MSI BigBang Trinergy

MSI BigBang Trinergy

Ako ste jedan od korisnika koji smatra da je LGA1366 platforma, sa obaveznom tripple channel DDR3 memorijom i Core i7 procesorima previše skupa i da je bolje uložiti više novca u grafički podsistem ili vam je jednostavno potrebno mnogo GPU snage, MSI možda ima pravo rešenje za vas. Želite maksimalne DualGPU ili TrippleGPU performanse na Intel P55 / LGA1156 platformi? Sigurni smo da će vam MSI BigBang Trinergy biti interesantan...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      MSI BigBang Trinergy

      Prošlo je već mnogo vremena od perioda u kome je MSI imao modele matičnih ploča najviše klase koje nisu u svakom segmentu mogle da konkurišu high-end modelima najpoznatijeg komšijskog rivala. MSI je i tada, za svaku seriju ploča baziranu na određenom čipsetu u ponudi imao high-end verzije, ali one su bile nešto slabije u odnosu na ono što su nudili konkurenti. Pitanje overklokinga se toj situaciji pojavljivao kao jedan od glavnih argumenata zbog kojih su dotične MSI ploče bilo nešto manje interesantne. Shodno tome, može se reći da se MSI u već pomenutom periodu koncentrisao na mainstream ponudu od koje se realno i zarađuje novac od prodaje matičnih ploča, dok je bitka za najvišu klasu ostavljena po strani, koja u tom periodu nije bila prioritetna. Iako ovakva strategija ima svog smisla, problem koji u tom slučaju posle određenog vremena neminovno nastaje je da imidž samog branda gubi na snazi – pa je MSI u poslednjih nekoliko godina uložio mnogo da kupcima pokaže da ume da ponudi najbolju ploču u klasi „ne pitamo koliko košta“. Jedna od tih ploča je svakako i sjajni MSI Eclipse. Da rezultati igara u najvišoj klasi znače mnogo za imidž i renome nekog brenda pokazuje i situacija u auto-moto sportu, gde određeni proizvođači ne učestvuju u reliju ili  Formula 1 takmičenju radi ostvarivanja profita, već ta takmičenja služe kao promocija za određenu marku automobila. U sličnoj situaciji je i tržište matičnih ploča, kod kojih je overkloking (od standardnog do tzv. sportskog, ekstremnog) postao možda i  najbitnija stavka za promociju svake nove serije modela matičnih ploča, a često i za samo jedan model.
       

      Iako većina korisnika računara lično nikada ne razmišlja o overklokingu, svakako vole da znaju da ploča koju kupuju može da dostigne veći stabilan radni takt od drugih modela. Naravno, kada su u pitanju korisnici nastrojeni u većoj ili manjoj meri overklokingu, stvar je potpuno jasna. MSI je sredinom prošle godine u high-end klasi bio prisutan sa novim modelima koji su se pojavili gotovo paralelno sa Intel-ovim predstavljanjem P55 čipseta i LGA1156 platforme, zajedno sa novim Intel Core i5 procesorima. Tako su P55 GD80 i GD65 modeli naišli na veoma dobre kritike svih testera, što se, logično veoma brzo preslikalo na „obične“ korisnike kao krajnje kupce. Tada je MSI uveo par zanimljivih novina, a uz dodatni napredak u dizajnu i overkloking mogućnosti na maksimalno konkurentnom nivou. Pored ova dva veoma uspešna modela, MSI je imao ideju da ponudi još ekskluzivniji P55 model ne samo po pitanju overklokinga, već i po pitanju nekih dodatnih mogućnosti. Tako nastaje BIG BANG serija matičnih ploča o kojima je već počelo da se priča tokom novembra prošle godine. Krajem decembra su krenule prve isporuke, a nakon praznika se i prva MSI Big Bang matična ploča pojavila i na našem testu…

