Kingston SSD Now E-Series 32GB

Kingston SSD Now E-Series 32GB

Iz Kingstona nam stiže novi SSD, koji bi trebao da predstavlja novinu u tržišnoj ponudi. Dotična firma veoma ambiciozno nastupa na tržištu memorija, pa ne čudi ni agresivan nastup u SSD segmentu. Šta nam nude Intel Kingston SSD-ovi iz E serije, možete pročitati u nastavku teksta.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Kingston SSD Now E-Series 32GB

      Kompanija Kingston je dobro poznato ime na tržištu memorija, a radi se o brendu broj 1 kada se radi o memorijskim proizvodima. Stoga ne čudi odluka ove firme da uđe na tržište solid state diskova, odnosno SSD-ova. No, odluka o ulasku u ovaj tržišni segment je usko povezana sa nečim što se uglavnom gleda sa podozrenjem – tzv. “rebrandiranjem”, odnosno pojavom tipičnom za slučajeve kada se troškovi žele svesti na najminimalniju moguću meru, kakvo je svakako vreme globalne ekonomske krize. Ipak, u ovom slučaju nema razloga gledati na rebrandiranje na takav način, a objasnićemo i zašto. Rebrandiranje, kao pojava, izaziva podozrenje jer je najčešća praksa prilikom sprovođenja istog da neka kompanija prodaje proizvod koji je kreirala druga po nešto drugačijoj ceni. Obično se kupci zgroze kada se dogodi situacija da firma koja je prepoznatljiva i za čiji brend se vezuje pouzdanost ili/i dobre performanse pod svojim imenom prodaje uređaje daleko nepoznatijeg ili nepouzdanijeg proizvođača, ili neku specifičnu seriju proizvoda za koje bi se mogao vezati neki sličan uzajaman odnos. Ovde toga nema. Kingston se dogovorio sa kompanijom Intel o prodaji njegovih SSD-ova pod sopstvenim imenom. Kompanije su objavile dogovor, stavile svečani potpis, naširoko objavile to u svim medijima. Da sve bude još bolje, Intel SSD-ovi su za kratko vreme stekli veoma dobru reputaciju. Drugim rečima, u konkretnom slučaju nema razloga za zaziranje od rebrandiranja. Radi se o čisto poslovnom potezu, koji će Kingstonu pomoći da eliminiše troškove proizvodnje i nekih većih investicija u pogone, a Intelu da dobije ulaz u šire slojeve tržište i u onim delovima gde nije baš prepoznatljiv po rešenjima u domenu memorija i sistema za skladištenje podataka, gde Kingston svakako jeste.
       

      Kingston SSD Now E-Series 32GB velika slika

      Pretpostavljamo da je sada potpuno jasno zašto smo upotrebili formulaciju “Intel Kingston SSD” u uvodniku testa. Kingston je ovim uređajima dodelio oznaku SSD Now, ali im nije menjao oznake serija. Tako mi na testu imamo Kingston SSD Now E Series drajv, kapacitea 32 GB. “E” sufiks u Intelovoj nomenklaturi predstavlja skraćenicu od oznake Extreme, odnosno radi se o modelima namenjenim high performance segmentu. Intel i Kingston ove SSD-ove namenjuju serverskim, korporativnim i data centar okruženjima, odnosno svima kojima su pre svega bitne visoke performanse. U ovom testu ćemo pokušati da damo odgovor na pitanje koliko se u tome uspelo. Podsećamo vas da ovo nije prvi slučaj da se susrećemo sa SSD proizvodom na stranicama ovog sajta. Već dugo možete da čitate o njima u vestima, kojih ima dosta, budući da su predstavljanja novih naprava gotovo svakodnevna. O tehnologiji u teorijskom smislu smo pisali u jednom od prvih članaka iz serije Trendovi. Konačno, pre izvesnog vremena smo imali priliku da isprobamo Intel X25-M SSD uređaj, te vam toplo preporučujemo da pogledate taj prikaz pre, tokom ili nakon čitanja ovog testa. Posebno pošto se radi o istom proizvođaču i dve različite, ali ipak tako slične naprave, a dodatan razlog može biti i taj što isti taj SSD, kao i ovaj o kome danas pišemo, možete pronaći na našem tržištu u maloprodaji. Ukoliko ste zainteresovani za korišćenje ove tehnologije, na taj način možete videti šta vam odgovara – drajvovi M ili E serije. Podsetimo da je jedna od osnovnih primedbi u prethodnom prikazu bila nedovoljno ubedljiva brzina upisa podataka od svega 70 MB/s. E serija obećava da će to dobrano ispraviti. Stoga, bacimo se na ispitivanje mogućnosti uređaja koji je predmet današnjeg testa.

