Aleksandar Božović
Intel Express X38 i X48 „Bone Trail“ & ASUS P5E3 Premium WiFi
Zahvaljujući Intel Core 2 Duo i Core 2 Quad seriji procesora, Intel suvereno vlada „High End“ tržišnim segmentom. Da bi ispratio i podržao sjajne karakteristike i performanse svojih udarnih modela centralnih procesora, Intel mora da obezbedi logiku odgovarajućih performansi. Performanse i mogućnosti kada je u pitanju sam vrh ponude ne smeju se dovesti u pitanje ni jednog trenutka. Upravo zbog toga je nedugo nakon Express X38 čipseta a na iznenađenje mnogih, Intel predstavio naslednika u vidu “X48” čipseta. Nakon predstavljanja čipseta i prvih test primeraka matičnih ploča baziranih na Intel Express X48 sistemskoj logici, prošlo je dovoljno vremena kako bi proizvođači „ispeglali“ prvobitne nedostatke od kojih pate beta test primerci, ali i izbacili usavršene verzije BIOS-a koji omogućuju “X48” čipsetu da se pokaže u najboljem svetlu. To je bio glavni razlog zbog čega smo upriličili ovaj mini test ploča baziranih na X48 čipsetu ali smo ih istovremeno uporedili i sa referentnim Intelovim modelom baziranim na X38 sistemskoj logici. Na testu su se našle tri ploče: Intel DX38BT, Intel DX48BT2 i ASUS P5E3 Premium. Ukratko rečeno, radi se o “teškoj Intel artiljeriji” i pravim predstavnicima premium desktop segmenta.
Intel „Bone Trail“
Intel je nakon XBX i XBX2 tj „Bad Axe“ serija matičnih ploča, predstavio sledeću generaciju proizvoda namenjenih entuzijastima pod oznakom „BT“ i „BT2“ tj. „BoneTrail“. Ne treba imati previše dobro pamćenje, dovoljno je posegnuti za primerima u bliskoj prošlosti i setiti se Intelovih vrhunskih, ali konzervativnih i925 i 955 modela matičnih ploča. Sve je bilo tu što čini vrhunski model matične ploče ali je nedostajao jedan vrlo bitni detalj kada su u pitanju proizvodi namenjeni entuzijastima, podrška overkloking opcijama. Intel je već u sledećoj verziji sa promovisanjem „Bad Axe“ serijala omogućio ove opcije i odmah se popeo na listu najpoželjnijih ploča. Nije bilo baš sve jednostavno, ali uz malo snalažljivosti i navikavanja mogli ste da izvučete maksimum performansi iz svog sistema. Intel ploče važe za jedne od najbržih ako ne i najbrže ploče kada rade u „default“ modu. Ukoliko toj činjenici dodate i overkloking opcije, postaje jasno zašto Intel „Bone Trail“ pobuđuje interesovanje zagriženih ljubitelja dobrog hardware-a.
Krenimo redom. Prvo ćemo predstaviti referenti model i prvu generaciju Intel „Bone Trail“ matičnih ploča, baziranih oko Intel X38 čipseta. Radi se o modelu koji pripada tkz. Intel Extreme seriji matičnih ploča namenjenih najzahtevnijem i najprobirljivijem delu tržišta. Model Intel DX38BT nam je ujedno poslužio i kao referentni model i polazna osnova u vrednovanju performansi i mogućnosti matičnih ploča zasnovanih na Intel X48 čipsetu.
Pakovanje i oprema
Intel DX38BT
Ploča dolazi u elegantnoj crnoj kutiji sa zanimiljivim Hi-Tech dizajnerskim detaljima. Intel je uvek bio majstor da vam na prvi pogled privuče pažnju. Kao i mnogo puta do sada tako je bilo i ovog puta. Čim vidite pakovanje odmah vas „podiđu žmarci“ i očekivanja od ovog proizvoda naglo rastu. Osećaj i percepcija da vam se u rukama nalazi nešto vanserijski i različito od uobičajene ponude je upravo efekat koji je Intel želeo da stvori i u tome je u potpunosti uspeo. Kada je u pitanju prateća oprema, Intelovi proizvodi su oduvek izgledali siromašno i škrto u poređenju sa ponudom glavnih konkurenata: ASUS, Gigabyte, MSI i td.
