Miloš Stamenković
J&W P45D2-Ultra i IP43-S
Nekada primetno velika razlika između modela matičnih ploča različitih proizvođača se u današnje vreme svela na minimum, što automatski utiče na još oštriju konkurenciju i niže cene. Sve to aktuelne kompanije stavlja u položaj u kome se grčevito moraju boriti za kupce, što podrazumeva maksimalno ubrzano smišljanje novih detalja, mogućnosti i tehnologija, koliko god njihova upotrebna vrednost bila diskutabilna ili trivijalna. Sa druge strane, za sve potencijalne kupce ili korisnike računara, nove ili stare, nikada nije bilo lakše kupiti matičnu ploču ili ceo računar – pod uslovom da dotični spadaju u korisnike koje interesuje koja je matična ploča unutar kućišta. Ukoliko vas ne interesuje overkloking, potrebno je samo izabrati čipset i na osnovu toga kupiti bilo koju ploču baziranu na odabranom čipsetu. U ogromnoj veći slučajeva, teško da može doći do greške. Ovaj procenat se još može smanjiti izborom standardne verzije čipseta, što znači bez low-cost podvarijanti, kao i odlukom za model nekog od renomiranih proizvođača. Ovu situaciju sve više pokušavaju da iskoriste proizvođači koji ne spadaju u tzv. Tier 1 ligu, što su logično, kineske kompanije koje već izvesno vreme veoma vredno rade na tehnološkom sustizanju kompanija sa Tajvana. Među tim kineskim firmama su Topstar, Onda, Colorful Technology, Gamen i kompanija čije matične ploče ovoga puta predstavljamo – Jwele ili J&W Technology što je malo „zvučniji naziv. Dotična firma postoji još od 1994. godine kada je krenula u IT biznis, da bi u poslednje tri godine sve intenzivnije pokušavala da postane jedan od glavnih proizvođača matičnih ploča i grafičkih karti na kineskom tržištu. Naravno, kao i kod svih „Made in China“ proizvoda, glavni adut je niska cena, što automatski direktno cilja na već poznate low-cost brandove kakvi su ASRock, ECS, PC Chips itd. Pored niske cene kao osnove, J&W u ponudi ima veliki broj matičnih ploča svih profila, pa čak i model baziran na najnovijem Intel X58 čipsetu za Nehalem procesore. J&W je takođe uspeo da sklopi partnerski ugovor sa kompanijom NVIDIA, pa je tako ova kompanija njihov glavni partner u Kini. Ovo podrazumeva razvoj i izradu matičnih ploča baziranim na nForce čipsetovima, kao i odgovarajućih grafičkih karti, iako one nisu nešto na šta u J&W ulažu previše truda i resursa. Naš treći po redu test J&W ploča govoriće o modelima baziranim na Intel čipsetovima koji su već neko vreme prisutni na tržištu. Radi se, naravno o Intel P45 i P43 setovima, a njih smo izabrali iz prostog razloga što upravo ove dve varijante predstavljaju aktuelni mainstream na tržištu ploča.
J&W P45D2-Ultra
Dotični model predstavlja vrh J&W ponude kada u pitanju P45 čipset, pa će shodno tome i veoma dobro poslužiti za poređenje sa ostalim P45 matičnim pločama koje smo testirali. J&W P45D2-Ultra kao model još zvanično nije ušao u slobodnu prodaju, pa je stoga ploča na test stigla samo antistatičkoj kesi za oznakom modela i „sample“ nalepnicom. Sama oznaka modela na kesi je veoma korisna informacija pošto se na PCB-u ne nalazi apsolutno nikakva oznaka modela, verzija ili sličnog. Nakon što se zanemare ovi detalji, drugi pogled na PCB jasno ukazuje da se radi modernoj matičnoj ploči, pri čijem dizajnu je uloženo dosta truda kako bi što više ličila na modele koje i ima za uzor. Neizbežni detalj gotovo svih modela iz više klase je „heatpipe“ sistem za hlađenje čipseta i naponske jedinice, pa shodno tome i J&W P45D2-Ultra poseduje slično rešenje.
