Filip Majkić
Na taj način smo dobili situaciju da je u ponudi u svakom trenutku izuzetno razgranata ponuda, u kojoj ima mesta za svakoga, i firme koje žele da osveže svoje servere novim ultra-brzim diskovima, i kompjuterskog entuzijastu koji želi da ugradi SSD u svoj desktop, i za korisnika notebook računara koji svojoj mobilnoj mašini želi da udahne nov život, pa i za onoga kome treba samo mali SSD kako bi na njega instalirao isključivo operativni sistem i par najbitnijih aplikacija, dok će za skladištenje podataka obezbediti prostrane i štedljive diskove.
Staro je pravilo da su među najinteresantnijim modelima na tržištu uglavnom oni koji nude dobar odnos cene i performansi, a takvi su upravo modeli SSDNow V i SSDNow V+ serije, čije smo prethodne verzije imali priliku da upoznamo u više navrata na stranicama ovog sajta. Sada dolazi na red nova iteracija koja je dobila sufiks “100”. Konkretno, radi se o modelima SSDNow V100 i SSDNow V+100, koji će biti predmet ovog prikaza. Reč je o trećoj generaciji V i V+ serije, pri čemu smo prve dve imali priliku da isprobamo još ranije. Stoga ćemo u ovom prikazu iskoristiti priliku da ih direktno uporedimo sa novajlijama, vidimo gde su pomaci, kako u domenu performansi, tako i u domenu mogućnosti samih drajvova. Koliko su SSD-ovi sazreli? Verovatno je evolucija V i V+ serije kompanije Kingston odličan primer da sagledamo u kom pravcu stvari teku.
Šta je novo
Kingston je nove SSDNow modele oznaka V100 i V+100 osvežio, značajno ih unapredio po više aspekata, ne računajući tu samo performanse (koje su same po sebi značajno unapređene), već i neke mogućnosti koje mogu dosta značiti u svakodnevnoj upotrebi. Odmah da vas obradujemo ili razočaramo, zavisno od tačke gledišta, novi SSD-ovi ne stižu sa podrškom za SATA III (odnosno SATA 6.0 Gbps) interfejs, već se oslanjaju na postojeći SATA 3.0 Gbps, tj. SATA II. U tom smislu, oni predstavljaju zatišje pred buru, koju očekujemo naredne godine sa izbacivanjem modela sa novim interfejsom, a ne bi trebalo da iznenadi ni ako bi Kingston istupio sa modelima baziranim na Sandforce kontrolerima.
Orijentacija kompanije ka širokom krugu dobavljača je rezultovala time da u novoj generaciji zatičemo Toshiba memorijske čipove i kontrolere. Što se tiče memorijskih čipova, i V100 i V100+ se baziraju na MLC (Multi Level Cell) memorijskim čipovima, o kojima smo puno govorili u ranijim prikazima. Šta je još novina? Pa, bolje performanse su tu. Ne radi se samo o brzinama transfera, ali su i one značajno unapređene. Tako sada V100 ima praktično dvostruko bolje performanse upisa u odnosu na V seriju druge generacije! Malo li je? Isto tako, unapređen je IOPS, i to se jasno registruje u testovima, a itekako znači u realnom radu, čak mnogo više nego da li je sekvencijalni transfer 20 ili 30 MB/s brži ili sporiji.
Konačno, verovatno najznačajnija novina u novijim SSD-ovima jeste implementacija TRIM tehnologije. TRIM komanda omogućava operativnom sistemu da direktno komunicira sa kontrolerom, te saopštava informacije o obrisanim fajlovima. Ova informacija je od izuzetnog značaja zato što je lakša manipulacija praznim prostorom, odnosno efikasnija je raspodela upisa novih informacija, što je od suštinskog značaja za SSD-ove imajući u vidu ograničen broj zapisa. Na taj način inteligentni kontroleri mogu da vode računa o ovim parametrima i u samom startu, uslovno rečeno, “ravnomerno raspodele teret” između memorijskih ćelija, tako da ograničenje broja zapisa praktično nikada ne uzrokuje otkazivanje neke ćelije. Čak i da se to desi, ne treba brinuti, jer kontroler motri i na stanje ćelija te blagovremeno izmešta upisane podatke iz ćelije koja više “nije sasvim zdrava”.
