Kingston HyperX H2O

Kingston HyperX H2O

Posedovanje što brže memorije je uvek bilo jedno od glavnih prioriteta svih onih koji konstanto tragaju za što boljim performansama svog računara. U zavisnosti od trenutne situacije oko same platforme, brza memorija je u određenom momentu značila i veće overkloking mogućnosti, a nije samo omogućavala veće performanse kroz svoj čisto veći radni takt. Danas situacija ipak ne omogućava korisniku da ima višestruku korist ounara. U zavisnosti od trenutne situacije oko same platforme, brza memorija je u odre

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Kingston HyperX H2O

      Najnovija Sandy Bridge platforma i totalno eliminiše ulogu memorije u overklokingu procesora usled minimalnog okvira u kojem se BCLK može menjati, pa tako memorija u neku ruku i nastupa „sama za sebe“. Naravno, ostaje opcija u kojoj se sama memorija može overklokovati na veći radni takt od nominalnog ili eventualno kroz agresivnije tajminge doći do većih performansi memorije, ali i celokupnog sistema. Proizvođači memorija se logično trude da tržištu konstantno nude neke nove varijante i modele memorijskih modula, pa smo tako stigli i do DDR3 modula koji su deklarisani za rad na brzini od 2400 MHz, a par takvih modula smo ne tako davno i predstavili.

      Međutim, ostaje pitanje koliko će još moći da se „cedi“ iz aktuelnog DDR3 standarda, jer je isti već veoma dugo aktuelan, a sledeće generacija memorija je još uvek daleko iza horizonta. DDR4 memorija je najavljivana za 2012. godinu, međutim sve to je odloženo, pa bi se nova generacija „desktop“ memorija trebala pojaviti na „retail“ rafovima tek 2015. Dakle, DDR3 memorija će biti još veoma dugo aktuelna, jer ne samo da je dug vremenski period do dolaska DDR4 na tržište, već je i period tranzicije na novi memorijski standard veoma dug. Tako krajnji korisnici mogu bez ikakve brige da investiraju u dobru i brzu memoriju, jer memorije na novim operativnim sistemima nikada nije dosta.
       

      Na našem tržištu, Kingston je jedna od najaktivnijih kompanija kada je u pitanju sve što ima veze sa memorijom, bez obzira da li se radi o modulima ili SSD diskovima ili sličnim stvarima. Novi set memorija koje Kingston nudi prvenstveno je namenjen onima koji u svom računaru koriste neki od sistema za vodeno hlađenje, pa to hlađenje žele da iskoriste i na memorijskim modulima. Logično, nova linija modula nosu oznaku H2O, čime se jasno naglašava njihova primarna namena.
       

      Pogledajmo karakteristike i specifikacije ove memorije:
       

      FEATURES:
      JEDEC standard 1.5V ± 0.075V Power Supply
      VDDQ = 1.5V ± 0.075V
      667MHz fCK for 1333Mb/sec/pin
      8 independent internal bank
      Programmable CAS Latency: 5,6,7,8,9,10
      Posted CAS
      Programmable Additive Latency: 0, CL – 2, or CL – 1 clock
      Programmable CAS Write Latency(CWL) = 7(DDR3-1333)
      8-bit pre-fetch
      Burst Length: 8 (Interleave without any limit, sequential with starting address “000” only), 4 with tCCD = 4 which does not allow seamless read or write [either on the fly using A12 or MRS]
      Bi-directional Differential Data Strobe
      Internal(self) calibration : Internal self calibration through ZQ pin (RZQ : 240 ohm ± 1%)
      On Die Termination using ODT pin
      Average Refresh Period 7.8us at lower then TCASE 85°C, 3.9us at 85°C < TCASE . 95°C
      Asynchronous Reset
      PCB : Height 1.88” (48.00mm) w/ heatsink, double sided component

