Filip Majkić
Kingston HyperX Max 3.0 SSD
Agresivan tržišni nastup Kingstona se nastavlja. Želeći da pokrije što širi opseg rešenja podjednako usmerenim i prema entuzijastima i profesionalcima, kompanija i dalje izbacuje nove modele, koji su pride dobili na raznovrsnosti. Pred nama je eksterni SSD sa vrlo, vrlo brzim interfejsom. On je deo HyperX brenda, koji Kingston rezerviše po tradiciji za top modele svojih memorijskih proizvoda. Automatski, pred takve proizvode se postavljaju najveća očekivanja. Ono što deluje vrlo obećavajuće kod HyperX Max 3.0 modela jeste podrška za USB 3.0 interfejs, tako da je vrlo smislena kombinacija brze memorije drajva i interfejsa koji to može da podrži. Max 3.0 se bazira na 2,5-inčnoj formi, ali je po dimenzijama primetno manji od, recimo, 2,5-inčnog hard diska. Iako i dalje daleko od 1,8-inčnih diskova, uređaj je tanji, uži, kraći. Istovremeno, i dosta lakši, što sve pozdravljamo jer se radi o prenosnom uređaju i dobro je da isti bude takav da se prenosi što lakše i komotnije.
Recimo više reči o SuperSpeed (odnosno USB 3.0) standardu, pošto dugo vremena nismo imali ovakvu stvar na testu. Zvanično, on je predstavljen sredinom 2008. godine od strane USB 3.0 Promoter Group alijanse, a prve matične ploče sa integrisanim kontrolerskim čipom kompanije NEC predstavili su gotovo paralelno kompanije Asus i Gigabyte početkom prošle godine. Unapređenja u odnosu na prethodni standard su brojna, a najveće se naravno ogleda u brzini – teorijski maksimum za USB 3.0 je za oko 10 puta veći u odnosu na prethodnu generaciju (oko 5Gbps), dok je upravo zbog toga povećana i potrošnja, pa će USB 3.0 uređaji trošiti najmanje 50% više struje od minimuma deklarisanog za USB 2.0.
Ovaj SSD ima mnoštvo prednosti. Osim transfera, to su izuzetno male dimenzije i masa, što u praksi rezultuje lako prenosivim rešenjem, koje se može ubaciti u praktično bilo koji džep. Uređaj je veoma dopadljivog izgleda, a memorija je smeštena u kućište od aluminijuma. Zaštitni znak HyperX serije je prepoznatljiva plava boja, pa tako nju zatičemo i ovom prilikom. Na gornjem delu se, uz vrlo dopadljivi reljefni HyperX logo i oznaku modela (Max 3.0) nalazi i natpis koji označava kapacitet (u našem slučaju, 64 GB), logo kompanije Kingston, kao i oznaka SuperSpeed porta. Pakovanje je vrlo jednostavno i minimalističko. U njemu zatičemo samo drajv i USB kabl. Kao što verovatno pretpostavljate, napajanje se vrši preko USB-a, a svaki USB 3.0 uređaj je kompatibilan sa USB 2.0 standardom (no, ne mogu se koristiti isti kablovi jer je “izlaz” iz uređaja drugačiji od dosadašnjih standarda).
Pogledajmo sada karakteristike i specifikacije uređaja. Spomenimo još jednom da smo mi na testu imali model od 64 GB.
Kingston HyperX MAX 3.0 Features/Benefits:
USB-IF SuperSpeed-Certified
No additional power required; utilizes USB BUS power
Compliant with USB 3.0; compatible with USB 2.0
No driver required
Aluminum casing
Portable
Performance — high-speed data transfer and storage
Silent — runs silently with no moving parts
Shock-resistant — built with Flash components so no moving parts
Reliable — more durable than a traditional external hard drive
Standardized — complies with USB 3.0 specification standards
Compatible with USB 2.0
Easy — plug & play
Guaranteed — three-year warranty
Kingston HyperX MAX 3.0 Specifications:
Sequential Speed
Read: up to 195 MB/sec.
Write: up to 160 MB/sec.
Capacities — 64GB, 128GB and 256GB
Dimensions — 2.89″ x 4.67″ x 0.47″ (73.49mm x 118.60mm x 12.00mm)
Vibration operating — 20G Peak, 10-2000Hz, (20min/Axis) x 3 Axis
Vibration non-operating — 20G Peak, 10-2000Hz, (12 Cycle/Axis) 3 Axis, x 20min.
