Darko Angeleski
LifeView FlyTV PlatinumLifeView je konačno stigao na red. Zaista, toliko se imena nakupilo u svetu TV tjunera na našem tržištu, da je prosto nemoguće ispratiti sve proizvođače i njihove modele i podjednako kvalitetno im posvetiti deo naše pažnje. To je sa jedne strane dobro, konkurencija vodi većem izboru i snižavanju cena, ali na drugoj strani, mnoga poznatija imena kao da su se pogubila u celoj toj priči. Animation Technologies Inc. već deceniju i po plasira svoje proizvode, prvobitno lokalno, a danas i globalno i trudi se da opstane u ogromnom PC TV okeanu. LifeView proizvode tradicionalno karakteriše pristupačna cena, a o kvalitetu uglavnom do sada nismo imali prilike da nešto konkretnije saznamo.
Ovo je naša prva prilika i za početak smo odabrali jedan sasvim standardni interni PCI model. Imajući u vidu činjenicu da većina domaćinstava u našoj zemlji koristi analognu televiziju putem kablovske ili ono što je verovatnije stare dobre antene, ovaj proizvod je pod datim okolnostima još uvek i te kako aktuelan. FlyTV Platinum je deo FlyTV serije LifeView tjunera namenjen internoj ugradnji u standardne desktop konfiguracije. Pakovanje je u potpunosti standardizovano za ovaj tip proizvoda i praktično nismo ni morali da skidamo celofan – tačno smo znali šta nas u kutiji očekuje. Sve je kompaktno zapakovano u omanji paket propraćen jednim instalacionim diskom i kraćim monotonim uputstvom.
LifeView je jedan od onih brendova koji forsira upotrebu modernih, minijaturnih verzija daljinskih upravljača čak i kod svojih desktop modela. Drugi proizvođači su za sada još uvek konzervativni i uglavnom se drže tradicionalnih rešenja kada su desktop varijante u pitanju. Odmah nam postaje jasno da je ovaj minijaturni daljinac vrlo kvalitne izrade, ali nam je zasmetalo odsustvo naprednijih kontrola poput snimanja i teleteksta. Ovo kompaktno rešenje je nesumnjivo zgodno, ali je LifeView njegovu primenu ograničio isključivo na ‘Live view’ 🙂
Layout konektora na nosaču je, takođe, potpuno standardan: tu su konektori za FM i TV antenu, kompozitni i S-video ulaz, a između su smešteni konektori za stereo audio ulaz i izlaz. Na samom kraju nalazi se minijaturni priključak za senzor daljinskog upravljača.
Ono što nas je zaintrigiralo kod ovog modela je upotreba ‘Philips’ kompleta, odnosno i digitalni tjuner i video dekoder potpisani su od strane ove kompanije. U nedavnim testovima smo uglavnom viđali kombinovana rešenja sa Philips tjunerom ili Philips dekoderom, pojedinačno. Philips vendor je poznat po izuzetnoj podršci svojim partnerima, te u startu gajimo visoka očekivanja od ovog proizvoda…
TDA 8275 je minijaturni silicijumski tjuner koji podržava sve analogne broadcast standarde (PAL, SECAM, NTSC) i danas je dobio svoje naslednike u vidu hibridnih analogno/digitalnih rešenja. Tu je i dobro poznati video dekoder iz SAA serije koja se kod nas svojevremeno proslavila na prvom ASUS-ovom TV-FM modelu.
Populacija elektronskih komponenti na ploči je inače prilično ‘slabo naseljena’ što je direktna posledica visoke integracije tipične za Philips. SAA713x serija PCI dekodera je danas slobodno možemo reći prevaziđena nakon pojave SAA716x PCI-E generacije koja inkorporira dvokanalne analogne dekodere sa hardverskom implementacijom PIP funkcije i podrškom za dual-tuner rešenja (LifeView FlyTV Express x1 npr. koristi ovaj čipset i trudićemo se da u skorijem testu predstavimo dotični model).
