Kingston SSDNow M.2 G2 240 GB

Kingston SSDNow M.2 G2 240 GB

Pre oko godinu dana smo imali prilike da isprobamo Kingstonov HyperX Predator ultra-brzi SSD koji je namenjen za M.2 interfejs. Međutim, reč je o specijalnom i veoma skupom modelu. Kakav izbor preostaje ukoliko niste u potrazi za najskupljim M.2 SSD-om? Jedna od opcija je SSDNow G2 koji predstavlja najnoviji model u ponudi Kingstona, a nama stiže na test sto kako bismo proverili da li je reč o dobroj ponudi.

    Sadržaj

      Kingston SSDNow G2 je tu da ponudi dobre performanse po prilično razumnoj ceni, za razliku od HyperX Predator M.2 modela koji je tu da demonstrira silu veoma visokoj ceni. Logično, zbog toga SSDNow G2 M.2 ne prati gotovo nikakav “hype” koji je bio karakterističan za HyperX čije su sekvencijalne brzine bez ikakvih problema prebacivale 1 GB u sekundi.
       kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_001_s.jpg
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_002_s.jpg
      Slično važi i za pakovanje, koje u slučaju G.2 modela više izgleda kao kutijica za RAM, pre nego za SSD. Sve je to potpuno opravdano, jer se svaka ušteda vidi u krajnjoj ceni, a ovo je ipak pre svega SSD orijentisan da bude što pristupačniji. Pedigre ovde nije bitan, već funkcionalnost, a G2 je ima na pretek.
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_004_s.jpg
      Stoga, umesto Marvell 88SS9293 kontrolera, Kingston se odlučio na ugrađivanje Phison PS3110-S10 procesora. On možda nema “supersportske” performanse Marvellovog modela, ali je sasvim zasluženo završio u HyperX Savage SSD-u koji nam je jedan od omiljenih u ovom trenutku na tržištu.
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_005_s.jpg 
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_006_s.jpg
      Phison PS3110-S10 kontroleru raspolaže sa četiri jezgra od kojih su tri zadužena za menadžment fleš memorije. To podrazumeva obradu podataka koji se čitaju i upisuju, tzv. “garbage collection”, kontrolu potrošnje ćelija u NAND-u itd. Četvrto jezgro je okrenuto takozvanim “host” operacijama.
       kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_007_s.jpg
      Reč je o fantastičnom kontroleru moderne arhitekture koju koristi i Corsair u svojoj Neutron XT seriji. Treba pomenuti da Phison S10 poseduje podršku za AES 256-bitnu enkripciju i OPAL 2.0. Takođe tu su i neke napredne funkcije kao što je SmartFlush koji služi da se u keš memoriji podaci zadržavaju što kraće kako se ne bi gubili u slučaju nestanka struje u SSD-u.
       kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_011_s.jpg
      Ovaj kontroler je uparen sa 128 MB Nanya DDR3 memorijom, barem u verziji od 240 GB. Pretpostavljamo da se kod većeg modela koristi 256 MB. Za NAND, izbor je pao na odlični Toshiba MLC izrađen u 19-nanometarskom proizvodnom procesu. Ova fleš memorija je izuzetno popularna alternativa za Intel-Micron čipove i veoma je pouzdana te je mnogi premium proizvođači biraju za svoje modele.
       kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_012_s.jpg
      Što se tiče performansi, one su redukovane u odnosu na HyperX Savage, verovatno zbog cene i pomenutog pedigrea koji Kingston želi da budu vezan za HyperX liniju proizvoda. Stoga, dok je sekvencijalno čitanje podataka deklarisano na odličnih 550 MB/s, upis je ograničen 330 MB/s, a možemo da se opkladimo da je reč o ograničenju u samom firmveru, pre nego o ograničenju samog hardvera.
       kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_014_s.jpg
      [modul]specifikacija=8942[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 361.43
       kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_015_s.jpg
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      kingston_g2_m2_240_atto_bench_1.png 
       kingston_g2_m2_240_atto_bench_2.png
      ATTO nam je dao očekivane vrednosti, koje čak blago prelaze deklarisane brzine, ali kako ova aplikacija radi na način na koji praktično pokazuje maksimalne mogućnosti samog kontrolera u teoriji. Većina proizvođača upravo na njegovim vrednostima bazira deklarisane vrednosti. Štaviše, ovaj trend je Kingston primenio među prvima, a možda ga je sam i uveo. Sa druge strane, možemo da primetimo da kontroler već od najmanjih “Transfer Size” vrednosti postiže maksimalnu brzinu što govori o tome da je reč o high-end procesoru za SSD.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      kingston_g2_m2_240_pcmark_7_s.png  
      Visoka ocena u PCMarku je sasvim realna i očekivana, iako ovo nije najviši rezultat koji smo videli. Ipak, ovo je pomalo zastareo način da se ocenjuju performanse SSD-a.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      kingston_hyperx_predator_ssd_pcmark8_s.png
      Rezultat u PCMark 8 testu je fenomenalan. Osim visoke ocene od gotovo 5000 poena, jako je dobar i protok podataka od 229 MB/s što je itekako dobra vrednost i aspekt u kom je mnogo zvučnijih brendova podbacilo.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
      kingston_g2_m2_240_cdm_1.png
      kingston_g2_m2_240_cdm_2.png
      CrystalDiskMark je pokazao šta znači implementacija modernih komponenti u SSD-u. Pre svega, dovoljno je pogledati razlike pri radu sa kompresovanim i nekompresovanim podacima. Bolje je možda reći nedostatak razlika. Phison S10 ne pravi razlike i praktično daje iste rezultate u oba slučaja, gde bi SandForce SF-2281 uveliko počeo da nailazi na probleme zbog svoje arhitekture. Posebno kada govorimo o upisu koji bi bio barem dvostruko sporiji u svakom od pojedinačnih testova. Pritom, treba posebno pohvaliti rad sa 4K i 4KQD32 podacima, jer u njima HyperX Savage SSD jednostavno briljira.
      HD Tune 5.00 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
      kingston_g2_m2_240_hd_tune_read.png
      kingston_g2_m2_240_hd_tune_write.png
      HDTune rezultat nas je malo razočarao. Sa jedne strane imamo potpuno konstantnu brzinu čitanja koja gotovo da nikada ne oscilira u većoj meri uz prosek od 436 MB/s što je brže čak i od HyperX Savage modela. Sa druge strane, tokom testa upisa G2 je otkrio da koristi sistem keširanja i nakon prvih 96 GB imao drastičan pad u upisu. Ovo nije stranšno kao kod nekih modela koji imaju male “porcije” keš memorije, ali i dalje iznenađuje zbog toga što je upis kod vrlo sličnog HyperX Savage modela od prvog do poslednjeg megabajta konstantno. Dobra vest je da ćete efekte ovog pristupa videti vrlo retko i samo ukoliko imate sekvencijalne upise koji su veći od 100 GB.
       
