Kingston HyperX 3GB 2000MHz DDR3 Triple Channel

Kingston HyperX 3GB 2000MHz DDR3 Triple Channel

Ultra brzi tripple channel DDR3 za hardcore overklokere...

    Sadržaj

      Milan Vasiljević

      Kingston HyperX 3GB 2000 MHz DDR3 Triple Channel Memory Kit

      Tržište sistemske memorije iz dana u dan varira. Ekonomska kriza uticala je na povlačenje određenih brendova sa tržišta, dok se oni koji su ostali bore za prevlast. Nekada visoke cene DDR3 memorije polako padaju i približavaju se povoljnijem stanju kupovine koji smo toliko dugo čekali, te oni koji su štedeli mogu da počnu da razmišljaju o kupovini novih modula. Međutim problem se krije u drugom obliku! Stanje u našoj zemlji nije toliko sjajno, te samo nekoliko ozbiljnih „igrača“ High End memorije (kao što je OCZ, Patriot i Geil) pokušavaju da se proguraju na pozicije koje bi svi prisutni želeli da imaju. I pored toga što je kriza poremetila kompletno stanje kako kod nas tako i u svetu, jedan kvalitetan i nadasve pouzdan brend polako se vraća na naše tržište sa modulima visoke klase. Naravno, reč je o nama dobro poznatoj kompaniji Kingston!
       

      Kada bi imali DeLorean i mogli da se vratimo koju godinu unazad (recimo četiri ili pet godina), videli bi koliko je (i tada) Kingston predstavljao „sinonim za najbolje“ u poređenju na praktično sve (ostale) brendove koji su pokušavali da se „uvuku“ na naše tržište. Priča se nije toliko promenila, međutim Kingston modula visoke klase nismo mogli da vidimo baš „na svakom koraku“. Da li je u pitanju loše poslovanje uvoznika ili pak visoka cena „ulaza“, nije za ovu priču, te ćemo sa zadovoljstvom da prokomentarišemo module visoke klase koji su nam stigli u redakciju i koje bi mogli da vidite i na policama lokalnih IT radnji.

      Memorija na testu – Kingston HyperX 3GB 2000 MHz DDR3 Triple Channel Memory Kit
       

      U većini slučajeva, kupci koji sami sastavljaju ili apgrejduju računar i jesu u  zabludi da proizvođač memorije proizvodi i čipove na njoj. Naravno, ta priča nije tačna i proizvođači memorije kupuju čipove od kompanija koje ih proizvode. Trenutno najbrži čipovi za Triple Channel memoriju svakako su ELPIDA, a izrađeni su u 50-nm proizvodnom procesu. Pored veoma niske potrošnje pomenuti čipovi ne otpuštaju veliku toplotu i imaju visok stepen overkloking mogućnosti. Kingston HyperX 3GB 2000 MHz CL8 moduli, koji su i tema današnjeg testa – imaju implementirane ELPIDA čipove. Pored modela koji smo mi dobili postoji kit od 6GB i koliko se dalo saznati i ti moduli poseduju toliko hvaljene ELPIDA čipove. Da li je vreme MICRON čipova koji su predstavljali sam vrh ponude jednostavno prošlo? Po svemu sudeći, mogli bi smo reći da jeste. Kompanija MICRON pretrpela je ogromne gubitke i pitanje je da li ćemo u skorije vreme videti nešto novo od njih.

      Kingston HyperX 3GB 2000MHz CL8 memorijski kit nam je ekskluzivno na test poslao sam predstavnik kompanije na domaćem tržištu, a one će se verovatno jako brzo naći u prodaji kod najvećeg lokalnog distributera najprodavanijeg vendora za memorije kod nas. Testirana memorija spada u sam vrh ponude, a ako zaživi na našem tržištu, obradovaće, svakako najviše one najzahtevnije. Zbog čega to kažemo? Svima je jasno da nova Intel Core i7 platforma „voli“ da radi upravo sa ovakvim kitovima. Isto tako  Core i7 procesori poseduju integrisani memorijski kontroler, te su i performanse memorijskog protoka drastično veće (i do dva puta u nekim slučajevima)u poređenju sa Socket 775 rešenjima. Ono što je veoma bitno jeste i  povećanje kloka memroije i „zatezanje latencija“, što dodatno utiče na performanse. Tek sad možemo da kažemo da je DDR3 memorija iskorišćena na pravi način! Kingston HyperX 3GB 2000 MHz CL8 moduli uz pomoć Intelovog XMP profila (zavisno od matične ploče) mogu da rade na dva različita radna takta:

