Intel X58 ploče: ASUS, DFI i MSI

Intel X58 ploče: ASUS, DFI i MSI

Borba na polju matičnih ploča baziranih na Intel X58 čipsetu je iz dana u dan sve žešća, bar ako posmatramo krugove u kojima se kreću zaljubljenici u ekstremne performanse i overkloking. Proizvođači ponekad i „pre roka“ izlaze sa svojim pulenima, kako bi što pre uzeli deo ovog malog, ali slatkog tržišnog kolača. Ovom prilikom smo detaljno istestirali tri odlične X58 matične ploče...

    Sadržaj

      Marko Vezmar

      Intel X58 ploče: ASUS, DFI i MSI

      Za početak ove priče, vratićemo se malo u nazad i prisetićemo se kako su funkcionisali čipsetovi sa LGA775 podnožjem na tada aktuelnim matičnim pločama. Memorijski kontroler kod Core 2 platformi (kao što je onaj na X48, X38, P45, P35 čipsetovima) implementiran je u severni most, što je suprotno logici, a samim tim i arhitekturi X58 čipseta. Naime, DDR3 memorijski kontroler kod Core i7 platforme integrisan je u samom procesoru, čime je skraćena „putanja“ od jezgra procesora do memorijskog kontrolera. Samim tim dobili smo brži odziv, a opet i performanse memorijskog protoka su se drastično povećale. Generalno gledano X58 čipset je rešenje sa dva čipa. Tradicionalno Intel je severni most kod starih 775 baziranih čipsetova nazivao MCH (Memory Controller Hub) a kako ta priča više ne važi za Core i7 platformu (pozicija dosadašnjeg gornjeg čipa neće se više zvati severni most), čip koji se nalazi tik uz procesor nazvan je I/O Hub (IOH). Pomenuti čip, koji je na mestu bivšeg severnog mosta, zadužen je isključivo za komunikaciju sa PCI Express 2.0 grafičkim slotovima (ukupno 36 PCI linija). Ovo ujedno znači da su i multi GPU rešenja isključivo pod kontrolom IOH čipa. Međutim postavlja se pitanje, šta se desilo sa FSB-om? Povećanjem FSB-a kod Core 2 procesora povećavao se i primarni klok istih tih procesora. Slična situacija je i kod Core i7 derivata, samo što je FSB zamenjen sa QPID-em (Quickpath interface). Naime, interni bus, iliti BCLK koji po defaultu kod sadašnjih procesora iznosi 133 MHz podiže se isto tako kao i FSB kod starijih generacija procesora, a rezultat je isti, tj. na taj način overklokujemo procesor. Kod Core i7 procesora Intel je implementirao još jednu korisnu tehnologiju koja se naziva Turbo Mod, čijim uključenjem posredstvom BIOS-a možete povećati množilac procesora za jedan ili dva koraka preko fabričkih vrednosti u zavisnosti od kloka procesora. Primera radi ako posedujete Intel Core i7 920 procesor, posredstvom Turbo mod opcije množilac procesora može da se podigne sa 20 na 21.

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Što se tiče donjeg čipa, on je ostao nepromenjen, pa je IOH čip povezan sa standardnim ICH10 čipom (I/O Controller Hub) koji se kod LGA775 matičnih ploča legendarno nazivao južni most. Ono što nam donosi ICH10R čip je podrška za 12 USB 2.0 portova, 6 Serial ATA portova, Gigabyte LAN itd. Sve u svemu, promene što se tiče ICH10R čipa, u poređenju na ranije generacije matičnih ploča nema. Ipak jedna od najvećih inovacija, a može se reći i prednosti je to što X58 čipset podržava kako SLI, tako i CrosFire multi GPU tehnologiju, gde više neće biti potrebe za Nvidijina rešenja matičnih ploča, bar kada je Intel u pitanju. Uopšteno gledano matične ploče sa NVIDIA čipsetom, koje su namenjene za Core 2 procesore nisu bile u mnogome raspoložene za overklok. Isto tako zagrevanje pomenutih matičnih ploča bilo je za nijansu veće od Intel rešenja. Kada se sve sabere i oduzme NVIDIA nije dozvoljavala Intelu podršku za SLI ( u vidu drajvera jer je samo to je bilo neophodno) što je dodatno otežavalo situaciju. Međutim sada su stvari drugačije, i X58 je može se reći „kompletno multi GPU rešenje“ koje će olakšati potragu za novom matičnom pločom pre svega gejmerima dubokog džepa. Moramo da napomenemo da u ovom trenutku sve matične ploče nisu dobile sertifikat, tj. podršku za SLI, pa vam preporučujemo da pre kupovine pogledate i specifikaciju modela koji planirate da pazarite. Za sada samo nekoliko proizvođača ima pomenuti sertifikat, a to su: ASUS, EVGA, MSI, GIGABYTE, DFI itd. Bilo kako bilo, kompanija Intel ne planira da se dugo zadrži na rešenjima koje sad poseduje, a tome može da posvedoči i to da je Intel najavio jedinstven čip-procesor, tj. procesor koji će pored memorijskog kontrolera imati implementiran i IOH čip, što nas dovodi do zaključka da će nove matične ploče namenjene toj platformi imati na sebi samo ICH čip, koji je kod X58 matičnih ploča na mestu južnog mosta, krajnje impresivno zar ne? No, pogledajmo šta nam to donose X58 modeli kompanija ASUS, MSI i DFI.