      Reč-dve o tehnologijama

      Rizikujemo da se ponavljamo po ko zna koji put, ali nije naodmet reći da je stavka koja se najsporije razvijala u godinama koje su za nama svakako sistem za skladištenje podataka. Uz svo dužno poštovanje prema napretku koji je pokazan, on jednostavno nije pratio razvoj ostatka PC računara. Brži procesor, grafička karta, memorija, sve je to rezultovalo odličnim efektom, ali novi diskovi su i dalje ostajali usko grlo, ma koliko da su bili brži, prostraniji i kvalitetniji od starih rešenja. Princip njihovog rada se nije menjao godinama. Određene boljke se u principu ne mogu ni otkloniti. Priroda svakog pokretnog dela nekog mehaničkog sklopa je da će se vremenom pohabati. Tu su i buka koju ovaj hardver stvara, kao i zagrevanje usled kretanja, što opet zahteva, ili makar izmamljuje dodatne mehanizme pasivnog i aktivnog hlađenja i tako dalje. Vreme pristupa je takođe veoma bitan faktor, i kod magnetne igle se ono jednostavno ne može spustiti ispod određene mere. Sve se to donekle popravlja iz godine u godinu napretkom tehnologije, a tu su i RAID režimi kojima se podaci mogu obezbediti, sistem ubrzati, ali sve to niti je na nivou mogućnosti SSD-a, niti predstavlja dovoljno elegantno i komforno rešenje. Treba strpati po nekoliko diskova u kućište, obezbediti im hlađenje, imati ploču koja podržava brojne RAID režime, strahovati da neki disk ne otkaže, baktati se sa upoznavanjem sa novim tehnologijama…i to sve samo ako imate na raspolaganju desktop računar. Ako imate notebook, a takvih je korisnika sve više i više i postaju većina (a većina je ta koja, dabome, odlučuje), onda ste tek u nebranom grožđu. Na raspolaganju vam je ograničeni broj modela koji se mogu nabrojati na prste, a koji nude mogućnost korišćenja više diskova ili brže modele koji se vrte na većem broju obrtaja – što je, opet, daleko ispod nivoa SSD tehnologije.

      Sa druge strane, SSD nudi rešenje za praktično bilo koji od pomenutih problema. Odmah navedimo da oni pate od dve mane. Pre svega, to je visoka cena, odnosno visoka cena po gigabajtu dostupnog skladišnog prostora. Tu hard diskovi i dalje imaju komotnu prednost – koja će se stići u nekom trenutku, ali ipak prednost. Cene će i dalje padati i SSD-ovi će najpre početi da se pojavljuju sa velikim kapacitetima (već postoje modeli od 512 GB i 1 TB), a onda će se verovatno većina korisnika preorijentisati na njih kada „cena modela koji bude nudio dovoljno prostora padne na dovoljno prihvatljiv nivo“, da se tako izrazimo. Druga mana, koja dugoročno može biti daleko opasnija, jeste ograničen životni vek memorijskih ćelija, odnosno ciklusa upisa podataka. Ipak, i u ovom domenu se ostvaruje sve veći napredak, pa tako imamo sve više drajvova kojima je životni ciklus deklarisan na milion i više radnih časova.
       