Ovoga puta Intel se malo više potrudio ali ne previše. U pakovanju se pored velikog tkz. prospekat uputstva na „rasklapanje“ koje neodoljivo podseća na slična koja dolaze uz Foxconn proizvode, našlo mesta i za jedan round IDE kabl, četri SATA kablića, jedan 12V adapter za dodatno napajanje i „retention“ mehanizam za montiranje 3cm ventilatora na hladnjak sistemskog kontrolera. Takođe, tu su razni prospekti, CD sa pratećim drajverima i bonus aplikacije. Da su obe ploče pre svega namenjene igračkoj populaciji govori Ghost Recon 2 Advanced Warfighter igrica koja dolazi kao standardni deo paketa uz obe „Bone Trail“ ploče. Pažnju privlači činjenica da se vodilo računa o detaljima kada su u pitanju navedeni kablovi jer su svi izrađeni i oklopljeni transparentno plavom plastikom koja asocira da se radi o orginalnom Intel proizvodu. SATA kablići imaju konektore skraćene dužine sa odgovarajućim osiguračima kako ne bi došlo do neželjnog ispadanja iz SATA uređaja. Nema preteranog raskoša po pitanju prateće opreme ali svakako dominira utisak prizvoda koji vodi računa o detaljima i upravo tim utiskom želi da stavi do znanja da su performanse ono čime ovaj proizvod želi da vas impresionira. Taj utisak je teško opisati i moramo da se poslužimo komparacijom u atomobilskom svetu.
Intel DX48BT2
Pakovanje je nešto drugačije dizajnirano sa još atraktivnijie ilustrovanim detaljima što ipak nije dovoljno da dobije veću ocenu od svog prethodnika. Oprema koja stiže u pakovanju ploče kao i komplet kablova su identični DX38BT modelu. Znatiželjni, pak, mogu pogledati i slike ovog modela, a detaljniji opisi naponske sekcije i drugih “sitnica” vezanih za izradu ploče, naćićete na sledećoj strani:
ASUS P5E3 Premium
Kutijom dominiraju crno-narandžasti detalji i veliki „Ai-Lifestyle“ logo koji odmah obaveštava kupce da se radi o ploči namenjenoj naprednim kućnim PC sistemima. Mnoštvo dodatnih opcija i ugrađenih uređaja se podrazumeva, kada je u pitanju „Ai-Lifestyle“ serija. Letimičan pogled na opremu koja dolazi uz ovu ploču samo potvrđuje ovu činjenicu. Pored standardnih IDE i SATA kablova tu je konektor za dodatne USB portove i jedan eksterni Firewire 1394e konektor. Ono što nam se u poslednje vreme kod ASUS-a zaista dopada jeste činjenica da je ATX maska za konektore dodatno izolovana i predstavlja pravo zadovoljstvo prilikom montiranja matične ploče u kućište. Nema onih dosadnih limenih repića za odvođenje statičkog elektriciteta, koji znaju dobro da poseku i pokvare utisak instalcije nove ploče. Standardni deo opreme je i dodatni turbina ventilator koji poseduje mehanizam štipaljke i kači se na rebra „ringbus“ hladnjaka i povećava njegovu efikasnost odvođenja generisane toplote sa dela ploče zadužene za napajanje procesora. Razgledajući opremu nailazimo na dve eksterne antene za Wireless LAN integrisano rešenje kako bi pokrivanje prostora i kvalitet signala bio što bolji. Spisak opreme završavamo sa detaljnim uputstvom za rukovanje i instalciju matične ploče, uputstvom za WiFi-AP integrisano rešenje, pratećim DVD diskom sa drajverima i mnoštvom pomoćnih aplikacija. Bogata oprema je praksa kojom nas je ASUS već pomalo razmazio. U svakom slučaju ASUS dobija vrlo visoku ocenu. Sasvim zasluženo.
Taman kada pomislite da ste imali skoro savršenu ploču u rukama tu je neko da vas demantuje. U zaštitnoj PVC kesici kojom dominira veliki ASUS logo krije se vrhunsko parče hardware-a. Kvalitet bez kompromisa kako to ASUS voli da naglasi. ASUS P5E3 Premium je pravi predstavnik takve filozofije. Odmah primećujemo masivni kuler koji poput velikog bakarnog prstena okružuje procesorsko podnožje i prostor jedinice za napajanje. Preciznost izrade hladnjaka je na kvalitativno višem nivou od svega sličnog što smo videli kod konkurencije. Dodatno je ukrašen sa usmerivačem strujanja vazduha koji je obojen u plavo i na kome se nalazi emobsiran ASUS logo.
Sve to deluje vizelno prilično upečatljivo ali proizvođač tvrdi i da je vrlo efikasno rešenje koje omogućuje i do 10 C stepeni nižu radnu temperaturu sistemskog procesora. Ispod masivnog bakarnog hladnjak krije se treća generacija osmofazno izvedenog napajanja. Nismo ni sumnjali, ASUS je koristio kvalitetne komponente kako ne bi doveo u pitanje efikasnost VRM jedinice. Upotrebljeni su „low RDS (on)“ MOSFET-ovi zadnje generacije, minimalnih dimenzija i gubitaka sa vrlo malom količinom emitovane toplote. „Peglanje“ napona je povereno standardno proverenim polimerskim kondezatorima. Oklopljeni kalemi sa feritnim jezgrom upotpunjuju priču kvalitetne VRM jedinice koju kontroliše EPU kontroler kako bi CPU u svakom trenutku imao tačno potreban napon u skladu sa opterćenjem.
