Nebojša Todorović
Nakon što smo raspakovali kutiju i izvadili Tomahawk iz kutije i stavili na testnu površinu, prva pomisao je bila da je reč o prilično uverljivom modelu. Na prvi pogled izgleda kao da je sve tu i da ničega ne nedostaje, te da je reč o malo jednostavnijoj X370 alternativi. Međutim, nakon što smo malo bolje pogledali ipak je reč o kompromisu kakav se neće dopasti svakom.
Odmah ćemo da kažemo kako ploča izgleda zaista odlično. Dizajnu je posvećena dužna pažnja, tako da na prvi pogled gotovo niko ne bi mogao da kaže da je reč o, uslovno rečeno, budžetskom modelu. Ruku na srce, AMD B350 je budžetski-menjnstrim čipset u teoriji, međutim ovaj model je 30-40 EUR-a jeftiniji od najpovoljnijih X370 modela, tako da razlika nije toliko velika da bi ozbiljniji kompromisi mogli tek tako da se oproste.
Krenemo li od naponske jedinice koja je raspoređena oko AM4 procesorskog ležišta, ona je dizajnirana tako da filtrira napon u 4+2 faze. Upotebljene su Military Class IV komponente, što znači da su kondenzatiri i zavojnice kvalitetniji od “standardnih”, međutim to ne menja činjenicu da je reč o prilično simplističkom dizajnu.
Desno od ležišta za procesor pronalazimo četiri DIMM slota za DDR4 memorijske module. Podržane su zvanične brzine do 3200 MHz i kapaciteti do 64 GB. U ovom slučaju nema metalnih ojačanja za module, što je i očekivano za model srednje klase.
Pored fantastično dizajniranog hladnjaka za čipset, možemo videti četiri SATA 6 Gbps porta. Ovo je jedno od očiglednih ograničenja koja bi mogla da odbiju napredne korisnike. Iako je tu M.2 slot, četiri SATA porta su ipak manje od onoga na šta smo navikli, i smatramo da je optimalan broj šest, jer ne morate biti previše zahtevni da bi vam četiri SATA priključka bila nedovoljna.
Očekivano, tu je i jedan M.2 slot koji može da prihvati i najduže kartice ovog tipa. Smešten je tako da će ga veće grafičke karte zakloniti, a s obzirom na to da je MSI imao dosta slobodnog prostora, imamo utisak da je lokacija mogla biti bolje odabrana.
Zanimljivost je da kod slotova za proširenje nailazimo na detalj koji nismo dugo videli. Reč je o starim PCI slotovima koje u današnje vreme gotovo da ne viđamo, a B350 Tomahawk raspolaže sa dva. Ovo je interesantno, jer verujemo da će obradovati vrlo mali broj potencijalnih kupaca, ali da će dva PCI slota mnogim mlađim generacijama biti nešto što i ne znaju čemu služi.
Osim toga, tu su dva PCIe 3.0 slota punih dimenzija koji mogu da rade u X16/x4 režimu. “Glavni” PCIe namenjen grafičkoj karti je ojačan, tako da bismo pohvalili MSI na ovoj odluci. Takođe, tu su i dva PCIe 3.0 x1 slota za ostala proširenja.
Audio sekcija je pojednostavljena u odnosu na kvalitetnije modele, ali je i dalje iznad generičkih integrisanih rešenja. Osnovu čini Realtek ALC892 čip koji je potpomognut Nippon Chemicon audio kondenzatiroma. Dopada nam se ugradnja De-Pop kola koje eliminiše pucketanje prilikom vađenja i ubacivanja audio konektora. Levi i desni kanali su odvojeni u različitim slojevima, a takođe je i kompletna audio sekcija odvojena od ostatka komponenti na levoj strani.
Zadnji panel kroje solidan, ali ne i impresivan set konektora. Tu su tri tipa video izlaza, dva digitalna – DVI i HDMI, kao i jedan analogni, a reč je naravno od D-Sub priključku. Implementirana su dva USB 2.0, kao i četiri USB 3.1 Gen1 od kojih je jedan Type-C, dok su ostali Type-A portovi.
Prisutan je i PS/2, gigabitni LAN iza kog stoji Realtek 8111H kontroler, a tu je i šest 3.5mm audio džekova bez S/PDIF-a što je propust u našim očima.Bios je potpuno isti kao i kod XPower modela u pogledu dizajna interfejsa, pa čak i većine ostalih opcija. Izuzmemo li tek poneku opciju manje na račun činjenice da se radi o skromnije opremljenoj ploči, bios je potpuno identičan skupljem modelu u pogledu osećaja i osnovnih opcija. MSI se odlučio UEFI bios kako to aktuelni trendovi nalažum, a vremenom je kompanija stigla do Click BIOS 5 verzije koja je vrlo dobro osmišljena. Osnovni ekran je namenjen da bude intuitivan i da pokrije veliki broj opcija na svega nekoliko klikova. Tu možete pratiti temperaturu, frekvenciju, ime ploče, procesora i videti veliki broj informacija vezanih za samu konfiguraciju. Čak je prisutna i prečica za overklok koja emulira sam prekidač na ploči za automatski overklok. MSI nudi nekoliko nivoa automatskog overkloka u zavisnosti od toga kakav vam je rashladni sistem i koliko želite da “nategnete” procesor.
