Kingston HyperX SSD 240GB

Kingston HyperX SSD 240GB

Na test nam je stigao dugo očekivani SSD od Kingstona u koji je implementiran SandForce kontroler. Obećane brzine su zaista impresivne na papiru, čitavih 525MB u sekundi za "read" i čak 480MB u sekundi je navedeno kao brzina upisa. Interesantno, zar ne? Naravno, za ovakav proizvod bi bilo nerealno očekivati nisku cenu, ali zaista nije teško zaključiti da je, prema deklarisanim brzinama transfera, Kingston HyperX SSD namenjen da bude beskompromisno re&scaron

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Kingston HyperX SSD 240 GB

      SSD-ovi sve više dobijaju na kapacitetu, ali i na brzini koja u sve češćem intervalu probija neki novi “milestone”. Naravno, do sada je usko grlo predstavljao interfejs, pa je prelaskom na SATA III standard ta granica ponovo pomerena. U skladu sa tim ne treba da čudi pojava novih modela HDD i SSD uređaja koji kao glavni napredak pominju podršku za SATA 6Gbps. Kod hard diskova ovo će biti još jedan natpis na kutiji u službi marketinga, dok će kod SSD-ova biti mnogo više od toga. Sada, kada više nema ograničenja u maksimalnom prenosu koji kod SATA III iznosi maksimalnih teoretskih 600MB/s sve su šanse da SSD vrlo brzo iskoristi pun potencijal nove SATA specifikacije.

      Pakovanje

      U veoma atraktivnom pakovanju kompaktnih dimenzija se nalazi vrlo bogat propratni paket dostojan cene ovog SSD-a. Nakon otvaranja, sve je uredno upakovano, a prvo na šta nailazite “mounting kit” za montažu na 3,5″ slotove. Drago nam je što je posvećena pažnja detaljima, pa je i limena konstrukcija na koju se stavlja SSD, u skladu sa HyperX temom, pa je ofarban u plavu boju i ima odgovarajući logo na sebi.

       

       

      Za montažu dobijate odgovarajući set šrafova i alat u formi olovke na čijem se vrhu nalazi otvor predviđen za postavku različitih nastavaka, a ima ih tri od kojih su dva “krstasta” (veći i manji), kao i jedan klasičan. Oni stoje čvrsto zahvaljujući magnetu koji se nalazi na vrhu ovog alata. On je takođe brendiran HyperX logom i ofarban je u odgovarajuću plavu boju, što je odluka koju pozdravljamo. Ovaj alat je sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta i izrađen je kompletno od metala, pa predstavlja vrlo prijatan detalj.

       

      Pored svega ovoga, dobijate i eksterno kućište za SSD ili bilo koji SATA uređaj od 2,5″, koje nije ni po čemu specijalno, ali je dobrodošao dodatak kada vam je hitno potreban eksterni uređaj. Vrlo lako se otvara, montaža traje svega par sekundi, a za konekciju se koristi USB 2.0 interfejs koji će definitivno ograničiti brzine transfera, ali je za prvu pomoć više nego dovoljan. Za ovo eksterno kućište dobijate i odgovarajući kabl, koji je relativno kratak, ali kao i kućište, može da posluži za osnovne potrebe bez problema.

       

      SSD karakteristike

      Što se ostale opreme tiče, dobićete i disk sa uputstvom za instalaciju na nekoliko jezika i softver za kloniranje i na kraju i sam uređaj i odgovarajući SATA kabl plave boje, Kingston se prosto potrudio da sve bude u istom tonu, što je svakako nešto što se ne viđa često u poslednje vreme. Kućište SSD-a je izuzetno atraktivno sa teksturiranim HyperX logom i kombinuje brušeni i hrapavi aluminijum sive boje, kao i teget plastiku karakterističnu za ovu seriju proizvoda. Kingston HyperX SSD je poprilično zamarajući za otvaranje, zbog toga što se sa unutrašnje strane nalazi termalni sloj koji je prilično čvrsto zalepljen za memorijske čipove. Ovaj uređaj koristi 16 MLC NAND memorijskih čipova izrađenih u 25 nanometara. Unapređenje ove verzije je povećan broj Program/Erase ciklusa sa 3000 koliko je bilo karakteristično za prethodnu verziju, na 5000 PE ciklusa kod ovog modela. Kako poseduje 16 čipova od po 16GB logično bi bilo da kapacitet bude deklarisan na 256GB, ali to nije tako, jer je preostalih 16GB rezervisano za rezervne blokove u slučaja otkazivanja rada, garbage collection i drugo.