Akcenat je na uštedi energije tako da digitalna kontrola i fino doziranje napona koje se obavlja usklađivanjem rada višefaznog modula omogućuje uštedu energije i do 80% u odnosu na prethodne generacije modula za napajanje. To je postignuto time što je poboljšan odziv i brzina reakcije modula za napajanje i vrlo brzog prelaska iz režima minimalnog opterećenja u tkz. „heavy load“ režim rada. Ploča poseduje četri DDR3 memorijska podnožja koja po specifikaciji proizvođača idu korak dalje od Intel „Bone Trail“ modela, podržavajući DDR3 2000MHz memoriju. Trenutno najbrži memorijski standard koji se nudi desktop tržištu. Naravno, ovaj standard nije podržan od strane JEDEC-a i zato se tretira kao overkloking opcija ali ASUS odmah stavlja do znanja da je njihov model spreman za vrhunske brzinske rezultate tako što je omogućio veći izbor memorijskih delilaca i samim tim fino podešavanje rada memorijskog podsistema što je od ključnog značaja prilikom overklokinga.
Konektori za napajanje ploče su odlično pozicionirani i kao u slučaju konkurentskih, ovde testiranih modela, neće predstavljati smetnju efikasnoj cirkulaciji vazduha. Pored čipseta koji je pokriven atraktivnim, glomaznim hladnjakom nalazi se integrisana wireless kartica sa funkcijom „access pointa“. Podržan je najnoviji i najbrži 802.11n standard koji je teoretski 6x brži od „g“ prethodnika. Primećujemo dva izlaza za eksterne antene neophodne za postizanje maksimalnih 300Mbps protoka podataka. Tik pored ove kartice minimalnih dimenzija, nalazi se ICS generator radnog takta sistemske magistrale koji je moguće definisati i kontrolisati pomoću SetFSB aplikacije. ASUS P5E3 Premium ploča poseduje dva PCIe x16 slota pune širine za podršku ATI CrossFire funkcije uparivanja grafičkih procesora koji se nalaze na zasebnim grafičkim karticama. Tu je i jedan PCIe 1.1 x16 fizički slot koji nema punu širinu signala i služi za eventualnu ugradnju kartica koje se bave proračunom fizike u igricama. Dva „klasična“ PCI 32-bitna i jedan PCIe x1 slota su tu za eventualnu nadogradnju sistema. Prebrojavajući slotove, primećujemo između drugog PCIe x16 i klasičnog PCI slota, elektroniku koja je zadužena za još jedan ASUS-ov novitet i specijalitet. U pitanju je „Express gate“ opcija koja vam omogućava brzi izlazak na Internet i korišćenje Skype mogućnosti preko LAN konekcije a da pri tome ne morate da podižete i ulazite u Windows operativni sistem. Potrebno je 5 sekundi da se podigne alternativni mini Linux OS koji Vam omogućuje krstarenje Internetom putem instaliranog browser-a ili korišćenje VoIP funkcije putem priložene Skype aplikacije.
MODEL
OCENA (1-10)
Intel DX38BT
7
Intel DX48BT2
7
ASUS P5E3 Premium
9
Kvalitet, dizajn, raspored komponenti i BIOS
Intel DX38BT i Intel DX48BT2
Poput rasnog sportskog automobila, DX38BT vas neće impresionirati dodatnom opremom ali ono malo što vam nudi govori da je urađeno sa puno pažnje. Tako je i sa matičnom pločom. Nema šarenila sve je elegantno sa dozom zadrške ali tip-top utegnuto i spremno da u radu i realnoj situaciji pokaže performanse. Rekli bi, pritajena zver J. Crna, pedantna štampa uveliko je postala zaštitini znak Intel Extreme serija matičnih ploča. Dizajnerski detalji poput stilizovanih lobanja u „digital style“ maniru samo pojačavaju dejstvo adrenalina. Već na prvi pogled vam stavlja do znanja da se radi o vrlo kvalitetnom proizvodu. Korišćene su komponente najpoznatijih proizvođača te je kvalitet izrade za najvišu ocenu. Čak je i prateća kontrolerska logika, poverena proverenim imenima (TI, Marvell, Intel). Jedinica za napajanje procesora je masivna i ukrašena diskretnim crnim aluminijumskim hladnjacima. Nema više plavih plamenova koji su krasili „Bad Axe“ modele ali je zato sama naponska jedinica postala masivnija i efikasnija. Petofazno napajanje možda na prvi pogled ne impresionira brojkama kao 12-to fazni modeli ali je vrlo efikasno rešenje koje je tokom rada i overklokinga dokazalo svoj kvalitet.