      Matična ploča na testu – MSI BigBang Trinergy

      Standardna procedura pri predstavljanju novih modela ploča podrazumeva početak priče od “paketa”, međutim u poslednje vreme ova stavka je postala apsolutno irelevantna u većini slučajeva. Tako proizvođači čak i kod skupljih modela uz ploču daju samo osnovni set kablova, disk sa drajverima i uputstvo. Ipak, u slučaju BigBang Trinergy ploče, MSI se potrudio da novi model i po ovom pitanju ostavi “big bang” utisak. Tako je kutija puna opreme, pa će kupcu ploče trebati bar nekoliko minuta da prostudira šta se sve tu nalazi. Pored osnovnog uputstva za ploču, MSI ja napravio poseban overkloking vodič koji treba da pomogne manje iskusnima da na što lakši način ubrzaju svoju novi sistem. Što se tiče “ne-papirnih” elemenata, tu je posebna PCI Express zvučna karta, kao i mali dodatak pod nazivom “OC Dashboard”. U kutiji smo zatekli i veliki broj kablova, od onih za povezivanje “OC Dashboard-a”, sve do kompletnog seta eSATA kablova, zajedno sa eSATA bracket-om kao i dodatnih USB bracket-a. Dakle, u pitanju je paket koji je umnogome bogatiji od onog što uglavnom viđamo uz nedavno testirane matične ploče, čak i ako govorimo o onim koji pripadaju istoj klasi. Umalo da zaboravimo da pomenemo i možda najbitniju stvar – a to su i tri SLI / Crossfire kabla, što već nagoveštava neke mogućnosti ove ploče…

      Već prvim pogledom na MSI BigBang Trinergy mogu se primetiti ukupno tri grafička PCI Exress slota. Kako znamo da P55 platforma ne podržava u potpunosti “triple” režime rada grafičkih karti, jasno je da se ovde nešto moralo dodatno učiniti kako taj treći slot ne bi bio gotovo potpuno beskoristan. Tako je MSI odlučio da P55 čipsetu doda NVIDIA NF200 čip kako bi obezbedio dodatnu podršku za PCI Express kanale koji su i neophodni za pravi dual ili triple mod rada grafičkih karti. Tako primarni grafički PCI Express slot uvek radi u x16 režimu, bez obzira da li se koristi još jedna ili dve grafičke karte. Sa dodatkom druge karte, obe radu x16 režimu rada, a dodavanjem treće grafičke karte, dve kartice koje su u drugom i trećem PCIe slotu rade u x8 modu, dok primarna grafička karta i dalje radi u x16 modu.
       

      Sa ovim mogućnostima, MSI BigBang Trinergy postaje prva P55 matična ploča koja u potpunosti podržava Crossfire X i triple SLI režime rada, što je definitivno tehnološki novitet. Između već pomenutih slotova, na raspolaganju su dva standardna PCI Express x1 slota, od kojih je prvi rezervisan za audio karticu koja se dobija u paketu. Tu i su dva klasična PCI slota, ali se komotno može koristiti samo jedan ukoliko se na ploči nalaze dve grafičke karte. Ostatak layout-a je generalno veoma sličan sa onim koji smo videli na GD80 ploči, čak i je boja PCB-a i ostalih elemenata ista. No, i pored velikih sličnosti, BigBang Trinergy se ipak razlikuje po određenim detaljima. Naponska jedinica je u osnovi slična, dakle ukupno 14-phase konfiguracija, gde je 8-phase zadužen za procesor, 2-phase za VTT, 2-phase za memoriju i na kraju još 2-phase napajanje za P55 čipset. Ono što ovu naponsku jedinicu odvaja od one na GD80 je su još nešto kvalitetnije komponente. Tako su upotrebljeni još “jači” DrMOS MOSFET-i uz obavezne Hi-C (Highly-Conductive) kondenzatore, što uz APS tehnologiju obezbeđuje maksimalno stabilan napon i uštedu energije.

