja će u Windows integrisati odgovarajuće drajvere za WinTV USB. Nakon reseta, potrebno je povezati uređaj na računar kako bi se drajveri aktivirali. Pošto je hardver instaliran, preostaje samo još da instalirate WinTV2000 i WinTV Radio. Sa zvaničnog sajta proizvođača moguće je preuzeti i ažurirane verzije drajvera i pratećeg softvera, a zanimljivo je da ceo paket softvera i drajvera koji je neophodan za pravilan rad kartice nije veći od par megabajta. U vreme kada je softver za TV kartice gigantskih razmera (dobar primer je spomenuti ATI All-In-Wonder) ovo je pravo osveženje.

      Iako je „težak“ svega 3 MB softver za gledanje TV programa, pod nazivom WinTV 2000 veoma je funkcionalan i solidno radi. Ono što nam je zasmetalo, svakako je pomalo neugledan i ružan korisnički interfejs, ali šta je tu je. Glavni prozor programa ne koristi standardan Windows XP izgled već je proizvođač odlučio da implementira sopstveno grafičko rešenje. Nakon, kraćeg perioda privikavanja na pomalo neintuitivan raspored komandi. Radio aplikacija pati od iste boljke – ružnog interfejsa. Ipak, ako dizajneri nisu baš bili puni elana dok su radili na WinTV USB FM aplikacijama, to se ne može reći i za programere koji su ovim programima podarili gotovo sve mogućnosti koje imaju moderni TV tjuner uređaji. Tako je prilikom snimanja TV programa moguće izabrati proizvoljan codec, a ograničenje je jedino spisak codeca koji su instalirani na vašem računaru. Snimanje statičnih ekrana tokom gledanja TV programa je takođe veoma jednostavno i sve slike se smeštaju u galeriju koja je reprezentovana umanjenim slikama u levom delu prozora WinTV 2000 aplikacije. Sve screenshotove je nakon toga moguće snimiti u nekoliko formata, među kojima je i JPEG sa mogućnošću podešavanja nivoa kvaliteta. Screenshotove je moguće snimati u različitim rezolucijama, ali moramo napomenuti da je nativna rezolucija slike koja se prikazuje 384×288, tako da odabir rezolucije screenshota veće od četvrtine PAL rezolucije dovodi, zbog lošeg algoritma za skaliranje, do prilično loših rezultata.

      Omogućen je i brzi pregled raspoloživih TV kanal (chanell surf opcija, kako se često naziva). Kako je prozor u kome se prikazuje TV slika većih dimenzija zbog prisustva kontrola moguće je koristiti i „virtuelni daljinski upravljač“ i odabrati prikaz slike u prozoru koji ima samo tanke okvire. Time će interfejs biti sličniji npr. ATI Multimedia Center aplikaciji.

      Moramo napomenuti da uređaj nismo mogli da nateramo da se instalira pod Windows XP Media Center Edition 2005 operativnim sistemom. Drajveri jednostavno nisu mogli da se aktiviraju. Ipak, Windows XP Home Edition nije nam priredio nikakve neprijatne situacije i uređaj je radio sasvim korektno pod njim. Ono što nas je definitivno razočaralo u slučaju testiranog uređaja svakako je kvalitet slike. Naime, iako je prijem odličan i većina kanala nema snega, prikaz TV slike vrši se u rezoluciji 384×288 što je za današnje pojmove premalo. To uslovljava sa svoje strane pojavu dosta zamućenja na slici, ali ujedno eliminiše i neprijatni flicker efekat. Ipak, kako većina današnjih TV kartica koja je sposobna za rad u rezoluciji 768×576 ima solidne deinterlace algoritme ne možemo reći da je flicker efekat problematičan u bilo kojoj rezoluciji. Ograničenja ovog uređaja potiču iz vremena kada je on osmišljen tj. kada USB 2.0 nije bio previše rasprostranjen. Zbog toga je proizvođač morao da pribegne kompromisnom rešenju i ograniči uređaj na nižu rezoluciju, kako bi propusni opseg USB 1.1 veze bio dovoljan za pravilan rad uređaja. Ipak, niža rezolucija ne mora da bude problem ukoliko pretežno gledate TV program u prozoru, pošto se u tom slučaju nedostaci ne primećuju u tolikoj meri. Promena kanala se odvija veoma brzo iako je u pitanju USB tjuner, pa možemo reći i to da je čip kompanije Zoran koji se brine za vezu sa USB interfejsom u kombinaciji sa Philips dekoder čipom i analognim tjunerom zaista solidno rešenje. Još jedna od prednosti WinTV USB FM uređaja jeste i to što se u potpunosti napaja preko USB priključka, pa nije potrebna egzibicija sa dodatnim USB kablovima i sličnim stvarima. Tome je delimično sasvim izvesno doprinelo prisustvo analognog tjunera koji troši dosta manje struje u odnosu na digitalni.

      >
      Galerija

      Na kraju testa Hauppauge kao proizvođač koji je specijalizovan za uređaje ovog tipa ponudio je osrednji proizvod. Naša najveća zamerka koju upućujemo svakako je lošiji kvalitet slike odnosno nemogućnost rada u rezoluciji 768×576 što je već postao standard za tjuner kartice bilo kog tipa. Kompatibilnost sa USB 1.1 vezom nije neophodna, ali samim tim što se ovaj proizvod i dalje nalazi u proizvodnom portfoliju Hauppauge-a govori da ova kompanija ne misli tako. Ipak, kako USB 2.0 veza koja je danas apsolutni standard nudi daleko veći protok tokom gledanja i snimanja TV programa nismo imali nikakvih problema, a sam softver radi veoma dobro. Ono što je neuobičajeno za uređaje ovog tipa jeste da se aktivni kanali veoma brzo menjaju što je prevashodno zasluga analognog tjunera. Ako se setimo početka implementacije digitalnih tjunera na TV karticama, znamo da je po tom pitanju bilo dosta problema. Ipak, ta situacija je danas donekle izmenjena, pa se spomenuti Microtune 2121 tjuner pokazao veoma dobro po tom pitanju. To konkretno znači da je već sada moguće proizvesti tjunere ovog tipa koji su neuporedivo manjih dimenzija. Prednost analognog tjunera, koju sve veći broj proizvođača ignoriše, odnosi se na nešto manju osetljivost i bolji kvalitet slike u većini slučajeva. Tako ni WinTV USB nije imao problema sa kvalitetom prijema niti smo uočili neke probleme po pitanju prijema u poređenju sa klasičnim TV aparatom sa kojim i inače poredimo TV tjuner kartice. Dakle, Hauppauge WinTV USB FM može biti dobar izbor prevashodno za korisnike prenosih računara. Prednost je što se uređaj napaja posredstvom USB priključka i ne postoji uopšte mogućnost, niti potreba, za dodatnim naponskim adapterom kao kod sličnih uređaja novijeg tipa. Ukoliko vas gledanje slike u prozoru zadovoljava ili ste spremni na kompromis kada je full-screen prikaz u pitanju Hauppauge WinTV USB FM obavlja korektno posao.
      Uređaj na test ustupio Mikros.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test