Čak četri MOSFET tranzistora po fazi, dva na ulazu i dva na izlazu se brine o pravilnoj DC/DC konverziji napona. Upotrebljena je najnovija generacija tranzistora: Infineon OptiMOS2 i On semicondutors 4835N modeli. Izuzetno malih dimenzija, natprosečne efikasnosti i odličnih termalnih karakteristika u kombinaciji sa oklopljenim kalemima i aluminijum elektrolitskim kondezatorima marke Rybicon i Fairchild su najbolja garancija da se ni na najsitnijim detaljima nije štedelo. Da procesor dobija odgovarajući napon brine se Analog Device, programabilni kontroler pod čijim se nadzorom nalaze svih pet faza. Prostora oko procesorskog podnožja ima dovoljno za ugradnju čak i najvećih CPU hladnjaka. Intel X38 čipset je hlađen jednim standardnim alu-hladnjakom na koji se uz pomoć adaptera koji se isporučuje kao standardni deo opreme, može montirati i dodatni ventilator koji služi boljem hlađenju čipseta. Podržani su procesori poslednje generacije izrađeni u 45-nm i 65-nm tehnologijom koji rade na 1333 i 1066MHz sistemskoj magistrali. Ploča poseduje četri memorijska DDR3 podnožja a memorijske banke su jasno obeležene različitom bojom kako bi pravilno konfigurisali „dual-channel“ režim rada memorijskog podsistema. Preporučuje se korišćenje modula po JEDEC standardu što konkretno znači da po specifikaciji ploča radi sa 1333 i 1066MHz sertifikovanim DDR3 modulima. Naravno, možete koristiti i brže memorijske module. U neposrednoj blizini memorijskih podnožja se nalazi i Marvel 88SE6121 kontroler IDE grane koja je takođe svoje mesto našla na X38 „Bone Trail“ modelu, uprkos invaziji jeftinih SATA optičkih uređaja.
Na raspolaganju imate dva PCIe 2.0 x16 slota za konfigurisanje CrossFire sistema i jedan PCIe 1.1 x16 (x4 Electrical). Za eventualnu nadogradnju sistema imate dva standardna PCI slota. Mrežni podsistem koristi Intel 82566DC Gigabitni kontroler. Primećujemo IR konektor za čije je prisustvo odgovoran Winbond WPCD376I multi I/O kontroler. Ovo rešenje vas rešava potrebe nabavke zasebnih USB InfraRed kontrolera i omogućava korišćenje jeftinih multifunkcionalnih front panel risivera. Sistem diskova je pod kontrolom Intel ICH9R sistemskog procesora koji obezbeđuje šest SATA2 portova sa RAID podrškom i dve eksterne SATA konekcije na samoj ploči. Zvučni podsistem čini Sigmatel audio kontroler koji pripada najnovijoj generaciji kontrolera visoke definicije. Osam kanala (7.1) je zaduženo za reprodukciju zvučne slike koja je u ovom slučaju sertifikovana od strane Dolby laboratorije te ploča ponosno nosi i Dolby Home Theater oznaku koja vam garantuje korišćenje: Dolby digital LIVE, Dolby Pro Logic II Surround i Dolby Virtual Surround mogućnosti. Za Firewire podršku je zadužen Texas Instrument IEE1394e kontroler. Konektori za napajanje su pedantno postavljeni tako da ne ometaju pravilno provetravanje sistema.
Održavanje radne temperature sistema i komponenti možete podešavati ugradnjom dodatnih ventilatora. X38 „Bone Trail“ poseduje čak pet konektora za ugradnju dodatnih ventilatora. Idealno su pozicionirani tako da rutiranje kablova neće predstavljati problem. Primećujemo prisustvo „Power“ mikroprekidača koji treba da se nađe na usluzi prilikom overkloking podešavanja sistema. Pogled na ATX grupu eksternih konektora otkriva praćenje novih trendova koji praktikuju izostanak PS/2 konektora za tastaturu i miševe. Možemo oprostiti izostanak konektora za miša ali i ne za tastaturu čime se onemogućuje uptreba starijih i kvalitetnijih mehaničkih tastatura. Njihovo mesto sada zauzimaju eSATA konektori pored kojih se šepuri čak 8 USB, 1xLAN i 1xe1394 konekcija. Tu je i standardni panel za podršku višekanalnog audio podsistema koji je dodatno obogaćen jednim optičkim, digitalnim linijskim izlazom. BIOS je potpisao, standardno, kada su u pitanju Intel ploče, Phoenix. Prepoznatljivi dizajn i raspored menija za navigaciju su dodatno upotpunjeni novim naprednim opcijama koje nam ne smetaju da za vrlo kratko vreme podesimo parametre i funkcionalno osposobimo sistem. Broj opcija i spisak menija za overkloking podešavanje su dovoljno brojni i detaljni da zadovolje i one najprobirljivije korisnike. Iskreno, meniji nisu tako detaljni kao kod DFi i ASUS ploča ali su potpuno upotrebljivi i omogućavaju detaljna i fina podešavanja za postizanje natprosečnih performansi koje su uporedive sa trenutno najbržim, konkurentskim X48 modelima. Dizajn ploče nema zamerku i zaslužuje najlaskavije epitete. Zbog toga DX38 „Bone Trail“ dobija zasluženo visoku ocenu.