LifeView TVR softver
Kao što smo već pomenuli u nedavnom testu MSI MediaLive barebone sistema na susednom Bench-Market sajtu, uz FlyTV Platinum se isporučuju BDA kompatibilni drajveri, što znači da se ovaj model može koristiti i pod Windows Media Centrom u ‘softverskom’ režimu. Naravno, zbog načina renderovanja slike u eHome aplikaciji i njene visoke hardverske zahtevnosti za komforni rad, ovo rešenje vam apsolutno ne preporučujemo za tu namenu. Iz tog razloga, naš test-sistem i ovoga puta baziramo na proverenom Windows XP sistemu.
Instalacija drajvera obavlja se nezavisno tj. preko Windows hardware wizarda, dok se instalacija softvera obavlja uz svega par klikova izuzetno modernog autorun menija. LifeView TVR podseća na rešenja koja smo viđali kod konkurentnih modela; u pitanju je koncept koji je opšte-prihvaćen od strane mnogih proizvođača. Aplikacija u osnovi radi solidno brzo, nema primetnih kočenja, a za inicijalizaciju programa je potrebno ~ 4 sekunde, što je prihvatljivo. Ono što odmah uočavamo kod TVR-a nakon startovanja je potpuno izostavljen kontekst meni kome se uobičajeno pristupa desnim klikom miša kod ovakvih programa. Desni klik kod ove aplikacije, prosto rečeno, ne postoji. Da je ovaj proizvod namenjen Apple računarima ne bi nam uopšte bilo neobično, ali ovako, osećaj je u najmanju ruku čudan. Svim podešavanjima se isključivo pristupa preko simboličnih ikonica donjeg panela, pa je potrebno malo navike. Stvar otežava i izgled kursora koji umesto uobičajene strelice poseduje oblik desne ruke sa ispruženim kažiprstom, a pretpostavljate – samo je maleni vrh kažiprsta aktivna površina – te će osobe sa slabijim vidom definitivno vežbati gađanje. U animaciji ispod su prikazana i tri implementirana skina.
LifeView TVR
Promena tj. stabilizacija kanala je u proseku oko 1 sekunde, a pozitivno je to što vas program apsolutno ne sprečava da paralelno nastavite sa ‘šaltanjem’ numeričkog dela iako se slika još uvek nije stabilizovala na određenom kanalu. Moramo vam napomenuti da je sa originalnom verzijom drajvera koja je isporučena na disku postojala izvesna neprijatnost koja je potpuno otklonjena apdejtom. Naime, nakon fiksiranja kanala dolazilo je do ponovnog kratkotrajnog gubljenja sinhronizacije slike kao da je tjuner dva puta vršio lock-ovanje (efekat je bio kao da ste dva puta uzastopno pritisli taster za promenu programa). Problem je definitivno bio do drajvera, jer se manifestovao i kod drugih aplikacija koje smo isprobali. Kada smo već načeli priču o drajverima i apdejtu, iznenadili smo se izuzetno preglednoj Support sekciji LifeView sajta i ponudom celokupne game drajvera za sve aktuelne Windows operativne sisteme, uz obavezni WHQL sertifikat. Kako smo već krenuli sa skidanjem novije verzije drajvera, odlučili smo da isprobamo i noviju verziju TVR-a. Kao što možete i videti sa donje slike, razlika u konfekcijskim brojevima je poprilična, a nakon automatizovane procedure dočekalo nas je još jedno iznenađenje, ovoga puta ne toliko prijatno:
LifeView TVR (pre apdejta)
LifeView TVR (nakon apdejta)
Avaj 🙂 verzija softvera koju smo skinuli sa sajta je namenjena drugom govornom području za koje u našem sistemu očigledno nismo imali ni odgovarajuću jezičku podršku. Sve je u menijima pisalo na ćirilici (pretpostavka) sa nekom varijantom slovenskog jezika, a i skinovi su u potpunosti bili priligođeni ‘lokalnom’ tržištu 🙂
LifeView TVR (nakon apdejta)
Očigledno se potkrala greška na LifeView sajtu, a da bismo rešili ovaj problem poslužili smo se malim trikom: sa originalnog instalacionog diska iskopirali smo sva tri Panelbmp foldera, kao i sve konfiguracione .ini fajlove i pejstovali ih preko “ruske” instalacione verzije koju smo downloadovali i otpakovali u novi TVR folder. Instalacija je protekla bez problema, a interfejs je uspešno prebačen na engleski jezik! Da li se isplatilo? Naravno, nova verzija podržava Windows teme u okviru konfiguracionih menija, što nije bio slučaj sa starijom, pa sama aplikacija izgleda svežije. U funkcionalnom smislu suštinski nismo primetili nikakve razlike, a koristili smo i stariju i noviju verziju neko vreme. Nakon ove avanture (šta je život bez uzbuđenja) konačno se upuštamo u ozbiljno testiranje. Odmah po startovanju, TVR će vam ponuditi automatizovano skeniranje kanala na osnovu vaše lokacije, a sve registrovane kanale sortiraće po standardizovanoj numeraciji u TV Settings sekciji. Ovaj tip skeniranja ne pronalazi većinu aktuelnih kanala na kablovskoj, tako da komotno možete odustati na samom početku i uštedeti sebi nekih 5 minuta. Nema mogućnosti preuređivanja redosleda, a vrlo je konfuzno rešen i sistem preimenovanja predefinisanih kanala . Naime, u Input polju upisujete željeni naziv kanala (npr. “CNN” ili “Fox”), ali se rezultat ne vidi u samoj tabeli, već tek kada izađete iz menija i potražite listu u desnom drop meniju na kontrolnom panelu.