      Profile 1 – 1866 MHz / 7-7-7-24 / 2T Command Rate

      Profile 2 – 2000 MHz / 8-8-8-30 / 2T Command Rate

      Međutim, i pored mogućnosti rada na ovim postavkama treba da zadovoljite nekoliko uslova da bi imali ili prekoračili fabričke klokve memorije. Naime, u koliko kupite neki od sve popularnijih Core i7 procesora niko vam ne može garantovati da će pomenuta memorija raditi na gore navedenim klokovima, a sve iz nekoliko razloga. Prvi od uslova je dobro „raspoložen“ memorijski kontroler unutar procesora i svakako dobra matična ploča. U koliko niste bili srećne ruke pri kupovini, može da se desi da za pomenute klokove (i pored toga što je memorija XMP formata),sam memorijski kontroler unutar procesora iziskuje veće efektivne (QPI) napone koji će dodatno povećati i temperature vašeg procesora. U nekim slučajevima, to bi moglo da izazove i nestabilnost celog sistema. Isto tako (dolazimo do onog bitnog dela), ako memorija nije raspoložena za rad sa visokim naponima QPI-a, možete imati problem koji se manifestuje nižim klokom memorije od propisane fabričke vrednosti. Na svu sreću mi nismo imali sličnih problema, ali smo bili jako blizu te situacije. Pri naponu memorije od 1.5V i naponu memorije od 1.7V nismo mogli da pređemo granicu od 2000 MHz sa CL8 ili CL9 MHz. Jednostavno, memorijski kontroler procesora nas je sputavao i nismo precizno mogli da utvrdimo maksimalne klokove ove, sasvim sigurno – odlične memorije.

      Test sistem:
       

      Matična ploča

      ASUS Rampage II GENE

      Procesor

      Intel Core i 7 920

      Memorija

      Kingston HyperX 3GB 2000MHz CL8

      Grafička karta

      GIGABYTE GTX260 OC

      Hard disk

      2 X WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB

      Opički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Cooler Master Real Power 1250W

      Vazdušna hlađenja

      Thermalright Ultra Extreme 120

      Termalna pasta

      OCZ Freeze

      Monitor

      Samsung T240

      Rezultati testova:

      Rezime

      Moramo da napomenemo da tokom testiranja nismo osetili pregrevanje, jer je Kingston i na tom polju vodio računa, čak i više nego što je za to bilo potrebe. Kako se čipovi, koji su postavljeni samo na jednu stranu štapa i ima ih osam – nisu zagrevali. Hladnjaci na memoriji su izrađeni od aluminijuma i dodatno su hladili čipove koji su zalepljeni temperaturno provodnim lepkom za pomenute hladnjake. Dizajn kompletnih modula je krajnje atraktivan i  sa sigurnoću možemo da kažemo da su u pitanju najlepši hladnjaci koje smo imali priliku da vidimo kod neke memorije (presonalno mišljenje autora). Radni napon memorije je 1.65V dok su latencije iste raspoređene na sledeći način: 8 (CL) – 8 (tRCD) – 8 (tRP/tRCP) – 30 (tRAS) – 2T (CMD Rate). Krajnji utisak o memoriji je maksimalno pozitivan, pa verujemo da će biti pravi hit među okorelim overklokerima. Ostaje samo da vidimo i kolika će cena biti na našem tržištu, a i koliko će biti dostupan.

      Prednosti:

      Odlične performanse

      Dizajn hladnjaka

      Malo zagrevanje

      Odlične overklok sposobnosti (ostaje ne ispitano do kraja)

      Doživotna garancija

      Mane:

      Nismo ih našli
       

      Memorijski kit za potrebe testiranja ustupio PDS

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test