Kingston SSDNow V 30 GB

Kingston SSDNow V 30 GB

Predstavljanje novih Kingston SSD-ova iz SSDNow porodice V i V+ serije zaokružujemo jednim atipičnim modelom koji je dizajniran za poseban oblik namene. Znan još i kao “Boot drajv”, on donosi naizgled veoma mali kapacitet od 30 GB. Međutim, i mali su ponekada veliki i obrnuto...Nesumnjivo prva stvar koja će upasti u oči svakom jeste kapacitet ovog Kingston drajva – koji iznosi 30 GB (odnosno 28 GB kada se formatira). Na prvi pogled, malo. Me

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Kingston SSDNow V 30 GB

      Nesumnjivo prva stvar koja će upasti u oči svakom jeste kapacitet ovog Kingston drajva – koji iznosi 30 GB (odnosno 28 GB kada se formatira). Na prvi pogled, malo. Međutim, kada se sagleda nešto šira slika, nije to baš sasvim tako. Kroz ovaj pregled ćemo vam predočiti i zašto, te vas toplo savetujemo da ostanete sa nama do kraja. Nekada i naizgled čudno pozicionirani uređaji mogu biti izuzetno dobra kupovina, kada se ima u vidu filozofija korišćenja koju takvi uređaji donose sa sobom, a koja realno itekako može pogodovati širokim slojevima kupaca. Mišljenja smo da je ovaj drajv upravo jedan od takvih uređaja, te da bi se mogao pokazati daleko boljim izborom za šire slojeve korisnika nego što se to na prvi pogled čini.
       

      No, vratimo se samim napravama. Za početak, savetujemo vam da bacite pogled i na nedavni prikaz SSDNow modela V i V+ serije, srodnika drajva koji je predmet ovog prikaza. Novi Kingston SSDNow V 30 GB stiže prepoznatljivom pakovanju kompanije Kingston, u adekvatno dizajniranim kutijama. Uređaj smo dobili u Desktop upgrade paketu, u sklopu koga dolazi kratko uputstvo kako instalirati uređaj, te optički disk na kome se nalazi softver za automatsko bekapovanje i prebacivanje kompletnog operativnog sistema. Kingston je po tom pitanju sklopio partnerski sporazum sa kompanijom Acronis, čiji softver upravo služi u pomenute svrhe. Pored toga, u kitu se nalaze breketi za montiranje 2,5-inčnih SSD-ova u 3,5-inčne slotove kućišta, a Kingston ništa nije prepuštao slučaju kada se radi o napajanju, pa tako zatičemo konvertor koji stari 4-pinski priključak (znan još i kao MOLEX) pretvara u SATA kablić za napajanje. Takođe, tu je i SATA kabl za prenos podataka. Napominjemo da drajv možete kupiti i u jeftinijoj „klot“ varijanti, bez upgrade kit dodataka.
       

      Drajv je tamno sive boje, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama Kingstona. Raspolaže standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs, pri čemu naglašavamo da se radi o 2,5-inčnim drajvovima, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom. Uređaji imaju rupice za šrafove po bokovima i na gornjem delu, što mu omogućava zašrafljivanje po dve površine, u zavisnosti od toga u kakvom ćete ga računaru koristiti, mobilnom ili desktopu, ili pak u nekoj fioci.
       

      Ako se odlučite na otvaranje drajva, zaprepastićete se zapravo koliko je mali PCB – on se prostire na jedva četvrtini interno dostupnog prostora 2,5-inčnog drajva. Kingston je saradnju u domenu mainstream rešenja odavno proširio kada govorimo o kontrolerima, ali i o samim memorijskim čipovima. Za nove V i V+ drajvove, odnosno njihove kontrolere i memorijske čipove, angažovana je japanska Toshiba koja „potpisuje“ i ovaj model. Koriste MLC (multi-level cell) NAND flash memorijski čipovi.
       

      Na priloženoj slici možemo videti sličnosti i razlike u odnosu na ostatak V serije, odnosno drajvove drugačijih kapaciteta. Brzine čitanja i upisa su deklarisane na 180 MB/s, odnosno 50 MB/s. Potrošnja je deklarisana na 1,7 do 5,2 W u aktivnom, odnosno 0,05 do 0,7 W u idle režimu rada, po TYP rejtingu. MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 500,000 radnih sati za model od 30 GB, što je manje od 1 milion radnih sati, na koliko smo uglavnom navikli. Šta je tehnološki novo u ovim drajvovima? Verovatno najznačajnija novina jeste implementacija TRIM tehnologije. TRIM komanda omogućava operativnom sistemu da direktno komunicira sa kontrolerom, te saopštava informacije o obrisanim fajlovima. Ova informacija je od izuzetnog značaja zato što je lakša manipulacija praznim prostorom, odnosno efikasnija je raspodela upisa novih informacija, što je od suštinskog značaja za SSD-ove imajući u vidu ograničen broj zapisa. Na taj način inteligentni kontroleri mogu da vode računa o ovim parametrima i u samom startu, uslovno rečeno, “ravnomerno raspodele teret” između memorijskih ćelija, tako da ograničenje broja zapisa praktično nikada ne uzrokuje otkazivanje neke ćelije. Čak i da se to desi, ne treba brinuti, jer kontroler motri i na stanje ćelija te blagovremeno izmešta upisane podatke iz ćelije koja više “nije sasvim zdrava”. Pre treba brinuti o firmveru, ali otom potom, dovoljno smo vas naplašili, zar ne? TRIM komandu za sada podržava samo Windows 7, a malom broju proizvođača koji nude drajvove sa podrškom za ovu tehnologiju sada se priključio i Kingston. Uz već navedeno, pomaže se i performansama, jer se omogućava da se sa diska brišu informacije na redovnoj bazi, umesto tek kada prostora počne da nedostaje.

