Branko Lukić Taj prvi LG pisač namenjen širokom tržištu i nije spadao među najsjajnije. Nekoliko stvari ga je spuštalo po kvalitetu ispod konkurencije, međutim izuzetno niska cena je učinila svoje. Veoma brzo, uređaj postaje opšte prihvaćen. Na našem tržištu je u jednom trenutku prodavana ista količina LG pisača koliko svih ostalih pisača zajedno.
Osim cene, LG 16x je imao nekoliko izuzetnih opcija koje su opravdavale njegovu popularnost. Pre svega, tu je overburn opcija koja je radila fenomenalno, podržavajući i 99-minutne diskove. U vreme “vladavine” TEAC-a i NEC-a, koji su ili imali očajnu podršku za overburn ili je uopšte nisu imali, to je bilo pravo oružje za boj. Takođe, iako je po specifikacijama bio isti sa konkurencijom, LG 16x pisač je uvek svaki posao, bez obzira da li se radi o čitanju ili pisanju, završavao za dlaku brže nego konkurencija. Pa šta je onda bilo loše u ovom pisaču? Pa jedina stvar koja je bila lošija je kvalitet snimanja. Uređaj je često znao da “proizvede” diskove koji su imali i po 24cps u proseku, što je za današnje pojmove neprihvatljivo.
Kako je tehnologija CD-RW pisača dalje napredovala, LG se na tržištu pojavio sa svojim 32x pisačem. I ponovila se ista greška. Iako je pisač blistao na svim testovima i imao bafer od neverovatnih 8MB, kvalitet snimanja je tek neznatno popravljen. Međutim, sad je cena bila problem, pošto je LG 32x imao cenu kao mnogo poznatija konkurencija. Tu već “bitke” nije bilo, i ovaj pisač je izuzetno brzo zaboravljen.
U pokušaju da povrati svoju staru slavu, LG nam predstavlja 40x pisač. Ovaj pisač nam je došao opremljen sa 8MB bafera, a treba napomenuti da postoji verzija i sa 2MB bafera. Ovaj potez LG je obrazložio željom “da bude prisutan i na nižem (jeftinijem) delu tržišta, sa kvalitetnim uređajem”.
Testirani uređaj LG nije menjao dizajn prednje maske, mada moramo priznati da i trenutni dizajn, kao i odabir boja, privlači pažnju. Interesantne su specifikacije uređaja, 40/12/40x. Zanimljivo je to da su brzine čitanja i snimanja iste, tj. da brzina čitanja nije povećana na 48x, kao što je TEAC uradio na svom 40x pisaču. Kako za koga, ali za nas ovo predstavlja mali minus.
Na prednjoj masci se nalazi izlaz za slušalice, potenciometar za jačinu zvuka,
dve LE diode, kao i simpatičan okrugli eject taster. Sa zadnje strane se nalaze
standardni digitalni i audio izlazi, master/slave/cs džamperi, kao i konektori
za napajanje i magistralu.
Zvanična specifikacija je preuzeta sa sajta proizvođača.
Write/Read Speed
Write[CD-R]: 8x, 12x, 24x,32x
~ 40x ReWrite[CD-R/W]: 4x, 10x, 12x Read: Max 40x
Data Transfer Rate
Sustained Max 6,000KB/s
Burst PIO Mode 4: 16.67MB/s DMA Mode 2: 16.67MB/s
Access Time
110 msec
Buffer Size
8MB with SuperLink for Buffer Under Run Prevention
Technology
Loading Type
Motorized Tray
Mounting Type
Horizontal & Vertical
Interface Type
Internet E-IDE / ATAPI type
Writing Method
Disc at Once, Session at Once, Track at Once, Variable
or Fixed Packet Write, Multi-session, Mt.Rainier Support
Compatible Formats
Format
Write
Read
CD-Rom Mode1 CD-XA, Audio, Plus, Extra Mixed Mode Photo-CD CD-I, FMV, Video CD CD-Text CD-R, RW
– – – – – – O
O O O O O O O
WxDxH
146mm x 184.7mm x 41.3 mm
Weight
0.9kg
Posebnu pažnju treba obratiti na “Mt.Rainier Support” što piše u specifikaciji. Činjenično stanje je totalno drugačije, jer ovaj uređaj ne podržava novo ustanovljeni Mt.Rainier format. Kako su objavili iz LG-a, ovaj uređaj trenutno ne podržava Mt. Rainier format, ali se planira uvođenje podrške u skorije vreme, i to preko novih verzija firmware-a.
Prvi utisci LG je zadržao izuzetnu “mekoću” svojih pisača. Mehanizam za izbacivanje tray-a je izuzetno “mekan” i odaje utisak odlične izrade. Glavni motor nije bučan koliko smo očekivali, ali to pre svega treba zahvaliti režimu rada snimača, a ne nekom posebnom triku LG inženjera.