      Matična ploča na testu – MSI Eclipse SLI

      Iako smo već predstavili MSI Eclipse ploču, red je došao da je detaljnije opišemo u okviru testa tri sjajne, ako ne najbolje X58 bazirane matične ploče. Kao što znamo, MSI Eclipse matična ploča stigla nam je u kutiji crne boje kojom dominiraju reklamni natpisi, kao i najvažnije stavke same specifikacije. Eclipse je model visoke klase i samim tim paket propratne opreme nije mogao da bude siromašan. Bilo kako bilo, mi smo navikli na bogat paket propratne opreme i kod starijih modela matičnih ploča ove kompanije, čak i kod modela koji nisu spadali u TOP klasu. MSI Eclipse pakovanje sastoji se iz dva dela. U prvi deo smeštena je matična ploča, dok je drugi deo zadužen za propratnu opremu. Od propratne opreme prisutno je uputstvo na kome se, za divno čudo, nalazi srpski jezik, dva diska sa drajverima i softverom, jedan zaseban disk za Creative zvučnu kartu, zatim uputstvo za korišćenje softvera pomenute zvučne karte, kao i GreenPower Genie uređaj. Od kablova zatekli smo čak osam SATA II i POWER SATA II kablova, eSATA kablove, zatim jedan PATA i jedan FLOPPY kabl, SLI i CrossFire kabl, dva eksterna USB porta koja se povezuju sa matičnom pločom posredstvom kablova itd.

      Pre izlaska MSI Eclipse matične ploče razmenili smo nekoliko iskustava sa gospodinom Marcom Van Genechten iz kompanije MSI, i prenećemo vam šta smo zamerili prethodnim modelima. Naponska jedinica kod, recimo MSI P45 Platinum modela, zauzimala je levu i gornju stranu (oko) procesorskog podnožja što je zauzelo mnogo prostora, što smatramo da je totalno pogrešno, pogotovo ako koristimo uređaj za hlađenje tečnim azotom koji zauzima veliku površinu. Shodno tome, predložili smo da naponska jedinica, zajedno sa hlađenjem iste zauzima samo levu stranu gledano od procesorskog podnožja. Zatim, i pored toga što su Core 2 procesori u ovom trenutku manji potrošači od recimo Core i7 procesora, po nekom našem iskustvu 6-fazna naponska jedinica je neki minimum za obe platforme, te smo i to savetovali da se u nekog budućeg modela promeni. Poslednji predlog se odnosio na AUTO sektore BIOS-a, gde smo ustanovili da MSI-u najveći problem leži upravo u tim podešavanjima, i ponovićemo da smo im i na to skrenuli pažnju. Kada smo prvi put ugledali MSI Eclipse matičnu ploču, ono što nam je odmah zapalo za oko su ispravljene prve dve stavke, dok je treća stavka morala da sačeka našu test laboratoriju. No, da pogledamo ovaj model malo bliže, pa da vidimo gde je šta postavljeno.

      MSI Eclipse je matična ploča ATX formata dimenzija 30.5cm x 24.4cm. U gornjem levom uglu smešten je EPS12 V konektor za napajanje procesora, dok se odmah ispod njega prostire 6-fazna naponska jedinica uz HI-c polimer kondenzatore dugotrajnog veka trajanja. Naponska jedinica IOH čipa (na mestu IOH čipa kod starijih matičnih ploča nalazio se severni most) je takođe dobro izvedena, šta više odlično je projektovana, i po prvi put je na jednoj matičnoj ploči upotrebljeno 4-fazno filtriranje napona. I pored toga što za funkcionisanje DDR3 memorije nije potreban velik napon, implementirana je 3-fazna naponska jedinica. Ceo naponski sektor je odlično osmišljen, i svemu tome je kumovalo odlično filtriranje napona, gde smo samo na Core i7 940 procesoru pri naponu od 1.44 V i klokom od 4000 MHz osetili blagi pad napona koji se kretao u granicama od 0,001 V do 0,002 V. Od naprednih tehnologija pored DrMos-a koji je glavi i odgovorni krivac za ovakvo odlično stanje filtriranja napona, prisutna je i APC (Active Phase Switching) tehnologija koja može da pomogne pri uštedi energije usled varijabilnih opterećenja sistema.

      Sa druge strane iznenadili smo se kad smo videli ukupno 10 SATA II portova, od kojih je crnih šest u ravni sa pločom, dok su ostala četiri upravna na ploču. Južni most, odnosno Intel ICH10R čip u ovom slučaju komunicira sa šest crnih portova koji mogu da funkcionišu u RAID 0,1,5,10 modu, dok je JMicron JMB322 čip zadužen za rad preostala četiri plava SATA II porta koja su u stanju da izvršavaju RAID 0,1, JBOD zadatke. Ovakvo činjenično stanje obradovaće i korisnike koji imaju veliki broj hard diskova ili pak optičkih uređaja koji koriste SATA II konekciju. FLOPY disk nije otišao u penziju kada je MSI u pitanju, pa shodno tome smešten je pored šest slotova za DDR3 memoriju. Ispod njega postavljen je PATA port, a između DDR3 memorije i PATA porta smeštena je baterija matične ploča, koja će zahtevati skidanje grafičke karte u slučaju da morate da je menjate.

      Da se razmišljalo i o overklokerima koji ne montiraju svoju matičnu ploču u kućište, mogu da posvedoče i pali-gasi i reset tasteri smešteni u središnjem donjem delu matične ploče. Tik uz pomenute tastere MSI je obezbedio tri prekidača, sa kojim možete da menjate stanje osnovnog (BCLK) kloka, a ponuđeni klokovi su 133 MHz, 160 MHz i 200 MHz. Ploča takođe poseduje i nekoliko LED signalnih dioda čije značenje možete naći u uputstvu koje je stiglo uz ovu MSI matičnu ploču.

      Kreiranje SLI, TRI SLI i CroosFire sistema neće predstavljati problem, jer MSI Eclipse obezbeđuje tri punokrvna x16 PCI Express 2.0 slota. Isto tako za starije korisnike ostala su prisutna dva PCI 2.0, i dva novija PCI x1 slota od kojih je jedan rezervisan za zvučnu kartu. Kada smo kod zvučne karte moramo da napomenemo da je MSI za ovaj model matične ploče obezbedio Creative® SB X-Fi Xtreme H/W audio rešenje koje je u stanju da ostvari 24-bit / 96KHz kvalitet zvuka uz 7.1 ugođaj. Na pozadinskom panelu našli smo čak osam USB portova, dva LAN priključka i dva eSATA priključka.

