Aleksandar Božović
Intel Core 2 Extreme QX9770
Mnogi posetioci Benchmark sajta će pomisliti da smo pomalo zakasnili sa predstavljanjem najbržeg modela iz Intel Core familije, Intel QX9770 Extreme procesora, najjačeg među najjačim desktop procesorima koje trenutno možete kupiti. Namerno smo sačekali da se slegne prašina i euforija koja se prvo podigla zbog izlaska Penryn procesora. Wolfdale jezgro je u potpunosti ispunilo očekivanja i donelo novi nivo brzine u radu što svakako nije bio lak zadatak jer je trebalo prevazići Conroe i Kentsifield procesore koji su bili etabilarni brzinski šampioni. Nismo dugo čekali da Intel izbaci Quad core varijantu u obliku Yorkfield procesora i time nametne žestok tempo koji nije mogao da prati ne samo AMD, već je i deo Intela zadužen za sistemsku logiku imao dosta muke da uhvati korak sa novim procesorima koji su talasima osvajali tržište. Potonje je uvek imalo nova veća očekivanja, strožije kriterijume a zahtevi su se sa svakom novom najavom i informacijom podizali na više nivoe. Intel u poslednjih dve godine nije ni jednom “omanuo”. Sve želje čak i one najskrivenije i najambicioznije su bile ispunjene. Košmarne snove “Netburst” agonije je zamenila Core nirvana. Kao da ni to nije bilo dovoljno jer AMD-ova uzdanica u obliku Phenom procesora nije mogla da parira ni Kentsfield procesorima, Intel lansira još jednog nokautera u teškoj kategoriji, QX9650 procesor. Yorkfield je jednostavno pravi “badža” kome se svi sklanjaju sa puta ka šampionskom tronu. Na kraju kao da sve to nije bilo dovoljno, sva sirva snaga QX9650 Extreme šampiona, mnogobrojni AMD Phenom problemi sa TLB bagom i teško postignutim većim radnim frekvencijama, kada je već svima bilo jasno kolika je nadmoć Intela, on lansira Yorkfield na stereoidima, završni udarac u obliku QX9770 Extreme procesora. Vidite da ni mi kao i svi ljubitelji dobrog hardware-a nismo imuni na hvalospeve jer je to jednostavna reakcija koja prati ushićenje kada imate u rukama zaisto dobro parče “hardvera”. Zbog toga smo malko sačekali da situcija “sazri” da sa jedne vremenske distance realno sagledamo situaciju i našim posetiocima predstavimo realno stanje stvari na tržištu “high-end” centralnih procesora.
Procesor na testu
Tehnički gledano QX9770 u poređenju sa QX9650 prethodnikom je veoma sličan. Unapređenje se pre svega odnosi na podizanje brzine na sistemskoj magistrali. Umesto Front Side Bus (FSB) magistrale na 333MHz u QX9650 slučaju kod QX9770, FSB kucka na 400MHz tj. QuadPumpedBus (QPB) iznosi fantastičnih 1600MHz što je dovoljno da progura preko 12GB podataka u sekundi. Nominalni takt ovog procesora je impresivnih 3.2GHz sa velikom brzinskom rezervom koja se stavlja na raspolaganje korisniku činjenicom da ovaj procesor kao i svi pripadnici Extreme serije imaju otključan množilac. Zaista ne možete da ostanete ravnodušni kada se u BIOS-u prikaže vrednost od 31x za multiplikator, što u kalkulatoru prikazuje vrednost od 12400MHz za CPU frekvenciju. U prvi mah pomislite da je prikazan broj obrtaja ventilatora a onda shvatite da je to previše i za najbrže ventilatore i konačno shvatite kakve su ambicije “plave sile” :).
U prvi mah je to izazvalo i određeni stepen konfuzije jer je QX9770 zatekao i proizvođače matičnih ploča jer nisu imali adekvatn model tj. čipset koji je “native“ podržavao FSB na 400MHz. Intel X.38 čipset kao predstavnik „high end“ sistemske logike kao i drugi derivati u Intel franšizi su podržavali samo 333MHz, sve preko toga je bilo stvar overklokinga. Shodno tome su se podešavali i memorijski delioci a imajući u vidu prilično nerazvijeno tržište DDR3 modula čekao se nestrpljivo Intelov odgovor u vidu X.48 čipseta i native podrške za 1600MHz na sistemskoj magisrali. Konačno su vlasnici DDR3 1333MHz memorije mogli da iskoriste puni brzinski potencijal iz razloga što su memorijski delioci na X.38 i P35 čipsetovima onemaogućavali memoriju da radi na deklarisanih 1333MHz. Mogli ste da birate između 1200 i kusur MHz ili 1600MHz što je još uvek bilo preskupo. Izlazak X.48 čipseta je doveo stvari na svoje mesto a sami proizvođači memorija i DDR3 modula su dobili dodatni motiv da izbace top modele na 1800 i 2000Mhz. Kada tome dodate i QX9770 Extreme dobijate novu i najjaču kombinaciju u kraju. Došlo je vreme vladavine novog klana. QX9770 kao predvodnik teško da će biti nadmašen od konkurencije i pretpostavljamo da će vladati do izlaska Nehalem procesora.