      Sama DrMOS tehnologija objedinjuje tri aktivne komponente (“hi” i low” MOSFET, kao i IC driver), čime se dobijaju bolja kontrola napona, manje zagrevanje i bolje overkloking mogućnosti u odnosu na klasična rešenja. Sa ovim karakteristikama DrMOS naponske jedinice, nema potrebe ići na drastično veći broj “phase-ova” i koristiti razna “multi phase” rešenja. Pored same naponske jedinice se nalazi mali displej koji pokazuje funkciju APS-a (Active Phase Swithcing) koji po potrebi može da pali ili gasi delove naponske jednice, i time štedi energiju, a na samom displeju možete videti koji je broj trenutno aktivnih. Naravno, pri overklokingu neke od funkcija za “čuvanje energije” se automatski gase, što se može videti i kroz opcije koje postaju nedostupne u “MSI Control Centar”  softveru. Kada je hlađenje u pitanju, primenjen je heatpipe sistem koji se proteže preko naponske jedinice i NF200 čipa, dok je P55 čip obezbeđen dobrim pasivnim hladnjakom.
       

      Na istočnom delu ploče, odmah pored ATX naponskog konektora, nalazi se jedan set DIP prekidača koji služe za dodatno “overvoltage” podizanje napona i to svih bitnih delova sistema. Tako su na raspolaganju četiri prekidača, preko kojih se napon procesora može povećati za dodatnih 0.1 V, i +0.2 V za VTT, memoriju i čipset. Realno, BIOS u startu već dozvoljava veoma visoke napone, tako da ove funkcije dodatnog “overvoltage-a” mogu biti korisne samo pri upotrebi nekog od ekstremnih sistema za hlađenje koji će temperature spustiti daleko ispod nule. Pored dotičnih DIP prekidača nalazi se i jedna totalno nova mogućnosti koju do sada nikada nismo imali priliku da vidimo na matičnim pločama. Dakle, MSI je obezbedio mogućnosti da se direktno preko multimetra proveri radni napon za CPU, VTT, memoriju i čipset, i to preko ukupno šest kontakta koji su specijalno napravljeni za ovu priliku – dakle po jedan kontakt za CPU, VTT, memoriju i čipset i dve mase.

      Još južnije, BigBang Trinergy poseduje još par interesantnih detalja. Standardni ClearCMOS prekidač je tu, ali je prekriven malom plastičnom “kapicom” koja se mora skinuti kako bi se došlo do prekidača. Zanimljiv detalj koji treba da zaštiti korisnika od “slučajnog” brisanja CMOS-a. Pored, tu je i “OC Genie” prekidač koji aktivira funkciju automatskog overklokinga, i na kraju tu su tri prekidača sa GreenPower, Reset i POWER funkcijama. Ipak, kada se pogleda na ovo sekciju sa tri prekidača koju MSI zove “EasyButton2”. Ovde izgleda kao da je MSI zaboravio da na ovo mesto postavi dotične prekidače, ali izgled zna da vara, jer su u pitanju mali elektromagnetni prekidači koje je potrebno samo lagano dotaći prstom. Jeste da obavlja istu funkciju, ali je dobar štos.

      Na kraju, BigBang Trinergy  poseduje ukupno 10 SerialATA II portova, od kojih je šest preko P55 čipseta, dok su ostala četiri povezana sa JMicron JMB322 čipom. Pored toga, na ploči se nalazi još jedan JMicron 363 čip koji obezbeđuje podršku za dva eSATA priključka, i naravno jedan PATA kanal. Kada smo već kod eSATA konektora, dva se nalaze na I/O panelu, a još dva na posebnom bracekt-u koji se dobija u paketu, kao je i audio komponenta izdvojena na posebnu karticu, onda je jasno da na I/O panelu ima dovoljno slobodnog prostora. Tako se na I/O panelu nalaze dva PS/2 priključka, 8 USB 2.0 porta i dva gigabitna LAN konektora preko Realtek RTL811DL čipova. Da, tu je i jedan firewire priključak preko VIA VT6315N čipa. Što se audio komponenti tiče, već smo spomenuli da su BigBang Trinergy paketu dobija posebna kartica. Na samoj ambalaži se nalaze dosta veliki THX i EAX 5.0 amblemi, tako da bi se moglo pretpostaviti da je na kartici neki Creative audio čip. Na žalost, to nije slučaj, već je upotrebljen sada već gotovo standardni ALC889 čip. Istina, uz odgovarajući softver ALC889 podržava navede API-je, ali bi ipak bilo bolje da je u pitanju neki od modernih Creative audio rešenja.

