Delimir Tasić
Intel Pentium D 920 – overklok performanse
Kupovina novog procesora za mnoge korisnike nije baš tako jednostavan korak. I dok entuzijasti koji u velikom broju posećuju naš sajt, menjaju procesore praktično sa izlaskom svakog novog jezgra, ubediti većinu ljudi da je njihov procesor koji je kupljen pre dve godine zreo za penziju nije baš tako jednostavno. Ako ste npr. kupili pre dosta vremena Pentium koji radi na 2.8 GHz, koji je bio motiv prelaska na Prescott, a kasnije i na Prescott 2M jezgro kada su takvi Pentium 4 procesori nudili iste radne taktove i poboljšanje performansi koje je diskutabilne upotrebne vrednosti za većinu korisnika. Baš zato, Intel je prvi i najavio Dual Core procesore kao nešto što će u budućnosti biti „obavezno“ ukoliko želite da imate sistem u skladu sa «poslednjom modom». Dual Core procesori su već sada prava stvar bilo da se jednostavno samo igrate na računaru ili radite nešto ozbiljno. Naime, otkako su nVidia i ATI predstavili svoje Forceware, odnosno Catalyst drajvere sa podrškom za procesore sa dva jezgra, postalo je jasno da single core procesori u budućnosti neće moći da se nose da dual core rešenjima. To je skoro uvideo i AMD, pa je najnoviji Athlon 64 FX procesor, poznat kao procesor namenjen pasioniranim igračima, predstavljen kao model zasnovan na dual core arhitekturi.
Do sada je Intel imao povoljniju ponudu dual core procesora koji su bili u stanju da obezbede sasvim korektne performanse. Cenovna razlika između, do skoro, najjeftinijeg Pentium D procesora, modela sa oznakom „820“ i Athlon 64 X2 3800+ procesora nije bila zanemarljiva. Sa druge strane, analitičari su najavljivali da nas omasovljenje Dual Core tehnologije očekuje tek kada proizvođači pređu na 65nm proizvodni proces. E, pa to se desilo pre izvesnog vremena, kada je kompanija iz Santa Klare u pitanju i pred nama su Pentium D procesori serije 9xx. Ovo je ujedno i poslednji izdanak NetBurst arhitekture koju karakteriše dugačak pipeline i nizak IPC racijo. Već naredna verzija jezgra za desktop mašine iz Intel-a biće Conroe koji će biti mnogo sličniji Yonah jezgru na kome je zasnovan Core Duo procesor oko koga je zasnovana nova Centrino platforma treće generacije.
Prelazak na 65nm proizvodni proces doneo je nekoliko nesumnjivih prednosti kako samom proizvođaču, kompaniji Intel, tako i korisnicima. Prva očigledna razlika ogleda se u povećanoj količini L2 keš memorije. Tako Presler ima 2 MB L2 keš memorije po jezgru, za razliku od Smithfield jezgra koje podrazumeva „svega“ 1 MB L2 keš memorije po jezgru. Veća količina L2 keš memorije uslovila je «monstruozno» povećanje broja tranzistora, pa tako Presler jezgro ima čak 376 miliona tranzistora, naspram Smithfield-a koje broji 260 miliona tranzistora. Baš tu dolazi do izražaja savršeniji proizvodni proces. Naime, površina jezgra kod Presler-a je 162 kvadratna milimetra, dok je kod Smithfiled-a i pored toga što ovo jezgro ima više od 100 miliona tranzistora manje, površina jezgra veća i iznosi 206 kvadratnih milimetara. To sa svoje strane znači mogućnost izvlačenja većeg broja procesora sa jednog vafera i u krajnjoj liniji jeftinije procesore.
Ova analogija se već sada može primeniti, pa je kod domaćeg distributera Intel procesora, kompanije CT Computers iz Beograda, Pentium D serije 9xx jeftiniji par desetina eura u odnosu na Pentium D procesor iz starije serije 8xx, ako se posmatraju modeli istog radnog takta. Mi smo, kao što smo već spomenuli ovom prilikom na testu imali Pentium D 920 procesor čija maloprodajna cena iznosi oko 265 eura bez PDV-a. Imajući u vidu da je u pitanju najnovije jezgro tj. procesor zasnovan na najnovijoj tehnologiji cena je veoma konkurentna. Naime, za nešto manje novca može se dobiti Pentium D 640 (3.2 GHz) koji pored značajno niže overklok margine donosi i veće zagrevanje kao posledicu starijeg 90nm proizvodnog procesa.