      Hlađenje toplotnih tačaka na MSI Eclipse matičnoj ploči izvedeno je uz pomoć bakarnog rashladnog sistema povezanog uz pomoć toplotnih cevi. 6-fazna naponska jedinica hlađena je rebrastim hladnjakom koji je povezan sa masivnijim rebrastim hladnjakom na IOH čipu, dok je ICH10R čip hlađen dosta manjim rebrastim bakarnim hladnjakom koji je takođe povezan sa hladnjakom IOH čipa putem toplotnih cevi. U našim beleškama ispostavilo se da na fabričkim vrednostima kloka IOH čip, na MSI Eclipse matičnoj ploči, otpušta za čak 8ºC manju temperaturu od ASUS P6T Deluxe modela matične ploče. Međutim, tu se priča ne završava te se i procesor grejao za nekih 6ºC manje, što nam je omogućilo na kraju i odličan overklok, o čemu ćemo pričati malo kasnije.

      Ako nas pitate da li je ovakvom stanju temperatura bilo presudno hlađenje MSI Eclipse matične ploče, moramo vam reći da mislimo da nije. Naime, gore pomenuta DrMOS tehnologija svela je na minimum temperaturne šokove, usred konstantnih oscilacija opterećenja, što je po navodima proizvođača u nekim slučajevima znao da smanji temperaturu sistema i za 30%. Sve u svemu, mi smo ostali zatečeni funkcionalnošću ovog modela X58 matične ploče, te nam ne preostaje ništa drugo nego da pređemo na drugu stranu i da vidimo kako je usklađena sa BIOS-om.

      MSI Eclipse SLI – BIOS

      BIOS MSI Eclipse matične ploče potpisan je od strane AMI-a, i ne razlikuje se mnogo, bar na prvi pogled od onoga što smo mogli da vidimo kod ranijih modela. No krenimo redom! Advanced BIOS Features sekcija zadužena je za upravljanje osnovnim CPU, Chipset i BOT sekvencama i iste postavke mogli smo da vidimo i kod MSI P45 baziranih modela matičnih ploča. Sledeća u nizu opcija zadužena je za manipulaciju sa USB, LAN i ostalim uređajima koje imamo na matičnoj ploči.

      Temperature osnovnih toplotnih tačaka, zajedno sa vitalno bitnim naponima na matičnoj ploči mogu se posmatrati preko HW monitor sekcije, koja je ujedno zadužena i za regulisanje brzine obrtaja ventilatora. Jedna od podjednako bitnih „monitor“ sekcija je i Green Power, uz pomoć koje pored mogućnosti smanjenja potrošnje energije, možete pratiti i potrošnju struje procesora izraženu u amperima.

      Po nama, najbitnija opcija je Cell Menu, koja je zadužena za sva podešavanja usko povezana sa overklokom procesora i memorije. Opcije za automatski overklok, kao i opcije zadužene za sprečavanje variranja takta procesora ostale su prisutne kao i kod ranijih modela matičnih ploča. Primarni klok (BCLK) čijim povećanjem overklokujemo procesor, može se podići do 400 MHz što je u ovom trenutku nemoguća misija. QPI konfiguracija je fiksirana na vrednost od 4800GT ili jednostavno može da je postavi u „usporen mod“. U slučaju da ne znate koje su vam primarne i sekundarne latencije memorije, informaciju o tome možete da dobijete posredstvom Memory SPD Infomation opcije koja se nalazi u sastavu MEMORY-Z sektora. Kada smo već kod latencija memorije, pomenute segmente moguće je menjati u BIOS sektoru koji se naziva Advance DRAM Configuration.

      Naponski sektor

      Možda najzanimljiviji deo opisa ovog BIOS-a je ipak naponski sektor. Vrednosti napona koje mogu da se dodele procesoru kreću se u granicama od fabričkog napona pa sve do okvirno 1.90 V (maksimalna vrednost napona dobija se kada fabričkom naponu procesora dodelimo +0,63 V napon) . Što se tiče ostalih naponskih podešavanja maksimum za QPI iznosi okvirno 1.9 V (jer u i ovom slučaju napon se dodaje u koracima, a maksimalan korak iznosi +0.630 V). I u jednom i u drugom slučaju nikako ne smete da prelazite, vrednost napona procesora od 1.45 V (koji kod vid hlađenja da koristite) jer je to maksimalna bezbedna vrednost kako za CPU, tako i za QPI. Maksimalna vrednost napona PLL-a zaustavila se na 2.43 V, dok napon memorije može da ide i do 2.73. Tokom testiranja ustanovili smo da prelazak napona PLL-a preko 1.84 V ne menja ništa, dok veću vrednost napona memoriju od 1.65 V nismo koristili.

      Overklok postavke možete da sačuvate uz pomoć šest profila, koji su postavljeni u delu BIOS-a koji se naziva User Setting. Pa shodno tome možete menjati overklok profile po želji, tj. po potrebi. Jedna od inovacija koja nas je obradovala jeste i flešovanje BIOS-a putem USB Flash memorije, a opcija se naziva M- Flash. Sve u svemu podešavanja BIOS-a su jednostavna, ali neverovatno upotrebljiva, gde tokom rada na podešavanjima overklok postavki nismo osetili ni jednu anomaliju. Sve su svemu veoma samo zadovoljni sa onim što smo upravo imali priliku da vidimo kod ovog MSI modela matične ploče.