Najnovija matična ploča koja predstavlja zadnju evoluciju „Bone Trail“ serijala nosi oznaku BT 2. Razlika u odnosu na prethodni model je u ugrađenom Intel X48 sistemskom kontroleru koji se razlikuje od X38 čipseta u činjenici da zvanično podržava poslednju generaciju četvorojezgarnih Intel Core2Quad procesora koji rade na 1600MHz sistemskoj magistrali. Unapređen je i memorijski kontroler koji u DX48BT2 slučaju poseduje i zvaničnu podršku za DDR3 1600 memorijske module. Sve ostalo je identično sa prethodnim modelom kada su u pitanju generalije, kvalitet upotrebljenih komponenata, BIOS kao i „layout“ same ploče. Nećemo se ponavljati sa identičnom pričom jer sve što važi u DX38BT slučaju važi i kod ove matične ploča. Uptrebljene su do detalja identične komponente izuzimajući sam čipset.
ASUS P5E3 Premium
Više detalja o ovoj ploči ste mogli da pročitate na prethodnoj strani. U nastavku opisa, pogledajmo kako izgleda već pominjani “Express gate“ – opcija koja vam omogućava brzi izlazak na Internet i korišćenje Skype mogućnosti preko LAN konekcije, pri čemu ne morate da podižete operativni sistem. Potrebno je pet sekundi da se podigne alternativni “mini Linux OS” (dovoljno je reći Linux – ovaj termin postaje sinonim za alternativu 🙂 prim.ured.) koji vam omogućuje krstarenje Internetom putem instaliranog internet čitača ili korišćenje VoIP funkcije putem priložene Skype aplikacije.
Jednostavnim izlaskom iz „Express gate“ opcije nastavlja se procedura podizanja standardnog Windows ili nekog drugog operativnog sistema. Ovu opciju je moguće isključiti iz BIOS-a. Kad smo kod BIOS-a recimo da je i P5E3 Premium opremljen AMI verzijom krcatom opcijama za podešavanje i kontrolu sistema. Overkloking opcije su zastupljene u velikom broju kroz pregršt menija i samo „Republic of Gamers“ edicija se može pohvaliti detaljnijim opcijama. Ploča poseduje veliki broj naprednih pomoćnih funkcija koje ćemo u kratkim crtama nabrojati i bukvalno preleteti: Q-Fan 2 – sistem kontrole i podešavanja rada sistemskih ventilatora (ploča poseduje 6 konektora za dodatne ventilatore), AI Direct Link za super brzi transfer (70% brži) između sistema baziranog na ovoj ploči i notebook uređaja koji su međusobno povezani mrežnim kablom, Ai Slot Detector – sistem obaveštavanja pravilne instalacije uređaja putem LED diode, CrashFreeBIOS – sistem za brzi backup BIOS-a u slučaju nepravilne procedure nadogradnje BIOS-a i delimičnog onesposobljavanja matične ploče, itd.
Za eksternu konekciju su zaduženi LSI 1394 Firewire kontroler, Dual Giabit-na LAN konekcija, veliki broj USB priključaka a tu su i sve prisutniji eSATA konektori. Kada sumiramo prve utiske, ASUS P53E Premium zaista impresionira i predstavlja proizvod koji se sa lakoćom može poistoveti sa pojmom idealne matične ploče za kućni računar. Zbog toga je nagrađujemo natprosečno visokom ocenom.
