KINGSTON A2000 NVMe M.2 1TB SSD (Video)

KINGSTON A2000 NVMe M.2 1TB SSD (Video)

U početku nismo očekivali nešto posebno, ali je A2000 veoma pozitivno iznenađenje. Sa pristupačnom cenom i performansama koje su u samom vrhu “mainstream” klase, ovaj SSD vas rešava brige kada želite brz SSD disk većeg kapaciteta. Ne sumnjamo da će biti jedan od najprodavanijih svoje vrste i izbor onih koji žele jeftin i brz M.2 NVMe x4 SSD model...

    Sadržaj

      Kingston je nakon popularne serije A1000, lansirao novi model M.2 PCIe SSD diska u najpopularnijoj tzv “mainstream” klasi. U pitanju je A2000, SSD koji koristi NVMe protokol i M.2 interfejs sa četiri bi-direkcione PCI Express V3.0 putanje. Malo kašnjenje u odnosu na ostale proizvođače možemo shvatiti i kao potez kojim je Kingston sačekao da konkurencija iskoristi adute, pa da zapravo pokaže najbolje što ume u ovoj naizgled jednostavnoj, ali po suštini potreba vrlo zahtevnoj klasi uređaja. Traži se najbolje moguće za razumno malu svotu novca. Izazov pred kojim pokleknu čak i najjače marke.
       
      U današnje vreme, nakon pionirskog zadatka par prvih generacija SSD diskova u SATA formatu koji su imali zadatak da “probiju” tržište na kome su do tada neprikosnoveno vladali hard disk modeli, M.2 interfejs postaje dominantan. Proizvođači ploča ističu njihovu praktičnost zbog manjih dimenzija i odsustvo potrebe korišćenja kablova za napajanje i prenos podataka, pa nije čudo što novi modeli imaju čak tri M.2 slota za ugradnju ove vrste SSD diskova. Svi koji su u skorije vreme sklapali neki računar shvatili su koliko je M.2 SSD praktičniji i lakši za ugradnju.
      Dakle M.2 diskovi su postali “mainstream”. Tržište SSD diskova se brzo razvija tako da je većina proizvođača vrlo brzo prešla sa M.2 SATA na M.2 NVMe modele. Cena ima se izjednačila, a nove generacije procesora i čipsetova su dobile veći broj potrebnih PCIe komunikacionih linija kako bi iskoristile propusnu moć i visoke vrednosti transfera podataka novih M.2 NVMe diskova. Na taj način su višestruko prevaziđene mogućnosti mehaničkih diskova i uskih grla, jer je nova generacija M.2 NVMe diskova i do 10x brža od najbržih hard diskova današnjice.
      Takav redosled razvoja na tržištu diskova bez sumnje vas usmerava na upotrebu M.2 NVMe modelau koliko baš sada sklapate računar.
      Kingston_A2000_1s.jpgVeć iz prvih redova možete videti da su ulozi u najpopularnijoj klasi značajno podignuti. Prethodnik u vidu A1000 modela je bio osetno sporiji od premijum KC1000 modela i pri tome je koristio PCIe x2 interfejs sa ograničeno propusnom moći podataka jer je tada bio takav standard u ovoj klasi. Danas, zahtevi rastu, pa je moderne “mainstream” modele teško razlikovati od nekadašnjih premijum primeraka.
      Ono što nam odmah skreće pažnju nakon otpakivanja ovog tananog uređaja, jeste da je kompletna elektronika smeštena sa jedne tj gornje strane štampane ploče, kako bi se iskoristio M.2 hladanjak koji inače, postao standardni deo opreme na današnjoj generaciji matičnih ploča. Ovakav dizajn pogoduje boljim performansama jer se NAND memorija i kontroler bolje hlade. To sa druge strane utiče na kontinuirano dobre brzine prenosa podataka i duži radni vek uređaja.
      Kingston_A2000_2s.jpg 
      Na test smo dobili primerak kapaciteta 1 TB što je i više nego dovoljno za prvi disk u sistemu. Ovaj disk koristi najčešće viđen M.2 2280 (22×80 mm) format i sa sistemom komunicira preko četiri PCIe linije od kojih svaka u bi-dikrekcionom modu može da prenese 1000 MB/s podataka. Kingston A2000 podržava novu generaciju NVMe 1.3 specifikacija prenosa podataka. Koristi SiliconMotion SM 2263EN kontroler u kombinaciji sa Micron TLC fleš memorijom.
      Kingston A2000 koristi Micron 3D NAND čipove izrađene u 96 slojeva. Naš primerak kapaciteta 1 TB je bio opremljen sa četiri fleš čipa kapaciteta 256 GB svaki. Dakle, SM2263EN kontroler komunicira sa fleš memorijom preko četiri kanala. Efektivni kapacitet nakon formatiranja iznosi 931 GB jer se 69 GB čuva za tzv “Over Provision” funkciju za bolje performanse i duži radni vek. Kako bi se obezbedile stalno dobre performanse prilikom kontinuiranog upisa velikih fajlova kao i rada sa malim datotekama, ugrađena je memorija za keširanje podataka. U tu svrhu se koristi 512 MB DDR3-1600 SDRAM memorija. Time se pomaže NAND memoriji tokom učestalih operacija brisanja i pisanja, te na taj način produžava radni ciklus NAND fleš memorije.
       Kingston_A2000_3s.jpg
      Bezbednosna komponenta tokom rada je istaknuta činjenicom da sam SilliconMotion kontroler raspolaže ekskluzivnom NANDXtend Error Code Corection tehnologijom kontrole koja za razliku od kontrole parnosti podataka, ne samo da otkriva već i ispravlja greške u podacima i to “u letu”. 
      Kada je u pitanju bezbednost vaših podatakam Kingston A2000 poseduje mehanizam hardverske enkripcije pomoću 256-bitne XTS-AES tehnologije. Takođe tu je i TCG Opal 2.0 upravljanje bezbednošću podataka u sadejstvu sa softverskim rešenjima Symantec-a, McAfee i WinMagic-a. Ovim se sprečava neovlašćen pristup i tzv besbednosno curenje podataka. I to nije sve, jer je ugrađena eDrive podrška u kombinaciji sa Windows BitLocker bezbednosnim sistemom zaštite podataka.  AES kalulacije se automatski prebacuju na izvršenje disk kontroleru koji šifruje i dešifruje prilikom pristupa i operacija sa podacima. Time je čitav proces zaštite podataka značajno efikasniji, tako da korisnik ne primećuje zastoj u radu.
      Kingston_A2000_4s.jpg
      Kingston A2000 M.2 NVMe je dostupan u kapacitetu od 250GB, 500GB i 1TB. Izuzetno je mali potrošač energije jer se potrošnja kreće u intervalu od svega 2-5W. Procenjeno vreme rada je oko 2 miliona sati i proizvođač daje fabričku garanciju od 5 godina. Uz ovaj disk dobijate i AcronicsTrue Image Disk Copy softverski alat za kloniranje sistemskog diska.Kao što smo i navikli ugradnja protiče veoma lako kada su u pitanju M.2 modeli. Bitno je da slot ima podršku u vidu distancera na M2280 poziciji pomoću koje pričvršćujete ovu malu štampanu pločicu kako bi obezbedili stabilnost veze sa M.2 konektorom. Preko se postavlja aluminijumski hladnjak sa odgovarajućom termo provodnom trakom, pomoću koje se prenosi i dalje “rasipa” toplota u okruženje.
      Na taj način sre obezbeđuju niže radne temperature, a razlika u radu sa i bez hladnjaka iznosi 6-10 stepeni Celzijusa na otvorenom sistemu van kućišta.
      Kingston_A2000_5s.jpg 
      Što se tiče konkretnih vrednosti u radu Kingston A2000 SSD-a, beležimo izuzetno brza vremena prilikom podizanja i gašenja Windows 10 operativnog sistema. Pokazalo se da ovaj SSD ima natprosečno visoke vrednosti nasumičnog čitanja podataka, što pogoduje Windows operativnom sistemu i aplikacijama koje učitavaju dosta podataka prilikom starta. Otuda je i vreme pokretanja Metro i Battlefiled igara bilo kraće od konkurentskih SSD modela iz ove kategorije.
      Transfer prilikom kopiranja velikih datoteka dostiže 1.7 GBs prilikom čitanja i 1.6 GBs prilikom upisa u File Exploreru. U praksi to je situacija, kada kopirate 4K filmove u visokom kvalitetu ili instalacije većih igara. Kada pak kopirate direktorijume sa velikim brojem malih fajlova, jasno se vidi dejstvo keš memorije, ali ni ona nije svemoguća kada kopirate direktorijum čiji kapacitet prevazilazi veličinu bafera. Elem, tada kao i kod drugih modela, transfer pada na 60-70 MB/s.
       Kingston_A2000_6s.jpg
      Windows 10 sistemski testovi pokazuju izrazitu blagonaklonost kao ovom SSD-u upravo zbog visokih vrednosti sekvencijalnog i nasumičnog čitanja podatka, a primećujemo da je Kingston A2000 natprosečno brz i prilikom uvlačenja velikih projekt fajlova u Adobe Premijeru – 1 GB učita za 5 sekundi. U odnosu na klasične SATA modele to je 3.5-5 sekundi brže na relativno malom uzorku projekt fajla.Test sistem:
       