      PERFORMANCE:
      CL(IDD) 9 cycles
      Row Cycle Time (tRCmin) 49.5ns (min.)
      Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin) 110ns
      Row Active Time (tRASmin) 36ns (min.)
      Power 1.800 W (operating per module)
      UL Rating 94 V – 0
      Operating Temperature 0o C to 85o C
      Storage Temperature -55o C to +100o C

      Komplet pod kodnim imenom KHX2133C9AD3W1K2/4GX se sastoji od dva 256M x 64bit memorijska modula kapaciteta od 2GB, što znači ukupnu količinu od 4 GB. Brzina je 2133 MHz, a nominalni tajminzi su CAS9 11-9-27 1T pri naponu od 1.65 V. Naravno, ovaj radni napon se morao poklopiti sa maksimalnim zvanično dozvoljenim od strane Intel-a, iako bi svi proizvođači modula voleli da imaju malo više napona na raspolaganju. Međutim, u ovom slučaju bi dodatno hlađenje trebalo da obezbedi adekvatne overkloking mogućnosti, jer su H2O moduli tome realno i namenjeni. Nominalni takt od 2133 MHz sa te strane ne deluje nešto baš brzo, a drugi XMP profil nudi i varijantu rada na 2000 MHz. Naravno, default rad nije ono što nas interesuje kada su ovi moduli u pitanju, pa se brzo krenulo u „koliko može da razvije“ ispitivanja.

      U realnom radu

       

      Radni napon od 1.65 V nije menjan, bar ne do samog kraja testiranja, pa smo samo lagano podizali radni takt. Prvi korak je bio 2250 MHz, jer je ipak radi o ozbiljnim i ozbiljno skupim modulima, pa nije bilo potrebe da se ide baš lagano. Sledeći korak je takođe ostvaren lako, pa su Kingston KHX2133C9AD3W1K2/4GX bez problema radili na 2300 MHz. Finalni cilj je bio 2400 MHz, jer je upravo to i najveća deklarisana brzina najboljih modula koje smo do sada testirali. Očekivano, KHX2133C9AD3W1K2/4GX H2O moduli su bez problema uspeli da ostvare stabilan rad i na 2400 MHz, pa smo ovim rezultatom izuzetno zadovoljni. Sve preko toga je postajalo veoma napeto, što je bilo sasvim i logično za očekivati. Probali smo sa „obaranjem“ tajminga, ali to nije urodili plodom, a isto važi i kada smo probali da podignemo radni napon na 1.7V. Jednostavno, moglo se iscediti jedva 50 MHz, ali to nije bilo vredno muka oko podešavanja, i rizika koji sa sobom nosi radni napon preko 1.65 V. Tokom rada na taktu od 2400 MHz, KHX2133C9AD3W1K2/4GX memorije je imala radnu temperaturu pod punim opterećenjem oko 46 stepeni, dok je u regularnom režimu bila oko 41 stepen.

      Dakle, razlika u temperaturi se može izmeriti, ali je pitanje koliko je stvarno neophodno da memorijski moduli imaju opciju za vodeno hlađenje. Iako nismo imali priliku da H2O module direktno i probamo sa nekim „water cooler“ setupom, ali nam se čini da će i sa dodatkom vodenog hlađenja ovi moduli veoma teško moći da idu značajnije preko 2400 MHz koliko smo ostvarili u regularnim „vazdušnim“ uslovima. Onima koji bude hteli da implementiraju vodeno hlađenje na ove module treba da budu spremi i za malo egzibicija oko povezivanja cevi, naročito ako žele da koriste, na primer, četiri modula. Tada treba obezbediti duple račve, sve to povezati, namestiti itd, možda će lepo izgledati, ali je pitanje koliko će biti efikasno. Naravno, ukoliko ste ekstremni overkloker, bićete spremni na sve što je potrebno, ali ako niste, Kingston ima na raspolaganju jednostavnije rešenje.
       

