Nebojša Todorović
Koji mobilni GPU? – Kepler vs Fermi
Da bismo proverili kako se nose jedan sa drugim nabavili smo notebook-ove sa grafičkim kartama oznake GeForce GTX 660M i GTX 670M. Pogađate, potonji laptop je Toshiba Qosmio X870, koji predstavlja gejmerski uređaj, dok se GTX 660M našao u elegantnom multimedijalnom IdeaPad-u Y580. Dve grafičke karte iz ovih računara su smeštene jedna do druge kada se posmatra zvanično rangiranje NVIDIA-e koja tvrdi da je Fermi i dalje kompetitivan, iako predstavlja 40-nanometarski čip koji se nije baš pokazao onako kako bi to NVIDIA želela.
Naime, kompanija tvrdi da je zbog svojih performansi Fermi za notebook-ove i dalje dobar izbor, jer potrošnja, navodno, u ovom segmentu nije toliko bitna, kao ni zagrevanje, jer se ovaj čip najčešće nalazi u velikim i provetrenim gejming notebook-ovima. Smatramo da je ova tvrdnja samo sakrivanje pravog razloga. Naša pretpostavka je da se radi o problemu sa nedovoljnim brojem Kepler procesora ili sa druge strane velikim viškom stare tehnologije u vidu GF114 kojeg bi NVIDIA želela da se oslobodi.
GeForce GTX 660M i GTX 670M između sebe imaju čak i tanku granicu u vidu namene, zbog proizvoda u kojima se nalaze. GTX 660M je namenjen prvenstveno multimedijalnim laptopovima koji su u stanju da “guraju” i najnovije naslove, dok bi jači model trebalo viđati baš u modelima poput Qosmio, ASUS-ove G serije, Alienware-a i slično. Stoga, mnogi korisnici bi očekivali veliku razliku u performansama, baš kao što je to bio slučaj između GT 555 i GTX 560 koji su se drastično razlikovali i zapravo predstavljali odlično segmentirane proizvode.
Na papiru je teško porediti ova dva modela, upravo iz razloga što se radi o različitim arhitekturama. Ipak, neke stavke su definitivno uporedive i nije teško povući paralelu sa prethodnom generacijom. Pre svega, različiti proizvodni proces je nešto što ide u prilog GTX 660M modelu, jer sa 28nm predstavlja modernije parče silicijuma koje ima manji TDP. Memorijski bandwidith je takođe na strani GTX 660M, jer nedostatak uže magistrale od 128bita, nadoknađuju izuzetno brzi GDDR5 čipovi koji rade na čitavih 1250MHz (5GHz efektivno). Ovo ranije nikada nije bio slučaj i nepisano pravilo je bilo da modeli iz višeg segmenta imaju i do 50 procenata veći memorijski protok.Same čipove nije moguće porediti, prosto jer GK107 i GF114 nemaju istu arhitekturu, ali ćemo to proveriti praktičnim putem, kroz testove.
Kao što smo već pominjali, testove smo vršili na Lenovo IdeaPad Y580 laptopu koji predstavlja najnovijeg člana multimedijalne “Y” familije koji koristi GTX 660M grafičku kartu, a drugi model je Qosmio X870 koji se oslanja na GeForce GTX 670M. Ova dva računara poseduju veoma slične komponente, zbog čega smo ih i odabrali za ovaj test. Prisutan je isti Core i7 3610QM procesor, ispraćen sa 8GB, odnosno 12GB RAM memorije, kao i FullHD monitor. Na ovaj način smo obezbedili maksimalno slične uslove, kako bismo dobili što relevantnije rezultate.
Hajde da vidimo kako su se takmičari pokazali…
Rezultati:
Specifikacije
Lenovo IdeaPad Y580
Toshiba X870
CPU
Intel Core i7 3610QM @ 2,3GHz (Turbo Boost do 3,3GHz)
Intel Core i7 3610QM @ 2,3GHz (Turbo Boost do 3,3GHz)
RAM
2 x 4GB DDR3 1600MHz
3 x 4GB DDR3 1600MHz
GPU
GeForce GTX 660M
GeForce GTX 670M
Ekran
FullHD (1920×1080)
FullHD (1920×1080)
OS
Windows 7 64bit Home Premium
Windows 7 64bit Ultimate
Rezultati 1. deo
Rezultati 2. deo
Zaključak
Zaključak ovog puta zaista nije nikako teško doneti, jer u realnim uslovima GeForce GTX 660M daje izuzetno dobre rezultate i “diše za vratom” GTX-u 670M u svim testovima, dok se u pojedinim praktično izjednačava sa performansama. Na ovaj način je još jednom potvrđena nadmoć Kepler-a nad Fermijem što kupce stavlja u povoljnu poziciju. Nekada je uvek postojala vidna razlika u performansama, kao što je to slučaj sa GT445M i GTX 460M ili GT555 i GTX 560M, dok je sa ovom generacijom situacija drugačija.
Jasno je da nema velikih benefita ulaganjem u laptop sa GTX 670M samo zbog grafike, iz prostog razloga što su modeli sa ovom kartom daleko skuplji, jer pripadaju kabastim igračkim računarima. Zbog 40-nanometarske litografije GTX-u 670M je potrebno mnogo povoljnih uslova, dok je GTX 660M daleko skromniji i recimo Y580 u kome se nalazi izgleda kao bilo koji drugi notebook svoje klase – tanko i lagano u odnosu na Qosmio i slične prenosnike u kojima ćete naći GTX 670M. Ovo je sve jako povoljno za kupca, jer smo testove radili u uslovima koji su, realno gledano, više odgovarali Fermiju.
Na kraju treba samo konstatovati da je svima koji planiraju da kupe novi (pre)skupi gejming notebook, da razmisle o negativnim aspektima kao što su cena, masa, dimenzije, koje treba “podneti” zarad marginalno većih performansi. Sa druge strane, model poput Lenovo IdeaPad-a će dati gotovo iste rezultate, a pritom će stati u svaku torbu, neće imati punjač koji teži kao ceo jedan netbook, a rame će vam biti zahvalno kada budete morali da “prošetate” vašeg novog ljubimca. Ups, izgleda da smo vam rano otkrili mišljenje o novom Y580…No, dobro…