Nebojša Todorović
Test: Kingston fleš memorije i kartice
Među testiranim proizvodima se našlo mesta za nekoliko memorijskih kartica, različitog tipa Secure Digital standarda, kao i za nekoliko modela fleš diskova. Naravno i dalje je najveći broj zasnovan na USB 2.0 standardu, dok je prisutan bio i jedan primerak serije za entuzijaste koji odgovara USB 3.0 standardu i može se reći da u maksimalnoj meri koristi prednosti novog interfejsa. Sve u svemu, možda nađete nešto što bi vas moglo zainteresovati, jer je raznolikost dovoljno velika da pokrije više tipova korisnika. Počećemo sa fleš diskovima…
DataTraveler R400 16GB (Cena: oko 2.200 dinara)
Prvi model nosi naziv Kingston DataTraveler R400, a radi se o uređaju koji se fokusira na otpornost i izdržljivost, što sugeriše da se radi o modelu koji je zamišljen kao idealan za aktivne ljude. Naime, idealan je za one koji dosta vremena provode na terenu, a uslovi eksploatacije koje stvaraju za ovakve proizvode nisu ni blizu idealnih. Zbog toga je DT R400 model gumiran kako bi se smanjila mogućnost klizanja u vlažnim sredinama, a ista ta guma kojom je obložen ga čini otpornim na udarce i padove. Iako nije nigde naznačeno, mi smo ga “promuljali” kroz vodu i nije imao nikakvih problema sa radom, pa se sa priličnom sigurnošću možete osloniti kada, recimo, pada kiša.
Mi smo na testu imali verziju od 16GB, a u zavisnosti od potreba R400 je predviđen da pokrije kapacitete od četiri do trideset i dva gigabajta, što je više nego dovoljno. Koristi USB 2.0 interfejs, a performanse su mu prilično dobre, imajući u vidu ograničenje koje USB 2.0 ima u odnosu na noviji standard. Iako mu je kućište kompletno izrađen od gume, R400 je dovoljno čvrst da uliva poverenje, a jedina zamerka koju imamo je zapravo kapica koja kada se skine i montira na zadnji kraj ne stoji ni približno sigurno koliko bismo želeli. Nažalost, ovo je problem nastao kao posledica toga što je guma korišćena za izradu, a to je rezultovalo očiglednim kompromisom. Ipak, smatramo da je to moglo biti rešeno, nekim tipom osigurača ili vezice, jer su ovako šanse jako velike da ostanete bez “poklopca” ovog uređaja.
Cena koju ima R400 je vrlo povoljna i model sa testa je kao poslednji po kapacitetu svega 20-ak evra, dok je najjeftinija verzija od 4GB nekih 700 dinara što je daleko od nepristupačnog. Imajući u vidu solidne performanse, povolju cenu i sasvim pristojan kvalitet i dizajn, za one koji ne miruju ovo je odličan izbor u svakom smislu. Nećete ga čekati predugo da iskopira fajlove, a sa druge strane će moći svašta da podnese i u svakom slučaju će opravdati uložen novac.
DataTraveler 109 8GB (Cena: oko 900 dinara)
Kingston je sa ovim modelom imao ideju da obezbedi veoma povoljan fleš stik onima koji nemaju veliki budžet. Uz to DT 109 je minijaturan i neće zauzimati prostor u značajnoj meri gde god da se namerite da ga smestite. Sa 39 milimetara dužine i debljinom od svega 4,5mm on je neprimetan u svakoj situaciji, što doduše povećeva rizik od njegovog gubljenja. DT109 postoji u više boja što govori u prilog tome da je namenjen mlađim i manje “ozbiljnim” korisnicima, a izrada nije ni po čemu posebna. Plastika je glavni materijal za njegovu izradu, mada zbog svojih malih dimenzija deluje prilično čvrsto.
U pogledu performansi ne briljira, ali zbog cene bi bilo suludo očekivati tako nešto. Ipak, daleko od toga da su loše, brzine koje smo dobili su prosečne za ovu kategoriju, a u odnosu na “no-name” proizvode su i nešto bolje. Ipak, za one koji cene nešto veći kvalitet izrade, a pritom ne žele da izdvoje više novca, sugerišemo da pogledaju sledeći proizvod.
