Miloš Stamenković Kao jedan iz grupe najvećih svetskih proizvođača matičnih ploča, Microstar je uvek bio otvoren za saradnju sa svim značajnijim proizvođačima čipsetova, i pri tome je uvek pokazivao vrlo veliku agilnost. To je naročito primetno u situacijama kada se radi o čipsetu koji ima izvesne potencijale, a samim tim i prođu na tržištu. Kako je nivo saradnje sa kompanijom SiS već na visokom nivou, bilo je realno za očekivati da MSI među prvima javnosti predstavi svoju ploču baziranu na novom SiS746FX čipsetu.
Prethodni SiS-ovi čipsetovi za Socket A platformu – SiS 735 i 745, bili su dizajnirani kao kompletno rešenje u jednom čipu, dok se ovoga puta sa novim 746FX setom čipova, ovaj proizvođač ponovo vraća klasičnoj northbridge & southbridge arhitekturi. Novi 746FX čipset je logično dobio ime po oznaci koju nosi novi northbridge čip, i njegove nove mogućnosti su oličene prvenstveno u AGP 8X podršci, kao i mogućnosti korišćenja DDR400 memorije.
Korišteni southbridge u 746FX čipsetu je već mnogima dobro poznati 963 čip, ali ovoga puta u svojoj L varijanti. Ova L verzija je “kraća» za integrisanu firewire podršku, dok su sve ostale mogućnosti identične. Vezu između 746 northbridge i 963L southbridgea čini SiS-ova patentirana MuTIOL magistrala, koja omogućava maksimalni protok od čak 1GB/s. Navedena brzina se ostvaruje preko dvosmerne 16-bitne magistrale koja radi na efektivnom taktu od 533MHz. Ovako veliki protok, koji je duplo veći od podržanog na starijem SiS 961 southbridge-u, omogućava 746FX čipsetu da izbegne eventualna zagušenja u komunikaciji između northbridgea i southbridgea, i time obezbedi fluidniji rad kompletnog sistema. Istina da je maksimalni realni protok koji mogu ostvariti sve PCI karte i IDE uređaji dosta manji od 1GB/s, ali to je već bezbroj puta konstatovani podatak… SiS 963 southbridge poseduje integrisani LAN kontroler, kao i kompletnu podršku USB 2.0 standardu za ukupno šest portova. SiS 746FX čipset podržava sve Duron i Athlon XP procesore, uključujući nove modele koji rade na 166MHz magistrali, kao i najnovije Athlon XP procesore sa Barton jezgrom.
Kao što sami zvaničnici MSI-a kažu, ova kompanija ulaže veliku količinu novca i truda na marketing i razvoj što atraktivnije ambalaže kojom će se privući potencionalni kupci. Jednostavno, došlo je vreme kada se proizvođači prosto utrkuju ko će kupcima ponuditi što je moguće atraktivnije pakovanje svojih proizvoda. Mora se priznati, neki u tome baš imaju lepih uspeha…Kao i sve matične ploče iz MSI 8Xtreme serije (ploče koje poseduju AGP 8X podršku), i 746F Ultra je upakovana u atraktivnu ambalažu koja obezbeđuje laku prepoznatljivost. Sam paket ili bundle nije bogat, jer se ipak radi o proizvodu namenjenom nižem segmentu tržišta. Tako se u kutiji pored ploče nalazi jedan dodatni D-Bracket konektor sa dva USB 2.0 porta i već tradicionalnom MSI LED dijagnostikom. Sa ovim bracket-om, broj USB portova na ploči je tačno šest, što je ujedno i maksimum koji podržava sam 746FX čipset. Ostatak paketa je standardan, što znači CD sa drajverima, uputstvo i po jedan ATA133 odnosno flopi kabl.