Full scan opcija prisutna je na posebnoj stranici u Settings meniju i kada je aktivirate prethodni TV Settings meni prestaje da bude funkcionalan, ali se na isti uvek možete vratiti deštikliranjem opcije “Use Fully Scan Channel List” sa listom kanala koja je zapamćena. Nakon što smo startovali Full Scan opciju, napustili smo računar narednih 30-tak minuta (uprkos tome što je navedeno 15..). Nakon kraće dremke, program je pronašao sve kanale i automatski ih sortirao prema frekvenciji. Pozitivna stvar je mogućnost manuelnog dodavanja i uklanjanja pojedinačnih kanala za koje vam je poznata frekvencija emitovanja, ali je i ova funkcija izuzetno konfuzno implementirana. Nažalost, nema opcija za preuređivanje redosleda, a u ovom slučaju nema ni opcije za dodelu imena. Audio settings meni ima svoju posebnu ikonicu na kontrolnom panelu i u njemu standardno podešavate ulaz na koji je priključen priloženi audio loop-kabl, zatim mono ili stereo režim, kao i intenzitet zvuka prilikom snimanja. Bass/Treble kontrole u našem slučaju nisu imale nikakvog efekta.
LifeView TVR i pored pomenutih grešaka i nedostataka predstavlja vrlo solidnu aplikaciju, a ono što je najvažnije je sâm kvalitet prikaza koji je što se toga tiče na zaista visokom nivou. Svedoci smo činjenice da je u većini testova ovog tipa izbor hardvera potpuno irelevantan pored katastrofalno napisanih drajvera i upravljačkog softvera koji nisu u stanju da isporuče adekvatni kvalitet. Verovali ili ne, ali kontrolni softver nije imao nikakav konflikt sa ASUS-ovom 7134 TV-FM karticom koja je paralelno bila u mašini, a koja je koincidentno bazirana na Philips čipsetu i tjuneru. LifeView TVR je radio i sa jednom i sa drugom karticom, naizmenično. Na ovaj način smo uz pomoć TV razdelnika uporedili sliku na jednoj i na drugoj kartici na nekoliko različitih kanala i došli do interesantnog zaključka: između ova dva rešenja kada su kvalitetni kanali u pitanju razlike virtuelno ne postoje iako u hardverskom smislu (kao i samim drajverima) ona nije mala. Podsetićemo vas da dobri stari ASUS poseduje analogni diskretni Philips tjuner, dok je kod FlyTV Platinuma reč o malom parčetu silicijuma. Zaista neverovatne performanse integrisanog tjunera, moramo priznati. Ipak, na slabijim kanalima slika je imala primetno više šuma u odnosu na klasični analogni tjuner ili su se pak javljale dijagonalne pruge i tu je moć integrisanog tjunera opala. Ipak, najbitnije od svega je činjenica da kontrolna TVR aplikacija ni u kom slučaju nije dodatno degradirala kvalitet. Philips Semiconductors kao ozbiljan proizvođač (sada u sastavu NXP-a) pruža odličnu podršku svojim partnerima u vidu referentnih drajvera, DDK i SDK alata, tako da kompaniji LifeView (odnosno Animation Technologies Inc.) nije preostalo ništa drugo nego da tu podršku i adekvatno iskoristi. Ukratko, možemo diskutovati o kvalitetu integrisanog tjunera na kartici, ali o kvalitetu prikaza i upotrebljivosti LifeView TVR aplikacije – ne. Ukoliko planirate povremenu upotrebu TV-a, a imate i solidan kablovski izbor, ovo rešenje će vas u potpunosti zadovoljiti.