MODEL
OCENA (1-10)
Intel DX38BT
9
Intel DX48BT2
9
ASUS P5E3 Premium
9.5
Specifikacije modela
Model
Intel DX38BT
Intel DX48BT2
ASUS P5E3 Premium
Socket
775
775
775
CPU
C2D, C2Q, Celeron, PDC
C2D, C2Q, Celeron, PDC
C2D, C2Q, Celeron, PDC
FSB
800/1066/1333
800/1066/1333/1600
800/1066/1333/1600
Chipset
Intel X.38 + Intel ICH9R
Intel X.48 + ICH9R
Intel X.48 + ICH9R
Memory Type DDR3
800/1066/1333
1066/1333/1600
1066/1333/1600/1800/2000
DIMM Slots
4
4
4
Max Memory
8GB
8GB
8GB
PCI-Ex16
3
3
3
PCI-Ex8
N/A
N/A
N/A
PCI-Ex4
deljiv sa PCIe x16
deljiv sa PCIe x16
deljiv sa PCIe x16
PCI-Ex1
N/A
N/A
1
PCI
2
2
2
IDE
2
2
2
SATA
6
6
8
RAID
0/1/0+1/5/10, IRRT
0/1/0+1/5/10, IRRT
0/1/0+1/5/10, IRRT
LAN
Intel Gb x 1
Intel Gb x 1
Dual Gb + Wireless 802.11n
USB ports (Rear)
8
8
6
Audio ports (Rear)
5+Optical SPDIF+Coaxial
5+Optical SPDIF+Coaxial
6+Optical SPDIF+Coaxial
Serial ports (Rear)
N/A
N/A
N/A
Parallel ports (Rear)
N/A
N/A
N/A
1394 ports (Rear)
1
1
1
eSATA
2
2
2
VGA
N/A
N/A
N/A
DVI
N/A
N/A
N/A
HDMI
N/A
N/A
N/A
Form Factor
ATX
ATX
ATX
Default
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 – default benchmark
Futuremark PCMark Vantage
Drugi sintetički testovi
FutureMark 3DMark 2006 i igrački testovi
Performanse
Intel DX38BT / Intel DX48BT2
Performanse „Bone Trail“ modela su na očekivanom nivou. Razlika između Intel X38 i X48 čipsetova postoji i ona je sada nakon dve revizije BIOS-a jasno u korist minimalno unapređenih performansi memorijskog kontrolera X48 čipseta. Odsustvo nekih naprednih opcija za podešavanje memorijskih sekundarnih tajminga uslovilo je zaostatak u performansama u poređenju sa konkurentskim modelima iz ASUS-a. To je naročito vidljivo u sintetičkim testovima koji reaguju i na najmanju promenu vrednosti sub-timing-a. Međutim, kada se došlo do realnih aplikacija ta razlika je skoro i neprimetna. DX48BT2 je uspeo da zbuni i iznenadi novu bateriju Futuremark Vantage testova gde je u jednom trenutku prosto „eksplodirao“ i zabeležio u svim segmentima 20% bolje rezultate u odnosu na sve testirane modele. Zbog toga smo uveli trostruko ponavljanje Vantage testova kako bi sprečili ovakva iznenađenja. Stvari su ipak došle na realno stanje u ponovljenim testovima. U overkloking režimu sintetički testovi su zabeležilii do 22% ubrzanja, DX48BT2 je briljirao u WinRAR testu gde je prosto „razneo“ konkurenciju. Najveću korist od overklokinga su imale aplikacije koje intezivno koriste procesorsku snagu i memorijski podsistem dok sa druge strane igrice su u visokim rezolucijama prilično neosetljive na podizanje radnog takta procesora i ubrzanje memorijskog podsistema. Novi 3D naslovi su pre sve zavisni od snage i brzine grafičkog procesora, što su testovi i potvrdili.
ASUS P5E3 Premium
Zahvaljujući detaljnijim mogućnostima „finog“ podešavanja rada memorije, ASUS uspeva da ostvari bolje rezultate od konkurencije. To je pre svega rezultat velikog rada i iskustva u optimizaciji BIOS-a. Odlični rezultati su posledica usklađenosti i balansa različitih podsistema. Zbog toga ASUS zaslužuje dodatne pohvale jer se radi o ploči sa velikim stepenom integracije različitih uređaja koji često znaju da se nađu kao prepreka na putu postizanja vrhunskih performansi. ASUS upeva da održi visok ritam tokom cele baterije testova bez kikseva i velikih oscilacija. Postignuti rezultati su uvek u samom vrhu.
MODEL
OCENA (1-10)
Intel DX38BT
8
Intel DX48BT2
9
ASUS P5E3 Premium
8.5
Overkloking
Intel DX38BT / Intel DX48BT2
Kada testiramo vrhunske modele matičnih ploča čitava procedura bi bila nekompletna bez osvrta na overkloking mogućnosti. Proizvođači se trude da primenom raznih rešenja povećaju sposobnosti matičnih ploča a sve u cilju postizanja boljih rezultata i stabilnijeg ponašanja pri ekstremnim uslovima rada. Zbog toga se dosta pažnje vodi prilikom izrade matičnih ploča i ugradnje kvalitetnih komponenti i primeni odgovarajućih rešenja. Intel „Bone Trail“ ploče imaju odlične predispozicije za postizanje ozbiljnih O/C rezultata. Imajući u vidu da je „Bad Axe“ prethodnik bio prilično dobar i uspešan u ovoj disciplini imali smo velika očekivanja od oba „Bone Trail“ modela koja su se našla na testu. Ko je stekao O/C iskustva na ASUS, Gigabyte i DFI modelima moraće da se suoči sa periodom privikavanja, eksperimentisanja i korišćenja „3rd party“ aplikacija za overkloking. Tek tada ploča pokazuje svoje prave overkloking potencijale. Period privikavanja zna da bude prilično bolan naročito u slučaju manje iskusnih korisnika kao i onih sa manjkom strpljenja naviknutih na prijateljski automatizam kod modela pomenutih dalekoistočnih proizvođača. Međutim, jednom kada savladate početne probleme „Bone Trail“ postaje pravo oružje za postizanje ozbiljnijih O/C rezultata. Spomenuli smo da nije sve tako ružičasto na samom početku. Ulaskom u BIOS utvrdili smo da Intel ne dozvoljava potpuno isključenje Speedstep tehnologije. Ona je uvek prisutna jer je u BIOS- moguće isključiti EIST funkciju ali ne i C1E kontrolu multiplikatora i napona CPU jezgra. Posledica toga je očigledna, Speedstep tehnologija će uprkos činjenici da ste u BIOS-u manuleno postavili vrednost multiplikatora procesora u “Idle“ režimu UVEK raditi na 6x množiocu. Zbog toga nije lako kontrolisati napon jezgra koji neprekidno varira zbog aktivnosti C1E funkcije. Primećujemo još jedan detalj. DX38BT ne dozvoljava promenu opcije za podešavanje multiplikatora u BIOS-u uprkos tome što je dotični meni markiran tako da Vas navodi na mogućnost da je to moguće učiniti. Ukoliko probate kurzorima da se pozicionirate na dotični meni, BIOS će jednostavno preskočiti tu opciju i neće vam biti dozvoljeno da promenite setovanje sa Automatic na Manual mode.
