Kingston HyperX Predator

Kingston HyperX Predator

U trenucima kada cena memorija nikada nije bila ovako niska proizvođači moraju prilično da se potrude da kupce ubede zbog čega da kupe baš njihove module. DDR3 čipovi polako idu do svojih granica, pa polako viđamo podrške za radne taktove DDR3 memorija i preko 2600 MHz. Upravo takav jedan kit nam je na test poslao Kingston. Radi se o dva modula od po 4 GB sertifikovana za rad sa frekvencijama od 2400 MHz

    Sadržaj

      Zoran Petrović Kako su i AMD i Intel unapredili memorijske kontrolere u poslednjih nekoliko iteracija CPU/APU-ova došli smo u situaciju da su frekvencije od preko 2000 MHz postale uobičajene kod novijih matičnih ploča. Ta situacija je posebno izražena kod AMD APU-ova na čiji rad iGPU itekako ima uticaj takt memorije. Odavno već Intel procesori, iako nativno ne daju podršku za više taktove od 1600 MHz bez ikakvih problema rade na preko 2,5 GHz. S obzirom da nam je na testu nedavno bila MSI matična ploča koja tvrdi da podržava rad memorije na 3 GHz i više, ukazala se idealna prilika da proverimo šta je jedan od najvećih proizvođača memorija spremio.

      Kriptična oznaka KHX24C11T2K2/8X u nazivu krije Kingston HyperX Predator module (KHX) takta 2400 MHz (24) sa cl11 latencijama (C11), visokog rashladnog, “tower” profila (T2), a dolazi u kitu koji sadrži dva modula (K2) ukupnog kapaciteta 8 GB sa XMP profilima (8X). Klasičan HyperX dizajn je malo izmenjen, pa Predator moduli imaju zanimljiv plavi rashladni štit sa velikim crnim “X” po sredini, što je odstupanje od dosadašnje oznake HyperX modula. Obe strane su identične, s tim što jedna poseduje nalepnicu sa osnovnim informacijama: takt, latencije, napon, oznaka…
       

      Kingston HyperX 2400 MHz cl11

      Oznaka modela
      KHX24C11T2K2/8X

      Kapacitet
      8 GB (2×4 GB)

      Radni takt
      2400 MHz

      XMP profili
      2

      Latencije
      11-13-13-20 1T

      Radni napon
      1,65 V

      CL(IDD)
      9 ciklusa

      Row Cycle Time (tRCmin)
      49,5 ns (min.)

      Refresh to Active/Refresh
      160 ns (min.)

      Command Time (tRFCmin)

      Row Active Time (tRASmin)
      36 ns (min.)

      Maximum Operating Power
      2.400 W (po modulu)

      Dimenzije
      133,35 x 53,9 x 7,24 mm

       

      Pored modula koje smo mi dobili na test, postoji i flagship kit radnog takta 2666 MHz, takođe sa cl11 latencijama i tri puta višom cenom. Kao i cela Predator serija, i naši moduli koriste šesnaest 8-bitnih Samsung FBGA čipova od po 256 MB. Iako to nema previše smisla napomenućemo da je Kingston testirao i sertifikovao memoriju za rad na sledećim Intel i AMD čipsetovima. Intel: P55, H67, P67, Z68, H61 (AG) i Z77; AMD: A75, A87, A88, A89, A78 i E35. Ovo možete smatrati kao viškom informacija, jer će ove memorije vrlo verovatno raditi na svim čipsetovima bez problema, ali je ovo informacija koju smo zvanično dobili od Kinstona.

      Novi moduli su nešto “niži” od popularnih T1 memorija, a pri vrhu poseduju bočne otvore, pa se “otvaraju” u obliku slova “V”, praveći tako više mesta za disipaciju toplote. T1 moduli, sad već četiri godine stari su bili visoki celih 60 mm, što je dodatno otežavalo montiranje kulera koji imaju nešto širu osnovi, dok novi Predator kuleri imaju 53,9 mm, što je oko 10% niže. Ovo nije prednost koja će omogućiti montiranje svih vazdušnih kulera, ali će definitivno pomoći sa velikim brojem.