      Matična ploča na testu – ASUS P6T Deluxe

      ASUS P6T Deluxe matična ploča stigla nam je u pakovanju plave boje pozamašnih dimenzija. Prilikom otvaranja kutije naišli smo na dva dela paketa. U jednom se nalazila matična ploča, dok su u drugom bili svi rekviziti koje smo i ranije viđali, ali ovaj put sa nekoliko inovacija. Uputstvo za što lakše montiranje matične ploče, a samim tim i pokretanje celog sistema nije posedovalo prevod na srpski jezik, te se pored njega našao i disk sa drajverima i osnovnim programima. Za povezivanje SATA uređaja ASUS je obezbedio za ovaj model šest kablova, kao i određen broj SATA POWER kablova u koliko vaše napajanje ne podržava novi standard napajanja hard diskova. Od ostalih kablova neizbežno je napomenuti da se ne odustaje od PATA kabla, zatim prisutan je i FLOPPY kabl, itd. Jedan od zanimljivijih inovacija je i OC Palm uređaj uz pomoć kojeg možete čak i da overklokujete u realnom vremenu, kao i istovremeno da posmatrate temperature i broj obrtaja aktivnih ventilatora. Što se tiče softvera bitno je napomenuti da uz ASUS P6T Deluxe pored standardnih „monitoring“ alatki stiže i OEM verzija antivirusnog programa.

      PCB ASUS P6T Deluxe matične ploče ostao je crne boje ,a što se tiče pozicija komponenti nemamo zamerki, jer kao i uvek ASUS je znao veoma dobro da rasporedi sve komponente, što je bio slučaj i kod ranijih modela. Ploča je izrađena iz 6 slojeva i pri uzimanju u ruke daje do znanja da se radi jednom „teškom“ modelu. No da se bacimo na raspored komponenti. EPS12V konektor za napajanje procesora smešten je u gornjem levom uglu, dok je naponska jedinica procesora postavljena odmah ispod njega. Da se nastavilo u maniru velikog igrača, može da posvedoči ista ta naponska jedinica koja je ostala je u 16-faznoj izvedbi. Bitno je napomenuti da se prelaskom napona od 1.44 V sa klokom od 3.9 GHz nije osetio pad napona, šta više napon je za 0,001 V znao da se podigne pri punom opterećenju.

      Maksimalan kapacitet memorije na ovom modelu matične ploče ograničen je sa 12 GB, ili 6 x 2 GB DDR3 memorije, ako planirate da popunite sve memorijske slotove koji su ujedno smešteni u gornjem desnom uglu. Tik uz memorijske slotove postavljn je 24-pinski konektor za napajanje komponenti na matičnoj ploči, a odmah ispod njega ASUS je implementirao PATA port. Jedna od zanimljivosti vezana je i za položaj baterije, koja je smeštena bukvalno u desnom gornjem uglu (do sad nismo imali priliku da vidimo tako nešto) i pomenuta baterija je postavljena upravno na matičnu ploču. Ovim potezom baterija je postala pristupačnija i lakša za vađenje, što će u mnogome olakšati posao overklokerima koji imaju čestu potrebu za clear cmos-om.

      Ukoliko želite multi GPU sistem sa dve video karte, onda u tom slučaju morate da koristite prva dva slota (jer su ona u x16 modu). Isto tako ako konfigurišete multi GPU sistem baziran na tri video karte (kao što je recimo TRI SLI), morate znati da će u tom slučaju prvi slot raditi u x16, a ostala dva u x8 modu, što u nekom realnom radu ne bi menjalo mnogo situaciju i da imate sva tri slota u punom x16 modu.

      ADI čip oznake AD2000B smešten je na matičnoj ploči i u stanju je da isporuči 8-kanalni zvuk. Pomenuti čip podržava i 1 x S/PDIF out, kao i jedan opički/koaksialni S/PDIF out port koji se na nalazi na pozadinskom panelu. Reprodukcija zvuka je na veoma zavidnom nivou, i pored Realtek rešenja ovo je svakako jedno pravo osveženje. Za povezivanje optike i hard diskova brigu vodi ukupno 8 SATA portova, dok se na pozadinskom panelu nalazi još jedan dodatni eSATA port. Kada smo već kod pozadinskog panela neizbežno je napomenuti da je na istom smešteno ukupno osam USB portova (posredstvom konektora na ploči moguće je obezbediti još dodatnih šest) kao i dva LAN porta i jedan IEEE 1394.

      Hlađenje P6T Deluxe matične ploče, moramo priznati, nije nas impresioniralo. Asus se jednostavno držao dobrog starog rešenja, tj. na hlađenju baziranom na povezivanju hladnjaka posredstvom toplotnih cevi. Naime, posredstvom pomenutih toplotnih cevi hladi se 16-fazna naponska jedinica, IOH čip kao i ICH10R čip zajedno sa sklopom naponskog sektora IOH čipa i memorije. Međutim ono što nismo očekivali je temperatura koju smo zabeležili, naime temperatura IOH čipa nije prelazila više od 43ºC što je obezbedilo (mišljenje autora) i manje zagrevanje prostora i prostora oko procesora, što je opet omogućilo za nijansu i bolji overklok.

      ASUS P6T Deluxe – BIOS

      BIOS ASUS P6T Deluxe matične ploče potpisan je od strane AMI-a i ne razlikuje se mnogo od onoga što recimo možete videti kod jedne TOP ASUS X58 matične ploče kao što je Rampage II Extreme. U svakom slučaju ako bismo morali da pravimo paralelu između starijih verzija BIOS-a (recimo kod modela matičnih ploča baziranih na X48 ili P45 čipsetu) onda moramo da napomenemo da su razlike prisutne u velikoj meri.

      Ai Tweaker je podsekcija BIOS-a zadužena isključivo za overklok podešavanja procesora i memorije, tj. za podešavanje okerkloka celog sistema, pa shodno tome potrudićemo se da vam korak po korak objasnimo šta donosi ovaj BIOS i kako se ponaša u kombinaciji sa matičnom pločom. No da krenemo redom! AI Overclock Tuner postavićemo na Manual kao bi pristupili svim opcijama namenjenim overkloku. Razlike u poređenju na overklok socket 775 baziranih matičnih ploča kao i da nema, gde je FSB zamenjen BCLK klokom koji se množi sa množiocem procesora.