Klasični bakarni hladnjaci su međusobno povezani cevima, što se prostire preko southbridge-a, northbridge-a i naponske jedinice. Dakle, standardan sistem deluje sasvim solidno izvedeno, bez ikakvih egzibicija koje ponekad umeju da izvode čuveni kreatori ploča. Detalj koji je veoma pozitivan se odnosi na kvalitet povezivanja celog „heatpipe“ sistema, koji veoma stabilno i dobro leži na svim predmetima hlađenja. U dosta slučajeva smo imali priliku da vidimo kako hladnjaci dosta „labavo“ stoje i ne leže baš najbolje, čime se automatski i umanjuje efekat celog sistema, pa je dobro videti da to ovde nije slučaj. Za dodatno pojačani efekt hlađenja primenjen je stari trik koji dugih lemova na poleđini PCB-a, što je detalj koji još malo približava ovu ploču sa onim iz više kategorije.
Kada već pominjemo naponsku jedinice, kod J&W P45D2-Ultra se nije baš tradicionalno štedelo, pa tako ploča poseduje 6-phase varijantu naponske jedinice. Pošto trenutno nema ambalaže, ne možemo videti da li se i J&W kod ovog modela hvali japanskim elektrolitskim komponentama ili to žele da postave za standard kod svojih top ploča. Uglavnom, J&W P45D2-Ultra je opremljena NIC-ovim kondenzatorima alu oklopljenim kondenzatorima u više varijanti radnog Vdc napona, gde se oko MOSFET-a nalaze verzije predviđene za rad u opsegu od 400 do 450 Vdc. Sami MOSFET-i su sa Infineon potpisom, istina u nešto starijoj varijanti (PG-TO263-3-2 pakovanje), ali je bez obzira na to u pitanju izuzetno kvalitetno rešenje. Jedina baš kineska komponenta je MNC mrežni modul za Marvell LAN čip u gigabitnoj varijanti, a tu se odmah može primetiti i jedno prazno mesto na PCB-u, gde će u nekoj drugoj verziji J&W P45D2-Ultra ploče biti još jedan mrežni kontroler.
Sam PCB, raspored komponenti i neki dodatni detalji malo podsećaju na rešenje kompanije Gigabyte. Tako na primer, postoji prostor za DualBIOS rešenje (iako je na mestu samo jedan Winbond čip). Što se layout-a tiče, nije se mnogo eksperimentisalo, pa je raspored komponenti sasvim korektan, uz tek po neku manu. Naponski CPU se nalazi tik pored MOSFET hladnjaka, a slično važi i za dodatni 12V konektor koji se nalazi tačno uz primarni PCI Express x16 slot. Pored navedenog, na raspolaganju je još jedan grafički PCI Express slot u slučaju ako neko zatreba, a tu su još i dva PCI Express x1 slota. Standardnih PCI slotova ima samo dva, ali se bar oba mogu nesmetano koristiti, jer njihov položaj nije kompromitovan blizinom sa PCI Express x16 slotovima. Interesantna je pozicija flopi i PATA konektora, koji se nalaze jedan do drugog u samom jugo-istočnom uglu PCB-a. Za flopi je u redu, ali kako za PATA optičke uređaje treba „rastegnuti“ kabl od samog dna do vrha kućišta, ovo povezivanje može predstavljati problem. Pored već pomenutog LAN-a, J&W P45D2-Ultra poseduje još samo audio podršku preko Realtek ALC888 čipa. Na I/O panelu je dostupan i jedan eSATA port, ali i trenutni modni krik – taster za reset BIOS-a. Sam taster je dosta lošeg kvaliteta, pa treba biti obazriv i nežan prilikom njegove upotrebe, posebno u „do vraga, kako sad opet neće“ slučajevima. Slično važi i za „power“ i „reset“ tastera ne PCB-u, ali to ipak nije neki problem pošto će se oni realno malo i koristiti.
J&W IP43-S
Po samom nazivu, jasno je da se ovde radi o low-end varijanti ploče bazirane oko P43 čipseta. Za razliku od prethodno opisanog modela, J&W IP43-S nam stiže u retail pakovanju, pa možemo bar ovde videti šta J&W nudi kao propratni paket uz ploču. Iako je u pitanju low-end model, ipak smo očekivali da u paketu bude nešto više od jednog SATA i PATA kabla, CD-a drajverima i tankog uputstva. Pogledom na ploču, odmah se vidi da se i po kvalitetu J&W IP43-S primetno razlikuje od J&W P45D2-Ultra. Heatpipe sistema za hlađenje ovde nema, već su tu samo dva pasivna hladnjaka preko northbridge-a i southbridge-a. Naponska jedinica je u 4-phase konfiguraciji, ali je bar ovde ostao isti nivo kvaliteta komponenti.