Šta je specifičnost u novoj seriji? “Običan” V100 se ponaša kao i drajvovi pre njega, odnosno podržava TRIM komandu koja funkcioniše samo pod Windows 7 operativnim sistemom. Za razliku od njega, V+100 podržava garbage collection pod bilo kojim operativnim sistemom, pošto je podrška za isti ugrađena u firmver. Model V100 koristi Toshiba JMF618 kontroler, koji je dorađeni JMF612 kontroler urađen u saradnji sa kompanijom JMicron. Naspram njega, tu je Toshiba T6UG1XBG kontroler iz V+100 modela, isti onaj koji se koristio u V+ uređaju druge generacije, ali sa novim firmverom koji podržava garbage collection. Stoga je ova mogućnost podržana ma koji OS da koristite – neki drugi Windows, Linux, ili čak Mac OS X! Zanimljivo je da smo pronašli da Apple upravo koristi SSD-ove sa ovim kontrolerima i firmverom u svojim Mac računarima, odnosno konkretno u skupim MacBook Air laptopovima koji podrazumevano imaju ugrađene SSD-ove. Garbage collection je dosta bitan, pogotovo što je u 3X-nanometarskoj generaciji NAND čipova radni vek ćelija spušten sa oko 10 hiljada upisnih ciklusa na svega nešto više od 5 hiljada upisnih ciklusa. Stoga je za dugovečnost drajva, a ne samo njegove performanse, vrlo bitno imati uređaj koji podržava ovu mogućnost.
Kingston SSDNow V100+ i SSDNow V100
SSDNow modeli stižu u prepoznatljivom pakovanju kompanije Kingston, u adekvatno dizajniranim kutijama. Treba reći da je Kingston nastavio tradiciju nuđenja SSD-ova u nekoliko varijanti. Tako su sada dostupne verzije sa „golim“ drajvom, ali i sa paketima u sklopu kojih se nalaze adapteri za montiranje u druge uređaje, ili kućišta koja omogućavaju upotrebu SSD-ova kao eksternih diskova – nažalost, i dalje isključivo sa USB 2.0 interfejsom.
U desktop kitu se nalaze breketi za montiranje 2,5-inčnih SSD-ova u 3,5-inčne slotove kućišta, a Kingston ništa nije prepuštao slučaju kada se radi o napajanju, pa tako zatičemo konvertor koji stari 4-pinski priključak (znan još i kao MOLEX) pretvara u SATA kablić za napajanje. Naravno, drajvovi su nešto jeftiniji ako se kupuju bez dodataka, odnosno u verziji u kojoj stiže samo drajv u kesici i ništa osim njega. Razlika u ceni nije tako mala, i iznosi 1000 dinara. Sa jedne strane, istina je da je veoma zgodno dobiti brekete za montiranje 2.5-inčnog SSD-a u 3.5-inčni slot, ali sa druge strane, SSD možete da položite u ma koji položaj unutar kućišta – on nema pokretnih delova i „biće mu svejedno“ u kakvom se položaju nalazi.
Evo specifikacija V100 modela:
Odmah zatim, evo i specifikacija V+100 modela:
Drajvovi su tamno sive boje, sa vidljivom nalepnicom sa oznakama Kingstona. Raspolažu standardnim priključcima za SATA napajanje i interfejs, pri čemu naglašavamo da se radi o 2,5-inčnim drajvovima, sa SATA 3.0 Gbps interfejsom, dok ćemo na SATA 6.0 Gbps očito sačekati još neko vreme. Uređaji imaju rupice za šrafove po bokovima i na gornjem delu, što mu omogućava zašrafljivanje po dve površine, u zavisnosti od toga u kakvom ćete ga računaru koristiti, mobilnom ili desktopu, ili pak u nekoj fioci. Već smo spomenuli da oba Kingston drajva koriste kontrolere i memorijske čipove japanske kompanije Toshiba, odnosno MLC (multi-level cell) NAND flash memorijske čipove.