      Što se tiče memorije i overkloka iste, prisutno je samo dva delioca, tj. 800 MHz i 1066 MHz, što će verujemo biti ispravljeno sa nekom novom verzijom BIOS-a. Za nekoga ovakvo činjenično stanje može da deluje obeshrabrujuće, međutim nije tako. U slučaju da poseduje dobar primerka procesora i u mogućnosti ste da ostvarite 200 MHz BCLK-a, u tom slučaju vaša memorija uz pomoć 1066 delioca radiće na kloku preko 1600 MHz, što nije ni malo mala vrednost. Nešto slično strapu kod LGA 775 matičnih ploča, kod X58 baziranih modela nazivamo UCLK ( UnCore Clock Ratio), međutim povećanjem istog (što je suprotno pomenutom strapu) možete da povećate i performanse memorijskog protoka, dok je fabrička vrednost duplo veća od kloka memorije.

      Naponski sektor

      Moramo priznati da smo pomalo iznenađeni opcijama koje nudi naponski sektor. Opcija ima pregršt, pa shodno tome krenimo redom. Da bi sprečili pad napona u potpunosti neophodno je precizno podesiti dva osnovna parametra. Load-Line Calibration je prva stavka čijim postavljanjem na Enabled sprečavate pad napona na procesoru. Sledeća u nizu opcija je i CPU Differential Amplitude koja ima mogućnost povećanja napona procesoru nezavisno od postavljenog primarnog napona. Raspon napona se kreće od 700mV do 1000mV, a od primerka do primerka procesora zavisi koliko će uticati na overklok neka od vrednosti napona.

      Over Voltage zaštita procesora omogućena je posredstvom jampera na matičnoj ploči koji je smešten u gornjem desnom uglu. U koliko je jamper postavljen na Disabled, onda u tom slučaju nije moguće postaviti veću vrednost za procesor od 1.7 V. Svakako veću vrednost od pomenute ne bi vam preporučili ni u uslovima ekstremnog overkloka, šta više 1.7 V je neki maksimum, jer u suprotnom možete poslati svoj procesor u večita lovišta. Od ostalih podešavanja napona prisutan je CPU PLL Voltage sektor koji može da obezbedi vrednosti napona od 1.90 V do 2.50 V. Tokom testiranja shvatili smo da vrednost veća od 1.9 V ne donosi ništa, te vam savetujemo da se držite preporučenog. QPI/DRAM Voltage utiče direktno na povećanje kloka BKCL-a i kreće se od 1.2 V do 2.5 V. Ova opcija je jedna od krucijalnih za ostvarivanje što većeg BCLK-a. Moramo priznati da nas je podešavanje QPI/DRAM Voltage sekcije najviše namučilo, da bi posle dužeg vremena shvatili da vrednost od 1.46 V ni pod razno ne treba prekoračiti, jer u suprotnom neće dobiti ništa sem pregrevanja. IOH čip (čip koji je postavljen na mesto bivšeg severnog mosta, gledano na stariju arhitekturu matičnih ploča) takođe ima mogućnost promene napona, međutim za tako nešto nema potrebe te smatramo da je ova opcija zanemarljiva kod ovog modela matične ploče. ICH naponski sektor (južni most) je u suštini ICH10R čip, čije vrednosti napona takođe nismo menjali, jer kako sadašnja, tako pređašnja iskustva govore nam da promena napona tog sektora ne utiče na poboljšanje performansi.

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

       

       

       

      Zasigurno najosetljiviji deo kada je podešavanje napona u putanju jeste podešavanje napona memorije. Kako je memorijski DDR3 kontroler implementiran unutar procesora, tako i visok napon memorije može da utiče na radni vek procesora. ASUS ovom prilikom upozorava da napon veći od 1.65 V može direktno oštetiti procesor, i pored toga što je matična ploča u stanju da obezbedi neverovatno velikih 1.9 V. U slučaju da hoćete da se igrate sa garancijom procesora, napon možete povećati i do 2.5 V posredstvom OV opcije. Naša ispitivanja su pokaza da povećanjem napona procesora preko fabričke ujedno dozvoljava i prekoračenje napona memorije od 1.65 V, te vam savetujemo da u slučaju napona procesora većeg od 1.30 V slobodno možete koristi napon memorije do 1.70 V.

      Posle priče o naponskim podešavanjima dolazi na red Hardware Monitor sekcija. Posredstvom pomenute sekcije moguće je pratiti sve bitne temperature i napone, a opet moguće je manipulisati i brzinom obrtaja svih ventilatora koje ste povezali sa matičnom pločom, što u mnogome može da smanji buku unutar kućišta. Sve u svemu BIOS je odlično projektovan, i snalaženje po sektorima ne bi trebalo da predstavlja problem.

      Matična ploča na testu – DFI Lan Party UT X58

      Kutija u kojoj je stigla DFI Lan Party UT X58 matična ploča dominirala belo-plavim detaljima. Pri otvaranju kutije naišli smo na dva dela pakovanja, u kome je jedan bio zadužen za propratnu opremu, dok je u drugom bila smeštena matična ploča. Od propratne opreme zatekli smo uputstvo za korišćenje, tj. montiranje i upotrebu matične ploče (na kojem se nije našao srpski jezik), disk sa drajverima, osnovnim programima i SATA RAID drajver smešten na Floppy disketi. Od kablova su prisutni SATA II i Power SATA II kablovi, UltraDMA i Floppy kabl, kao i CrossFire, Sli kablići za povezivanje AMD-ATI i NVIDIA grafičkih karti u multi GPU režim rada. Estetike radi, DFI je otišao korak dalje, tj. pomenuti SATA i UltraDMA kablovi su zelene boje što karakteriše Lan Party seriju. Moramo da napomenemo i to da su pomenuti kablovi i UV osetljivi, što u jednom kućištu može dodatno da poboljša ugođaj u koliko posedujete neku od UV neon osvetljenja.