      Kingston SSD Now E-Series 32GB  princip rada

      Već smo pomenuli da se u suštini radi o Intel drajvovima, a model na našem testu iz Extreme serije se bazira na SLC (Single-Level Cell) memorijskim čipovima. Šta to u praksi znači? Postoje SLC i MLC memorijski flash čipovi, koji se uglavnom vezuju za brze i mainstream uređaje, respektivno. Kod SLC-a (Single-Level Cell) jedna memorijska ćelija sadrži jedan bit podataka, odnosno 0 ili 1. Sa druge strane, kod MLC (Multi-Level Cell) pristupa postoje 2 bita, odnosno 00, 01, 10 ili 11.  To znači da MLC bazirani diskovi daju duplo veći kapacitet za istu količinu uloženog novca (u proizvodnji) u odnosu na SLC diskove. Ipak, SLC diskovi imaju veću brzinu i manje troše. Još jedna bitna stavka je veća pouzdanost SLC diskova, a broj ciklusa pisanja i brisanja je do 10 puta veći u odnosu na MLC memorijski standard. SSD diskovi su deklarisani na oko 5 radnih godina pri upisu od 100GB podataka dnevno, što je samo po sebi zaista dosta. Istina, primetan je napredak u domenu rešenja koja se baziraju na MLC standardu. Zahvaljujući određenim serijama kontrolera, moguće je objediniti ovakve memorije u interni RAID režim i slično, te na taj način ponuditi performanse slične onima kod SLC diskova, a opet na dosta prihvatljivijem nivou ili u opštem smislu ili gledano po gigabajtu skladišnog prostora. No, o tome nekom drugom prilikom.

      Kingston SSD Now E Series 32 GB

      SSD nam je stigao u kartonskoj kutiji, sa kratkim uputstvom kako instalirati uređaj koje se uglavnom svodi na podešavanje BIOS stavke o prepoznavanju na „Auto“ setovanje, i kesicom na kojoj piše da je zabranjena distribucija uređaja u Koreji, ne precizirajući da li se misli na Severnu ili Južnu (imajući u vidu da je Intel nedavno kažnjen zbog zloupotrebe monopola u Južnoj Koreji, ne bismo se iznenadili da je distribucija zabranjena u obe Koreje), što nam se učinilo kao interesantan detalj. Drajv dolazi u 2,5-inčnom izdanju. E serija, makar za sada, stiže isključivo u 2,5-inčnoj formi, dok se M i V modeli mogu naći i u 1,8-inčnom izdanju.
       

      Kingston SSD Now E-Series 32GB  specifikacija
      Kingston SSD Now E-Series 32GB karakteristike

      Sam drajv je crne boje, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama Kingstona i Intela, kao i nekoliko informacija o samom proizvodu. Raspolaže standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs. Uočimo da ima rupice za šrafove po bokovima i na gornjem delu, što mu omogućava zašrafljivanje po dve površine, u zavisnosti od toga u kakvom ćete ga računaru koristiti, mobilnom ili desktopu, ili pak u nekoj fioci. Čipove pravi sam Intel, odnosno Micron sa kojim se udružio, u 50-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji. Zanimljivo je da se koristi identičan desetokanalni kontroler, kao i ista Samsung K4S281632I-UC60 SDRAM keš memorija veličine 16 MB.
      Osvrnimo se na najinteresantnije navode u specifikacijama. Brzine čitanja i upisa su deklarisane na 250 MB/s i 170 MB/s, respektivno. Naša testiranja će pokazati da je čitanje nešto sporije, a upis nešto brži od deklarisanog. Kingston SSD Now E je, baš kao i Intelov pandan, dostupan u kapacitetima od 32 GB i 64 GB, dok će modeli većih kapaciteta uslediti nešto kasnije. Potrošnja je deklarisana na svega 2,4 W u aktivnom, odnosno 0,06 W u idle režimu rada (praktično je nema)! To sve po TYP rejtingu. MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 2 miliona radnih sati. Dimenzije drajva iznose 100 x 69,85 x 7 milimetara, a masa 80 grama.

      Način testiranja, test sistem

      Uređaj smo povezali na SATA port matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, HD Tach, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. U ranijem testu ste mogli da vidite video prezentaciju simbolično nazvanu HDD vs SSD-Boot time war, a u to smo želeli da se ponovo lično uverimo. Stoga smo sada, što zbog interesovanja, što zbog obezbeđivanja sigurnosti dobijenih rezultata, iskoristili priliku da isprobamo ovaj disk sa sveže instaliranim Windows 7 RC1 operativnim sistemom, a rezultati se nisu promenili.
      Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo testirali Kingston SSD Now E series 32 GB SSD:

      Test sistem

      Matična ploča

      Asus P5K (Intel P35/ICH9 čipsetovi)

