Intel X25-V

Intel X25-V

Intel donosi novu generaciju SSD-ova, ali nova generacija ne znači uvek unapređenje  novih modela po sirovim performansama. Nekada, a pogotovo je to trend u poslednje vreme, nove komponente donose drugačiji balans između brzine, potrošnje i upotrebljivosti, a pošto se radi o proizvodima koji se tek probijaju na tržište, jako je bitan i trend pada cena. Upoznajmo Intel X25-V...Svakako će korisnicima prvo upasti u oči relativno mali ka

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Intel X25-V

      Svakako će korisnicima prvo upasti u oči relativno mali kapacitet ovog drajva. Oko 38,9 GB, koliko se dobije kada se formatira ovaj 40 GB drajv, je iznos koji je od strane hard diskova odavno prevaziđen. Međutim, kao što smo govorili u prethodnim prikazima, nije sve u kapacitetu – naprotiv. Hibridni pristup korišćenja SSD-ova i hard diskova je nešto što je vrlo verovatno neminovnost u narednom periodu. Ukoliko spadate u one kojima je potrebno osetnije ubrzavanje diskovnog podsistema, ne želite da dajete previše novca, a performanse vam znače daleko više od kapaciteta i spremni ste da koristite ultra-odzivni SSD za smeštanje operativnog sistema i najvažnijih aplikacija – zašto čekati? Razne kompanije već nude SSD-ove malog kapaciteta koji mogu da ispune tu ulogu. Već smo prikazali jedan od takvih, Kingston SSDNow V model kapaciteta 30 GB. Sada vam prikazujemo i svojevrsnog direktnog konkurenta, koji stiže iz samog Intela, a radi se o SSD-u koji stiže pod oznakom X25-V.
       

      Pre nego što nastavimo, preporučujemo vam da „bacite pogled“ na prethodne prikaze. Naime, u relativno kratkom vremenskom razdoblju smo testirali Kingston SSDNow V+ i V modele druge generacije, zatim Mushkin IO series 64 GB, te Patriot PS-100 od 128 GB. Ipak, svakako je najviše od svih modela koje smo testirali u korelaciji sa onim koji vam prikazujemo danas Kingston SSDNow V od 30 GB, zanimljivi Boot Drive koji ima istu ciljnu grupu i tržišnu poziciju kao i Intel X25-V. Ko će se u direktnom duelu pokazati bolje? Svakako da i jedan i drugi proizvod imaju svoje adute, prednosti i mane. Na nama je da ih sagledamo, pa krenimo redom.

      Drajv na testu

      Novi Intel X25-V stiže prepoznatljivom pakovanju kompanije Intel, u adekvatno dizajniranim kutijama, kojima dominiraju plava boja, te simboli kompanije. Uređaj smo dobili u sklopu maloprodajnog paketa, u kome se nalazi i adapter koji omogućava korisnicima da montiraju ovaj 2,5-inčni drajv u 3,5-inčne slotove u kućištima. U pakovanju se još nalaze vodič, kratko uputstvo, šrafovi za montiranje – sve što je korisniku potrebno za bezbolnu instalaciju. Intel, za razliku od Kingstona, ne obezbeđuje u sklopu paketa softver za migraciju operativnog sistema, kao što to Kingston čini u partnerstvu sa kompanijom Acronis, te se korisnik u toj varijanti mora sam snaći.

      Drajv je tamno sive boje, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama Kingstona. Raspolaže standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs, pri čemu naglašavamo da se radi o 2,5-inčnim drajvovima, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom. U ovom trenutku nije sigurno kada će Intel izbaciti SSD-ove sa 6.0 Gbps interfejsom, ali je sasvim sigurno da će solid state drajvovi imati daleko više koristi od njega nego kada se radi o hard diskovima. Oni koji budu otvorili drajv će imati priliku da vide IMFT memorijske čipove. Radi se o 34-nanometarskim čipovima, najnovijoj kreaciji koja će poslužiti do ovladavanja i masovne proizvodnje u 25 nanometara. IM Flash Technologies je firma nastala kao joint venture između kompanija Intel i Micron. Kontroler je takođe „domaći“, a ostali smo dužni informaciju da se radi o MLC (multi-level cell) NAND flash memorijskim čipovima.
       