      MSI BigBang Trinergy BIOS

      Ulazak u BIOS otkriva manje-više standardni AMI BIOS koji deli veliki broj sličnosti sa onim koji smo videli i na GD80. Sve što treba je tu, a što se tiče overklokinga, i malo više od toga. Ipak, MSI nije napravio grešku da korisnika bukvalno zatrpa svim mogućim podešavanjima, već je ostavljeno baš ono što može da ima nekom značaju pri overklokingu. Svi vitalni radni naponi se mogu podići “u nebesa”, tako da treba biti veoma obazriv da nešto od osetljivih komponenti ne bi odletelo u dim. Što se tiče samih overkloking dometa, oni su na standardnom nivou za generalno sve P55 ploče, pa tu nemamo ništa specijalno da kažemo. Ono što je zanimljivije su dodatni načini na koji možete vršiti overkloking bez ulaska u BIOS, ali i bez korišćenja nekog softvera iz operativnog sistema. Dakle, na “OC Dashboard” dodatku možete direktno vršiti overkloking BCLK takta i tako povećavati radni takt procesora. Naravno, bez promene napona nema ništa, a i to je možete menjati “na živo” preko “OC Dashboard-a”, pa tako da gotovo i ne morate ulaziti u BIOS.
       

       

      Jedino se memorijski parametri moraju podešavati na tradicionalan način, dok ostatak može da se obavi preko “OC Dashboard” dodatka. Pored funkcije overklokinga, preko ovog dodatka se mogu pratiti osnovni parametri sistema kao što su temperature proecosra, ploče, naponske jedinice, kao i koristiti za dijagnostiku eventualnih problema prilikom “post-ovanja”. Ukoliko vas mrzi da sve sami podešavati na ovaj ili onaj način, ili jednostavno niste vični, tu je “OC Genie” prekidač. Pritiskom na njega, matična ploča će sama odraditi test proceduru i podesiti sistem na maksimalne detektovanje mogućnosti. Iako automatski overkloking ranije i nije bio nešto specijalno efikasan, “OC Genie” radio veoma dobro. Takt magistrale je odmah podignut na 190 MHz, sistem se podigao i sve je radilo apsolutno stabilno, što znači da je “OC Genie” overklokovao sistem veoma blizu onih vrednosti koje možete ostvariti ručnim podešavanjem. Za one koji nisu strpljivi i vični overklokingu, ovo je veoma dobro rešenje. Pored toga, “OC Genie” parametri ostaju aktivni i nakon gašenja računara, a mogu se isključiti pritiskom na “OC Genie” taster. Jedino ograničenje je kvalitet memorije, jer će “OC Genie” i to uzeti u obzir, pa će i finalni radni takt biti manji. Ipak, sa dobrom memorijom korisnik može računati na veoma dobar overkloking od “OC Genie” funkcije.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      Gigabyte GA P55-UD6
      MSI P55M-G45
      MSI Big Bang Trinergy

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz
      Cooler Master TX3

      Memorija

      2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX

      Grafička karta

      AMD Radeon HD4890 Windows Vista 64-bit

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje i test bench

      CoolerMaster UCP 1100W
      Professional Test Bench by CoolerMaster

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      SiSoft Sandra 2008 Pro
       