      Procesor

      Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz

      RAM

      2 GB DDR2-800 Kingston

      Sistemski hard disk

      Samsung Spinpoint T166 500 GB

      Grafička karta

      Palit GeForce 8800 GT Sonic

      Napajanje

      Thermaltake Toughpower 600 W

      Operativni sistemi

      Windows XP Service Pack 3, Windows Vista, Windows 7 RC1

      Spomenuli bismo da smo, pored ovde navedenog sistema, iskoristili priliku da Kingston SSD isprobamo i u pomoćnoj konfiguraciji, baziranoj na nešto starijoj platformi, sa SATA I (1,5 Gbps) podrškom. Ta konfiguracija se sastojala iz AMD Sempron 3100+ procesora, Asus K8N4-E matične ploča, 1 GB DDR1 memorije, GeForce 7900 GT grafičke karte, te Codegen 480 W napajanja. U finišu teksta ćete moći pročitati lične impresije…

      Testovi

      HD Tach je poznat program za testiranje diskovnih podsistema. Iako nema preterano visok stepen upotrebljivosti, možete videti prve, veoma impresivne rezultate i naslutiti šta se sprema. Potom na red dolazi i HD Tune Pro. Ova alatka nudi više paleta testova, a za početak možemo videti informacije o samom uređaju. Primetimo da Advanced Acoustic Management više nije od interesa, pošto nema poente na SSD sistemima. Niti može biti tiši jer je već bešuman, niti ga ima potrebe utišavati, niti je tehnologija podržana. No, pređimo na ono najbitnije – performanse. Bez daljeg okolišanja, evo kako se ponaša drajv prilikom upisa i čitanja podataka:

      Impresivno, zar ne? Izuzetne brzine, postojanost transfera karakteristična za flash memorije, praktično zanemarljivo vreme pristupa. Ne zaboravimo ni PC Mark 05 i Sandra alatke za testiranje. U PC Mark 05 programu smo dobili ubedljivo najveći skor koji smo ikada videli, 8-10 puta veći od skora 2,5-inčnih mobilnih hard diskova, odnosno 6-7 puta veći od 3,5-inčnih hard diskova. Ne, dobijeni rezultat nije šala, a test smo za svaki slučaj ponovili i dobili isti ishod. Sandra svojim grafikonima takođe veoma lepo ilustruje prednost koju SSD ima nad običnim i manje običnim hard diskovima, poput onih koji se vrte na 10 hiljada obrtaja u minutu, a koji jednostavno ne mogu da prate performanse ovih rešenja:

      Kingston SSD Now E-Series 32GB hard disk

      Šta reći nakon ovih rezultata? Preostaje nam još da pogledamo kakvi su nam subjektivni utisci prilikom korišćenja ovog uređaja, kao i da damo odgovarajući zaključak.

      Utisci, zaključak

      Na prethodnom testiranju mainstream modela kompanije Intel smo konstatovali da se radi o uređaju odlične brzine čitanja, ali koji nije doneo ubedljivu prednost kada se radi o brzini upisa podataka, naprotiv. Ovaj put smo veoma impresionirani kada su obe stavke u pitanju. Drajv je, prosto rečeno, munjevito brz! Izvanredna brzina i neverovatna kultura rada su nešto što izaziva nevericu čak i kod najkonzervativnijih konzumenata PC računara, nevericu koja izaziva šok o kome se sležu utisci i dugo nakon što se prestane sa korišćenjem uređaja. Što se tiče vremena butovanja ono je izuzetno kratko. No, naš utisak je bio da je ono praktično istovetno ranije testiranom M modelu, a letimičnim pogledom na utiske kolega sa stranih sajtova su potvrdile naše sumnje – razlike u brzini butovanja su u domenu desetih delova sekunde. Sa druge strane, razlike u odnosu na brzinu butovanja u odnosu na hard disk su izrazite. Verovatno ste već videli filmić iz prošlog SSD testa gde se jasno vidi da je startovanje sistema oko tri puta brže sa solid state diskom u odnosu na hard disk. Priča se ponavlja i kada pređemo na „realno korišćenje“, odnosno operacije koje opterećuju (?) ovakav uređaj, a na koje se može naići u svakodnevnom radu. Jedini problem je kod termina „opteretiti“, pošto je veoma diskutabilno na šta bi se mogao odnositi u konkretnom slučaju. Sve se obavlja munjevito, žustro, efikasno. Učitavanje nivoa u video igrama je neverovatno kratko, otpakivanje RAR arhiva takođe, puštanje i po nekoliko HD filmova uz simultan transfer na drugoj strani predstavlja mačji kašalj. Kako opteretiti ovaj uređaj? Ne znamo. Odnosno, znamo, ali to bi bilo u tako neverovatnim uslovima da ne verujemo da bi se i najzagriženiji među PC entuzijastima ikada našli u takvoj situaciji.