Scheduler nije prijatan za oko, ali korektno obavlja svoju funkciju i poseduje solidan broj opcija. Kada smo kod snimanja, LifeView TVR to obavlja podjednako kvalitetno i poseduje nekoliko popularnih MPEG i AVI preseta. U našoj galeriji imaćete prilike da pogledate nekoliko klipova koji su snimljeni sa DVD presetom u najnižem kvalitetu od tri ponuđena (4.000, 6.000 i 8.000 kbps).
Teletext aplikacija je potpisana (opet) od strane Philips-a pod nazivom PC Text Pro, pokreće se direktno iz TVR-a i radi neverovatno dobro. Interesantno je da po startovanju aplikacija nudi izbor TV tjunera, obzirom da smo u sistemu imali dve ‘Philips’ kartice. Konačno da jedna aplikacija ‘kopira’ Dscaler koncept, teletext stranice se trenutno učitavaju i usput keširaju posećene. Sve numeričke adrese se automatski hiperlinkuju tako da kompletnu navigaciju vršite uz pomoć miša.
FM Radio je sastavni deo TVR aplikacije, što je u suštini dobro rešenje. Ako ste se navikli na TVR u TV modu, FM vam neće biti nikakva nepoznanica. Opet, nedostaje nam čuveni kontekst meni sa opcijama jer sve što vidite na ovom skrinšotu – to je sve! Nema mogućnosti bilo kakvog editovanja liste, već ono što TVR pronađe i pozicionira na spisku – to vam je. Snimanje se obavlja na istovetnoj lokaciji kao i video klipovi, a format je nekompresovani .wav
U završnici ovog dela spomenućemo i to da kartica uprkos tome što je imenom i prezimenom navedena u listi podržanih modela DScalera, sa ovim programom u našem slučaju jednostavno nije htela da radi – rezultat pokušaja: crni ekran & izobličeni zvuk. Nadamo se da ćete bar vi imati više sreće. Sa druge strane, zadovoljno vam prenosimo utisak da je kartica savršeno podržana u ChrisTV-u i InterVideo WinDVR-u, pa, ukoliko vas LifeView TVR nekim slučajem ne zadovolji, alternativna rešenja svakako postoje. Kvalitet prikaza je u svim aplikacijama identičan, mada se ChrisTV dodatno može tvikovati uz pomoć plugina.
Galerija
JPEG (720×576)
MPEG-2 (DVD 720×576, 4 Mbps)
Solidan proizvod
FlyTV Platinum je tipičan primer kako jedan prosečan proizvod ove vrste treba da izgleda. Kada bi 90% analognih tjunera na tržištu nudilo sličan kvalitet, tada ne bismo imali problema da izdvojimo onih 10% ekskluziva. Nažalost, situacija na PC platformi nije toliko sjajna. LifeView FlyTV Platinum je solidna kartica, a TVR je vrlo upotrebljiva aplikacija uprkos malim neprijatnostima koje smo doživeli na samom početku, poseduje odličan kvalitet prikaza i korektnu funkciju snimanja, a zahvaljujući dobro napisanim drajverima i podršku nekih popularnih alternativnih rešenja. Daleko od toga da je ovo proizvod bez premca koji će zaseniti neke legende, jer ipak je reč o integrisanom tjuneru, ali u konkurenciji analognih TV kartica do ~30 evra FlyTV Platinum bi bez preterivanja osvojio BestBuy priznanje!
Bench-Metar
LifeView FlyTV Platinum
Kvalitet prikaza
8 / 10
Softverski paket
7 / 10
Daljinski upravljač
7 / 10
Cena
10 / 10
Ocena:
8.00
Uređaj za potrebe testa ustupio Pakom Distribution System.