Presler na 2.8 GHz
Presler jezgro izrađuje se upotrebom 65nm proizvodnog procesa uz upotrebu tehnologije napregnutog silicijuma. Trenutno jedino kompanija Intel ima mogućnost izrade čipova u ovoj tehnologiji, a zaostajanje AMD-a na ovom polju može ozbiljno da poljulja pozicije glavnog konkurenta kompanije Intel. Naime, AMD neće imati izbora u borbi protiv Intel-a na polju dual core procesora osim da snižava cenu. U ovom sadašnjem proizvodnom procesoru u kome se izrađuju Athlon 64 X2 procesori postavlja se pitanje do koje granice je AMD u stanju da ide. Ako se ispostavi da AMD nema mogućnosti za snižavanje troškova, Intel može ostvariti zavidnu prednost koju će dodatno učvrstiti predstavljanjem Conroe procesora, sledeće velike arhitekturalne promene koja će po svemu sudeći označiti i raskršćavanje sa Pentium brendom! Nemogućnost prelaska na 65nm proizvodni proces u bliskoj budućnosti značiće da AMD neće biti u stanju da ponudi jeftinije Athlon 64 X2 procesore i da će Intel i dalje u tom segmentu imati raznovrsniju ponudu.
Presler jezgro koristi, kao i Smithfield, magistralu od 800 MHz što je kako testovi pokazuju ispod mogućnosti Pentium D procesora. Naime, svako povećanje magistrale, dovodi do velikog rasta performansi što znači da Presler i Smithfield jezgra odlično skaliraju sa povećanjem FSB-a i takta procesora. To je i razumljivo, ako se ima u vidu da oba jezgra komuniciraju posredstvom FSB-a (eksterna magistrala), pa je svako povećanje propusne moći u ovom delu itekako dobrodošlo. Ako se tome doda da je memorijski kontroler implementiran u čipsetu tj. severnom mostu koji komunicira sa procesorom opet posredstvom FSB-a, možemo konstatovati da je prava šteta što Intel nije kod Pentium D linije procesora implementirao magistralu takta 1066 MHz.
Količina L2 keš memorije je stavka koja takođe značajnije utiče na performanse NetBurst arhitekture, a razlog tome je jako dugačak pipeline koji ovakvi procesori imaju. Baš zato, Intel je odlučio da kod Presler-a primeni više puta oprobano rešenje povećanja L2 keš memorije. Tako, kod Presler-a svako jezgro ima na raspolaganju po 2 MB L2 keš memorije, ali ona nije deljena tj. prvo jezgro ne može da pristupa L2 keš memoriju drugog procesora i obrnuto. Takva mogućnost biće ostavljena za spomenuto Conroe jezgro koje bi trebalo da debituje početkom leta.
Značajna novina koja odlikuje sve Presler procesore je Vanderpool tehnologija virtuelizacije koje bi trebalo da omogući deljenje resursa i pokretanje više operativnih sistema na jednom računaru uz manji gubitak performansi nego što je to do sada bio slučaj. Ipak, iako je moguće raspodeliti resurse centralnog procesora (posebno, ako je u pitanju dual core) teško da će jedna magistrala, grafička kartica i hard disk sistem opsluživati dva operativna sistema na onaj način kako bi to bilo da je u pitanju jedan OS. Trenutno nije dostupan softver koji bi iskoristio mogućnosti tehnologije virtuelizacije. Pored Vanderpool-a, Presler podržava sada već uobičajeni EM64T set instrukcija, kao i SSE2, SSE3 itd…
Radni napon novih 65nm Pentium procesora je 1.3 – 1.35 V što i nije mnogo niže u poređenju sa 90nm Prescott i Smithfield jezgrima. Treba napomenuti i da će uskoro i Prescott dobiti svog naslednika u vidu CedarMill jezgra. Intel je odlučio da u ovoj tranziciji primat da Dual Core procesorima, pošto su troškovi izrade Smithfield procesora, sasvim razumljivo, bili viši u poređenju sa Prescott jezgrima. Ujedno, fokus tržišta trenutno je na dual core procesorima pa je i samim proizvođačima bitnije da ponude konkurentnija rešenja u ovom segmentu.