Kod novijeg, DX48BT2 to nije slučaj tj. moguće je manuelno definisati vrednost multiplikatora ali će zbog aktivnosti C 1E funkcije ova komanda biti ignorisana. To značajno otežava postizanje ozbiljnijih O/C rezučltata direktnim setovanjem parametara u BIOS-u. Ukoliko preterate sa setovanjima u BIOS-u ploča se neće probuditi ni nakon pražnjenja kondezatora. Kod ovih modela tkz BIOS recall funkcija je prilično ograničenih mogućnosti i mnogo češće ćete posezati za clearCMOS jumperom. Veliku zamerku upućujemo na jedan neprijatan detalj u obliku pojave koja prati nemogućnost ploče da prihvati O/C setovanja. Ploča tada upada u jednu petlju koja u vrlo kratkim intervalima pali i gasi sistem. Vrlo neprijatna pojava koja može da vam desetkuje komponente poput HDD-a i ODD-a a daleko od toga da prija napajanju i ostalim komponentama. Ovu pojavu možete sprečiti isključivo pomoću PowerON prekidača na napajanju i ClrCMOS procedurom. Ovako nešto nismo videli na BadAxe modelima te zbog toga BT dobija jedan veliki minus. Pokušaj da se ozbiljine pozabavimo overklokingom koristeći IDCC aplikaciju takođe nije uspela jer je ova intelova aplikacija potpuno neupotrebljiva. Pravo rešenje stiže u obliku zadnje verzije SetFSB programa koji ima podršku za klok generator koji je identičan na oba „Bone Trail“ modela. Pravilno odmerenim korakom i podešavanjima iz BIOS-a i kasnije finim tuning-om iz SetFSB aplikacije, mogu se postići odlični rezultati. Sa naponom procesorskog jezgra od 1.32V postigli smo stabilnih 432MHz na sistemskoj magistrali što uz 9x multi daje konačni radni takt od 4105MHz. Memorijski delioci su bili prilično konzervativno postavljeni u skladu sa važećim JEDEC standardima tako da tu nismo imali mogućnosti da 100% iscrpimo brzinske rezerve sistema. Iskreno, testirani primerak OCZ DDR3 1333 memorije je bio najveći limitirajući faktor jer memorija nikako nije htela da pređe takt od 1400MHz. Na kraju smo bili zadovoljni postignutim rezultatima obzirom da je ASUS sa istom vrednošću napona za CPU jezgro postigao slabiji rezultat, maksimalnih FSB=426MHz ali zbog bolje manipulacije memorijskim sistemom i boljim izborom memorijskih delioca bilo je moguće oštrije podesiti memoriju što je u velikoj meri kompezovalo razliku od 58MHz procesorskog takta. Kuriozitet je da su se oba Intelova modela identično u detalj ponašala u slučaju overklokinga. Ni MHz više niti manje ali je X48 zahtevao za nijansu veći napon na CPU jezgra kako bi izjednačio rezultat postignut od strane modela baziranog na X38 čipsetu. U slučaju overklokinga obavezno je obezbediti dodatno hlađenje čipseta jer tada ugrađeni pasivni alu hladnjak posustaje u svojoj funkciji obezbeđenja maksimalno dozvoljene radne temperature X48 i X38 čipseta. Intel je priložio adapter koji se montira na postojeći aluminijumski hladnjaka koji dozvoljava monitranje ventilatora malog prečnika (3cm). Ugradnja ovako malog ventilatora može imati za posledicu povećanje nivoa buke koju sistem stvara tokom rada jer je poznato da se manji ventilatori brže okreću kako bi postigli isti stepen efikasnosti kao i ventilatori većeg prečnika. Na kraju O/C sesije sa BT modelima ipak ostaje utisak zadovoljstva pre svega zahvaljujući SetFSB aplikaciji. Obe ploče poseduju dosta potencijala samo treba biti malo dovitljiv i iskoristiti to.