Kada se pogleda 746F Ultra, prvi utisak ostavljaju male dimenzije samog PCB-a. Iako je u pitanju Full ATX ploča, čije dimenzije 29×20 cm doprinose činjenici da 746F Ultra u mnogome podseća na dobre-stare BX ploče. Ipak, i pored manjih dimenzija od onih na koje smo u poslednje vreme navikli kada su u pitanju matične ploče za AMD platformu, MSI je uspeo da izbegne neke klasične zamke pri dizajniranju layouta. AGP slot je dobro pozicioniran u odnosu na memorijske slotove, tako da se grafička karta i memorija mogu montirati i demontirati bez ikakvih problema i konflikata. Oko procesorskog podnožja ostavljeno je sasvim dovoljno mesta, čime je omogućeno montiranje najrazličitijih modela kulera. ATX konektor za napajanje takođe veoma dobro pozicioniran nalazi se skroz na levoj strani ploče gde pravi najmanju «gužvu». Jedina od dve zamerke koja smo pronašli na layoutu odnosi se na položaj IDE konektora, jer u slučaju većih kućišta postoji mogućnost da kablovi neće moći da dosegnu do svih uređaja. Druga primedba se odnosi na prisustvo samo dva konektora za kulere, odnosno preveliku udaljenost oba od procesorskog podnožja. Tako se vrlo lako može desiti da kabl za napajanje ventilatora na kuleru jednostavno ne može da dosegne do odgovarajućeg konektora. Tako pri testiranju nismo bili u mogućnosti da koristimo Spire FridgeRock, već smo morali posegnuti za legendarnim GlobalWin FQP38 kulerom koji ima kabl za napajanje dužine skoro pola metra. I/O panel je standardnog dizajna, što znači da se pored dva serijska i jednog paralelnog porta nalaze četiri USB porta, zajedno sa odgovarajućim LAN konektorom. Za propratne LAN i Audio funkcije brinu se standardna Realtekova integralna kola, odnosno ALC650 za AC’97 podršku i RTL8201BL za mrežne funkcije.
Naponska jedinica po malo izlazi iz okvira MSI standarda, jer smo se do sada uglavnom susretali sa klasičnim 2-phase rešenjima. Ovog puta, MSI je upotrebio MOSFETe novije generacije koji se odlikuju mnogo većom tolerancijom na visoke temperature. Standardno za proizvođača ove kategorije, upotrebljeni su kvaliteti Rybicon elektrolitski kondenzatori. Uglavnom, želja za što većom kompaktnošću je uspešno ostvarena, i ploča u radu nije pokazala bilo kakve znakove nestabilnosti. Kao i kod VIA baziranih ploča kompanije MSI, i na 746F Ultra se nalazi AMI (American MegaTrends) BIOS. Na žalost, sam BIOS ili preciznije njegove opcije nisu previše raskošne, tako da je mogućnost za iole detaljnije podešavanje značajno smanjena. Nedostaju gotovo sve vitalne opcije koje smo imali priliku da vidimo na ogromnoj većini modernih matičnih ploča. Nema modifikovanja množioca na procesoru, a isto važi i za promenu radnog napona procesora, AGP-a i čipseta. Jedino se može menjati napon memorije u rasponu od 2.5 do 2.8V u pomacima od 0.1V. Ovim je ipak ostavljena mogućnost za kakvo-takvo dodatno overklokovanje, ali ocenjujemo da je MSI ipak mogao da učini dostupnom još neku od esencijalnih overkloking opcija. Brzina magistrale se može podešavati u koracima od po jedan MHz, i to u rasponu od 100 do 200MHz. Ovakav široki raspon frekvencija nije posebno upotrebljiv zbog nemogućnosti promene radnog napona procesora, ali je ipak ostavljena mogućnost za ”tihi” overklok. Tako smo sa našim primerkom Athlon XP 1600+ procesora bez problema uspeli da ostvarimo takt ekvivalentan 2100+ modelu bez dizanja napona procesora, ali se dalje preko toga nije moglo na default naponu. U ovom režimu rada MSI 746F Ultra je radila potpuno stabilno, tako da smo sva testiranja vršili na ovom taktu radi što boljeg poređenja sa nForce2 čipsetom.
Memorijski parametri se ne mogu previše detaljno podešavati već su na raspolaganju samo predefinisane vrednosti pod Ultra, Fast, Normal i Safe opcijma. Ono što se može podešavati jeste CAS (2, 2.5 i 3), kao i brzina rada memorije u odnosu na FSB. Na raspolaganju je veliki broj FSB:Memory odnosa preko kojih se može ostvariti asihorni rad u velikom broju režima. Tako je na primer moguće setovati takt memorije na 550 ili 600-nak MHz, ali od toga ostaje samo mogućnost. Ono što je realno jeste mogućnost setovanja memorije na DDR400 režima rada, gde SiS746FX čipset pokazuje izvesni skok performansi za razliku od konkurentskih čipsetova koji pokazuju pad performansi u asinhronom DDR400 modu. Na žalost, ukupne performanse SiS746FX čipseta po pitanju memorijskog protoka su ipak slabije od konkurencije, pa rad u DDR400 modu ne pomaže u dovoljnoj meri da bi se ova prednost anulirala.