Tako su ovde primenjeni već spomenuti Infineon MOSFET-i i NIC kondenzatori. No, čim se odmakne od naponske jedinice, sve ostale elektrolitske komponente su delo „Man Yue International“ kompanije koja svoje proizvode uglavnom prodaje pod brandom Samxon. Iako je ceo dizajn PCB-a primetno drugačiji u odnosu na onaj kod J&W P45D2-Ultra, raspored komponenti je ipak veoma sličan. Najpozitivnija razlika je jedan više PCI slot, gde se sva tri mogu nesmetano koristiti, naravno ukoliko se ne koristi i drugi grafički PCI Express slot, za šta realno na P43 čipsetu i nema neke potrebe. Realtek ALC888 je u ovde prisutna audio komponenta, uz takođe isto gigabitno LAN rešenje. I/O panel se nešto malo razlikuje, prvenstveno zbor prisustva starog serijskog porta, koji je ubačen zbog podrške starijoj generaciji skenera i sličnih uređaja. 6 audio, S/PDIF, 6 USB, i po jedan LAN, PS/2 i eSATA priključci su tu i na ovom modelu. Prisustvo eSATA porta je veoma pozitivan detalj, jer umnogome olakšava povezivanje eksternih hard diskova, pa je veoma dobro što sve više i low-end modela dolazi sa ugrađenom eSATA podrškom.
BIOS
Kao što smo mogli videti, J&W se sa hardverske strane sasvim solidno potrudio oko ovih matičnih ploča, sve u cilju što veće sličnosti sa modelima kompanija sa A liste proizvođača matičnih ploča. Logično, druga strana je BIOS čiji kvalitete ima presudnu ulogu u funkcionalnosti matične ploče, jer jednog bez drugog nikako ne ide. J&W je preuzeo AMI BIOS kao svoju osnovu, u koju je integrisano svoje viđenje modernog biosa. Očekivano, izgled BIOS-a i broj opcija koje su na raspolaganju je veoma sličan kod oba modela. Naravno, shodno tome da je J&W P45D2-Ultra model sa inicijalno većim potencijalima, BIOS kod ove ploče nudi nešto više manevarskog prostora za overkloking. Sekcije koja sadrže osnovni set opcija su gotovo identične AMI standardima, pa tu nema potrebe ništa specijalno naglašavati, dovoljno se samo na brzinu preći kroz priložene slike.
Ono glavno se nalazi u sekciji pod nazivom „JUST w00t!“, ma šta li to značilo. Očigledno da i J&W ima potrebu da na neki način brendira svoju overkloking sekcije, opet poput vodećih proizvođača iz branše. Tako je na raspolaganju ceo set svih neophodnih opcija, a jedino se može primetiti nedostatak nekih baš „advanced“ podešavanja koja su u realnosti i veoma malo iskorišćenje. Promena množioca procesora na dole radi bez problema, što je veoma bitno, jer i danas neki modeli znaju da prave malo problema sa ovom opcijom. Korekciju radnih napona je moguće vršiti nad svih vitalnim komponentama, i to u dosta veoma velikom rasponu. Sa ponuđenih vrednostima, memorija i procesor se vrlo lako mogu postati indijansko sredstvo za dimne signale, pa kao i uvek treba biti pažljiv sa korekcijom napona i memorije.
Uglavnom, CPU može ići do 2.2 V, a memorija do čak 3.3 V. Pored radnog napona, za memoriju se mogu vršiti klasična podešavanja tajminga, uz dodatnu opciju koja nudi „perfomance“ ili „overkloking“ preset. Overkloking varijanta „odlabavljuje“ interne memorijske tajminge, pa se tako mogu postići nešto viši radni taktovi memorije. Sa druge strane, „performance“ još nudi dodatni set vrednosti u rasponu od 1 do 15, koja u određenom nivou zatežu interne tajminge. Ova opcija se pokazala kao veoma bitna za performanse, ali o tome nešto malo kasnije. Sa ostalim naponima koji se tiču čipseta se takođe može otići u „crveno“, ali sa dodatnih hladnjem čipseta se može dosta prići ponuđenim graničnim vrednostima. Pored toga, na raspolaganju su i lagane „tweak“ opcije za procesor, FSB i čipset, a od njih može se imati korist samo kada se dostignu overkloking limiti ploče i čipseta. Uglavnom, kada se svi ponuđeni overkloking alati upotrebe, makismalna stabilna brzina magistrale je na granici od 460 MHz. Ovo je sasvim solidan rezultat, sa obzirom da većina P45 ploča iz prve i druge serije je bila na maksimumu baš negde na ovoj frekvenciji. No, sada su ipak na raspolaganju modeli koji bez problema stižu i do 550 MHz, pa se sa te strane može reći da bi je J&W P45D2-Ultra možda trebao da pruži nešto više.