       

      Kontroler kao poseban novitet

      Kada je kapacitet u pitanju, na raspolaganju imate 240GB. Kao što smo već pominjali ovaj uređaj koristi SandForce kontroler sa oznakom SF-2281.. SandForce SF-2281 je trenutno najpopularniji kontroler i karakteriše ga podrška za TRIM i Garbage collection funkcije. Ovaj kontroler vodi računa o wear level-u, kompresiji podataka i korekciji grešaka (error correction). Procesor koji se nalazi u ovom kontroleru je Tensilica DC 570T koji se nalazi i u ranijim verzijama SandForce čipova, ali su mu, implementacijom novih tehnologija, povećane performanse u kompresiji podataka. SF-2281 se našao kod gotovo svakog proizovđača i to kod najbržih modela u ponudi i dok je kod mnogih zadavao probleme zbog preranog izlaska na tržište, Kingston je zahvaljujući tome što je malo okasnio na tržište (svetsko, ne kod nas naravno prim. aut.), sebi dozvolio da “ispegla” sve probleme sa firmware-om.

       

      Novi interfejs

      Kao interfejs za konekciju sa računarom je izabran SATA 3 sa svojim maksimalnim protokom od 6Gb/s. Nativna podrška za novi SATA standard je rezervisana za vlasnike matičnih ploača namenjenih SandyBridge procesorima, a ovo važi za nešto bolje modele matičnih ploča, jer je ova podrška vrlo često izbačena kod jeftinijih modela kao što su modeli sa H61 čipsetom. Za sve ostale modele, bilo starije ili jeftinije, prvo proverite da li imate SATA 3 kontroler na ploči, a u krajnjoj varijanti ćete biti primorani da nabavite dodatnu karticu. Čak i ukoliko imate bolju ploču, najčešće vrlo verovatno nećete imati više od dva SATA 3 konektora na raspolaganju. Bez implementacije treće generacije SATA interfejsa, deklarisane brzine praktično ne bi mogle biti mogle biti ostvarene, jer je preko 500MB/s zaista optimistična izjava. SSD sa podrškom za ovaj standard je sasvim očekivan korak, s obzirom da odavno postoje hard diskovi iz “consumer” serije sa podšrkom za SATA 6Gbps kod kojih razliku apsolutno ne možete osetiti, dok kod uređaja kakav je Kingston HyperX SSD je to zaista neophodno unapređenje.

      Performanse

       

      HDTune 4.61 Pro

      Read Test (Intel Z68 Chipset)

      Read Test (Intel P55 Chipset)

      Minimum

      364.7 MB/s

      376.5 MB/s

      Maximum

      436.8 MB/s

      425.3 MB/s

      Average

      384.9 MB/s

      377.1 MB/s

      Access time

      0.119 ms

      0.121 ms

      Burst rate

      362.7 MB/s

      354.2 MB/s

       

      CrystalDisk Mark 3.0

      Read (Intel Z68 Chipset) Write

      Write (Intel Z68 Chipset) Write

      (Intel P55 Chipset) Read 

      (Intel P55 Chipset) Write

      Test

       

       

       

       

      Seq

      519.5

      308.2

      475.2

      306.1

      512

      463.3

      309.1

      439.7

      407.6

      4K

      36.35

      104.9

      36.4

      97.1

      QD32

      191.8

      249.5

      188.2

      239.4

      Zaključak

      Kingston HyperX SSD Rev. 3.0 je odličan uređaj, koji u velikoj meri može da opravda ono što se nalazi “na papiru”. Ipak, variranje je jako veliko u zavisnosti od toga koja se matična ploča koristi za test, koji je kontroler, drajver za njega i slično. Variranje može biti veliko i upravo iz tog razloga, kancelarije koje daju uređaje ovog tipa na test forsiraju korišćenje najnovijih čipsetova i drajvera kako bi se maksimalno smanjila mogućnost bilo kakvih odstupanja od idealnih rezultata. Mi smo koristili matičnu ploču baziranu na P55 čipsetu, a konkretan model je ASUS-ov fantastičan model iz RoG serije, Maximuss III Extreme, ali čak i na takvoj ploči su rezultati odstupali od navedenih. 

       

       

      HyperX je odličan proizvod koji je nesumnjivo brz i ima veliki potencijal. Njegova cena je poprilična, i iznosi oko 400 evra, ali ukoliko želite najbolje morate to i da platite. Pride, podrazumeva se da imate obezbeđenu opremu koja je u stanju maksimalno iskoristi mogućnosti ovakvog proizvoda. Nažalost, performanse i dalje variraju u zavisnosti od čipseta, modela matične ploče, firmware-a i mnogih drugih uslova u kojima se SSD testira. U skladu sa tim male su šanse da se isti rezultati ponove u drugoj konfiguraciji. Bez obzira na sve Kingston HyperX SSD nudi i brzinu i kapacitet koji su zaista “top of the range”, doduše po visokoj ceni koju ćete morati da platite da biste uživali u svemu onome što ovaj izuzetno brzi drajv nudi.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test