Overklokovanje
Prilikom testiranja koristili smo ASUS P5WD2-E matičnu ploču zasnovanu na Intel i975X skupu čipova. Pored i975X, Presler je podržan i od strane i955X i i945 familije čipsetova, ali i od strane konkurentskih rešenja kao što su npr. nVidia nForce4 SLI x16 i nForce 4 Ultra u verziji za Intel procesora. Nešto povoljnije rešenje za overklok memorije svakako je nForce 4 čipset pošto isti raspolaže većim rasponom vrednosti memorijskih delioca, pa je memoriju moguće finije podešavati nego što je to slučaj sa i975X pločama. Radni takt magistrale na ASUS ploči uspeli smo da overklokujemo do fantastičnih 295 MHz! To je u konačnom zbiru dalo radni takt procesora od odličnih 4130 MHz (tačnije 4135, pošto ploča malo dodaje na magistralu koje se podesi u BIOS-u). Memorija je bila podešena na takt od 667 MHz, što u realnoj situaciji daje nešto nižu vrednost pošto ne postoji dovoljno fin raspon memorijskih delioca. Ipak, povećani takt magistrale dao je i solidno povećanje memorijskog transfera što u ukupnom zbiru daje odlične performanse sistema. Napon na procesoru podigli smo do visokih 1.5 V, a svako povećanje iznad ove vrednosti nije imalo efekta na povećanje radnog takta – procesor je ulazio u Windows i pri taktu od 4200 MHz, ali je sistem bio nestabilan tokom testova. Za merenje stabilnosti koristili smo Prime95 koji je potvrdio da je magistrala od 295 MHz i radni takt procesora od ~4130 MHz stabilna vrednost. Imajući u vidu da je fabrički radni takt Pentium D 920 procesora 2800 MHz, u pitanju je povećanje od skoro 50% što je zaista fantastičan rezultat!
Intel sistemu suprotstavili smo AMD Athlon 64 X2 procesor zasnovan na Toledo jezgru što znači da ima 1 MB L2 keš memorije po jezgru. U pitanju je bio veoma overklokabilan primerak veoma skupog Athlon 64 X2 4800+ procesora, koga je kolega Miloš Stamenković uspeo da overklokuje na odličnih 2780 MHz. Ako se setimo našeg testa Athlon 64 X2 3800+, ali i Athlon 64 X2 4800+ procesora onda možemo reći da je ovaj rezultat ipak pomalo iznad proseka. Rezultate na default taktu ovom prilikom nismo prezentovali, jer je Athlon 64 X2 4800+ na nominalnom taktu dosta brži od Pentium D 920 procesora tj. Nisu u pitanju iste klase procesora, a i cene im se višestruko razlikuju. Dakle, Athlon 64 X2 4800+ nam je ovom prilikom poslužio samo kao referenca koja bi trebalo da pokaže dokle može maksimalno overklokovan jeftini Pentium D 920 u odnosu na Athlon 64 X2 procesor iz koga je takođe izvučen maksimum…
Sublimiraćemo u preglednu tabelu, pre nego što vam prezentujemo rezultate testova, sve komponente koje smo koristili tokom testa…
CPU
Pentium D 920 @ 4.135 GHz
AMD Athlon 64 X2 4800+ @ 2.78 GHz
Matične ploče
Asus P5WD2-E (i975X)
DFI LanParty UT RDX200 CF-DR (ATI Radeon Xpress 200P)
Memorija
2 x 512 MB DDR2-667
Hard disk
Western Digital WD600 60 GB
Graficka karta
Sapphire Radeon X1800XT
Operativni sistem
Windows XP Pro SP1
Drajveri
ATI Catalyst 6.2
Sintetički testovi
Sintetika daje izvesnu prednost AMD Athlon 64 X2 procesoru, ali je ipak u pitanju zanemarljiva razlika. Ono što nas je iznenadilo tokom ovih testova svakako je memorijski transfer koji je znatno bolji kod Pentium D 920 procesora nego u slučaju konkurentskog AMD rešenja. Očigledno je da je AMD-ovo insistiranje na DDR 1 memoriji počelo da poprima odlike ograničavajućeg faktora, pa će pojava AMD AM2 platforme koja će i Athlon 64 X2 procesorima podariti mogućnosti rada sa DDR2 memorijom dati AMD-u preko potreban adut u borbi protiv Conroe jezgra. PC Mark 05 je dao zaista veliku prednost Pentium D procesoru, ali rezultate koji se postižu u ovom testu se uvek posmatraju kroz prizmu ostalih sintetičkih testova. Naime, često se dešavalo da PC Mark izračuna totalno nekonzistentne rezultate.