      XMP Xtreme Memory Profile, ili skraćeno X.M.P. prisutni su i ovde, pa će korisnici Intel sistema biti više nego zadovoljni sa predefinisanim podešavanjima. U našem slučaju radi se o dva XMO i jedno JEDEC profilu: JEDEC: DDR3-1333 CL9-9-9 @1,5 V XMP Profile #1: D3-2400 CL11-13-13 @1,65 V XMP Profile #2: D3-2133 CL11-12-11 @1,60 V

      Test setap se sastojao od nedavno testirane MSI MPower matične ploče, Intel Core i7 3770K procesora i Avexir memorijskih modula istih radnih taktova (Avexir Core Series 2x 4 GB 2400 MHz cl10 1,65 V) i nešto oštrijih latencija. MSI ploča je odabrana zbog nadprosečne podrške za rad sa memorijom visokih frekvencija, pa smo je iskoristili kako bismo videli koliko su dometi pomenute memorije.

      Zbog nešto nižih kašnjenja Avexir RAM se na default frekvenciji pokazao boljim, a poređenja radi, spustili smo frekvencije na 1333 MHz cl9, što je standardna frekvencija najvećeg broja memorija današnjice, da bismo pokazali dobitke ovako visokim taktovima. Evo kako to izgleda kada je Avexir u pitanju:


      Da se radi o modulima koji nisu dobili 2666 MHz sertifikat jasno je u startu, jer je maksimalni takt koji smo uspeli da izvučemo tek 2472,6 MHz pri 11-13-13-30 1T setovanjima. Ovo nam govori da su Samsung čipovi na svojim granicama, pa ukoliko vaša ploča poseduje podršku za 2400 MHz, nema potrebe da se igrate overklokom, posebno jer će vas više latencije zarad višeg takta koštati ukupne propusne moći što će se negativno odraziti na performanse, a što se može videti u najvećem broju testova. Na žalost, ni sa cl14 setovanjima i sa 1,72 V nismo uspeli da prebacimo 2500 MHz, što govori da više taktove ne treba očekivati ni od memorijskog kita koji radi na 2666 MHz, jer su verovatno u pitanju moduli sa najboljim memorijskim čipovima iz serije, koji rade na svojim krajnjim granicama. Evo i Kingstona u brojkama…


      S druge strane, konkurentni dalekoistočni Avexir se pokazao dosta bolje i stigao do 2600 MHz uz nešto labavije latencije, ali dovoljno dobre da ukupni rezultati pokažu da se isplati overklok, jer nešto veće kašnjenje nadoknađuje viši takt. Zbog komplikovanih setovanja i višestrukih igrarija sa optimalnim podešavanjima, rezultate vam dajemo u tabelarnom obliku, a ne u grafikonima, i možete ih pronaći klikom na fotografiju ispod:

      Zaključak Na kraju druženja bilo nam je žao što nismo imali prilike da isprobamo najbolje iz serije, module koji su deklarisani na 2666 MHz, što je ujedno i najjači memorijski kit koji Kingston ima da ponudi u Predator seriji. U skladu sa pomenutim atributima je i cena koja je skoro tri puta veća od modela koji smo mi imali na testu, što je, morate priznati nerealno. Nakon 2008. godine i HyperX T1 modula, novi Predator je doneo nešto drugačiji dizajn.

      Niži rashladni profil će definitivno biti dobro dočekan od strane korisnika velikih vazdušnih kulera, ali ostaje žal za odličnim Micron čipovima koji su raspolagali visokim radnim frekvencijama (Kingston HyperX T1 ima seriju koja radi na 2800 MHz). Sva je prilika da od Samsunga, a samim tim i od Kingstona, bar za sad nećemo viđati mnogo bolje performanse, što je prava šteta. U međuvremenu, ovo je zlatna sredina između nešto sporijih Predator modela i užasno skupljeg paketa na 2666 MHz. Ukoliko vam je memorijski protok bitna stavka, malo je razloga da vam ne preporučimo nove Kingston modele, a jedina stvar koja vas može naterati da memoriju potražite kod nekog drugog proizvođača su slabe OC performanse.

      Prednosti: – Visok radni takt – XMP profili – Pasivni kuleri Nedostaci: – Marginalne OC performanse  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test