Kingston HyperX Savage SSD 240 GB

Kingston HyperX Savage SSD 240 GB

Kingston HyperX 3K je verovatno jedan od najuspešnijih i najpoznatijih SSD-ova. Preko tri godine tržišnog veka je dokaz za to. Ipak, već neko vreme ovaj model se nalazi ispod ostalih predstavnika iz segmenta koji je zanimljiv gejmerima i entuzijastima. Kingston je doskora taj problem rešavao obaranjem cene, ali došlo je vreme za naslednika. On se konačno našao pred nama.

    Sadržaj

      Tokom nedavno objavljenog velikog uporednog testa SSD-ova za Q1 2015 primetili smo da se HyperX 3K teško nosi sa modernim konkurentima. Istina, jeftiniji je, ali smo konstatovali da je vreme da Kingston predstavi novitet iz ove kategorije.
      kingston_savage_ssd_015_s.jpg
      Očigledno je i Kingston to znao, pa nakon manje od mesec dana od našeg velikog testa stiže proizvod koji bi bio jak adut, ali nažalost ostaje nam da ga naknadno uporedimo sa konkurencijom. Kao i sa HyperX 3K, novi Savage je namenjen naprednijim korisnicima koji traže odlične performanse i provereni hardver u svom SSD-u.
      kingston_savage_ssd_018_s.jpg
      Novi model stiže u tankom praktičnom pakovanju koje ima nešto manje opreme u odnosu na klasični “upgrade” kit. Kutija je prepoznatljivo dizajnirana, a sadržaj obuhvata nalepnicu, adapter za 3.5-inčni slot, adapter za 9.5mm, šrafove, kratku dokumentaciju, kod za Acronis migracioni softver i sam SSD.
      Prijatno smo se iznenadili kada smo saznali da se Kingston okrenuo sjajnom Phison PS3110-S10 kontroleru
       
      kingston_savage_ssd_001_s.jpg
      kingston_savage_ssd_002_s.jpg
      kingston_savage_ssd_005_s.jpg
      Kingston HyperX 3K nas je svojevremeno oduševio dizajnom i kvalitetom izrade koji je odudarao od konkurencije, a sada to isto važi i za Savage. Ovaj “divljak” izgleda fantastično i uverljivo i možemo reći da je u pitanju jedan od najbolje napravljenih SSD-ova koje smo imali prilike da testiramo. Kućište je izrađeno od metala, a crno-crvena kolorna šema izgleda fantastično. Naravno, ovo je subjektivan utisak, a treba primetiti da je veliki kvalitet kućišta uslovio i nešto veću masu. Ipak, što se nas tiče, rado ćemo nositi i u laptopu tih dodatnih 10 do 20 grama viška iako se ovaj SSD neće videti. Površno razmišljanje možda, ali jednostavno volimo lepo dizajniran hardver.
      Phison PS3110-SD je sjajan četvorojezgarni kontroler koji je među prvima upotrebio Corsair u svojoj Neutron XT seriji gde se pokazao kao jedno od najboljih rešenja današnjice
      kingston_savage_ssd_006_s.jpg
      Prijatno smo se iznenadili kada smo saznali da se Kingston okrenuo sjajnom Phison PS3110-S10 kontroleru. Ovaj procesor ima četiri jezgra od kojih su tri zadužena za menadžment fleš memorije. To podrazumeva obradu podataka koji se čitaju i upisuju, tzv. “garbage collection”, kontrolu potrošnje ćelija u NAND-u itd. Četvrto jezgro je okrenuto takozvanim “host” operacijama.
      kingston_savage_ssd_007_s.jpg
      Reč je o fantastičnom kontroleru moderne arhitekture koju koristi i Corsair u svojoj Neutron XT seriji. Treba pomenuti da Phison S10 poseduje podršku za AES 256-bitnu enkripciju i OPAL 2.0. Takođe tu su i neke napredne funkcije kao što je SmartFlush koji služi da se u keš memoriji podaci zadržavaju što kraće kako se ne bi gubili u slučaju nestanka struje u SSD-u.
       
      kingston_savage_ssd_010_s.jpg
      Ovaj kontroler je uparen sa 128 MB Nanya DDR3 memorijom, barem u verziji od 240 GB. Pretpostavljamo da se kod većeg modela koristi 256 MB. Za NAND odluka je pala na odlični Toshiba MLC izrađen u 19-nanometarskom proizvodnom procesu. Ova fleš memorija je izuzetno popularna alternativa za Intel-Micron čipove i veoma je pouzdana te je mnogi premium proizvođači biraju za svoje modele.
      kingston_savage_ssd_014_s.jpg
      Na kraju, treba pomenuti da HyperX Savage SSD poseduje SATA 6 Gbps interfejs što je i logično s obzirom na to da je deklarisan na 560 MB/s za čitanje podataka i 530 MB/s za upis. Što se garantnog roka tiče, on iznosi tipične 3 godine što je praktično uvek slučaj za SSD-ove sa Toshiba 19nm NAND-om.
      kingston_savage_ssd_012_s.jpg
      kingston_savage_ssd_003_s.jpg
      [modul]specifikacija=8512[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 344.65
       
