K-World tjuneri Q4/2008

K-World tjuneri Q4/2008

K-World je kod nas već više godina poznat po proizvodima koji omogućavaju gledanje TV programa na računaru. Ovaj put smo imali četiri njihova tunera na testu, jedan u vidu klasične kartice koja se instalira u kućište, ali sa PCI-E interfejsom, zatim USB "dongle" i dva eksterna TV BOX uređaja. Pogledajmo kako su se pokazali u realnom radu...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      K-World tjuneri Q4/2008

      Ime K-World na našim prostorima ima već određenu reputaciju. Istina je da je ponekada malo problematična, ali je činjenica da malo ko nije čuo za nju, a da je imao ikakvog kontakta sa TV tunerima za računare. Takođe, na sajtu Benchmark postoji i nekoliko testova tjunera ovog proizvođača i model sa oznakom VS-1680R Widescreen TVBox je, nakon dobrih kritika našeg novinara, privukao dosta pažnje i napravio dobre rezultate na domaćem tržištu.

      karakteristike, statistike, k-world tjuneri tv kartice

      Ovog puta ćemo pogledati četiri proizvoda iz njihove ponude, od toga jedno interesantno interno rešenje u vidu PCI-E kartice sa dva tunera, jedno u vidu USB dongle-a i dva eksterna TV Box-a koji nam omogućavaju da pretvorimo običan monitor u TV uređaj bez pomoći računara. Pa da krenemo…

      PCI-Express Dual Analog – PVR-TV PE210

      Ova TV karta poseduje dve stvari koje je izdvajaju od drugih proizvoda iste namene. Za početak, u pitanju je nova generacija koja koristi PCI-Express interfejs, tako da konačno možete da uposlite neki od onih PCI-E 1x slotova koji vam skupljaju prašinu pošto uglavnom nemate šta da ubodete u njih i da oslobodite jedan PCI slot za nešto drugo. Naravno, uz to dolazi i veća brzina komunikacije sa magistralom što nas dovodi do druge interesantne opcije. Ova TV karta poseduje DVA tunera, što teoretski omogućava gledanje dva TV kanala istovremeno, gledanje jednog i snimanje drugog, ili čak snimanje dva kanala u istom trenutku! Video i audio se obrađuju i prenose direktno sistemskom magistralom, bez potrebe za povezivanjem nekim dodatnim kablićima sa pločom ili zvučnom kartom.Sama karta dolazi u standardnom pakovanju, sa IR prijemnikom, S-Video kablom, antenom za FM radio, daljinskim upravljačem sa parom AAA baterija i CD-om sa drajverima na kome se kao što je sada već uobičajeno nalazi i uputstvo u PDF formatu.

      Sistemski zahtevi su prilično visoki, tj. kao minimum se navodi Intel Pentium 4 na 3 GHz, što je verovatno posledica zahtevnosti obrade signala sa dva tunera istovremeno i činjenice da ova karta ne poseduje mogućnost hardverskog enkodinga već se sve operacije oslanjaju na glavni procesor. Podržani operativni sistemi su Windows XP SP2 / Windows Media Center Edition, što znači da karta najverovatnije ne bi radila pod Vista operativnim sistemom, mada nismo bili u prilici to da isprobamo. Ovo je nekome možda nebitna stavka, ali za nekoga možda i ključna informacija, pa bi u tom slučaju trebalo da razmisli o nekoj drugoj alternativi. Sa zadnje strane možemo videti dva antenska ulaza, jedan S-Video i konektor za IR prijemnik.

      Kartica je niskog profila, sa jasno uočljivim tunerima i Philips čipsetom. Daljinski upravljač je prilično standardan, sa tipičnim funkcijama za menjanje kanala, snimanje i kretanje po menijima sa još četiri dodatna funkcijska tastera specijalne namene. Tasteri su gumeni i malo previše visoki, pa odaju utisak kao da bi mogli da se izvale ako bi se pritisli jače pod uglom. Instalacija drajvera i softvera prolazi glatko, jednim pritiskom na quick installation opciju u meniju koji se startuje sa pratećeg CD-a. Deinstalacija je isto tako jednostavna.Prilikom prvog pokretanja potrebno je izabrati standard po kome se emituje TV program i vrstu izvora i pustiti softver da pronađe TV kanale.