      Na priloženoj slici možemo videti specifikacije Intel X25-V drajva. Brzine čitanja i upisa su deklarisane na 170 MB/s i 35 MB/s, respektivno. Očito je da se radi o značajnim razlikama, ali podsetimo se osnovne namene drajva – držanja operativnog sistema i osnovnih aplikacija na njemu. Nećete vršiti ko zna kolike transfere, i stoga brzina upisa nije baš toliko bitna kao kod drajvova većeg kapaciteta, koliko brzina čitanja, kao i vreme pristupa. Drajv podržava NCQ, odnosno Native Command Queueing. Novi čipovi su drastično manji potrošači, pa tako Intel deklariše potrošnje u aktivnom i u idle režimu po TYP rejtingu na svega 150, odnosno 75 mW!!! MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 1,2 miliona radnih sati, što je drastično više od Kingstonovih 500 hiljada za model od 30 GB.

      Šta je tehnološki novo u ovim drajvovima? Dve stvari su značajne. Jedna su 34-nanometarski memorijski čipovi koje smo već spominjali, koji su jeftiniji za proizvodnju, ali i dosta štedljiviji. Druga najznačajnija novina jeste implementacija TRIM tehnologije. Ovo nisu prvi drajvovi koji podržavaju TRIM komandu, ali je svakako veoma bitno istaći da se radi o jednom od drajvova koji je podržava, nasuprot brojnim modelima koji je ne podržavaju. TRIM komanda omogućava operativnom sistemu da direktno komunicira sa kontrolerom, te saopštava informacije o obrisanim fajlovima. Ova informacija je od izuzetnog značaja zato što je lakša manipulacija praznim prostorom, odnosno efikasnija je raspodela upisa novih informacija, što je od suštinskog značaja za SSD-ove imajući u vidu ograničen broj zapisa. Na taj način inteligentni kontroleri mogu da vode računa o ovim parametrima i u samom startu, uslovno rečeno, “ravnomerno raspodele teret” između memorijskih ćelija, tako da ograničenje broja zapisa praktično nikada ne uzrokuje otkazivanje neke ćelije. Čak i da se to desi, ne treba brinuti, jer kontroler motri i na stanje ćelija te blagovremeno izmešta upisane podatke iz ćelije koja više “nije sasvim zdrava”. Pre treba brinuti o firmveru, ali otom potom, dovoljno smo vas naplašili, zar ne? TRIM komandu za sada podržava samo Windows 7. Uz već navedeno, pomaže se i performansama, jer se omogućava da se sa diska brišu informacije na redovnoj bazi, umesto tek kada prostora počne da nedostaje.

      Način testiranja, test sistem

      Uređaj smo povezali na SATA port matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo testirali Intel X25-V:
       

      Test sistem

      Matična ploča

      Gigabyte GA-P55-UD3

      Procesor

      Intel Core i5 750 2,66 GHz

      RAM

      Patriot 4 GB DDR3-1600

      Sistemski hard disk

      Samsung Spinpoint F1 750 GB

      Grafička karta

      Radeon HD 5850

      Napajanje

      Cooler Master Silent Pro M 600 W

      Operativni sistem

      Windows 7

      Testovi

      Tabela sa najznačajnijim rezultatima
       

       

      Kingston SSDNow V 30 GB

      Intel X25-V

      HD Tune Read (MB/s)

      169.8

      158.9

      HD Tune Write (MB/s)

      52.4

      39,5

      HD Tune Access Time (ms)

      0.2

      0.1

      PC Mark Vantage HDD Score

      13.242

      17.920

      SiSoft Sandra 2010 HDD Score (MB/s)

      177.53

      158.42

      HD Tune Random Access (4K, Read) (IOPS)

      2994

      4908

       

      Kingston SSDNow V 30 GB

      Intel X25-V

      HD Tune Read (MB/s)

      169.8

      158.9

      HD Tune Write (MB/s)

      52.4

      39,5

      HD Tune Access Time (ms)

      0.2

      0.1

      PC Mark Vantage HDD Score

      13.242

      17.920

      SiSoft Sandra 2010 HDD Score (MB/s)

      177.53

      158.42

      HD Tune Random Access (4K, Read) (IOPS)

      2994

      4908

       

      Kingston SSDNow V 30 GB

      Intel X25-V

      HD Tune Read (MB/s)

      169.8

      158.9

      HD Tune Write (MB/s)

      52.4

      39,5

      HD Tune Access Time (ms)

      0.2

      0.1

      PC Mark Vantage HDD Score

      13.242

      17.920

      SiSoft Sandra 2010 HDD Score (MB/s)

      177.53

      158.42

      HD Tune Random Access (4K, Read) (IOPS)

      2994

      4908

       

      Kingston SSDNow V 30 GB

      Intel X25-V

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test