Osvrnimo se na najinteresantnije navode u specifikacijama. Kod SSDNow V100 serije, brzine čitanja i upisa su deklarisane na 250 MB/s i 230 MB/s, respektivno, kada govorimo o modelu od 128 GB. Dostupan je još i u kapacitetima od 64 GB i 256 GB. Potrošnja je deklarisana na 6,4 W u aktivnom, odnosno 1 W u idle režimu rada, po TYP rejtingu. MTBF (mean time before failure) rejting, odnosno projektovani radni vek, iznosi 1 milion radnih sati za model od 128 GB. Ista vrednost važi i za model SSDNow V+100. Zanimljivo je da je ovaj model u našem slučaju došao sa kapacitetom od 96 GB. Ovi diskovi su namenjeni nešto višoj klasi, odnosno prevashodno korporativnom tržištu, no ne sumnjamo da će veliki broj entuzijasta puno pažnje obratiti upravo na njih. Njihovi kapaciteti počinju od 64 GB, a završavaju sa modelom od 512 GB. Deklarisane brzine čitanja i upisa iznose 230 MB/s i 180 MB/s, što nije nikakva promena u odnosu na prethodnu, V+ generaciju (no, videćete nešto kasnije da u praksi ipak pomak postoji). Potrošnja je deklarisana na 3,4 W u aktivnom, odnosno 0,05 W u idle režimu rada. Nije nam baš najjasnije zašto je potrošnja drugog modela svedena na čak 20 puta manji iznos u specifikacijama u idle režimu, a može biti da napredni firmver ima određenih zasluga za to. Na oba drajva Kingston daje po tri godine garancije.
Način testiranja, test sistem
Uređaje smo povezali na SATA portove matične ploče i obezbedili mu adekvatno napajanje, nakon čega smo „poterali“ seriju testova, koristeći popularne aplikacije za testiranje. Odlučili smo da se ne rasplinjemo previše sa testovima; mnogi vole da koriste veliki broj različitih benchmark programa koji koriste slične ili iste algoritme da mere iste ili slične stvari. Smatramo da će ovakav pristup biti daleko jasniji, a pogodno izabrani test prikazi vrlo adekvatno ilustrovati najbitnije stvari kod novih uređaja. Evo našeg primarnog test sistema na kome smo testirali Kingston SSDNow modele V+100 i V100 serije:
Matična ploča: Gigabyte GA-P55-UD3
Procesor: Intel Core i5 750 2,66 GHz
RAM: Patriot 4 GB DDR3-1600
Sistemski hard disk: Samsung Spinpoint F1 750 GB
Grafička karta: Radeon HD 5850
Napajanje: Cooler Master Silent Pro M 600 W
Operativni sistem: Windows 7
Bitno je naglasiti da smo na testu imali V100 od 128 GB i V+100 od 96 GB.
Testovi
HD Tach je poznat program za testiranje diskovnih podsistema. Iako nema preterano visok stepen upotrebljivosti, možemo naslutiti šta se sprema…Zatim je došao na red i HD Tune Pro. Ova alatka nudi više paleta testova, od osnovnih informacija o samom uređaju da file testa koji radi sa fajlovima određenih veličina, tako da se može dobiti egzaktna slika o ponašanju drajvova u radu sa velikim i malim fajlovima.
Ipak, ono što nas je najviše impresioniralo u odnosu na prethodnu generaciju V i V+ SSD-ova su performanse. Iako smo očekivali blago unapređenje u odnosu na SSDNow V+ serije, što smo i dobili, nismo se baš toliko pripremili za skok u performansama kakav beleži „obična“ SSDNow V serija. Dramatičan skok u brzini čitanja, ali pre svega u brzini upisa, jasni su i evidentni na svakom koraku. Realno je brzina upisa uvećana za 100%, odnosno duplirana je! Ne zaboravimo ni PC Mark Vantage alatku za testiranje. Napredak se beleži u svim segmentima – sirov transfer, transfer malih fajlova, transfer velikih fajlova, IOPS…Čak su i temperature „usklađene“, i naročito je to primetno kod V100 modela u odnosu na V model prethodne generacije. Uostalom, sve možete jasno videti na priloženim rezultatima testova.
