Intel Core 2 Quad Q9300

Intel Core 2 Quad Q9300

Čitava familija Intel Core 2 procesora je podmlađena i novi modeli, izrađeni u 45nm postupku polako zauzimaju svoja mesta na tržištu. Posle testa procesora Intel Core 2 Extreme QX9650 procesora na test nam je stigao predstavnik mainstream klase - Intel Core 2 Quad Q9300. Utiske o ovom procesoru, kao i rezultate, možete videti u našem detaljnom testu...

    Sadržaj

      Marko Vezmar

      Intel Core 2 Quad Q9300

      Usavršavanje 45-nanometarskog procesa proizvodnje mikroprocesora doveo je kompaniju Intel u veoma povoljnu poziciju, koja je laganim korakom nastavila je sa izbacivanjem novih modela i serija iz Core 2 familije. Prilikom predstavljanja Intel Core 2 Extreme QX9650 modela imali smo priliku da se sretnemo sa trenutno najboljim modelom izrađenim u 45nm koji je pokazao zaista izvanredne performanse. Pomenuti procesor raspolaže sa četiri jezgra koja komuniciraju sa čak 12MB L2 keš memorije. Uskoro možemo da očekujemo i premijeru prvog predstavnika sa „prirodnim“ FSB-om od neverovatnih 400 MHz (1600 MHz Quad pumped) sa oznakom QX9770, a koji će, naravno posedovati četiri jezgra. Međutim oba Extreme modela su predstavnici visoke klase i shodno tome možemo da očekujemo da će “veliki plavi“ početi i sa proizvodnjom četvorojezgarnih „mališana“, koji će raditi na nižem taktu i biti ponuđeni u srednjem segmentu, sa cenom koja će biti niža od one koja trenutno važi za popularni Core 2 Quad Q6600. Isto tako, korisnici kojima su dva jezgra sasvim dovoljna, imaće još više razloga da pređu na neke od predstavnika sa Wolfdale jezgrom. Bilo kako bilo, kompanija AMD je trenutno u nezavidnoj poziciji, jer i njihov najjači Quad Core model ne može da parira maloprepomenutom, najslabijem Core 2 Quad procesoru prethodne generacije koji je već duže vreme prisutan i na našem tržištu. Ovakvo činjenično stanje nam govori da još uvek možemo da očekujemo na veliki „lager“ procesora izrađenih u 65nm litografiji. Ako konkurent u skorije vreme ne učini nešto potpuno neočekivano, Athlon i Phenom procesore ćemo na žalost moći da viđamo samo u entry level i mid range tržišnom segmentu.

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Krajnji korisnici već upoznati sa cenama koje je Intel obećao za mainstream tržište, uveliko, tj. sa nestrpljenjem očekuju ono što je američki proizvođač procesora za personalne računare spremio kada su u pitanju Yorkfield derivati. Dva trenutno najzanimljivija predstavnika srednje klase Quad Core procesora koje možemo uskoro da nađemo na policama lokalnih distributera jesu Intel Core 2 Quad Q9300 i Intel Core 2 Quad Q9450. I pored toga što će biti skuplji od modela baziranih na dvojezgarnoj Wolfdale arhitekturi i raditi na sličnim učestanostima, Yorkfied modeli Q9000 serije biće osnova fantastičnih konfiguracija za sve one korisnije koji se bave raznoraznom video montažom, kompresijom, 3D i video rendering-om, modeliranjem… Naravno, i Core 2 Quad Q6600 model je još uvek odlična kupovina, ali će ga uskoro baš Core 2 Quad Q9300 i Q9450 modeli zameniti. Ipak, osnovni aduti novih modela vezani su baš za dodatno usavršenu arhitekturu i činjenicu da su izrađeni u 45nm postupku. Dual Core procesori su bazirani na Conroe jezgru, (modeli izrađeni u 65nm zauzimaju površinu od 143 mm²), dok su Wolfdale derivati izrađeni u 45nm nešto manje površine (oko 107 mm²), čime je omogućeno proširenje sa 4 MB na 6MB drugostepene keš memorije. Ovakvo stanje dovelo je do povoljnijih uslova za kreiranje „spojenih blizanaca“ kakvi su Intel Quad Core procesori (dva Dual Core jezgra zalepljena na jednu „pločicu“). Tako je i ranije bilo logično očekivati da će Yorkfield bazirani modeli posedovati neverovatnih 12MB L2 keš memorije. Isto tako povećao se i broj tranzistora koji kod 45nmderivata iznosi čitavih 410 milona, što je za 41% više nego u poređenju na 65nm proizvodni proces Dual Core procesora, ali i znatno manje od broja osnovnih poluprovodnika kod high end grafičkih čipova. Kao što smo i naveli, novi Yorkfield derivati procesora stižu sa čitavih 12MB L2 keš memorije, međutim taj slučaj nije kod svih Yorkfield modela. Upravo Intel Core 2 Quad Q9300 model ne poseduje pomenutih 12 MB L2 keš memorije, nego duplo manje, tj. 6MB, a da li ga je to sprečilo i koliko ga je to sprečilo da se pokaže u što boljem svetlu, a sve to u poređenju na dosta skuplju braću, saznaćemo u tekstu koji sledi.