      Raspored komponenti je na veoma zavidnom nivou što još jednom potvrđuje koliko DFI u stvari vodi računa o takvim stvarima. Prostora oko procesorskog podnožja ima dovoljno, pa se mogu montirati i zapreminski veoma veliki hladnjaci, bilo da je neko od aktuelnih vazdušnih ili vodenih hlađenja u pitanju. U gornjem levom uglu smešten je EPS 12V konektor za napajanje procesora, dok je naponska jedinica procesora postavljena tik uz njega.

      Pomenuta naponska jedinica je digitalnoj 8-faznoj izvedbi i moramo priznati da nas je pozitivno iznenadila, a prvenstveno mislimo na pad napona koji je totalno iščezao čak i pri naponima većim od 1.48 V (za ovo ispitivanje koristili smo vodeno hlađenje procesora). Za filtriranje memorije zadužena je 2-fazna naponska jedinica, koja je odrađivala posao odlično, i pored toga što smo ubeđeni da ne bi „škodilo“ da je umesto 2-fazne naponske implementirana 3-fazna.

      Od dodatnih PCI slotova na ploči su prisutna tri PCI-Express X16 slota koja su uredno raspoređena, pa shodno tome montiranje 3-SLI sistema (x16/ x8/ x8 mod) sa kartama koje recimo zauzimaju dva slota svakako da neće da predstavlja problem. Takođe na ploči se nalaze dva PCI 2.0 i jedan PCI Exprex X4 slot. Raspored slotova je veoma lepo usklađen i moramo priznati da je DFI dosta dobro obratio pažnju na pomenute detalje. Duž desne strane, nalaze se 24-pinski ATX konektor, a slede ga IDE konektor i 8 oborenih SATA portova. Na pozadinskom panelu nalaze se dva LAN porta, 6 USB 2.0 priključaka, jedan koaksialni i jedan optički S/PDIF izlaz, kao i jedan IEEE 1394 port. Zvučna karta nije integrisana te se povezuje sa matičnom pločom posredstvom kablića i zauzima jedan PCI slot.

      Rešenje koje je korišćeno bazirano je na Realtek ALC 889 High Definition audio CODEC-u koji može da obezbedi 8-kanalni ugođaj, sa nekoliko novih veoma zanimljivih mogućnosti kao što je DAC SNR/ADC SNR od 106dB/101dB itd. U slučaju da morate da resetujete BIOS može to da uradite posredstvom CLEAR CMOS jampera koji je smešten na donjem desnom uglu, ili pak držanjem nekoliko sekundi istovremeno pali-gasi i reset tastera koji se nalaze na donjem delu centralnog predela matične ploče.

      Sistem hlađenja je sama svoj priča i moramo da priznamo da bolje rashladno rešenje bazirano na vazdušnom hlađenju, nismo imali priliku da vidimo na jednoj X58 matičnoj ploči. Rashladni sistem zasnovan je na toplotnim cevima, tj. hladnjak na IOH čipu, naponskoj jedinici procesora povezan je jednom bakarnom cevi sa hladnjakom na južnom mostu. Hladnjaci su veoma masivni, a radi očuvanja od korozije ceo sistem hlađenja presvučen je kombinacijom nikla i crne farbe. Umesto plastičnih žabica-spojnica, korišćeni su šrafovi koji osiguravaju bolje naleganje rashladnog sistema na toplotne tačke ove matične ploče.

      Činjenica da nismo videli temperaturu veću od 47ºC je veoma impresivna ako znao da digitalne naponske jedinice dosta više otpuštaju toplote. Te vam savetujemo u slučaju korišćenja nekog vodena hlađenja na procesoru, da jednostavno obezbedite dodatni ventilator koji će direktno da duva na mesto naponske jedinice.

      DFI Lan Party UT X58 – BIOS

      DFI, kod ovog modela matične ploče koristio je stari recept, te nismo ni mogli da očekujemo ništa drugo sem Award-ovog BIOS-a. Svaki projektovan BIOS kada je overklok u pitanju otkriva neke stavke podešavanja, dok su neke skrivene i podešene na fiksnu vrednost. Pogoditi dobru fiksnu vrednost koja će odgovarati svakom procesoru veoma je težak zadatak za projektante pomenutog BIOS-a. Međutim DFI, kao proizvođač dosta se razlikuje od ostalih, te u većini svojih matičnih ploča skrivene opcije ostavlja vidljivim, što nekome može da olakša, a nekome manje iskusnom da oteža posao. Zbog ovakvog stanja DFI matične ploče spadaju u najbolje matične ploče na svetu kada je overklok u pitanju, te za iste važi pravilo „mnogo teško se podešavaju, ali kad se podese nemaju premca“.

      No da vidimo šta je DFI ovaj put spremio i koliko dobro se pokazao ovaj BIOS u kombinaciji sa matičnom pločom. Deo BIOS-a namenjen overkloku nosi identičan naziv kao i starija braća, tj. zove se Genie BIOS Setting. Unutar istog moguće je podešavati podsekcije koje su usko povezane sa osnovnim parametrima procesora i memorije. CPU Feature je sekcija koja je zadužena za manipulaciju nekih osnovnih procesorskih inovacija, kao što je Turbo Mod sa kojim možemo dodatno povećati množilac procesora, zatim tu je prisutna i HT tehnologija sa kojom možemo isključiti opciju za upošljavanje 8 zadataka itd. Da bi dodatno povećali memorijski protok neophodno je preuzeti kontrolu nad osnovnim parametrima koji se nalaze unutar sekcije DRAM Timing, pa shodno tome možete menjati latencije čijim zatezanjem, kao što rekosmo, može doći do povećanja memorijskog protoka.