      CPU:

      AMD Ryzen 7 3800X

      MB:
      Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi

      Cooling:
      Cooler Master 280L Nepton

      RAM:
      2x8GB HyperX Predator RGB DDR4-3200

      VGA:
      AMD Radeon Vega 64 

      PSU:
      Cooler Master V1200 Platinum

      OS:
      Windows 10 Pro Build 1909

      Driver:
      AMD 1.11.22.0454

       Kingston_A2000_6s.jpg

      Performanse:
       

      [modul]test=1002[/modul] 
      Kingston A2000 je među najbržim M.2 NVMe modelima i što je najvažnije izuzetno je konstantan u performansama. Vidi se da Kingston nije koristio neke dodatne trikove u vidu optimizacije jer su razlike u rezultatima između sintetičkih testova i stvarnih situacija u radu, najmanje među testiranim modelima.
       
       
       
      Definitivno je brz jer je uhvatio performanse do sada neprikosnovene Samsung 970 Evo Plus serije, a u nekim situacijama uspeo i da ga nadmaši. Čekanje se isplatilo kada je u pitanju Kingston A2000, a najlepša stvar je ostavljena za kraj i naravno radi se o ceni koja je u cenovniku jednog od vodećih domaćih distributera osetno jeftinija od konkurencije. Ukoliko poredimo modele kapaciteta 500GB Samsung Evo 970 Plus košta oko 18K dinara, WD Black oko 16K dinara dok je A2000 svega 11.5K među najjeftinijim “mainstream” modelima. Obzirom da su mu performanse i ponašanje u radu skoro egal sa Samsungom i definitivno bolje od WD Black NVMe modela, sa pravom zaslužuje preporuku za nabavku!

      Prednosti:
      – Komforan kapacitet
      – Odlične performanse
      – Opcije zaštite podataka
       
      Nedostaci:
      – 250 GB model ima slabije performanse od 500 GB i 1 TB primeraka
       
      CENA: oko 138€ za 1 TB primerak

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test