      AS SSD 1.6.4
      Obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.
      kingston_g2_m2_240_as_ssd_1.png
      kingston_g2_m2_240_as_ssd_2.png
      kingston_g2_m2_240_as_ssd_3.png
      kingston_g2_m2_240_as_ssd_4.png
      U AS SSD testu SSDNow G2 M.2 nastavlja da obavlja svoju funkciju na vrlo visokom nivou. Osim samog testa koji je standardno dobro prošao, izdvojili bismo odlične brzine kopiranja u svakom scenariju. Posebno u Program i Game gde se radi o većem broju sitnih fajlova. Dakle, ne samo da su sekvencijalne brzine odlične isto važi i sa manjim podacima što je istinski dobar rezultat. Naravno, grafikon sa kompresijom pokazuje očekivano. Bilo da govorimo o upisu ili čitanju, Phison S10 ne zavisi od stepena kompresije podaka kao SandForce.
      [modul]test=395[/modul][modul]test=396[/modul][modul]test=397[/modul]Kingston SSDNow G2 je odličan uređaj i sjajan izbor za sve one koji žele relativno pristupačan M.2 SSD sa vrlo dobrim performansama u svim aspektima. Istina, ovaj model se ne ističe u nekoj kategoriji osim možda u brzinama čitanja podataka, ali je zato prilično konzistentan kada su različite discipline u pitanju.
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_010_s.jpg
      Rekli bismo potpuno konzistentan da nije bilo onog peha sa upisom u HD Tune testu gde je očigledan sistem keširanja koji nam generalno nije omiljen. Ne bismo previše prigovarali obzirom da HyperX Savage ne koristi praktično isti hardver i ne koristi taj pristup. Ovako, moramo makar malo da prigovorimo iako je keš dovoljno veliki da 90% korisnika nikada i ne primeti da će sekvencijalna brzina pasti nakon nekih 96 GB.
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_014_s.jpg
      Kada uzmemo u obzir da model od 120 GB košta oko 65 EUR-a, a verzija od 480 GB oko 200 EUR-a na domaćem tržištu, možemo da kažemo da je Kingston uradio veoma dobar posao i ponudio svima koji žele M.2 SSD pristupačan i veoma kvalitetan izbor.
      kingston_ssdnow_g2_m2_240gb_009_s.jpg
      Prednosti:– Cena- Performanse u većini situacija- Phison S3110-S10 kontroler- Toshiba 19nm NAND
      Nedostaci:– Pad performansi za sekvencijalni upis nakon ~96 GB- Malo sporiji upis

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test