      Ova spravica nudi 29,7 GB kada je formatirana. Malo? Verovatno, ali niko vas ne prisiljava da koristite isključivo SSD. Mišljenja smo da će svakako postojati jedan prelazan period, gde će se na ovim munjevitim storidž uređajima smeštati operativni sistemi, a da će se podaci držati na velikim hard diskovima, internim ili eksternim. Pada nam na pamet WD Green serija, koju smo takođe nedavno testirali, a koja je pokazala štedljivost, izuzetnu kulturu rada i nizak nivo buke. Zamislite sledeću situaciju – imate ovakav SSD za svoj taze Windows 7, a pride još jedan ili dva WD Green diska od 1 ili 2 TB u PC kućištu, ili pak u nekom eksternom kućištu za hard diskove, ili pak u sklopu gotovih My Book rešenja za eksterno skladištenje podataka (koji, gle čuda, koriste baš ove diskove). U toj varijanti dobijate najbolje od oba sveta, izvanredne performanse za zahtevan rad na računaru, kao i veliki prostor za skladištenje podataka na diskove kod kojih u tom slučaju više nije bitan svaki promil performansi, kao što bi bio da ste „ograničeni“ samo na korišćenje hard diskova, i kada više nije svejedno da li je prosečan realan transfer 60 ili 80 MB/s.
       

      Kingston SSD Now E-Series 32GB hard disk slika
      Kingston SSD Now E-Series 32GB – Benchmark Editor's Choice

      Jednostavno, SSD je budućnost PC tržišta. Ali, zašto ne biste zgrabili tu budućnost i obezbedili je sebi sada, odmah? Ovde govorimo prevashodno o vlasnicima desktop računara. Naravno, 99 i više odsto korisnika će uglavnom odmahnuti rukom kada se pomene cena od 44 hiljade dinara za SSD Now E serije kapaciteta 32 GB (ili 30 i nešto hiljada za SSD Now M serije od 80 GB)  i reći da će da sačeka da „cena padne na pravu meru“. Zašto biste to radili, ukoliko imate adekvatna sredstva? Već koliko danas možete sebi obezbediti izuzetnu podlogu za svoj operativni sistem,  umesto da čekate dve godine? A ni tada nećete dočekati, već će opet biti nečega što će tada biti vredno čekanja. Ovako, možete da smestite svoj OS i aplikacije na ovakav drajv, a da za smeštanje podataka koristite velike hard diskove i gotovo. U godinama koje dolaze ćete, eventualno, hard disk(ove) zameniti za nešto veći/veće, dok u nekom trenutku jednostavno ne pređete u potpunosti na SSD. Naravno, za serverske i druge sisteme kojima su ovi uređaji namenjeni idu neke druge računice u vezi sa isplativošću ili performansama i tu važi neka druga priča. Isto tako i za notebook korisnike, gde ovakvi uređaji već uveliko dobijaju na popularnosti. Performanse su izvanredne i ostavile su nas bez daha. One dodatno dobijaju na snazi kada se zna da je transfer na uređajima baziranim na flash memoriji relativno konstantan, dok kod konkurentskih magnetnih diskova opada kako se ide prema kraju diska. Kingston i Intel su puno uradili na otklanjanju eventualne sumnje u kvalitet uređaja i kroz garanciju, pošto nude čitave tri godine garancije, što je prava retkost na tržištu gde se daju uglavnom jedna ili dve godine garantnog roka. U svakom slučaju, Kingston SSD Now od nas sasvim zasluženo dobija najveće priznanje koje naš sajt dodeljuje – Editor's Choice nagradu!

      Prednosti:

      – Performanse ubedljive i u odnosu na druge SSD-ove, a kamoli hard diskove
      – Karakteristike SSD-ova (štedljivi, tihi, nepokretni, izdržljivi, kompaktni)
      – Učiniće da vaš diskovni podsistem i OS polete, osećaj na koji mnogo polaže veliki broj PC korisnika
      – … i još jednom – performanse!

      Nedostaci:

      – Visoka cena po gigabajtu prostora

      Kingston SSD disk na test ustupio Kingston.
      Kontakt: Pakom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test