      Hypermedia software za gledanje TV-a, snimanje i sve ostale aktivnosti, na prvi pogled deluje pomalo zbunjujuće, jer kao i kod svih drugih softvera koji dolaze uz tunere, svaki ima neki svoj raspored na koji se treba navići. Ipak, sve bitne funkcije su nadohvat ruke i posle malo istraživanja sve dolazi na svoje mesto. Dodatna podešavanja uključuju nameštanje osvetljenja, kontrasta i kolorita slike, razmeštanje kanala, kao i izbor rezolucije i codec-a za snimanje TV programa. Mogući izbori su standardni VCD, DVD, MPEG1, MPEG2, ali i MPEG4 u Microsoft ili DivX varijanti, s tim da DivX treba posebno instalirati.

      Sve ostale standardne mogućnosti su tu. Nameštanje tajmera za snimanje u određeno vreme. Mogućnost time shifting-a, recimo za slučaj kada stignete kući kada je neka emisija koju ste namestili da se snima već počela, pa možete početi da je gledate od početka dok se ona snima i dalje, čak eventualno premotavajući delove unapred dok ne stignete do onoga što se emituje u realnom vremenu. Channel preview, koji vam prikazuje ekran izdeljen na više pravougaonika u kojima se pojavljuju slike onoga što se emituje na svakom od kanala da bi mogli lakše da izaberete ono što vas zanima. Hvatanje snapshot-ova i snimanje u jpeg formatu na disk.
      Softver za slušanje FM radija je jednostavan i funkcionalan.

      Ono što je interesantno u softverskom delu paketa je baterija programa za editovanje i snimanje video materijala. MPEG encoder za jednostavno transkodiranje iz jednog formata u drugi, MPEG editor za isecanje i spajanje video klipova uz neke osnovne efekte i burn DVD za snimanje gotovog materijala na CD ili DVD.

      karakteristike, statistike, k-world tjuneri tv kartice

      A sada da se malo pozabavimo konkretnim iskustvima u radu. Nismo nažalost bili u mogućnosti da probamo da uposlimo oba tuner-a istovremeno, ali nemamo razloga da pretpostavimo da ta opcija ne radi upravo onako kako je i predviđeno. Postavlja se pitanje doduše kome je to zaista potrebno, ali ako ništa drugo zanimljiva je opcija gledanja jednog i snimanja drugog kanala ili picture in picture kombinacije kada se preko celog ekrana posmatra jedan program, a u prozoru u nekom uglu drugi, kao i recimo situacija kada posedujete dva monitora, što više nije tolika retkost. Kvalitet slike je korektan, ali ništa više od toga. Naravno, primarno je uslovljen kvalitetom signala koji dolazi od kablovskog operatera ili sa antene, ali stiče se utisak da uošte ne postoji neki napredniji sistem za redukciju šuma u slici pa je svaki nedostatak prilično uočljiv. Brzina promene kanala bi mogla biti bolja.

      Osnovni problem sa kojim smo se susreli je činjenica da je slika sa tunera bila pomerena po vertikali naniže za par redova. To praktično znači da je gore postojao jedan potpuno neiskorišćen deo, dok je sa donje strane deo slike bio isečen. Kako to izgleda možete videti na slikama, a iako je verovatno u pitanju softverski problem koji se da ispraviti, u startu ostavlja jako loš utisak. Sve u svemu, u pitanju je zanimljivo rešenje koje donosi inovacije u ovaj segment uređaja, ali očigledno još uvek treba da preleži neke dečije bolesti. Nedostatak podrške za Vista operativni sistem, kao i problem sa pozicioniranjem slike su nešto što se ne može tek tako prevideti.

      PLUS TV Analog USB Stick – PVR-TV 305U

      USB TV tuner je skoro jedino rešenje za vlasnike notebook-ova koji žele da prate TV program na njima. To ne znači da je ovakva sprava manje zgodna za desktop računare, pogotovo ako vam nije potrebna sve vreme ili vam ta mogućnost treba na više od jedne lokacije. U pakovanju dolazi sam TV tuner, mala knjižica koja sadrži samo osnovne informacije, dok je detaljnije uputstvo na pratećem CD-u u PDF formatu, zajedno sa drajverima i softverom. U paketu dolazi i Cyberlink PowerDirector softver za obradu video snimaka. Dizajnom podseća na malo veći flash disk ili MP3 plejer, a jedina na prvi pogled uočljiva razlika je konektor za koaksijalni antenski kabl. Prilično je lagan, mada malo glomazan i ako se ubada direktno u laptop bez USB produžnog kabla pomalo nazgrapan, pogotovo kada se u njega ubode antenski kabl koji svojom težinom vuče naniže i opterećuje USB konektor. Sistem povezivanja je krajnje jednostavan.