To je svakako već kolekcionarski primerak CPU-a jer je poslednji u nizu Intel procesora sa FSB magistralom a kada tome dodate i unikatnu osobinu da FSB radi na 400MHz, brže nego kod bilo kog Intel procesora ikada, jasno je kome je QX9770 namenjen. Intel je očigledno gađao i na one koji sve ovo doživljavaju sa velikom dozom emocija. Verujte, nije ih mali broj. Vratimo se na fakte i brojke. Shodno većoj brzini i nominalnom taktu povećan je i TDP (Thermal Design Power) na 136W što je samo 6W više u poređenju sa QX9650 prethodnikom. Međutim u praksi procesor pri punom opterećenju troši najmanje 20W više u odnosu na QX9650 Extreme model. Ta razlika se osetno povećava shodno overkloking ambicijama tako da razlika moža da poraste i do 40W razlike u potrošnji. Sve to govori da sa QX9770 Extreme procesorom nema šale. Ukoliko želite da glumite O.C. šampiona morate procesor podržati vanserijski dobrom pločom gde se podrazumeva poslednja specifikacija VRM/EVRD 11.0 modula koji može da isprati QX9770 zahteve (Vcc, Vtt i FSB AGTL+ Decoupling). Nemojte zaboraviti ni adekvatno hlađenje jer ova Intel raketa oslobađa, očekivano dosta toplote u overkloking režimu. To je jasno već kod prvog susreta sa BOX kulerom koji je najveći i najimpresivniji Intel BOX cooler koji smo imali prilike da do sada isprobamo. Velikih dimenzija, oblikom podseća na Zalman „Orb“ kulere gde u središnjem delu dominira veliki Delta prozirni ventilator sa tradicionalno plavom iluminacijom koja vas još jednom podseća iz koje kuće dolazi ovo čudo.
Ono što ovaj kuler izdvaja od sličnih jeste činjenica da je uprkos ogromnim dimenzijama kuler veoma lagan. Praktično je sav u aluminijumskim ne rebrima već pre bi rekli da su to pera a samo je baza koja naleže na CPU izrađena od fine bakarne legure. Mana je svakako veličina kulera i aluminijumska pera koja otežavaju montažu i poput žileta se zabadaju u prste ali kuler je vrlo efikasan pre svega u default režimu i nekim manje ambicioznim overkloking izletima. Međutim, ukoliko se odlučite za hard core O.C. nabavka ozbiljnog rashladnog rešenja postaje neminovnost u QX9770 slučaju. Da bi temperatura svih 820 miliona tranzistora radilo u granicama normalne temperature, QX9770 Extreme kao i svi pripadnici 45nm generacije poseduju novu DTS (Digital Thermal Sensor) temperaturnu sondu koja ima tačnije očitavanje temperature i shodno tome doprinosi i smanjenjuu nivoa buke tokom rada sistema što potvđuje da je Intel dosta vodio računa i o ergonomiji rada prilikom projektovanja zahtevnih sistemskih platformi. QX9770 Extreme poseduje očekivanih 12MB drugostepene keš memorije. Izrađen je upotrebom „Hi-K gate“ tranzistorske tehnologije (Hafnium) o kojoj smo već pričali tokom prethodnih testova Intel QX9650 i Q9300 procesora. Takođe tu je i SSE4.1 podrška i optimizacija za rad sa video materijalima u High Definition rezolucijama. Za sam kraj spomenimo da je radni napon minimalno povećan za 0,0375V i iznosi 1,2875V što je sasvim prihvatljivo imajući u vidu veliku radnu brzinu sistemske magistrale. Površina samog procesorskog jezgra je ostala nepromnjena u odnosu na QX9650 prethodnika i iznosi skromnih 214mm2. Hladnjak koji prekriva jezgro je identičan hladnjacima koji se nalaze na svim Socket 775 procesorima. Ukratko, to bi bio sažetak karakteristika i noviteta koji donosi novi i najjači intelov procesor u desktop varijanti. Pogledajmo tabelu uporednih karakteristika:
Podešavanje i instalacija test sistema