DataTraveler SE9 16GB (Cena: oko 1.600 dinara)
DT SE9 i DT 109 poseduju identičan dizajn u svakom aspektu, osim kada govorimo o materijalu koji se koristi za njihovu izradu. SE9 je osetno kvalitetniji, jer je izrađen od metala. To ga čini malo masivnijim i u isto vreme ostavlja neuporedivo bolji osećaj u ruci. Jednostavno, deluje kao da je neunuštiv što je svakako za pohvalu. Kako je oblik isti, glavni aduti ovog modela su minimalne dimenzije, kao i prsten koji možete korsititi za vezivanje na ključeve ili nešto drugo. Upravo zbog metalnog kućišta, taj prsten je smisleniji iz prostog razloga što u slučaju plastičnog DT 109 ne bismo se previše uzdali u ovaj način vezivanja, jer su sve šanse da bi pod većim pritiskom plastika popustila.
Iako to nismo ni najmanje očekivali, performanse su drastično bolje od onih koje je postigao jeftiniji DT109. Nismo stekli utisak da je Kingston želeo da diferencira ove proizvode prema performansama, posebno zbog činjenice da su razlike u ceni ovih modela, kada su istog kapaciteta, minimalne i često ne prelaze više od 300 dinara. Ovo nema previše smisla, jer za minimalno ulaganja dobijate i kvalitetniji i brži uređaj što bez potrebe za mnogo objašnjavanja, govori da je DataTraveler DT SE9 bolji izbor.
DataTraveler HyperX 3.0 64GB (Cena: oko 15.000 dinara)
Ovaj model smo nedavno opisali u pojedinačnom “review-u” i moramo priznati da nije ništa manje impresivan nego što je to bilo pre neki mesec. Kao što možete zaključiti iz oznake, radi se o proizvodu koji pripada HyperX liniji. U pitanju su najbolji proizvodi kompanije Kingston, a u skladu sa tim isto važi i za ovaj fleš disk. DataTraveler HyperX je veoma kvalitetno izrađen u maniru ostali modela ovog tipa, i karakterišu ga odlični materijali, kao i delimično gumirana površina koja sprečava klizanje uređaja iz ruke.
Naravno, kombinacija crne i teget boje je sasvim očekivana, jer je ista kombinacija boja učinila ovaj brend potpuno prepoznatljivim, još od doba prvih DDR memorija, kada smo po prvi put videli sada uveliko poznati plavi hladnjak. Kako je u pitanju “high-performance” fleš disk, korišćenje USB 3.0 standarda je bilo neophodno. Deklarisane brzine su izuzetno visoke, pa je brzina čitanja specifikovana na 225MB/s, dok je brzina upisa 135MB/s što su zaista vrtoglavo visoke vrednosti. Kada povežete ovaj uređaj na USB 2.0 port, kompatibilnost neće izostati, međutim maksimalne brzine će biti ograničene na ono što USB druge generacije može da isporuči, a to je oko 30MB/s u idealnim uslovima.
Pet godina garancije je nešto što imaju i ostali testirani modeli i zaista nas pomalo čudi što se u ovom smislu HyperX ne izdvaja. Cena je u skladu sa onim što nudi izuzetno visoka, a pritom treba imati u vidu da je verzija sa 64GB ujedno i najmanja/najjeftinija, dok su na tržištu dostupni i modeli sa 128 i 256 gigabajta.
MicroSDHC 8GB (Cena: oko 750 dinara)
Dolazimo i do memorijskih kartica, a počećemo sa najklasičnijom memorijskom karticom koju ćete sresti gde god da se okrenete u slučaju da živite u svetu iole ispunjenim IT uređajima. Bilo da govorimo o mp3/mp4 plejerima, mobilnim telefonima, prenosnim konzolama i sl. ovo je nešto na šta morate da naletite. U skladu sa tim, ove kartice ćete naći na svakom ćošku, a jedini način da se njihova dostupnost poveća, jeste da počnu da se prodaju na trafikama. Klasičan primerak je ovaj Kingstonov model koji dolazi sa adapterom koji je pretvara u klasičnu SD karticu kako bi se lakše ostvarila veza sa računarom, putem čitača kartica koji nekad nemaju mogućnost da “prime” ovu karticu u izvodnom obliku zbog činjenice da je minijaturna.
Kako je u pitanju klasa 4, ova kartica obezbeđuje zagarantovan upis od minimalno 4MB/s, a ovo je ujedno možda i najdostupniji tip memorijske kartice. U skladu sa tim, cena po gigabajtu je ispod jednog evra, što čini ovaj model krajnje pristupačnim. Zbog relativno slabih performansi, ipak ne bismo izabrali ovaj model za skupe smartphone uređaje, koji često omogućavaju snimanje u visokim rezolucijama sa nešto višim bitrejtom, ali je za sve ostalo ova kartica sasvim dobar izbor.
