Kingston SSDNow V310 960 GB

Kingston SSDNow V310 960 GB

SSD-ovi nam stižu u sve većim izdanjima, a što je još bitnije, polako se pojavljuju modeli namenjeni pristupačnijem segmentu. Novi V310 je idealan primer, a novi predstavnik V serije donosi više promena nego što oznaka sugeriše. Ovo je SSD najvećeg kapaciteta koji se ikada našao na našem test stolu

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Kingston SSDNow V300 nije imao predugačak tržišni vek iako je reč o odličnom proizvodu i velikom napretku u odnosu na V200 i V+ 200. Kada smo po prvi put čuli da će Kingston predstaviti V310, mislili smo da će biti reč o minornoj nadogradnji koja bi najverovatnije bila na nivou firmvera. Nismo ni pomislili da će se dogoditi kompletna promena na hardverskom polju.
       kingston_v310_960gb_006_s.jpg
      Novi model nam je stigao u blister pakovanju tako da nema mnogo informacija o samom SSD-u, osim deklarisanih sekvencijalnih brzina. Pozadi se može pronaći malo osnovnih informacija uopštenog tipa, ali ništa konkretno.
      kingston_v310_960gb_007_s.jpg
      kingston_v310_960gb_008_s.jpg
      Sadržaj je praktično nepostojeći, jer kao što možete da vidite ovakvo pakovanje ne dozvoljava dodavanje propratne opreme. Jedino za šta se našlo mesta je adapter koji povećava debljinu kućišta sa 7 na 9.5mm koji je neophodan za poneki model laptopa.
      kingston_v310_960gb_009_s.jpg
      kingston_v310_960gb_010_s.jpg
      Vizuelno, SSDNow V310 je praktično identičan svom prethodniku. Kućište je metalno i pomalo hrapavo na dodir, a nalepnica je kao i uvek generička, uz razliku u oznaci koja predstavlja jedini detalj putem koga biste mogli da identifikujete da nije reč o bilo kom drugom modelu iz V, V+ ili KC serije.
      kingston_v310_960gb_011_s.jpg
      Kao što je i očekivano, V310 koristi SATA 6 Gbps interfejs čiji potencijal koristi u eksploatiše u velikoj meri. Naravno, govorimo o sekvencijalnim brzinama, jer je za njih vrlo bitan maksimalni protok interfejsa i znajte da ćete ih praktično prepoloviti ukoliko koristite SATA 3 Gbps u svom računaru.
      kingston_v310_960gb_005_s.jpg
      Dok HyperX i Fury koriste sličnu hardversku konfiguraciju, V310 je znatno drugačiji. Pre svega, ovo je prvi Kingston SSD koji upošljava Phison PS3108-S8 kontroler. Reč je o osmokanalnom kontroleru koji se koristi za budžetske SSD-ove i iako ga ne karakterišu vanserijske performanse već prilično prosečne, poverenje mu ukazuju čak i proizvođači kao što je Corsair koji ga koristi u svojoj Force LS seriji.
      kingston_v310_960gb_004_s.jpg
      Izbor ovog kontrolera je pomalo unazadio V310 u odnosu na originalni V300 koji poseduje SandForce SF-2281. Iako je potonji sporiji pri radu sa nekompresovanim podacima, u globalu predstavlja bolji kontroler. Ipak, to sve za klasu u kojoj se V310 nalazi nije previše bitno. Na kraju, ne treba zaboraviti da je Phison kontroler uparen sa 512 MB keš memorije.
      kingston_v310_960gb_015_s.jpg
      Ono što je definitivno razlog za kritiku jeste upotreba Micron 20nm NAND-a umesto Toshibine 19nm Toggle-mode memorije. Na stranu moderniji proizvodni proces, Toshiba NAND je sposoban za bolje performanse, a Kingston je već naleteo na talas negodovanja kod korisnika kada je ćutke kod V300 zamenio Toshiba NAND sa zastarelijim Micronom. Zbog toga, Kingston će imati problema da se takmiči sa sjajnim proizvodima kao što je recimo Crucial MX100.
      kingston_v310_960gb_012_s.jpg
       