Pomak u performansama je evidentan u odnosu na prethodnu generaciju, pa iako postoje razni modeli SSD-ova sa Sandforce kontrolerima, koji do maksimuma iskorišćavaju SATA 3.0 Gbps standard, Kingston pokazuje da korišćenje uniformnog rešenja nije „obavezno“, već da postoji prostor i za one koji ne žele da koriste ono što i svi. Novi drajvovi su u odnosu na starije još brži, kako po pitanju IOPS-a, tako i po pitanju rada sa malim fajlovima. Sve je to u odnosu na hard diskove višestruko bolje i donosi značajne izmene u udobnosti u radu uz ubrzanje kompletnog sistema.
Utisci, zaključak
Diskovni podstistem je već toliko dugo usko grlo računara da je praktično najznačajniji pomak u svakodnevnom radu upravo prelazak na SSD. Tu zatim dolazi do izražaja stara priča o kapacitetu i ceni po gigabajtu. Iako SSD-ovi postaju sve dostupniji, oni definitivno nisu još uvek na nivou hard diskova. Ostaje nam da vidimo da li će im cena padati ne samo u relativnom, već i u apsolutnom smislu (hoće li u narednoj generaciji biti isti cenovni rangovi, samo sa duplo većim kapacitetom, ili će se SSD-ovi spustiti u mejnstrim). Neka nezvanična sazanja koja imamo govore da bi sledeće godine trebao da se odigra dugo očekivani prelazak na SATA 6.0 Gbps kada su Kingston SSD-ovi u pitanju, ali i nuđenje novih modela sa Sandforce kontrolerima. Opet, imajte na umu da će i u takvoj varijanti modeli sa, recimo, SATA 6.0 Gbps interfejsom biti pozicionirani u samom vrhu ponude, tako da će sasvim sigurno još neko vreme korisnici uglavnom posvećivati pažnju modelima sa našeg testa.
U međuvremenu, korisnici imaju na raspolaganju modele koji već sada nude sasvim dovoljan kapacitet za smeštanje i operativnog sistema, ali i vrlo „ozbiljne“ količine podataka. Istovremeno, izuzetno su brzi i sa te strane ne treba zatvarati oči pred činjenicom da i najsporiji SSD dramatično ubrzava kompletan sistem. V100 model ne donosi neke preterane novine, izuzev dramatično boljih performansi (malo li je?). I dalje je tu standardna TRIM podrška, a raspoloživi kapaciteti su duplirani u odnosu na prethodnu generaciju. Sa druge strane, model V+100 je doneo podršku za garbage collection koja ne zavisi od operativnog sistema i radi pod svim OS-ovima. Isto tako, dostupan je u vrlo zanimljivoj varijanti od 96 GB, koja je i bila na našem testu – značajno prostranija od 64 GB, a opet ne toliko skupa kao 128 GB, u kombinaciji sa odličnim IOPS vrednostima mogla bi se pokazati idealnom merom za entuzijaste koji tragaju za SSD-om idealnim za sopstvene potrebe.
Prednosti:
– Performanse, pomak u performansama u odnosu na prethodnu generaciju
– Karakteristike SSD-ova (štedljivi, tihi, nepokretni, izdržljivi, kompaktni)
– (SSDNow V+ model) Podrška za Independent garbage collection, nezavisno od OS-a, za razliku od TRIM komande koja zahteva Windows 7
– (SSDNow V+ model) Interesantan model sa kapacitetom od 96 GB koji bi mogao biti vrlo zanimljiv kupcima
– (SSDNow V model) Značajno unapređen transfer u odnosu na prethodnu generaciju
– (SSDNow V model) TRIM podrška
Mane:
– I dalje visoka cena po gigabajtu prostora
– Bez SATA 6.0 Gbps interfejsa
V+100 96 GB preporučene cene:
SVP100S2/96G – 19845 din
SVP100S2B/96GR – 20865 din
V100 128 GB preporučene cene:
SV100S2/128G – 24720 dinara
SV100S2D/128G – 26963 dinara
Uređaje na test ustupio Kingston.