Ahead Nero 5.5.9.0
Nero InfoTool 1.02
Kao što se može videti iz isečaka, Mt.Rainier format stvarno nije podržan.
Test sistem – Windows XP Professional
CPU
– AMD Athlon 1700+ (1.47GHz)
Matična ploča
– MicroStar K7T266 Pro2 RU
Memorija
– 512MB DDR266 SDRAM
Video-karta
– ATi All-in-Wonder Radeon
Hard-diskovi
– 2 x Maxtor D740X 60GB (RAID0) (na Promise FastTrak100 kontroleru)
CD-ROM
– LG GCE-8400B – Toshiba DVD-ROM SD-M1402 (svi na VIA kontroleru, generički bus master drajveri)
Korišćeni programi
– Ahead Nero v5.5.9.0 – Ahead InCD 3.32 – Nero CD Speed 0.85e – CDVD Benchmark – CDDAE 99
Snimanje CD-R diskova
Iako u specifikaciji ne piše, na ovom isečku se jasno vidi da pisač pri 40x snimanju radi u P-CAV režimu. Ovo je naš prvi test P-CAV rezača, tako da ćemo se malo više pozabaviti ovim “novim” načinom snimanja. Kod NEC-ovog 40x pisača smo videli CAV režim snimanja, pošto je maksimalna brzina dostizana tek na kraju diska. Međutim, kod LG 40x pisača, maksimalna brzina je dostignuta već na 56. minutu diska. Ovako brzom dostizanju 40x brzine snimanja, uređaj pre svega treba da zahvali početnoj brzini snimanja od 20x.
Šta raditi ako disk ne podržava veliku brzinu snimanja, a pisač tek pri snimanju “sazna” to? Nema nikakvih problema. U tom slučaju će pisač prilagoditi brzinu snimanja, tj. spustiće je na prvu standardnu brzinu.
Kao što se može videti na ovim isečcima, LG dosta dobro odrađuje kontrolu kvaliteta diska. Ovde ćemo naglasiti da je tehnika kontrole kvaliteta diska, pri snimanju, ipak znatno bolje (kvalitetnije) urađena kod TEAC-ovog 40x pisača.
Ponuđene brzine snimanja CD-R diskova
Nemojte da vas začudi ovolika prednost u brzini LG pisača. Za ovu prenost nije toliko zaslužan P-CAV način snimanja, već činjenica da snimanje počinje od 20x, što omogućuje LG pisaču ozbiljnu prednost u samom startu.Već smo ranije rekli da CAV, kao i sad P-CAV, kao osnovnu prednost nad Z-CLV metodom snimanja imaju to što nema prekida snimanja pri menjanju brzina. Takođe, kod P-CAV (CAV) režima snimanja nema nagle promene rada glavnog motora, te je buka sasvim podnošljiva.
Snimanje CD-R @16x: 5′ 28″
Snimanje CD-R @24x: 3′ 59″
Snimanje CD-R @32x: 3′ 33″
Snimanje CD-R @40x: 3′ 9″
Nije kako je očekivano, ali nije ni loše. Prednost od 8-9 sekundi je manje nego
što su to fiktivni testovi davali za pravo da se nadamo. Za ovo je glavni krivac
nešto veće vreme koje ovom pisaču treba za pisanje Lead-Outa. Međutim, sa druge
strane, ako se pogleda da je razlika između 32x i 40x brzinskog snimanja cirka
25 sekudni, onda 8-9 sekundi razlike predstavlja sasvim solidan rezultat. Overburn LG pisači su uvek bili više nego dobri pri overburnu, bez obzira da li se radilo
o 90- ili 99-minutnim diskovima. Nažalost, 90-minutni diskovi su kod nas još retke
zverke, naročito oni iz više klase. Sa druge strane od 99-minutnih diskova još
uvek ni traga ni glasa, pošto uglavnom sve količine otkupljuju Amerikanci.
Napomenućemo da je pri overburnovanju 90-minutnog diska poželjno koristiti niže brzine snimanja (8/12/16x), zato što je kod ovih diskova razmak između traka smanjen, te se lako može desiti da laser “izgubi” traku pri većim brzinama.
Snimanje CD-RW diskova
Ponuđene brzine snimanja CD-RW diskova
Snimanje CD-RW @12x: 6′ 45″
Ovim podacima ćemo dodati da je za brzo formatiranje RW diska, LG-u trebalo 24 sekunde, a za potpuni format 6′ 46″.
Snimanje CD-RW diskova u packet writing formatu Nažalost, LG sa trenutnom revizijom firmwarea ne podržava Mt.Rainier format za snimanje RW diskova. Kao što smo u ranijim tekstovima naglasili, u ovakvim slučajevima ćemo testirati kako se pisač ponaša pri snimanju u starijem packet writing formatu.
Packet writing je metod formatiranja RW diska, tako da je RW disk moguće koristiti kao disketu, tj. omogućeno je pisanje i brisanje iz običnog file menadžera.