Ukoliko se odlučite za nabavku najjačeg Intel desktop procesora moraćete da povedete računa o komponentama u njegovom okruženju. Pravilo je jednostavno. Kompromisu nema mesta! Matična ploča, memorija, napajanje a poželjno je i bolji kuler. Veliko, prostrano kućište se podrazumeva kao i par 12cm ventilatora za provetravanje sistema trebali bi da budu obavezni deo konfiguracije u kojoj se QX9770 nalazi. Matična ploča mora imati kvalitetnu jedinicu za napajanje koja će ispratiti vrlo zahtevan procesor a tu je i obavezna rezerva u slučaju overkloking eksperimenata. Toplo savetujemo da čipset na kome je bazirana sistemska logika, bude Intel X.48 koji ima native podršku za QPB 1600MHz. Za stabilnost sistema je vrlo važno da ploča ne radi u overkloking modu a pošto je X.48 trenutno jedini čipset sa zvaničnom podrškom za FSB=400 i sami zaključujete da su Intel X.48 bazirane ploče trenutno jedino rešenje za QX9770 Extreme procesor. Najnoviji Intel P45 čipset je upravo uskraćen za ovu zvaničnu specifikaciju i tokom testova nam se desilo da „sistem“ jednostavno iskoči iz benchmark aplikacija. Kod X.48 nam se ne dopada činjenica da je proizveden u starijoj 65nm tehnologiji što dovodi do intezivnijeg grejanja čipseta tokom overkloking režima. Međutim, ima najava da bi Intel uskoro mogao da pređe na proizvodnju nove revizije X.48 čipseta koji bi pored postojećeg P45 čipseta bio proizveden u novoj i savršenijoj 45nm tehnici. Ova činjenica bi u velikoj meri pomogla da se iz CPU-a iscedi i poslednji MHz snage. Tokom testa smo upravo potvrdili činjenicu da je čipset bio limitirajući faktor tokom overklokinga jer se test odvijao u vreme visokih dnevnih temperatura bez uključenog klima uređaja koji bi smanjio temperaturu ambijenta. Opterećenje i stres komponenti je bilo maksimalnom nivou kako po pitanju overkloking setovanja tako i po pitanju grejanja gde je par 12cm ventilatora obezbeđivalo strujanje pregrejanog vazduha iz test sistema. Sistemska memorija (RAM) je sledeća u nizu komponenti o kojoj valja povesti računa prilikom konfiguraisanja QX9770 sistema. Poštoje procesor fabrički overklokovan i radi na sistemskoj magistrali od 400 MHz, minimalno što bi trebali da imate kada jeu pitanju DDR3 memorija jeste PC1600 specifikacija. Sve ispod toga, uprkos činjenici da je cena takvih modula trenutno vrlo povoljna i približila se DDR2 memoriji na sličnom taktu, jednostavno neće moći da iskoristi u potpunosti blagodeti rada sistemske magistrale i memorijskog kontrolera na punoj brzini. Zbog toga Vam dajemo iskren savet da na memoriji ne štedite jer par desetina Evra će omogućiti sistemu da diše punim plućima. Dobar kuler je obavezna stavka ukoliko planirate da ubrzavate procesor. Kuler koji smo dobili uz procesor jeste impresivnih dimenzija i vrlo efikasnog dizajna ali ipak nedovoljan da se izbori za zahuktalim procesorom na radnim brzinama preko 4GHz. Ovakav scenario zahteva najmanje vazdušni kuler najboljih karakteristika ili nabavku vodenog sistema hlađenja. Kompletan sistem treba da bude upotpunjen kvalitetnim napajanjem jer je vrlo verovatno da će se pored QX9770 procesora u sistemu naći najmanje jedna GPU zver tako da je neophodno izvršiti kalkulaciju snage shodno potrošačima u sistemu i prema dobijenom rezultatu projektovane potrošnje i ukalkulisane rezerve, odabrati napajanje odgvarajuće snage. Ušteda u ovom slučaju može rezultovati nepravilnim i nestabilnim radom uz pojačan efekat pregrevanja komponenti u sistemu. Kućište mora biti sa dovoljno unutrašnjeg prostora kako bi se obezbedilo pravilno provetravanje sistema. Savetujemo neki „Extended ATX“ model.
Test sistem