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      kingston_savage_240_atto_bench_1.png
      kingston_savage_240_atto_bench_2.png
       
      ATTO nam je dao očekivane vrednosti, koje čak blago prelaze deklarisane brzine, ali kako ova aplikacija radi na način na koji praktično pokazuje maksimalne mogućnosti samog kontrolera u teoriji, ne čudi ovakav ishod, jer većina proizvođača upravo na njegovim vrednostima bazira deklarisane vrednosti. Štaviše, ovaj trend je Kingston primenio među prvima, a možda ga je sam i uveo. Sa druge strane, možemo da primetimo da kontroler već od najmanjih “Transfer Size” vrednosti postiže maksimalnu brzinu što govori o tome da je reč o high-end procesoru za SSD.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      kingston_savage_240_pcmark7_s.png  
      Visoka ocena u PCMarku je sasvim realna i očekivana, iako ovo nije najviši rezultat koji smo videli. Ipak, ovo je pomalo zastareo način da se ocenjuju performanse SSD-a.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      kingston_savage_240_pcmark8_s.png
      Rezultat u PCMark 8 testu je fenomenalan. Osim visoke ocene od gotovo 5000 poena, jako je dobar i protok podataka od 229 MB/s što je itekako dobra vrednost i aspekt u kom je mnogo zvučnijih brendova podbacilo.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
      kingston_savage_240_cdm_1.png
      kingston_savage_240_cdm_2.png 
       
      CrystalDiskMark je pokazao šta znači implementacija modernih komponenti u SSD-u. Pre svega, dovoljno je pogledati razlike pri radu sa kompresovanim i nekompresovanim podacima. Bolje je možda reći nedostatak razlika. Phison S10 ne pravi razlike i praktično daje iste rezultate u oba slučaja, gde bi SandForce SF-2281 uveliko počeo da nailazi na probleme zbog svoje arhitekture. Posebno kada govorimo o upisu koji bi bio barem dvostruko sporiji u svakom od pojedinačnih testova. Pritom, treba posebno pohvaliti rad sa 4K i 4KQD32 podacima, jer u njima HyperX Savage SSD jednostavno briljira.
      HD Tune 5.00 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.  
      kingston_savage_240_hd_tune_read.png
      kingston_savage_240_hd_tune_write.png
       
      Interesantno je da je u HD Tune programu Savage dao kontroverzne rezultate. Sa jedne strane imamo izuzetno brz prosečan upis od 421 MB/s koji dodatno privlači pažnju malim oscilacijama kojih gotovo i da nema. Sa druge strane, Burst Rate i prosečno čitanje podataka nisu veliki koliko bismo očekivali uz velike skokove i padove brzine čitanja. Verovatno ostaje da se još malo ispolira firmver, jer Kingston voli da vrši određene prepravke u odnosu na fabričke koji većina drugih proizvođača koristi.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.  
      kingston_savage_240_as_ssd_1.png
      kingston_savage_240_as_ssd_2.png
      kingston_savage_240_as_ssd_3.png
      kingston_savage_240_as_ssd_4_s.png
      Vraćamo se opet na deo priče u kome Savage SSD briljira i pokazuje svoje pravo lice. Osim samog testa koji je standardno dobro prošao, izvojili bismo odlične brzine kopiranja u svakom scenariju. Posebno u Program i Game gde se radi o većem broju sitnih fajlova. Dakle, ne samo da su sekvencijalne brzine odlične isto važi i sa manjim podacima što je istinski dobar rezultat. Naravno, grafikon sa kompresijom pokazuje očekivano. Bilo da govorimo o upisu ili čitanju, Phison S10 ne zavisi od stepena kompresije podaka kao SandForce.
      [modul]test=395[/modul][modul]test=396[/modul][modul]test=397[/modul]Kao što smo i očekivali, Kingston HyperX Savage SSD se nalazi u vrhu aktuelne ponude na domaćoj sceni, tako da je zaista šteta što je “propustio” da se uključi u uporedni test. Neke stvari bi bile drugačije, ali svakako sada znamo da Samsung, SanDisk i ostatak ekipe mora da zna da se Kingston vratio na pravi put i da predstavlja ozbiljnog konkurenta.
      kingston_savage_ssd_017_s.jpg
      Ostaje pitanje cene, koja koliko smo saznali treba da iznosi oko 150 evra za model od 240 GB, odnosno oko 100 evra za model od 120 GB. Ove cene možda deluju malo više, ali to je uvek slučaj sa ekskluzivnim hardverom koji se tek pojavio i možemo da pretpostavimo da će već u prvih mesec ili dva cena pasti na oko 130 evra za 240 GB verziju.
      kingston_savage_ssd_008_s.jpg
      Kada se to desi, Kingston će imati verovatno jedan od najjačih aduta u kategoriji gejming/entuzijast SSD-ova, koji će deliti sa elitnim modelima Samsunga, Cruciala, Corsaira i ostalih premium brendova.
      kingston_savage_ssd_award_s.JPG
      Prednosti:– Performanse- Phison S10 kontroler- Dizajn- Kvalitet izrade
      Nedostaci:– HD Tune performanse- Cena je mogla biti nešto niža

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test