Test setup – Windows XP Professional
CPU
– AMD XP2100+ Thoroughbread B
Maticna ploca
– MSI 746F Ultra – SiS746FX – ABIT KD7-E – VIA KT333 – EPoX 8RDA+ – nVidia nForce 2
Memorija
– 2 x 256MB Corsair XMS PC3200 C2
Video-karta
– GF4 Ti4200
Hard-diskovi
– Maxtor Diamond Max 8+ 30Gb ATA133
U analizu rezultata krećemo pogledom na memorijski protok između nForce2 ploče u Dual Chanell režimu, VIA KT333 na Abit KD7-E ploči i SiS746FX čipseta na MSI 746F Ultra ploči. U sva tri slučaja brzina magistrale je bila 166MHz, sa memorijskim parametrima podešenim na maksimum koji dozvoljava sama matična ploča. U SiSoft Sandra 2003 memorijskom testu odmah se vidi da SiS746FX čipset osetno zaostaje u odnosu na konkurenciju. Čak i kada se memorija asinhrono prebaci u DDR400 režim, SiS746FX ne uspeva da stigne konkurente jer je dobitak u protoku nešto manji od 100MB/s. Ova loša karakteristika se u velikoj meri odražava i na celokupne performanse MSI 746F Ultra ploče, što se može videti iz sledećih tabela.
U SiSoft Sandra CPU testu, MSI 746F Ultra je nešto ispred 8RDA+, ali zahvaljući malo većem taktu magistrale od idealne vrednosti. Ipak, već u Multimedia benchmarku 746FX zaostaje za nForce-om 2.
3D Mark2001 SE, kao test koji maksimalno “stresuje» sve komponente sistema, a konačni rezultat mnogo zavisi od brzine komunikacije sa memorijom, pokazuje značajni zaostatak SiS746FX čipseta. Preko hiljadu poena je zaista puno. Naravno, i Quake3 pokazuje isto stanje stvari, gde je procentualni zaostatak SiS-ovog čipseta još veći.
I ostali testovi su pokazali da je SiS746F dosta sporiji, tako da se tu nema šta posebno komentarisati. Sve je tu jasno, dok se ne dođe do PCMark2002 testa.
Test performansi hard diska u PC Marku 2002 pokazao je ogromnu prednosti SiS963L southbridge-a u odnosu na KT333 i nForce2 čipsetove. Izmereni rezultat koji se veoma bliži razlici od 50 procenata u korist SiS963L southbridgea nam je potvrdio da MSI 746F Ultra izuzetno dobro radi sa diskom. Test u SiSoft Sandri 2003 je bio ipak dosta realniji, pa je tako MSI 746F Ultra u ovom testu bila brža od nForce2 čipseta za nekih 2MB/s. Već prilikom instalacije sistema i početnog dela testiranja ”golim okom” smo primetili da se u nekim momentima intezivnijeg rada sa diskom, stvari odvijaju nešto brže od onog na šta smo navikli. SiS-ov IDE drajver očigledno ima dobar algoritam za keširanje koji u sprezi sa brzim radom southbridge-a dovodi do realnog skoka performansi brzih 7200RPM hard diskova najnovije generacije. Komentar testa Dolazimo do momenta za svođenje utisaka, i neke stvari se veoma lako mogu zaključiti. SiS746FX je generalno dosta sporiji od konkurencije, a uz to sama MSI 746F Ultra matična ploča ne nudi mnogo mogućnosti koje su danas manje-više standard. Međutim, ako se situacije sagleda iz drugog ugla, tj. cene i potreba “običnih», prosečnih korisnika, SiS746F ipak može naći neko svoje mesto na tržištu. MSI 746F Ultra ploče još uvek nema u zvaničnoj prodaji, ali će vrlo brzo biti dostupna na domaćem tržištu. Kako smo iz prve ruke dobili informaciju da će ova ploča u maloprodaji koštati nekih 70-ak eura, verujemo da će biti dosta zainteresovanih za ovaj čipset i MSI 746F Ultra matičnu ploču – tu u prvom redu mislimo na sistem integratore. Jako dobar rad sa diskom donekle može nadomestiti, na primer, samo 256MB memorije čime smo za korak bliž cilju da se za što manje novca dobije što bolji i brži sistem. Pored toga, MSI 746F Ultra se u radu pokazalo izuzeto stabilnom, a zahvaljujući izuzetno lakom podešavanju predstavlja dobar izbor za korisnike koji ne jure maksimalnu brzinu i overkloking mogućnosti, već više vole da rade po sistemu ”ubodi , vozi i ne razmišljaj”. Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio “Pakom“