      Način testiranja, test sistem

      Uređaj smo povezali na SATA port matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći HD Tune Pro, SiSoftware Sandra i PC Mark (HDD sekcije potonja dva) test programe. Evo i našeg primarnog test sistema na kome smo testirali Kingston SSDNow modele V+ i V serije, pa i ovaj SSDNow 30 GB:
       

      Test sistem

      Matična ploča

      Gigabyte GA-P55-UD3

      Procesor

      Intel Core i5 750 2,66 GHz

      RAM

      Patriot 4 GB DDR3-1600

      Sistemski hard disk

      Samsung Spinpoint F1 750 GB

      Grafička karta

      Radeon HD 5850

      Napajanje

      Cooler Master Silent Pro M 600 W

      Operativni sistem

      Windows 7

      Tabela sa najznačajnijim rezultatima
       

       

      Kingston SSDNow V+ gen2 128 GB

      Kingston SSDNow V gen2 128 GB

      Kingston SSDNow V 30 GB

      HD Tune Read

      176,4 MB/s

      185,8 MB/s

      169,8 MB/s

      HD Tune Write

      164,9 MB/s

      110,2 MB/s

      52,4 MB/s

      HD Tune Access Time

      0,2 ms

      0,2 ms

      0,2 ms

      PC Mark Vantage HDD Score

      18,997

      14,977

      13,242

      SiSoft Sandra 2010 HDD Score

      206,37 MB/s

      226 MB/s

      177,53 MB/s

      Temperatura nakon testiranja

      27 C

      31 C

      28 C

      Rezultate koje ostvaruje disk sa testa možete videti u koloni skroz desno i oni su boldovani. Poređenja radi, priložili smo i rezultate koje ostvaruju nedavno testirani modeli SSDNow V+ i V od 128 GB. Sada, kada su nam poznati svi parametri, ostaje nam da damo zaključak. Međutim, on će umnogome zavisiti od poimanja računara, odnosno namene ovog drajva.

      Zaključak

      Kingston je disk koji je predmet testiranja namenio kao jeftinu i pogodnu alternativu za sistemski disk. Prišlo se sa drugačijom filozofijom korišćenja. Šta su glavne prednosti SSD tehnologije? Izuzetno brz odziv, brzine transfera (premda ovde one nisu toliko ubedljivo iznad najbržih hard diskova današnjice), mala potrošnja i potpuna nečujnost – ali šta to znači u suštini? U praksi, to sve rezultuje ekstremno dobrom odzivnošću sistema, osećaju „da Windows leti“, koji se ne može tek tako izmeriti benchmark testovima. Korisnici koji koriste hard diskove nikada neće doživeti da im se učitavanje aplikacija skrati po četiri ili pet puta, da se Crysis učita tri puta brže nego inače, da im sve „leti“, bez ikakvog „drljanja“ hard diska, pa makar i sa najbržim dostupnim drajvovima. Sada razmislimo šta nam je najbitnije od aplikacija i da li bi one prevazišle 30 GB zajedno sa operativnim sistemom? Za najveći deo populacije, na 30 GB je lako moguće smestiti Windows i najkorišćenije aplikacije. Sa druge strane, ako je ova količina prostora nedovoljna, verovatno će biti nedovoljno i 64 ili 128 GB.
       

      Dalje, kada govorimo o brzinama transfera, da li je 50 MB/s upis mali? Teoretski da, ali da li ćete zaista toliko često vršiti transfer sa ovog diska na ostale? Ne, ovde je najbitnija brzina čitanja, koja je velika, kao i izuzetno malo vreme pristupa, što skupa rezultuje fantastičnom odzivnošću. Jednostavno, ovi drajvovi su pravljeni za drugačiju filozofiju korišćenja – namenjeni su korisnicima koji će sistem i aplikacije smestiti na njega, a za storidž koristiti velike i jeftine „Green“ drajvove koji se prostiru na više od 1 TB (1 TB, 1,5 TB, 2 TB…), štedljivi su i tihi. Ukoliko spadate u takav profil korisnika, ovaj uređaj je prava stvar za vas. Performanse su zadovoljavajuće, a jedino realno ograničenje dolazi u vidu kapaciteta – nije sporno da bi koji GB više omogućio dodatni komfor, i pre svega psihološki uticao na razne profile korisnika koji se i dalje ustežu od prihvatanja SSD tehnologije, ali to i dalje ne menja činjenicu da uređaj ima visok stepen upotrebljivosti. Uostalom, kompromis koji bi omogućio povoljnu cenu je morao negde biti načinjen, zar ne? Nemamo još uvek egzaktnu cenu, ali ako imamo u vidu da je prethodnik, kapaciteta 40 GB, jeftiniji od 100 evra, za očekivati je da će cena biti u rangu klasičnog hard diska, u odnosu na koga ima i mana, ali i vrlo, vrlo jasnih prednosti.

      Prednosti:

      – Solidne  performanse, naročito imajući u vidu za kakvu je upotrebu SSD namenjen
      – Karakteristike SSD-ova (štedljivi, tihi, nepokretni, izdržljivi, kompaktni)
      – Učiniće da vaš diskovni podsistem i OS polete, osećaj na koji mnogo polaže veliki broj PC korisnika
      – Dodata TRIM komanda

      Nedostaci:

      – (Uslovno) Kapacitet je mogao biti nešto veći, pre svega zbog psihološkog efekta

      Uređaj na test ustupio Kingston

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test