Očekivano, J&W IP43-S poseduje gotovo potpuni identičan BIOS. Interesantno, malo iznenađuje velika količina podudarnosti sa pločom iz više klase, jer bi logično bilo da većina overkloking opcija kod J&W IP43-S modela nestane bez traga. Ipak, to ovoga puta nije slučaj, pa J&W IP43-S poseduje sve overkloking opcije kao i J&W P45D2-Ultra. Jedina razlika je rasponu dozvoljenih napona, i samo standardnim memorijskim množiocima. Tako sada kod J&W IP43-S maksimalni napon memorije 2.6 V. Pored toga, i maksimalni naponi vezani za čipset su za nijansu manji, ali to ne predstavlja ništa zbog čega bi ste izgubili san. Ono zbog čega se već može izgubiti se odnosi na performanse.
Test sistem
Matične ploče
J&W IP43-S
MSI P43 Neo-F
J&W P45D2-Ultra
Procesor i
kuler
Intel Core 2 Duo E8400
CoolerMaster Gemin II
Memorija
2 x 1 GB DDR2 1066 Kingston HyperX
3 x 1 GB DDR3 Qimonda
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i 3DMarkVantage
Igrački testovi
Rezultati
Obe J&W matične ploče poredili smo sa trenutno jednom od najboljih P45 modela na tržištu, kako bi smo na što bolji način uvideli razlike, odnosno koliko J&W modeli zaostaju za modelima iz A kategorije. Po overkloking potencijalima smo videli da je J&W IP43-S na granici svojih mogućnosti na 400 MHz, dok je J&W P45D2-Ultra na 460 MHz. Ostalo je samo još da uporedimo performanse, a pošto se radi o gotovo istim čipsetovima, sasvim je logično očekivati i iste, ili veoma približne performanse. Međutim, tokom testiranja kod oba J&W modela smo primetili veoma veliko osciliranje u performansama od testa do testa, čak i značajne razlike između dva ili tri puta ponovljenog istog testa. Da bi performanse obe ploče bilo na normalnijem nivou, neophodno je u BIOS-u odabrati „performance“ mod za memoriju uz maksimalnu vrednost 15. Ovo je sa default podešavanjem ostavljeno na „auto“, što zna u nekim slučajevima da degradira performanse i do neverovatnih 30%. Ono što je veoma interesantno da su i sa „auto“ podešavanjima rezultati u par testova bili na očekivanom nivou. Da bude još interesantnije, u gaming testovima se ova razlika nije osećala, i ne samo to, već su obe J&W ploče u Company of Heroes i Quake 3 Arena testu bile brže od referentnog modela. Nakon postavljanja „performance“ opcije na vrednost 15, sve se ipak malo normalizovalo, ali i pored toga su se i dalje mogle primetiti izvesne oscilacije u performansama. No, čak i sa ovim J&W P45D2-Ultra je kroz gotovo sve testove ostvarivala slabije rezultate, iako smo očekivali gotovo identične performanse. Takođe je interesantno reći da tokom rada J&W P45D2-Ultra ploča nije pokazivala ni najmanji znak nestabilnosti, pa su sve moguće test procedure prošle savršeno. Sa druge strane, J&W IP43-S je od starta patio od „štucanja“, pa smo zarad stabilnosti morali već pomenutu „performance“ vrednost smanjiti, što je automatski rezultovalo dodatno slabijim performansama. No, čak i tada nismo uspevali da prođemo kroz ceo PC Mark Vanatge test, pa usled toga u tabelama nedostaje nekoliko rezultata.
Zaključak
Matične ploče na test ustupio distributer J&W proizvoda, firma PiN Computers.