      Naponski sektor

      Ako bi morali iskreno da zborimo, čiji naponski sektor ima najviše opcija, odgovor bi bio veoma jasan i to bi bio DFI X58. Napon procesora uz pomoć opcije CPU VID Control može da dosegne vrednost od 1.6 V, što je po nama jedna veoma opasna vrednost, koja ne bi trebala da se koristi, sem u uslovima ekstremnog overkloka. Međutim da li je tu kraj? Svakako da nije, jer preko ove vrednosti možete dodatno da povećate napon procesora za okvirno 15%, ili u prevodu uz pomoć CPU VID Special Add opcije maksimalna vrednost napona procesora može da dosegne 1.84 V, krajnje brutalno, ako možemo tako da se izrazimo. Da se nastavilo u tom maniru, može da posvedoči i maksimalni napon memorije koja u koracima može da dosegne neverovatnih 2.4 V i pored toga što Intel ne savetuje veću vrednost od 1.65 V. Naponi koji direktno utiču na klok BCLK-a, tj. internog kloka koji direktno utiču na finalni klok procesora su VTT Voltage i PLL Voltage, isto tako u oba slučaja ako bi prešli vrednost veću od 1.45 V ne bi dobili ništa sem pregrevanja, koje bi moramo priznati bilo prisutno u većoj meri u koliko bi prešli pomenutu granicu.

      Pomenuti BCLK klok kreće se u granicama od 133 MHz do 250 MHz. Međutim moramo nešto da prokomentarišemo! BCLK klok usko je povezan sa klokom QPI-a, i povećanjem kloka QPI-a povećava se i memorijski protok, i upravo ovde počinje nešto što nismo imali priliku da vidimo kod ostalih kandidata. Naime, fabrički množilac QPI linka kod Intel Core i7 940 procesora iznosi 18 (18 x BCLK klok = QPI link) i ako bi povećali pomenuti množilac ne bi mogli da dosegnemo do maksimalnog BCLK kloka, međutim povećao bi se memorijski protok. Zašto smo ovo naveli? Uz pomoć fabričke vrednosti QPI linka nismo uspeli da probijemo veću vrednost BCLK-a od 195 MHz, međutim uz pomoć 16 množioca QPI-a ta vrednost je skočila na 217 MHz. Moramo da napomenemo ni jedna matična ploča koju smo testirali do sad nije imala mogućnost promene QPI množioca na manju vrednost od 18, dok kod DFI-a ta vrednost može da ide i do 12. Ovim potezom možemo da izvučemo veći klok procesora zarad nešto siromašnijeg memorijskog protoka. Dobar primer je i najjeftiniji Core i7 procesor, tj. 920 model čiji se svetski rekord za maksimalan klok procesora drži upravo DFI X58 matična ploča, gde se koristio 12 množilac QPI-a. Ova opcija na našem testu nije značila ništa jer smo testirali maksimalan klok BCLK-a na fabričkim vrednostima QPI množioca, međutim ako bi to zanemarili, onda je jasno da u ovoj borbi DFI odnosi ubedljivu pobedu.

      Što se tiče memorijskog kloka, on je usko povezan sa klokom BCLK-a i uz pomoć množioca za memoriju možete da odredite željenu vrednost kloka memorije. Ponuđeni množioci se kreću od 6 do 16. Primera radi ako želite klok memorije od 1600 MHz, a uz to overklokovali ste BCLK klok na 200 MHz, za taj poduhvat neophodan vam je množilac 8, za 2000 MHz množilac 10 itd. Uncore frekvencija je jedan u nizu parametara koji utiče direktno na memorijski protok, preporučuje se da bude dva puta veća od kloka memorije, isto tako svako dalje povećanje kloka pomenute opcije usledilo bi povećanju memorijskog protoka, ali i smanjenju overklok potencijala BCLK kloka.

      Test sistem

      Matične ploče

      ASUS P6T Deluxe (Intel X58, 12 revizija)
      DFI Lan Party UT X58 (Intel X58, 12 revizija)
      MSI Eclipse SLI(Intel X58, 12 revizija)

      Procesori

      Intel Core i7 940 (4 X 2.93 GHz, L3 8 MB)

      Memorija

      3 X 1 GB DDR3 Super Talent 2000 MHz CL9
      3 X 1GB DDR3 OCZ 1600 MHz

      Grafička karta

      MSI N280GTX

      Hard disk

      2 X WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Cooler Master Real Power 1250W

      Vodeno hlađenje

      Cooler Master AquaGate Max

      Monitor

      Belinea 22“

      Test programi

      FutureMark PC Mark 05

      Blender

      Chinebench R10

      Nuclearus MC

      Everest

      WinRar

      Wprime 32m

      Wprime 1024m

      ScienceMark 2.0

      Divx 6.8

      FutureMark 3D Mark 06

      FutureMark 3D Mark Vantage

      Crysis (1280×960-Default)

      HD Video kompresija

      Sisoftware Sanda – memory

      F.E.A.R (1280×960-Default)

      Operativni sistem: Windows Vista SP1 32-bit

      Ceo postupak testiranja svodio se na poređenje rezultata kako na fabričkim vrednostima kloka procesora, tako i na vrednostima maksimalno postignutog primarnog BCLK kloka procesora, sve tri matične ploče. Pri maksimalnoj vrednosti BCLK-a upotrebili smo 15 množilac Intel Core i7 940 procesora i vrednost memorije u 2:8 odnosu. Ipak desio se jedan mali problem, jer u testu ASUS P6T Deluxe modela matične ploče koristili smo Super Talent DDR3 memoriju sa kojom je radio isključivo 8 množilac za memoriju (pa shodno tome memorijski protok u nekim testovima je za nijansu veći), koju smo morali da vratimo, a ostatak testova završili smo sa OCZ modulima od 1600 MHz koje nam je ustupila kompanija Alti Computers. Bitno je napomenuti i to da smo pri testiranju, tj. utvrđivanju maksimalnog stabilnog kloka BCLK-a koristi Quad Prime program, sa kojim smo opteretili 100% procesor (8 tredova je bilo 100% uposleno) a sve to u trajanju nešto više od jednog sata, kao i CPU TEST FutureMark 3D Mark 06 programa od četiri ponavljanja za celu torturu pomenute Prime aplikacije.