ASUS P5E3 Premium
Veliko iskustvo u radu i skoro svakodnevno druženje sa ASUS modelima čine da se krećemo poput divlje mačke kroz BIOS ASUS P5E3 Premium modela. Broj i izbor opcija za overkloking impresionira ali prisutnost automatike u značajnoj meri pomaže manje iskusnim korisnicima. Ova činjenica daje prednost ASUS modelu u direktnom poređenju sa Intel modelima. Sve je pod kontrolom nema opcija koje ne možete isključiti ili su pak skrivene u dodatnim menijima. Podešavamo parametre, F10 i sistem se diže iz „prve“. Mnogobrojni sistemi za kontrolu će vam odmah pritrčati u pomoć i sugerisati ukoliko preterate sa overkloking ambicijama. Postignuti rezultat u smislu vrednosti radnog takta je tik iz Intelovih modela ali to se značajno može korigovati eksperimentisanjem sub parametara i finim podešavanje memorijskog podsistema. Zbog prilično nepreglednog i konfuznog sistema kontrole napona procesorskog jezgra kod Intel modela, primećujemo na kraju testa da ASUS postiže bolje rezultate pri istoj vrednosti napona. U prvi mah nam se učinilo da je Intel u prednosti po ovom pitanju ali na kraju se pokazalo da Intel ploče prilično overvoltuju za razliku od ASUS-a. Morali smo da poštujemo proceduru postavke vrednosti napona iz BIOS-a tako da je Intel ipak malo bolje prošao u smislu postignute CPU frekvencije ali tokom brzinskih testova ta se razlika skoro istopila. Vrlo važno je skrenuti pažnju da je overklokovani sistem na bazi ASUS ploče bio neuporedivo hladniji od istog, baziranog na Intel „Bone Trail“ modelima. Asus je još jednom potvrdio velike overkloking potencijale i prilično je prijateljski raspoložen za ubrzavanje sistema iznad deklarisanih vrednosti.
MODEL
OCENA (1-10)
Intel DX38BT
8
Intel DX48BT2
8.5
ASUS P5E3 Premium
8.5
Zaključak
Intel „Bone Trail“ modeli matičnih ploča su definitivno uspeli da nam zagolicaju maštu i usresrede interesovanje i pažnju tokom pripreme ovog komparativnog testa. Intel je ponovo kreirao i ponudio tržištu odlične matične ploče kojima je teško naći pravu zamerku. Osnovni prigovor se odnosi na intezivno i pomalo preterano zagrevalnje čipseta jer se toplota prenosi na okolne komponente, a imajući u vidu da je ploča namenjena entuzijastima, lako je predpostaviti da će se u sistemu pored „Bone Trail“ ploče naći i CPU teškaš sa Core 2 Duo Wolfdale jezgrom ili pak neki Core 2 Quad „kapitalac“. Dodajte najmanje jednu GeForce 8800GT karticu ili još bolje CrossFire AMD kombinaciju, koja je na Intel matičnoj ploči i logična, pa nije teško naslutiti problem u vidu pregrevanja sistema. Zbog toga obavezno u slučaju nabavke „Bone Trail“ modela isplanirajte efikasan sistem hlađenja i provetravanja kućišta. Obzirom da je Intel prilično realno odmerio i formirao cenu za ove matične ploče, ne sumnjamo da će novi DX48BT2 model naći dosta poklonika na domaćoj HW sceni. Jedina prepreka na putu jeste neophodnost nabavke još uvek prilično skupe DDR3 memorije, kojoj, ruku na srce cena više nije toliko bezobrazno visoka, ali koja se i dalje vrlo teško pronalazi u domaćim prodavnicama. ASUS P5E3 Premium svoju pravu vrednost pokazuje upravo na uporednim testovima kada pokazuje sve svoje kvalitete i raskoš kako po pitanju broja uređaja tako i po pitanju kvaliteta i brzine. Zaista je teško naći manu ovakvoj ploči. Ipak ona je pre svega namenjenjena komfornom korišćenju računara, a ne hard core overklokerima međutim, to joj nimalo ne smeta da se uhvati u koštac sa najjačom konkurencijom i ostvari odlične rezultate. Bilo bi nepošteno jednoj od testiranih ploča dati apsolutnu preporuku jer su razlike u finesama, a testirani ASUS i Intel modeli ipak su namenjeni različitom profilu korisnika u najzahtevnijem segmentu tržišta.
Intel matične ploče na test ustupio: DESK Computers;
ASUS matičnu ploču ustupio PDS.