       

      Instalacija drajvera i softvera je jednostavna i svodi se na odabir Quick install ili Brza instalacija u lokalizovanoj verziji koja je prepoznala setovanja Windows-a za Srpski jezik. Iako smo pobornici lokalizacije i smatramo da je dobro imati mogućnost rada na sopstvenom jeziku, sama instalacija se nije baš najsrećnije snašla sa Serbian podešavanjima i dobili smo vrlo „upitne“ menije. Srećom potrebno je samo kliknuti na next ili u ovom slučaju ????. Uvek je dobro biti poliglota.

       

       

      Sam HyperMedia Center funkcioniše kako treba i ako zanemarimo neizbežne probleme sa padežima tu i tamo, uglavnom je preveden korektno. Očigledan uzor za ovaj softver je Windows Media Center, meniji su veliki, sa malo opcija i prilagođeni radu sa daljinskim upravljačem. Zapravo ovaj sistem jako dobro funkcioniše i jedini problem je u tome što uz ovaj tuner ne dolazi daljinski upravljač, već se mora dokupiti posebno. Posle skeniranja kanala, već smo spremni za gledanje TV programa.

      Kvalitet slike je dobar, bolji od onog koji pruža PE210 tuner koji smo probali pre njega. Slika je mekša, čistija sa manje vidljivim artefaktima zbog lošeg signala iako je prikaz išao na TFT monitor koji inače naglašava sve nedostatke.Moguće je podesiti osnovne parametre slike, format slike koji može biti 4:3, 16:9 ili 16:10 u zavisnosti od toga kakav monitor imate i da li više volite izduženu ili prirodnu sliku sa crnim trakama sa strane ako imate widescreen monitor. Channel preview radi pristojnom brzinom. Formati za snimanje videa su standardni MPEG1, MPEG2 i MPEG4, sa zasebnim izborom DivX-a kao varijante MPEG-a 4. Programirano snimanje se lako podešava, a snimljeni klipovi se mogu pogledati iz samog media center interfejsa.

       

       

       

      Kvalitet snimka je vrlo dobar i praktično se ne razlikuje od live signala ako se izabere MPEG2 format, a nije ni preterano hardverski zahtevan iako se odrađuje softverski. Time shifting isto radi bez problema, a kasnija obrada i snimanje materijala na DVD-ove se može obaviti iz priloženog PowerDirector-a. Utisak koji smo stekli je da ovaj tuner odlično radi svoj posao za prilično nisku cenu. Jednostavna instalacija, funkcionalan softver i dobar kvalitet slike su definitivan plus. Jedini problem koji nam je zaista malo pokvario utisak je činjenica da nismo uspeli da ga pokrenemo na laptopu sa instaliranim Vista operativnim sistemom, što je vrlo zabrinjavajuće jer većina novih PC laptopova dolazi sa preinstaliranom Vistom. Drajveri i softver se instaliraju, ali prilikom pokretanja softvera isti puca sa varijantom divide by zero greške. Na sajtu nije uopšte navedeno da je Vista podržana, ali se na Internetu mogu naći informacije da ovaj tuner radi pod Vistom, samo što u našem to slučaju očigledno nije bio slučaj ili je potrebno malo se više potruditi da bi to profunkcionisalo. Prema tome, korisnici Viste, oprez!

       

      TVBox 1440ex i 1920ex

       

      Ova dva TV box-a pripadaju grupi stand-alone tunera, što praktično znači da vam nije potreban računar već samo običan monitor koji postaje TV onog momenta kada priključite box na njega. Modeli 1440ex i 1920ex su skoro identični, pa ćemo ih opisati zajedno i samo naglasiti kada se nešto razlikuje među njima. Pogledajmo sada šta se nalazi u kutijama. Tu je naravno sam TV Box sa pripadajućim postoljem, za slučaj da želite da ga montirate vertikalno. 1440ex potpuno crn, dok je 1920ex urađen u belo-narandžastoj kombinaciji koja za divno čudo funkcioniše i ne deluje uopšte kič. Uputstvo ovaj put nije na CD-u, već u formi knjižice koja, iako ne baš preterano izdašna, sadrži sve informacije koje su vam potrebne. VGA kabl za vezu sa monitorom, 3.5mm stereo audio kablić, kao i dva MMI kabla za vezu sa DVD plejerom, PS2 konzolom ili nekim sličnim uređajem. Daljinski upravljač i dve AAA baterije za njega, a 1920ex model ima i dva specijalna kabla sa adapterima za Sony PS 2/3 i Nintendo Wii. Sa prednje strane je crna maska iza koje je power LED i pet tastera za menjanje kanala, podešavanje jačine zvuka i rad u meniju, mada ih verovatno nećete nikada koristiti osim u slučaju da daljinski upravljač iz nekog razloga ne funkcioniše. Sa zadnje strane su konektori za vezu sa računarom, monitorom, audio ulaz, audio izlaz, MMI-C S-Video AV ulaz, konektor za ispravljač i antenski ulaz.