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
       

      FutureMark 3DMark 06 i Vantage

      SpecORG SpecVIEW Perf 10

      Igrački testovi
       

      Zaključak

      Nakon što su već duže vreme prisutne na tržištu, P55 bazirane ploče koje smo testirali su nam pokazale da u svakom slučaju možemo očekivati jako male razlike u performansama između modela, a ta situacija se nešto posebno ne menja ni kod MSI BigBang Trinergy. Ipak, u testovima koji mere brzinu grafike možemo primetiti da BigBang Trinergy radi za nijansu sporije sa jednom grafičkom kartom, što je sigurno zbog činjenice da procesor sa grafičkom kartom komunicira preko NF200 čipa, a ne direktno putem „nativne“ veze, kao na ostalim P55 pločama. Ali, pošto je BigBang Trinergy matična ploča dizajnirana primarno za upotrebu nekog od NVIDIA SLI ili ATI Crossfire režima, onda ovaj detalj o performansama sa jednom grafičkom kartom možemo zanemariti. Upravo uvođenjem najvećeg i glavnog noviteta, MSI je privikao dosta pažnje IT javnosti na BigBang Trinergy, što je jedna od osnovnih ideja koju su i imali prilikom kreiranja ove ploče. Sama po sebi, Trinergy ploča predstavlja lepu nadogradnju na P55-GD80 model, a tu je i veliki broj prilično zanimljivih i korisnih funkcija, kakve su “OC Dashboard”, te opcija za ručno merenje napona, eksterna audio karta i svi ostali sitni detalji koji čine testiranu BigBang Trinergy matičnu ploču veoma interesantnim proizvodom u svojoj klasi. Neke sitnije greške primećene kod MSI P55- GD80 su kod BigBang Trinergy modela otklonjeni, tako da ova matična ploča predstavalja model koji je i pored svoje specifičnosti, prilično “ispeglan” i zreo proizvod. Jedan od detalja koji je ostao da se reši je pad napona procesora od oko 0.1 V, što i nije tako malo, naravno, samo pri velikom opterećenju. Ipak, sa isključivanjem “Vdrop” opcije će dotični problem biti ublažen, jer će se podešen napon procesor u tom slučaju podići za 0.03 V. Sve ostalo je funkcionisalo bez problema, pa ako imamo u vidu šta sve MSI BigBang Trinergy nudi zahtevnom korisniku, upravo ovaj model možemo preporučiti svima koji su zainteresovani za konfiguraciju sa više grafičkih karti.
       


      MSI BigBang Trinergy – Benchmark Innovative Technology Award

      I korisnici koji neće koristiti više grafičkih kartica se svakako mogu opredeliti za BigBang Trinergy, jer je u pitanju odlična P55-bazirana matična ploča najviše klase, ali će u tom slučaju osnovni potencijali i najveća upotrebna vrednost ove ploče već biti manje iskorišćeni. A kada plaćate veoma veliku cenu za neku ploču, sigurno želite da iskoriste maksimum od onoga što nudi. Očekivana cena MSI BigBang Trinergy ploče je oko 250 evra, što je postavlja u red red najskupljih P55 matičnih ploča, a to je i jedan od glavnih problema dotičnog modela, jer za navedeni novac možete kupiti veoma dobra X58 matična ploča koja već podržava CrossfireX ili TripleSLI. Ipak, u tom slučaju je neophodno izdvojiti još novca za Core i7 procesor, ali i neki tripple channel DDR3 memorijski kit, pa će i MSI BigBang Trinergy naći svoje kupce, a to su svakako korisnici koji žele da koriste više grafičkih kartica na LGA1136 platformi. Nakon svega što smo videli prilikom testiranja MSI BigBang Trinergy modela, možemo samo reći da je lepo videti da se u kompaniji MSI veoma ozbiljno radi na kreiranju matičnih ploča najviše klase, uz primenu nekih prilično inovativnih rešenja. Upravo zbog toga, smatramo da je prvi predstavnik BigBang serije matičnih ploča zaslužio odgovarajuću Benchmark nagradu.

      MSI BigBang Trinergy matičnu ploču na test ustupio MSI Balkan

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test