LG pisaču je za snimanje 456MB podataka bilo potrebno 5’18”, što je za skoro ceo minut manje nego što je bilo potrebno TEAC-ovom 40x pisaču.
Završna reč o snimanju Ranije LG pisače je krasila je izuzetna izdržljivost, što se i ovaj put pokazalo tačnim. Manja zamerka se može uputiti nešto vešoj koncentraciji toplote na oplati uređaja, ali kako su testovi pokazali to nije znatnije uticalo na sam kvalitet rada uređaja.
Što se tiče 40x brzine snimanja treba naglasiti da je LG ovde nastupio dosta restriktivno. Naime, malo je teže nabaviti disk po kojem će LG uopšte dozvoliti 40x snimanje kao opciju. Mi smo uspeli da 40x snimanje ostvarimo korišćenjem Verbatim DataLife Plus (sertifikat 40x) i Ritek (sertifikat 40x) diskova. Sa druge strane, brzina snimanja po Princo (sertifikat 48x), Imation (sertifikat 40x) i Maxell (sertifikat 40x) diskovima je bila ograničena na 32x, a ponekad i na 24x. Ovo je mali minus za ovaj uređaj, koji je moguće ispraviti kasnijim revizijama firmwarea.
O C1 greškama C1 greške su male, tj. slučajne greške na samom disku. C1 greške nastaju zbog
brojnih razloga, koji se mogu podeliti u dve grupe: fizičke probleme (disk/pisač
asimetrija, prašina ili prljavština na disku) i probleme zbog tehnologije snimanja
pisača. Pošto su C1 greške koje pripadaju prvoj grupi minimalne i obično učestvuju
sa znatno manje od 10% u ukupnom zbiru C1 grešaka (naročito kod tek snimljenih
diskova), uzima se da prosečan broj C1 grešaka onda u potpunosti zavisi od kvaliteta
snimanja testiranog pisača. Iako je maksimum dozvoljenih C1 grešaka 220 po sekundi,
smatra se da je disk solidno snimljen ako je nivo grešaka ispod 10.
Verbatim DataLife Plus 40x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
LG GCE-8400B
16x
303″
2,029
24x
223″
2,404
32x
196″
3,377
40x
175″
5,466
Ritek 40x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
LG GCE-8400B
16x
302″
2,154
24x
225″
4,327
32x
196″
5,391
40x
177″
6,112
Princo (blue) 48x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
LG GCE-8400B
16x
306″
2,040
24x
229″
3,531
32x
195″
4,414
Princo (green) 40x
pisač
brzina snimanja
vreme snimanja
prosečan broj C1 grešaka
LG GCE-8400B
16x
306″
3,363
24x
199″
5,715
Čitanje CD-R diskova (80 min.)
Disc Load Time & Disc Recognition
Time
9,75 sec
Što se tiče 90-minutnih CD-R diskova, LG ih bez problema čita.
Čitanje CD-RW diskova
Disc Load Time & Disc Recognition
Time
8,59 sec
Glavna prednost LG pisača u odnosu na konkurentski NEC je ta što LG nema ograničenje čitanja RW diskova na 32x, koje ima NEC-ov 40x pisač. Odatle dolazi i ova nešto veća razlika u prosečnim brzinama.
Čitanje CD-RW diskova u packet writing formatu
TEAC je oduvek bio loš u radu sa packet writingom, dok je LG u tom domenu uvek blistao.
Čitanje audio diskova
Disc Load Time & Disc Recognition
Time
10,70 sec
Zahvaljujući nepostojanju ograničenja brzine čitanja, LG je u ovom testu, odneo pobedu na NEC-ovim pisačem.
Nero CD Speed 99 0.85e: Advanced DAE Quality Test
CDDAE99 0.4
Završna reč o čitanju Pisači iz skorije prošlosti (Sony 32x i NEC 40x) su pokazali da proizvođači mogu poprilično da “isfušere” ovu do sada standardno dobru funkciju svih pisača. LG je uspeo da napravi uređaj koji čita sve diskove jednakim brzinama, ma šta mu ubacili. CD-R, CD-RW ili audio diskovi, ovaj uređaj prosto ne pravi razliku. Ovom treba dodati i odlična čitljivost čak i oštećenih diskova, kao i odličan kvalitet grebovanja audio diskova.
Zaključak Šta reći o pisaču kojem je prosečna brzina snimanja diskova veća od prosečne brzine čitanja diskova? Šta na kraju reći o pisaču, kojem smo kao glavnu manu našli jedino ne podržavanje funkcije koju koristi 5% populacije? LG možda u prošlosti nije briljirao, ali je sada pokazao da itekako može da ugrozi vodeće proizvođače CD-RW pisača. Pred vama stoji pisač koji ne samo osobinama, već i izuzetno atraktivnom cenom trenutno nema dostojnu konkurenciju na našem tržištu.
U jednoj rečenici – pravi uređaj za kraj CD ere u računarskom svetu.