      [modul]specifikacija=6669[/modul][modul]specifikacija=6669[/modul]
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 760 Hawk Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare R331
      Rezultati testiranja
      ATTO Disk Benchmark 2.46
      Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
      atto_1_1.png
      atto_2_1.png  
      Iako Atto prikazuje manje-više idealne vrednosti, nije teško primetiti da V310 nešto kasnije postiže maksimalne vrednosti, kao i to da pri QD4 vrednosti malo varira pri manjim veličinama podataka.
      Futuremark PCMark 7
      Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.  
      pcmark7_s_2.png  
      PCMark 7 daje nešto slabiji skor V310 modelu u odnosu na HyperX, pa čak i V300 seriju, jer smo sa V300 modelom od 240 u istom testu i na istoj platformi postigli 5352 boda. Futuremarkov test jasno pokazuje naklonost SandForce kontroleru i Toshiba NAND-u.
       
      Futuremark PCMark 8
      Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.  
      pcmark8_s_3.png
      PCMark 8 pokazuje sličan rezultat kao HyperX Fury, a iako nismo testirali V300 u ovom benchmarku, verujemo da bi se test slično završio.
       
      CrystalDiskMark 3.0.3 x64
      Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.  
      cdm_1_1.png
      cdm_2_1.png  
      Dok u sekvencijalnim brzinama V310 zaista briljira i prestiže bez ikakvih problema V300 model i to posebno pri radu sa “random” podacima, činjenica je da pada na 4K, pa čak i 4K QD32 podacima u nasumičnom pristupu. Nažalost, ovo je rezultat upotrebe slabije konfiguracija NAND-a.
      HD Tune 4.60 PRO
      Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.  
      hdtune_read_2.png
      hdtune_write_2.png
      Ispeglani firmver u HDTune-u rezultuje odličnim prosečnim vrednostima, a upis i čitanje su konstatni i bez padova kroz svih 960 GB. Sa druge strane, “burst” je izuzetno mali i više podseća na performanse hard diska nego na SSD.
       
      AS SSD 1.6.4
      S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.  
      as_ssd_1_2.png
      as_ssd_2_2.png
      as_ssd_3_2.png
      as_ssd_4_s_2.png
      AS SSD pokazuje slično što i ostali programi, a to je rad sa 4K podacima koji je primetno slabiji od HyperX modela što AS SSD uzima kao veoma bitnu stavku prilikom ocenjivanja što rezultuje prilično slabim konačnim rezultatom. Phison ne zavisi od stepena kompresije podataka, pa je tako i kriva na grafikonu monotona za upis i čitanje. Ono što definitivno treba pohvaliti jeste brzina pristupu podacima koja je izuzetna.Na kraju priče, ostaje da zaključimo samo da u slučaju da merite performanse i računate svaki megabajt u sekundi, sve su šanse da V310 nije idealan proizvod. Sa druge strane, ukoliko gledate kako da pređete sa hard diska na SSD što bezbolnije u aspektu potrošenog novca i da pritom ne želite kompromis na polju kapaciteta V310 je odličan izbor.
      kingston_v310_960gb_014_s.jpg
      Kao i svaki drugi SSD ubrzaće vaš sistem u velikoj meri i razlike u korisničkom iskustvu u odnosu na hard disk su tolike da je svako poređenje izlišno. Dakle, cena i kapacitet su glavni aduti ovog modela, a tek na trećem mestu se nalaze i performanse. Nekima će to biti sasvim dovoljno, ostali će potražiti sreću sa nekim od “high-end” modela.
      kingston_v310_960gb_001_s.jpg
      Prednosti:– Kapacitet- Cena
      Nedostaci:– Micron 20nm NAND- Phison umesto SandForce kontrolera- Rad sa 4K i 4K QD32 podacima

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test