Operating Shock — 1500G
Operating Temperature — 0° to 60°C/ 32° to 140°F
Storage Temperature — -20° to 85°C/ -4° to 185°F
Power Consumption — 4.5W
Dual LED blue for USB 3.0, green for USB 2.0
U suštini, ovaj drajv je identičan V+100 SSD modelu koji je nedavno bio predmet našeg testa, sa modifikacijom u vidu korišćenja USB 3.0 interfejsa, odnosno kontrolera. Kingston HyperX Max 3.0 koristi Toshiba HG2 kontroler, zajedno sa Toshiba MLC memorijskim čipovima izrađivanim u 43-nanometarskoj tehnologiji. Za keširanje je zadužena Micron 128 MB DDR memorija, a za modifikaciju interfejsa Genesys Logic GL3310 SATA to USB 3.0 bridge kontroler. Do nas je disk stiga formatiran u NTFS fajl sistemu, koji svima toplo preporučujemo. Na njemu nema nikakvih dodatnih softverskih alatki, niti se one isporučuju u pakovanju koje smo mi dobili, mada ne treba isključiti mogućnost da će ih biti u prodajnoj verziji, jer smo mi ipak dobili samo sempl.
Za potrebe testiranja smo koristili HD Tune Pro softversku alatku, koja je vrlo solidan pokazatelj performansi, a pruža i nešto širi dijapazon testova koje je moguće sprovesti. Uz njega smo koristili i HD Tach, CrystalDiskMark i PCMark Vantage. Međutim, koliko ima smisla isprobavati baš svaki test? Iako smo ih provrteli, odustali smo od navođenja raznih parametara rada ovog SSD-a. Razlog za to je prost – ovo je eksterni bekap uređaj. Na njemu nećete instalirati operativni sistem, a on će sa računarom komunicirati preko USB porta. Istina, veoma brzog USB porta, ali je sasvim jasno da za ovakav SSD koncept nije preterano bitno ni vreme pristupa (iako je i dalje izuzetno nisko), niti famozne IOPS sposobnosti koje su mnogo puta daleko bitniji faktor od sekvencijalnog zapisa ili čitanja podataka. No, ovde je jedino upravo taj podatak od realnog interesa, dok su druge informacije jednostavno višak i neupotrebljive za ovako koncepiranu napravu, za razliku od internog SSD-a.
Do kakvih smo rezultata došli? Prema specifikacijama, Kingston HyperX Max 3.0 ima brzine čitanja i upisa deklarisane na 195 MB/s i 160 MB/s, respektivno. Znajući politiku Kingstona da svoje podatke o brzinama transfera postavlja vrlo konzervativno, korisnici mogu očekivati da je ono što vide na kutiji u stvari donji prag. Sintetički testovi ove brzine potvrđuju, dajući slične brojeve. U praksi je, pak brzina realnih transfera zavisna od implementacije USB 3.0 kontrolera i konkretne ploče. U našem slučaju, realna brzina čitanja koju smo ostvarili kopiranjem velikog image fajla od 6,4 GB je iznosila 137,3 MB/s, a brzina upisa 88,2 MB/s. Nažalost, ne znamo kakve će performanse biti na kojim kontrolerima. Za očekivati je da se situacija po tom pitanju stabilizuje i da performanse budu potpuno optimizovane kada USB 3.0 kontroleri budu ugrađivani direktno u čipset. Za sada, stanje je takvo da situacija zavisi od implementacije na vašoj konkretnoj matičnoj ploči.
Zaključak
Kingston HyperX MAX 3.0 64GB SuperSpeed USB je odličan drajv velike brzine, koji je jednostavno nabolje rešenje za brzi bekap, a korisnici kojima je takva stvar potrebna teško da imaju bolji izbor u ovom trenutku. Brzina je tu, ali je istovremeno i zavisna od implementacije kontrolera na matičnoj ploči. Drajv je odlično rešenje za profesionalce koji barataju velikim količinama podataka koje treba brzo preneti, a istovremeno im je potrebna i određena doza mobilnosti. Takođe, pošto se radi o flash memoriji, daleko je bezbrižnije koristiti uređaj za mobilni prenos podataka u odnosu na hard disk, imajući u vidu da SSD nema mehaničke delove koji bi se oštetili u slučaju pada (pošto je memorija sigurna unutar kvalitetnog aluminijumskog kućišta). Pored verzije od 64 GB, na tržištu su u ponudi i varijante sa 128 GB i 256 GB kapaciteta. Kome treba kombinacija brzine, prenosivosti i kapaciteta, i spreman je da za to izdvoji odgovarajuću sumu novca, sa ovim rešenjem može da reši sve svoje probleme.
Prednosti:
– Brzina transfera zahvaljujući USB 3.0 interfejsu
– Odličan kvalitet izrade i privlačan dizajn
– Cena se polako spušta u domen relativno prihvatljive, imajući u vidu namenu i karakteristike
Nedostaci:
– Cena po gigabajtu je i dalje značajan faktor
– Bez značajnih nedostataka
Cena: 19,200 dinara
Garancija: 3 godine
Uređaj na test ustupio Kingston.