Centralni deo je podeljen po tabovima sa pet osnovnih kategorija, gde imate direktan pristup informacijama i podešavanjima koja su detaljnija od onih koje možete inače videti. Reč je o jako dobro osmišljenom sistemu koji je dodatno unapređen u odnosu na vreme kada smo imali prethodne MSI matične ploče na testu. Responsivnost je poboljšana i raspored opcija u interfejsu je bolje raspoređena. MSI se oslanja na grafički prikaz gde god je to moguće.
Izlaskom iz EZ odnosno osnovnog režima, UEFI bios postaje klasičaniji i napredniji i nudi veliki broj overklok opcija koji nije ništa siromašniji od ostalih ploča iz više kategorije. Ovde možete detaljno podešavati sistem i obaviti overklok uz promene svih mogućih parametara koji bi mogli da zatrebaju i najzahtevnijim overklokerima.
M-Flash opcija nudi mogućnost nadogradnje biosa po kratkom postupku, tako što očitava fajlove sa USB fleš diska. Dopada nam se to što čak i u režimu nadogradnje biosa imate uvid u temperaturu biosa i brzinu obrtaja ventilatora na kuleru.
Hardverski monitoring je detaljan i omoguaćava ekstenzivno podešavanje profila za ventilatore, kao i kontrolu perifernih aktivnih elemenata hlađenja.
Na kraju bismo pomenuli i Board Explorer funkciju koja nudi korisniku mogućnost pregleda ploče i svih elemenata i informacije čak i o komponentama koje su ugrađene u slotove što je potez za svaku pohvalu iako smo ga već viđali kod ranijih MSI modela.
Očekivano, B350 Tomahawk dolazi u manje razmetljivom pakovanju u odnosu na nedavno testirani X370 XPower Gaming Titanium. Kutija je standardno dizajnirana i karakteriše je uobičajena kombinacija crne, sive i crvene boje koju povezujemo sa MSI-evom Gaming serijom proizvoda.
Poleđina je dominantna u pogledu informacija, a proizvođač u ovom delu korisniku pruža veliki broj specifkacija i ostalih karakteristika ploče. Pored istaknutih “ekskluzivnih” tehnologija, tu su i klasične specifikacije, kao i prikaz rasporeda konektora na zadnjem panelu što je vrlo korisno.
Unutar kutije ne pronalazimo previše dodataka, mada je to potpuno korektan izbor kod budžetski orijentisanih modela kod kojih se kompanije trude da ne podižu cenu ukoliko to nije neophodno. Tu su standardni dodaci poput dokumentacije, diska sa drajverima, svega dva SATA kabla i zaštitnog lima za panel sa konektorima.
Test konfiguracija:
CPU: AMD Ryzen 7 1800XMatična ploča: Asus Crosshair VI HeroRAM: 2 x 8 GB DDR4 Corsair Vengance 2933 MHzHDD: Seagate 1TB 7200 RPMVGA: Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Windows 10 64 bit
[modul]test=492[/modul] [modul]test=493[/modul]U pogledu overklok mogućnosti, ne treba se previše nadati, jer je ipak reč o ploči sa nešto jednostavnijom naponskom sekcijom u odnosu na konkurenciju. Stoga, zaustavili smo se na 3800 MHz, uz relativno malo podizanje napona, ali je svaki pokušaj da povećamo frekvenciju rezultovao nestabilnošću sistema, tako da nismo previše pokušavali da dobijemo još koji megaherc. Uostalom, verujemo da će mnogi ipak upariti ovakvu ploču sa manjim Ryzenima koji imaju manje jezgara, pa će se i zadovoljiti jednostavnijom naponskom jedinicom. Upravo smo prve testove i radili sa Ryzen 5 1600X gde je ploča pokazala bolje ponašanje prilikom OC-a.
MSI B350 Tomahawk je solidna matična ploča koja će zadovoljiti sve korisnike koji nisu previše željni overkloka, mada u tom slučaju verujemo da će korisnici ipak tražiti neke od skupljih X370 modela. Osim toga, nudi nivo opreme koji će većini zadovoljiti potrebe, ali imajte u vidu da će zahtevnim korisnicima ipak biti ograničavajući faktor. Tu pre svega mislimo na mali broj PCIe slotova, četiri SATA priključka i sl. Istina je da je to dovoljno za veliku većinu, ali kada znamo da za 40-ak EUR-a možete sebi da priuštite model kakav je, na primer, Asus Prime X370-PRO, moramo priznati da B350 Tomahawk deluje ipak isuviše siromašno.
Prednosti:– Izgled i dizajn- Odličan BIOS- Kvalitetne komponente- PCI slotovi bi mogli nekome da zatrebaju
Nedostaci:– Skromna naponska jedinica- Mali broj PCIe slotova- 4 SATA porta- Konektori na zadnjem panelu
Cena: oko 150 EUR
MSI B350 Tomahawk
AMD je pored X370 čipseta za nove Ryzen procesore ponudio čitavu paletu opcija, tako da će oni koji žele uštedu na račun određenih mogućnosti imati niz alternativa. Prvi među njima bi mogao biti AMD B350 koji nudi nešto manje opcija, po povoljnijoj ceni, ali za razliku od Intelovog B150/B250 čipseta ne žrtvuje nativnu opciju overkloka. Sa druge strane, koliko je zaista povoljniji i da li su gubici na nekoj drugoj strani preveliki da bismo doveli ovaj model u obzir pored punokrvnih X370 modela?