Kingston HyperX Savage je nova gama DDR4 modula koja je dizajnirana za brzine od 2133 do 3000 MHz. Nama je na test došla najbrža verzija sa dva modula od po 8 GB u “dual-channel” paru. Savage porodica se nalazi iznad Value i HyperX Fury serije, ali je pozicionirana ispod HyperX Predator modela koji se nalaze na vrhu ponude.
Ipak, možemo odmah da kažemo kako najviše volimo Savage i Fury module iz prostog razloga što imaju veoma nizak profil. Dok su HyperX Predator memorije toliko visoke da retko koji veći kuler može da se smesti kada su oni na ploči, HyperX Savage ima veoma brze modele koji ne zahtevaju nikakav specijalan tretman.
Ovi moduli su pasivno hlađeni putem crnog aluminijumskog hladnjaka koji je vrlo lepo oblikovan, a zbog niskog profila čini module vrlo praktičnim. Istina, nedostaje mu malo ekskluzivnosti koje imaju memorije sa velikim hladnjacima, ali u ovom slučaju smo skloni da kažemo kako preferiramo praktičnost spram dizajna.
Što se tiče specifikacija, naš kit od dva modula kapaciteta 8 GB je deklarisan na takt od 3000 MHz pri CL15 uz napon od 1.35 V. Logično, podržan je i JEDEC standard od 2133 MHz i za njega je neophodan daleko manji napon od svega 1.2 V.
Kada je pakovanje u pitanju, nema materijala za priču, jer moduli stižu u plastičnom providnom pakovanju sa kratkom dokumentacijom.
Test sistem:CPU: Intel Core i5 6600KRAM: 2 x 8 GB Kingston HyperX Savage DDR4 3000 MHzMatična ploča: Asus Z170-DeluxeGrafička karta: Intel HD Graphics 530Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum
Prvo smo prošli kroz bateruju testova na fabričkoj vrednosti koji je ploča sama podesila, a to je 2133 MHz. Kao što smo i očekivali performanse su bile na nivou ili čak slabije od onoga što neke kvalitetne DDR3 memorije mogu da ponude. Nažalost, kada pogledate performanse DDR4 memorije na osnovnim JEDEC vrednostima, jasno je da su tu samo kao referentna vrednost i nabavka modula od 2666 MHz ili više tek ima smisla ili jednostavno pribegavanje overkloku s obzirom na to da su se DDR4 moduli čak i od 2133 MHz pokazali sasvim solidno do nekih 2800-3000 MHz.
Prelaskom na XMP profil, podigli smo frekvenciju memorije na 3000 MHz. Dopada nam se to što latencije nisu postale mnogo “opuštene” već su samo tRCD i tRP skočile sa 15 na 16 uz minimalno povećanje ostalih podlatencija, dok je CAS Latency je ostao 15. Što se napona tiče, on je povećan sa 1.2 V na 1.35 V što je neophodno da DDR4 čipovi mogu da rade na sličnim latencijama na tako visokoj frekvenciji.
Što se overkloka tiče, tu smo ostali blago razočarani. Dok je HyperX Fury sa 2133 MHz uspeo da se domogne takta od 3000 MHz, Savage je jedva uspeo da se minimalno mrdne sa mesta. Sa 3000 MHz smo uspeli da dostignemo malo ispod 3200 MHz pri povećanju napona na čitavih 1.4 V. Dobici u performansama su u ovim okolnostima bili mizerni, tako da smatramo da nisu vredni pomena. Posebno ne zbog toga što na 1.4 V polako ulazite u “crvenu” zonu sa DDR4 modulima.
Kao što možete da vidite razlike u AIDA64 su možda i najočiglednije. To je potpuno očekivano, jer je reč o kompletno sintetičkom testu namenjenom za merenje performansi i prikazuje idealan scenario. U svakom slučaju protok se u idealnim uslovima znatno razlikuje. Naravno prednost ima frekvencija od 3000 MHz i to čitavih 10 do 13 GB/s što je više od 30%.
7-Zip koristi memoriju pri kompresiji i dekompresiji podataka, tako da “oseća” razliku između bržih i sporijih modula. Naravno, XMP profil od 3000 MHz je u prednosti, ali razlike nisu tako dramatične kao kod Aide. Ipak, sa brže podešenim modulima, kompresija i dekompresija je bila oko 10% brža.
Winrar je bolje reagovao na brže podešen RAM, tako da smo u integrisanom benčmarku dobili ubrzanje od 30%.
Situacija u Cinebenchu je takođe veoma dobra, iako je u principu test prvenstveno orijentisan na CPU i GPU. Ipak, kako takt memorije direktno utiče na performanse integrisanog GPU-a u Core i5 6600K procesoru ovde se to zapravo vidi. Da smo koristili diskretni GPU, razlike ne bi bile ovako primetne. Ipak, sam CPU test je završio sa rezultatom od 47 poena više kada je memorija podešena na 3000 MHz što je vrlo interesantno.
Prvo što treba da se iznese je utisak da DDR4 memorija tek sada može da počne da hvata zalet, jer je mejnstrim platforma bila neophodna da bi se veći broj korisnika zainteresovao. Jedina šteta je što je Skylake i prateća LGA1151 platforma donela malo toga što bi navelo vlasnike prošle i pretprošle generacije Intel procesora da naprave “upgrade”.
Takođe, razlike u performansama između sporih i brzih DDR4 memorijskih modula je mnogo veća nego ranije dok smo testirali na preliminarnim LGA2011-3 pločama gde stvari nisu bile dovoljno ispolirane (bios, drajveri, itd.). Stoga, savetujemo svima da ukoliko se odlučuju na sistem kome je potreban DDR4 razmišljaju u pravcu što bržih modula ili barem da potraže one koji se dobro overklokuju (Kingston HyperX Fury DDR4 2133 MHz).
Kingston HyperX Savage DDR4 3000 MHz moduli su zaista sjajni. Karakteriše ih nizak stepen zagrevanja, prilično nizak profil i stabilan rad pri taktu od 3000 MHz bez potrebe za povećanjem zadatog napona. Jedina mana je overklokabilnost koja je prilično limitirana, ali to prati većinu modula koji su deklarisani za takt od 2800 i više MHz, tako da smo spremni da zažmurimo na jedno oko.
Prednosti:– Nizak profl- Privlačno dizajnirani hladnjaci- Stabilni na 3000 MHz @ 1.35V- Ne zagrevaju se
Nedostaci:– Slab overkloker
Kingston HyperX Savage DDR4 3000 MHz
Nova generacija DDR memorije polako uzima maha. Glavni pomak u rasprostranjenosti je uslovljen činjenicom da je Intel konačno uveo podršku za DDR4 u svoju mejnstrim platformu. Od kada je predstavljen LGA1151 soket, procesori za njega i nova serija Intel čipsetova DDR4 počinje da dobija smisao. Pritom i proizvođači memorije pojačavaju ulazak na tržište sa sve bržim modulima.