      U pitanju su klasični HyperX moduli (KHX2133C9AD3T1K2/4GX) sa lepim, velikim plavim pasivnim hladnjacima preko memorijskih čipova koji imaju istu tehničku specifikaciju kao i prethodno opisani H2O komplet. Dakle, 2133 MHz, 1.65 V radni napon i CAS9 11-9-27 1T tajminzi i ukupni kapacitet od 4 GB (2 x 2 GB moduli). Naravno, u ovom slučaju ja bilo najinteresantnije uporediti domete ovih modula u poređenju sa H2O varijantom. Iako bi smo sasvim logično mogli da očekujemo da će maksimalni overkloking rezultat biti isti, to se ipak nije preslikalo na ono što smo dobili tokom testiranja.
       

      Tako je maksimalni radni takt koji smo ostvarili sa KHX2133C9AD3T1K2/4GX modulima bio 2350 MHz. Na 2400 MHz je bilo čak problematično i „probuditi“ sistem, a podešavanje tajminga nikako nije moglo da pomogne, pa nije bilo ni razmišljanja o nekom stabilnom radu na 2400 MHz. Zbog toga smo morali lagano da idemo na niže, da bi smo na kraju došli do takta od 2350 MHz. Interesantno, pri ovom radnom taktu i izmerene temperature su bile iste, tako da možemo reći i da klasični pasivni hladnjaci dobro rade svoj posao. Razlika od 50 MHz između ova dva kompleta sa jedne strane stvarno nije velika i bukvalno se može izmeriti samo kroz rezultate testova. Sa druge strane, ovo pokazuje da između ova dva kompleta ipak ima razlike, a da to nije samo razlika u ceni. Naravno, ostaje pitanje koliko sve to vredi i znači krajnjem kupcu, koji će po svojim potrebama proceniti koji mu komplet više odgovara.

      Rezultati testova, deo 1

      U ovom delu smo “sučelili” nekoliko konkurenata. Koristili smo rezultate Kingston i GeiL memorija, a radi se o sledećim modelima (u zagradi su radni taktovi, odnosno podešavanja na kojima smo vrteli testove):

      GeiL Black Dragon (2000 MHz, CL9 9 9 28)
      GeiL Ultra (2200 MHz, CL9 10 9 28)
      Kingston HyperX (2133 MHz, CL8 8 8 20)
      Kingston Hyper X (2250 MHz, CL9 11 9 27)
      Kingston Hyper X H20 (2133 MHz, CL9 11 9 27)

      Testiranja su sprovedena na sledećoj mašini:

      CPU: Intel Core i7-870
      Matična ploča: Gigabyte GA-P55A-UD6
      HDD: Samsung SpinPoint F3 500 GB
      VGA: ATI Radeon HD 4870
      PSU: Cooler Master 1100 W
       

      Rezultati testova, deo 2
       

      Za one koji bi radije tabelarni prikaz rezultata, evo i tabele (na sliku možete kliknuti da se prikaže uvećana tabela):

      Zaključak
       

      Sve ste videli. Na samom kraju, nije bilo naročitih iznenađenja, a najveće iznenađenje jeste bilo što “obični” HyperX moduli nisu mogli da dostignu radne taktove onih viđenih na HyperX H20 modulima, uprkos tome što su po specifikacijama i teoriji praktično identični. Mi (kao i sam Kingston, uostalom) širem krugu korisnika preporučujemo lakše i jeftinije rešenje u vidu „klasičnih“ HyperX modula koji u ovom momentu predstavljaju jednu od najboljih varijanti za lako stizanje do radnog takt od 2300 MHz pa i malo više od toga. Moduli HyperX sa H2O sufiksom ostaju za entuzijaste i korisnike kojima trebaju vrhunske performanse i koji ne žele kompromis prilikom overklokovanja mašine i postizanja najvećih mogućih brzina, odnosno korisnicima koji već imaju konfigurisane sisteme vodenog hlađenja, te toj grupi preporučujemo H20 module HyperX familije.

      Memorije na test ustupio Kingston.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test