      Procesor na testu – Intel Core 2 Quad Q9300

       

      Intel Core 2 Quad Q9300 je Quad Core predstavnik procesora i namenjen je višem segmentu mainstream tržišta . Kompatibilan sa Intel LGA-775 procesorskim ležištem neće predstavljati problem oko podrške kod bilo kog modela matične ploče bazirane na nekoliko zadnjih čip setova. Ovaj primerak procesora nije nam stigao u retail pakovanju, stoga ne možemo da vam kažemo koliko kvalitetan vazdušni hladnjak možete da očekujete kada se ovaj model nađe u slobodnoj prodaji. Isto tako, ako je verovati pretpostavci da ovaj model neće trošiti manje od 100W, onda je jasno da možemo da očekujemo isti vazdušni hladnjak koji smo imali priliku da vidimo kod starijih Quad procesora.

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Radna frekvencija ovog procesora fabrički je postavljena na 2500 MHz, što je za 100 MHz veća vrednost u odnosu na prethodnika Core 2 Quad Q6600. Međutim, količina L2 keš memorije kako smo i naveli na ovom modelu iznosi samo 6MB, što je za 2MB manje u poređenju sa pomenutim Q6600. Da priča nije toliko crna može da posvedoči i činjenica koja kaže da je promena prisutna i kod arhitekture L2 keš memorije, gde je recimo Conroe jezgro posedovalo 4MB 16-way set-associative L2 keš memorije, dok je kod Wolfdale jezgra prisutno 6MB keš memorije sa 24-way set-associative, isti slučaj je i kod Kentsfield vs Yorkfield arhitekture. Samim tim zaključak se sam nameće, tj. u nekim situacijama bi Q9300 model mogao da „ugrozi“ Q6600 model i to kada ih poredimo na istim učestanostima. Jedan od povoljnijih stavki koja još jednom ide u korist Q9300 procesora jeste i FSB koji kod ovog modela iznosi 1333 MHz, što je za 267 MHz više u poređenju na Q6600 procesor. I pored toga što ovaj model ima polovične množioce, maksimalni množilac koji iznosi 7.5 deluje malo, jer znamo da će za uspešan overklok u ovom slučaju trebati dosta kvalitetna memorija, i samim tim i matična ploča. Najveće iskorišćenje performansi novog „jeftinog“ četvogojezgarnog procesora imaće korisnici koji se pre svega bave video montažom, raznim vidovima 3D modeliranja i CAD aplikacijama. Nisu izostale ni neke starije instrukcije potrebne za pospešivanje performansi, pa su podržani i MMX, SSE, SSE2, SSE3 i SSE3 i EM64T instrukcije. Naravno, pored starih instrukcija prisutne su i neke nove, od kojih najveću pažnju zavređuje SSE4.1 set instrukcija koje unapređuju efikasnost u radu sa kodecima koji se koriste u video editing aplikacijama i algoritmima za rendering. Zaljubljenici, tj. ljubitelji DivX filmova, imaće umnogome lakši posao kada budu kompresovali svoje omiljenije DVD naslove u neki od FourCC kodeka, a boljitak u poređenju na 65nm arhitekturu je prisutan i na još nekim poljima, sa preko 15% performance boost-a, u korist našeg test modela. Baš Divx codec i jeste jedan od prvih koji je omogućio iskorišćenje nove SSE4.1 instrukcije. Gledano klok za klok, nekog preterano velikog unapređenja u igračkim naslovima kao i da nema, ali o tome je svakako rano diskutovati, ako znao da na prste jedne ruke mogu da se nabroje naslovi koji u potpunosti podržavaju čak i dugo prisutne četvorojezgarne procesore (ok, ne moramo svaki put da pominjemo Crysis – prim. ured.)

      Termalne karakteristike ovog modela su i više nego impresivne. Nakon podizanja napona na ni malo naivnih 1.52 V i ostavljanja takta procesora na default-u, pokrenuli smo jedan od najzahtevnijih programa za opterećenje Quad Core procesora – Quad Prime 95. U takvim uslovima temperature nisu prelazile veću vrednost od 60 ºC, što nas je ostavilo i više nego zadovoljnim. Naravno posle default testiranja nije nam preostalo ništa drugo nego da se bacimo na ozbiljna overklok ispitivanja.

