Kingston Media Reader USB 3.0

Kingston Media Reader USB 3.0

Ukoliko koristite neki od uređaja koji se oslanjaju na brze memorijske kartice, poput DSLR fotoaparata, kamkodera visoke definicije ili nečeg sličnog, transfer velikih količina podataka može biti zamoran u slučaju da se oslanjate na spor čitač kartica, a najčešće i na sam uređaj. Ovo posebno važi u poslednje vreme kada fotoaparati imaju sve veće rezolucije, gotovo svaka kamera ima FullHD mogućnost snimanja, a memorijske kartice imaju sve veći kapacitet. Jedno od rešenja bi mogao biti Kingstonov Media Reader USB 3.0, a pogledajte i zašto

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ideja ovog uređaja je jednostavna. Radi se o čitaču kartica koji se oslanja na USB 3.0 interfejs i kao takav ima prednost na USB 2.0 modelima, ali i nad većinom uređaja. Osim toga, Media Reader podržava veliki broj standarda i kao takav će posebno biti od koristi onima koji koriste više različitih kartica, ali i onima koji imaju posebne potrebe, kao što ćemo mi pokazati.
       
       
      Ovaj čitač kartica je upakovan u jednostavno “blister” pakovanje, što znači da će otpakivanje biti zamorno, ali i da je dodatni sadržaj veoma skroman zbog cene i prostora koje pakovanje ima na raspolaganju.  
       
      U skladu sa tim nismo ni očekivali da dobijemo bilo šta više od samog čitača i dodatnog kabla. Lepa vest je da isporučeni USB 3.0 kab ima dužinu od oko 1.2 metra što je više nego dovoljno. Deblji je od uobičajenih kablova i deluje robusnije, ali je zbog toga i malo krući nego što bismo želeli.  
       
      Sam čitač izgleda sjajno, a glavni razlog za to jeste kućište koje je mahom izrađeno od brušenog aluminijuma. Oblik je simpatičan, a gumene trake sa donje strane čine da uređaj ne kliza po ravnoj podlozi. Kingston logo se nalazi na gornjoj strani i crvene je boje, a uklapa se u ceo dizajn. Dopada nam se to što je isti osvetljen čim ubacite memorijsku karticu, pa ovaj logo ujedno služi kao indikator rada.  
       
      Veliki broj slotova, jasno govori o broju podržanih standarda. Suštinski, podržani su svi bitni tipovi memorijskih kartica. Dopada nam se to što su razdvojeni SD i microSD slotovi, kao i to što je podržan CompactFlash slot, koji mnogi proizvođači izbacuju kako bi što više redukovali dimenzije svojih proizvoda. Kingston se zaista potrudio da obuhvati sve opšteprihvaćene standarde, pa su izostali samo penzionisani xD i novi Sonijev XQD format. Sve ostalo, uključijući i Memory Stick i M2 su prisutni, tako da je bukvalno 99% korisnika obezbeđeno tako da im nikada ne zatreba ništa drugo.  
       
      Što se testiranja tiče, s obzirom na to da koristimo Canon 7D za potrebe fotografisanja hardvera, napravili smo “ogled” sa brzom Compact Flash karticom. Naime, nije korišćen model koji ste videli na fotografijama, već popularna SanDisk Ultra verzija kapaciteta 8GB. Ova kartica je takođe deklarisana na transfer od 30 MB/s, ali je modernija od stare Extreme verzije. Da bismo proverili stanje u realnim uslovima, bacili smo se na kopiranje. Proizvoljno smo odredili 50 kombinovanih RAW i JPEG fotografija čija je ukupna velilčina iznosila 711MB i uporedili smo brzine sa jeftinim Canyon-ovim čitačem koji smo koristili do tada.  
       
      Odmah moramo napomenuti da je Kingstonov Media Reader oko tri puta skuplji, jer košta oko 3000 dinara, dok je cena Canyon model dostupan za svega 850 dinara, ali i pored toga Kingston Media Reader beleži osetno bolje performanse. Kopiranje fotografija je proteklo za ravno deset puta manje vreme. Ovo je izuzetno velika razlika, posebno ukoliko imate u vidu da je 700MB materijala samo frakcija ukupnog kapaciteta memorijske kartice.
       
      Canyon CNR-CARD6

      Kingston Media Reader 3.0


      Ono što nas je zanimalo jeste i kakve će rezultate date ATTO Benchmark i da li će izvući maksimum iz naše memorijske kartice. Sudeći po testovima, dobili smo vrednosti koje prevazilaze deklarisane, što je odlična vest. Već od manjih podataka vrednosti su odlične, dok sa povećanjem trasfer size-a vrlo brzo dostižemo maksimalne performanse naše memorijske kartice.  

      Zaključak
      Iako USB 2.0 interfejs ne bi trebao da napravi ovoliku razliku, kupovina jeftinog čitača kartica nosi još jedan problem. Naime, kontroler kod Canyon modela je očigledno ograničavajući faktor, a ne postoji način da se to sazna pre nego što uređaj kupite. Mnogi su primeri, pogotovo kod slabijih brednova. Sa druge strane Media Reader USB 3.0 je definitivno opremljen sjajnim kontrolerom i neće predstavljati usko grlo.

      To će biti od velike važnosti svima koji poseduju potrebu da prebacuju velike količine podataka sa kartice na računar. Cena deluje malo veća, ali jedina konkurencija ovom uređaju je SandDisk Card Reader USB 3.0 čija je cena osetno veća i iznosi oko 4500 dinara. Pritom SanDisk žrtvuje mogućnosti zarad nešto atraktivnijeg dizajna. Za mnoge fotografe, snimatelje ili čak korisnike koji su nestrpljivi i ne žele da čekaju, Media Reader USB 3.0 će vredeti svaki dinar. Posebno kada uzmete u obzir da predstavlja investiciju za jako dug period.
       

       
      Prednosti: – Veliki broj podržanih formata – Brzina – Dizajn i izrada Nedostaci: – Uslovno rečeno cena  
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test