3D testovi
3D Mark 03 i 05 otkrivaju izvesnu nekonzistentnost. Naime, iako AMD procesor ostvaruje bolje rezultate u CPU testu u slučaju 3D Mark-a 03 , ukupan rezultat bolji je kod Pentium D 920 procesora overklokovanog na 4130 MHz. Do sada su gaming testovi bili jaka strana AMD arhitekture, ali je dodavanje L2 keš memorije i upotreba brze DDR2 memorije omogućila Pentium D procesoru da se bolje nosi sa konkurencijom. Ista je situacija i u 3D Mark 2001 testu koji pokrećemo sa softverskom T&L emulacijom kako bi procesor bio što više opterećen. I u ovom testu je Pentium D 920 na 4130 MHz bio brži od Athlon 64 X2 procesora.
U igrama je AMD Athlon 64 X2 i dalje brži, ali zanemarljivo, pogotovu ako se ima u vidu da je Pentium D 920 značajno jeftiniji od najjeftinijeg Athlon 64 X2 3800+ procesora koji teško da može da se overklokuje na ovako visok takt kao što je to slučaj sa Athlon 64 X2 4800+ procesorom.
Testovi realnih aplikacija
Office primena je i dalje jača strana AMD platforme, ako je suditi prema proverenim Winstone testovima. Razlika koje je na strani AMD-a u ovom slučaju je zaista velika i podseća nas još jednom da je Athlon 64 X2 zaista respektabilan konkurent. Rendering test zasnovan na Cinema4D aplikaciji opet je dao prednost AMD Athlon 64 X2 procesoru oveklokovanom na 2.78 GHz.
Nakon testiranja
Možemo samo reći da smo izuzetno zadovoljni novim Intel 65nm Dual Core procesorima. Zagrevanje overklokovanog Presler procesora iako veliko, ostalo je u granicama normale upotrebom CoolerMaster Hyper L3 kulera. Naime, kako se Presler-i greju manje u odnosu na Smithfield procesore, Intel je odlučio da smanji BOX kuler koji se isporučuje uz Pentium D 920 u odnosu na onaj koji smo imali prilike da vidimo kod Pentium D 820 modela. Baš zato za overklok preporučujemo neki bolji kuler.
Prilikom testiranja temperatura nije prelazila 70-tak stepeni što je, imajući u vidu koliko su se zagrevali najbrži Smithfiled procesori, solidan napredak. Treba imati i u vidu da Intel ima običaj sa kroz nove stepping-e poboljša termalne karakteristike svojih procesora, pa treba očekivati tako nešto i u segmentu najnovijih Presler jezgara.
Intel Pentium D 920 – Benchmark Best Buy
Cenom, Pentium D 920 nema konkurenciju. Iako performanse na nominalnom taktu i ne oduzimaju dah, moramo reći da je rad na sistemu u kome kucaju dva jezgra na 4130 MHz, zaista prijatno iskustvo. Ako se ima u vidu da smo sample primerak Pentium D 950 procesora overklokovali na 4.08 GHz, a da je ovom prilikom procesor uzet na test nasumično sa lagera domaćeg distributera, onda je rezultat koji je postigao Pentium D 920 još vredniji pažnje. U svakom slučaju, mislimo da je probijanje barijere od 4 GHz sa novim Presler procesorima zagarantovano u bilo kojoj varijanti kulera, ploče i memorije. Baš zato, smatramo da je trenutno Pentium D 920 najbolji izbor kada su dual core procesori u pitanju, pa čak i ne samo dual core modeli. Naime, cenovno Pentium D 920 opasno obesmišljava kupovinu Athlon 64 i Pentium 4 procesora koji, kao što je svima poznato, imaju „samo“ jedno jezgro. U takvoj situaciji, više nego opravdano i zasluženo, Pentium D 920 dobija našu „Best Buy“ nagradu!
Intel Pentium D 920 procesor za potrebe testa ustupio CT Computers zvanični distributer Intel procesora za SCG.