      Test sistem, OC

      Matična ploča

      ASUS P5E3 Deluxe – DDR3 (X38 čipset, 01 revizija)
      MSI K9A2 Platinum (ATI RD 790)

      Procesori

      Intel Core 2 Quad Q9300@3525 MHz
      Intel Core 2 Extreme QX9650@4004 MHz
      Intel Core 2 Extreme QX6850@3600 MHz
      AMD Phenom 9500 Quad core processor@2816,4 MHz

      Memorija

      2 X 1 GB OCZ Gold 1333 MHz
      2 X 1 GB Corsair Dominator 1066 MHz

      Grafička karta

      ATi AMD HD 3870 – fabrički klokovi

      Hard disk

      WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Coler Master Real Power Pro 1250W

      Monitor

      Belinea 2225 S1W – 22“

      Naći krajnji overklok domen ovog modela nije ni malo naivan poduhvat. Naime, dosta mali fabrički množilac nije nam ostavljao ništa drugo nego da u samo startu bez spuštanja množioca dođemo do maksimalnih domena kloka. Fenomen koji smo imali priliku da srećemo kod svih Quad procesora prisutan i kod prethodne generacije nazvan CPU-FSB-WALL, zadavao nam je veoma velike muke. Bitno je napomenuti da smo pri testiranju, tj. utvrđivanju maksimalnog kloka koristi Quad Prime program, sa kojim smo opteretili sva četiri jezgra, a sve to u trajanju od jednog sata, kao i CPU TEST 3DMark06 programa u trajanju od četiri ponavljanja za ceo test. Naš najveći problem tokom testiranja ogledao se u tome da koji god množilac procesora postavimo jednostavno stabilnu granicu FSB-a od 470 MHz nismo uspevali da probijemo. Isto tako, svesni novonastale situacije koja nam nije dozvoljavala da pređemo 3525 MHz za procesor, jednostavno odlučili smo da se nastavak ispitivanja svodi na traženje što manjeg potrebnog napona za pomenuti klok procesora.

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Posle višečasovnog podešavanja došli smo do minimalne vrednosti napona koja u ovom slučaju iznosi neverovatno malih 1.26 V. Da, dobro ste pročitali naš procesor je savršeno radio na 3525 MHz uz napon od samo 1.26 V, krajnje impresivno zar ne ako znao da je to daleko manja vrednost napona od one fabričke koju preporučuje sam Intel? Tokom testiranja temperatura procesora nije prelazila vrednost veću od 65 ºC. Za proveru performansi koristili smo četiri baterije testova. Prva baterija testova oslanja se na već standardne SiSoft Sandra 2008 testove usko povezane sa algoritmima koje računa isključivo procesor, dok se druga baterija testova oslanja strogo na video obradu i 3D kompresiju. Treća i četvrta baterija testova zadužena za prikaz performansi postignutih u Futuremark 3D programa i može se reći najzanimljivijih igračkih naslova za CPU testiranje. Pomenute testove provrteli smo dva puta, tj. na fabričkim vrednostima kloka i na overklok vrednostima kloka procesora. Poznavaju koliko problema nam je zadao CPU-FSB-Wall, došli smo do zaključka da je ovaj mališa i pored toga jedna od najboljih investicija jer pomenuti klok uz pomenuti napon može da se ostvari na bilo kojem box vazdušnom hlađenju bez ikakvih problema, što naravno prosečnom kupcu može da smanji troškove jer u toj situaciji neće biti potrebe za kupovinom nekog bolje rashladnog sistema.

      .

      Rezultati – sintetički testovi

       

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Rezultati – sintetički 3D testovi

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Rezultati – aplikacije i drugi testovi

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Rezultati – 3D igre

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Overklok rezultati – sintetički testovi

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Overklok rezultati – sintetički 3D testovi

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Overklok rezultati – aplikacije i drugi testovi

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Overklok rezultati – 3D igre

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora

      Zaključak

      Moramo priznati da nam je rastanak sa ovako superiornim četvorojezgarnim procesorom teško pao. Razmišljajući o ovom mainstream predstavniku srednje klase nismo mogli ništa više da zaključimo osim toga da je upravo ovom modelu zagarantovana odlična tržišna budućnost. Performanse na stranu, ovaj procesor je superioran i zbog svoje pozicije na tržištu, činjenice da nudi neverovatne performanse u cenovnom segmentu koji ne prevazilazi bitno cifru od 200 evra, a nudi još dosta mogućnosti zahtevnim korisnicima i ljubiteljima hardvera koji žele da iz svog hardvera izvuku maksimum. To su više pomenuti CAD korisnici, ljudi kojima su performanse ALU jedinica i efikasnost njihovog sistema pri rendering-u jako bitne i koji znaju da razlika u performansama od pet procenata može da znači nekoliko sati njihovog vremena. I zaljubljenici u hardver, ali i igrači će biti srećni: overklok margina od čitavih 41% predstavlja pravi uspeh, ako znamo da smo isti postigli na jednom Quad Core procesoru i to sa box hlađenjem na dosta manjoj vrednosti napona one koja je propisana kao preporučena. Kako budu pristizale određene količine ovog modela na naše tržište, tako se i mi nadamo da će napredni korisnici imati mogućnost da odu i nekoliko koraka dalje i da možda postignu impresivnije overklok rezultate (sa nekim boljim hlađenjem), nego što je to nama sa „prvim mačetom“ pošlo za rukom. Znamo da će nekom budućem vlasniku jednog ovako dobrog parčeta silicijuma i najmanje teško biti da za njega plate, pa zato smatramo da ovaj procesor, za početak, od nas zaslužuje bar zvaničnu preporuku.

      karakteristike, statistike, intel core 2 quad q9300 procesora
      Intel Core 2 Quad Q9300 – Benchmark Highly Recommended

      Procesor na test ustupio Desk.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test