      Default: Rezultati testova realnih aplikacija

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Default: Rezultati testova sintetičkih i benchmark aplikacija

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Default: Rezultati u igrama

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Overklok dometi

      Pri testiranju Core i7 940 procesora uz 15 množilac, ASUS P6T Deluxe matična ploča zaustavila se na 211,8 MHz BCLK-a, MSI Eclipse totalno nas je iznenadio sa maksimalnim klokom koji iznosi neverovatnih 213.5 MHz, dok je DFI podbacio i maksimalni klok kod ovog modela zaustavio se na 195 MHz. Međutim moramo da napomenemo ono što smo naveli u opisu BIOS-a DFI matične ploče. Opcija vezana za množilac QPI-linka (postavljanjem QPI množioca na 16) omogućila nam je da ostvarimo neverovatnih 217 MHz BCLK kloka, i to jedna od prednosti kojom DFI zadaje muke konkurenciji. Međutim to ne spada u default test, stoga moraćemo da zanemarimo pomenuti podatak i pored toga što ovaj podatak može veoma povoljno da utiče na krajnji ishod overkloka nekog od aktuelnih Core i7 procesora. Bilo kako bilo, ovakvo činjenično stanje još jednom nam je dalo do znanja da MSI nikad nije odustajao, i da je sa Eclipse modelom udario nove standarde koje će konkurencija morati da prati. O koliko velikoj prednosti MSI Eclipse matične ploče je reč, možda bi najbolje moglo opisati poređenje sa DFI matičnom pločom. Uzećemo kao referencu Intel Core i7 920 procesor, tj. Nehalem procesor sa najnižim množiocem. U slučaju da koristite odlično vodeno hlađenje, pomenuti procesor i DFI X58 matičnu ploču, po našim testovima trebali bi da se zaustavite na kloku od 3900 MHz (ako ne koristite Turbo mod). Međutim ako bi isti taj procesor, sa pomenutim vodenim hlađenjem uparili sa MSI Eclipse matičnom pločom, postigli bi klok od neverovatnih 4270 MHz. Kada se sve oduzme i sabere, dobijemo da bi sa MSI Eclipse matičnom pločom izvukli 370 MHz veći klok u poređenju na DFI model. Mislimo da bi posle ovog zaključka, svako dublje ulaženje u tematiku bilo suvišno.

      Overclock: Rezultati testova realnih aplikacija

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Overclock: Rezultati testova sintetičkih i benchmark aplikacija

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Overclock: Rezultati u igrama

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce

      Zaključak

      Ako bismo morali nama samima da postavimo pitanje kako poređati modele matičnih ploča po „učinku“, odnosno utisku koji je na nas ostavila, morali bi da se složimo da je MSI Eclipse zauzela prvu poziciju, ASUS P6T Deluxe drugu, dok se DFI Lan Party UT X58 pokazala za nijansu lošije i zauzela je treću poziciju. Pošto sve testove BCLK kloka radimo na fabričkoj vrednosti množioca QPI-a, tako se DFI X58 model matične ploče spustio na poslednju poziciju ovog testa, jer nije uspeo da ostvari veći klok BCLK-a od 195 MHz. Isto tako, pomenuta DFI matična ploča ima mogućnost promene množioca QPI-a na nižu vrednost od fabričke (što ostale ploče nemaju), ali u tom slučaju memorijski protok je slabiji. Ovo je veoma bitno jer sa 16 množiocem QPI-a ovaj model matične ploče uspeo je da izvuče 217 MHz stabilnog BCLK kloka. ASUS P6T Deluxe je zasluženo na drugom mestu. Vrednost maksimalnog BCLK-a iznosi skoro pa 212 MHz, što nas čini veoma zadovoljnim. Pored toga što smo naišli na bogat paket propratne opreme (ubedljivo najbogatiji na testu), nadasve kvalitetno izrađen PCB, MSI Eclipse se pokazala kao matična ploča koja ima odlične predispozicije za overklok nekog od aktuelnih Core i7 procesora. Ubedljivo najveći radni takt BCLK-a ostvaren je upravo na pomenutoj MSI matičnoj ploči i on iznosi skoro 214 MHz. Moramo priznati da smo tokom testiranja bili pomalo skeptični i da se isprva, MSI Eclipse matična ploča držala rame uz rame sa ASUS modelom, ali se pokazalo da ne mora tako da ostane i do samog kraja testiranja. Ipak, konačan sud je doneo overklok test koji nas je veoma prijatno iznenadio gde je MSI Eclipse izašao kao apsolutni pobednik. Šta reći za kraj? Žao nam je što se rastajemo od ova tri fenomenalna parčeta hardvera i nadamo se da ćemo se ponovo sresti! Međutim, da ne bude da smo zaboravili na sav trud koji je MSI uložio u model Eclipse, ne preostaje nam ništa drugo nego da joj dodelimo našu najprestižniju nagradu – Benchmark Editor’s Choice!

      karakteristike, statistike, intel x58, asus, dfi i msi maticne ploce
      MSI X58 Eclipse – Benchmark Editor's Choice Award

      ASUS matičnu ploču na test ustupio ASUS.
      DFI matičnu ploču na test ustupio Alti Computers.
      MSI matičnu ploču na test ustupio MSI Balkan.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test