       

       

       

      TV box-ovi su posle prethodnih tunera koji zahtevaju instaliranje drajvera i softvera prosto fantastično jednostavni. Dovoljno je da ga uključite u struju, ubodete antenu i monitor i sve već funkcioniše. U slučaju da nemate eksterne zvučnike ili zvučnike na monitoru, ovi TV box-ovi sadrže i svoj integrisani izvor zvuka koji je naravno upotrebljiv samo kao prva pomoć, ali je zgodno znati da i ta mogućnost postoji. Slika je jako dobra i onog momenta kada uhvatite daljinac u ruke, osećaj je identičan kao da radite sa običnim televizorom, do te mere da prosto zaboravite da zapravo gledate u monitor.

       

       

       

       

      Moguće je birati format slike: 4:3, 16:9 i 16:10. Pored toga moguć je i izbor rezolucije, gde je naravno najbolje izabrati native rezoluciju monitora. 1440ex podržava VGA (800 x 600), XGA (1024 x 768), SXGA (1280 x 1024) i WXGA+ (1440 x 900), dok 1920ex podržava pored tih još WSXGA (1680×1050) i WUXGA (1920×1200). Maksimalna podržana rezolucija je očigledno i bila glavna odrednica kod davanja imena modelima, gde oznaka modela predstavlja maksimalnu horizontalnu rezoluciju. Zanimljivo je to da čak i na nižim rezolucijama slika izgleda jako dobro, a kada se izabere neka od većih rezolucija, algoritam za interpolaciju zapravo dovede do toga da slika izgleda oštrije, iako znamo da je definicija kod TV signala niža i od najniže rezolucije monitora.

       

       

       

      Ako želite da istovremeno koristite monitor i za prikaz slike iz računara, možete ga povezati na VGA ulaz i onda pritiskom na dugme birati između monitora i TV-a, a čak postoji i mogućnost Picture In Picture prikaza gde je jedan od ulaza umanjen u ćošku ili gde god ga namestite, dok drugi pokriva ostatak ekrana. PIP funkcija na žalost ne funkcioniše u najvišim 1680×1050 i 1920×1200 rezolucijama. Tu je naravno i multi channel preview koji može da prikazuje kanale u 9 ili 12 prozora, tajmer za automatsko uključivanje ili isključivanje u sledećih 24 časa, kalkulator, čak i jedna jednostavna igrica. Moguće je i pritiskom na dugme zamrznuti trenutni frejm na monitoru, mada naravno tu sliku nikako ne možete trajno da sačuvate.

      Oba TV box-a obavljaju jako dobro svoju funkciju, sa odličnim kvalitetom slike i izuzetnom lakoćom rukovanja. Ako vam je potreban TV, a imate monitor i ne treba vam mogućnost snimanja programa, jednostavno ne postoji praktičnije rešenje. Jedina zamerka tehničke prirode je malo sporija promena kanala, dok je sve ostalo potpuno ispunilo očekivanja.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Rezime

      PVR-TV PE210 i pored inovacija koje donosi jednostavno ne možemo da preporučimo, barem dok ne preleži dečije bolesti. Moguće je da njegov digitalni brat radi bolje, ali s obzirom da kod nas još uvek ne postoji digitalna televizija osim sa satelita, moramo da donesemo sud na osnovu nama aktuelnog hardvera. PVR-TV 305U je zgodno prenosno rešenje, sa zanimljivim media centar softverom i pristojnim kvalitetom slike i snimljenog materijala. Šteta je što ne dolazi sa daljinskim upravljačem, a i činjenica da nije hteo da proradi pod Vista operativnim sistemom baca malo senku na ceo utisak. TVBox 1440ex i 1920ex su definitivno zvezde ove četvorke, po kvalitetu slike, kao i po lakoći rukovanja. Plug & Play koncept izgleda funkcioniše besprekorno samo kada PC nije deo jednačine i ako vam treba nešto što će najvernije zameniti pravi TV, ovo je prava stvar.

       

      karakteristike, statistike, k-world tjuneri tv kartice

       

       

      TV tjunere na test ustupila kompanija EWE Computers.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test