SDHC Video 4GB (Class 4) (Cena: oko 600 dinara)
Kingston je svoje Secure Digital memorijske kartice podelio u poveći broj grupa, prema brzini, ali i prema nameni. Međutim, recimo, SDHC kartica poput ove i njeno imenovanje nam nije u potpunosti jasno. Suštinski ovo je klasična SDHC memorijska kartica kapaciteta 4GB, koja odgovara Class 4 tipu. To znači da je minimalna zagarantovana brzina 4MB/s. Zanimljivo je to što je ova kartica praktično identična klasičnoj verziji koja ne nosi oznaku “Video”.
Kako Kingston kaže, ova kartica je namenjena ne previše ozbiljnim kamkoderima, što znači da će biti odlični za ne-HD kamere koje snimaju u SD rezoluciji. Slično sugerišu i performanse koje definitivno neće nikoga impresionirati, ali će vrlo verovatno zadovoljiti svoju ciljnu grupu. Sa cenom od oko 600 dinara vam definitivno neće narušiti budžet u bilo kom smislu, čak i ukoliko se odlučite na više od jedne.
SDHC 4GB (Class 10) (Cena: oko 750 dinara)
U odnosu na prethodni model, ova kartica se razlikuje po tome što pripada klasi 10, što automatski govori da se radi o bržem proizvodu. Najbolje od svega je to što u slučaju istog kapaciteta, ovaj model nije gotovo ništa skuplji, a ipak je fleksibilniji. U praksi iako se pokazala kao sporija od Video verzije u sekvencijalnom čitanju (doduše u nivou statističke greške), kada je na red došao upis, jasno je došlo do izražaja to što je u pitanju Class 10 kartica.
S obzirom na to da doživotna garancija važi u oba slučaja, preporuka je jasna, jer za svega 150 dinara više dobijate dvostruko veću brzinu upisa što treba i da prevagne u ovom slučaju.
Zaključak
Kingston zaista ima puno toga da ponudi i možemo reći da smo generalno zadovoljni njihovim modelima koje smo imali na testu. Od proizvoda koji su nam zapali za oko su definitivno HyperX 3.0, ali i pripadnik potpuno suprotne cenovne klase DataTraveler SE9. Razume se da je skupi i izuzetno brzi HyperX 3.0 taj koji ostavlja najveći utisak, što verovatno nismo ni morali da pominjemo da biste znali. Ipak, i DT SE9 je veoma dobar uređaj, koji kombinuje izuzetno nisku cenu, kvalitetnu izradu, kao i visok stepen praktičnosti zbog minijaturnih dimenzija.
DataTraveler R400
DataTraveler 109
DataTraveler SE9
DataTraveler HyperX 3.0
MicroSDHC
SDHC Video
SDHC
Brzina čitanja (MB/s)
34.89
22.5
32.77
227.9
20.95
20.94
19.46
Brzina upisa (MB/s)
18.39
10.12
18.17
122.8
5.41
6.18
12.18
Kapacitet (GB)
16
8
16
64
8
4
4
Cena (din)
2.200
900
1.600
15.000
750
600
750
U svakom slučaju, DataTraveler HyperX 3.0 je nešto što u nama izaziva respekt i podstiče želju za kupovinom. Saznanje da se velika količina podataka može prebaciti u vrlo kratkom vremenskom periodu zahvaljujući USB 3.0 podršci koja je zaista i iskorišćena kako treba utiče na to da se ovaj model izdvoji u moru drugih uređaja. Da, tačno je da je nešto skuplji, ali kvalitet se plaća i ne može se gotovo po istoj ceni (u odnosu na USB 2.0 modele) dobiti gotovo 10 puta brži fleš disk. Stoga ovom modelu ide naše priznanje usled vrhunskih performansi.
Što se tiče memorijskih kartica, sve zavisi od vaših potreba. Ako one nisu velike, verovatno će jeftiniji modeli dobro da odrade posao. Međutim, ukoliko imate iole ozbiljniji uređaj (brži fotoaparat, kamkorder ili nešto slično) ili prosto većih zahteva, naročito po pitanju upisa, SDHC kartica Class 10 tipa je pravi izbor. U čitanju razlike nema, ali je u upisu više nego dvostruko bolji od ostalih modela. Uopšte, postoji veliki problem sa dostupnošću bržih memorijskih kartica na našem tržištu.
Praktično se svuda može naći zilion memorijskih kartica, ali je problem kada zatreba nešto što se izdvaja iz konfekcije, odnosno iz mora modela koje slabije upućeni korisnici razlikuju samo po brendu ili kapacitetu. Sa razlikom u ceni koja je maltene zanemarljiva, definitivno preporučujemo Class 10 karticu zbog boljih performansi upisa.
Uređaje na test ustupio Kingston.