Miloš Stamenković
MSI DKA790GX Platinum
Adekvatne mogućnosti i pouzdanost čipseta je uvek bio veoma značajan faktor uspeha bilo koje platforme ili procesora. Tokom svog puta, AMD je par navrata imao prelomne trenutke baš kada su ove ključne osobine čipseta u pitanju, trenutke koji su direktno uticali na popularnost i razvoj cele platforme. Saradnja sa sada već zaboravljenom kompanijom VIA omogućila je AMD procesorima da nađu svoj put do kupaca, jer pre toga nije postojalo zadovoljavajuće rešenje koje je bilo u masovnoj proizvodnji. Prve generacije VIA čipsetova i nisu bile baš vrhunska dostignuća IT tehnologije, ali su bile dovoljno dobre za tadašnje, daleko manje zahtevne korisnike. Mnogo značajniji korak u napred predstavljala je KT serija čipsetova koja omogućila neophodno povećanje nivoa stabilnosti, bolje performanse i overkloking mogućnosti. Drugi prelomni momenat u razvoju čipsetova za AMD procesore desio se upravo pri kraju tržišnog života KT333 i KT400 čipsetova koji su ujedno predstavljali i poslednje VIA čipsetove koju su bili značajno zastupljeni na matičnim pločama, odnosno tržištu. NVIDIA je ušla u priču sa svojim prvim nForce čipsetom, a jedan od prvih partnera NVIDIA-e u ponudi ovog čipseta tržištu je bio MSI. Prva generacija nForce čipseta je nudila tada najbolju integrisanu grafiku, što je zajedno sa ostalim komponentama predstavljalo sasvim solidno rešenje za low-cost konfiguracije. Iako su performanse bile nešto slabije od tada glavnog KT333 čipseta, MSI je bio prvi koje je prepoznao potencijale kompanije NVIDIA kada je dizajn čipset logike u pitanju. Kada je usledio nForce 2, NVIDIA potpuno preuzeo dominaciju nad matičnim pločama namenjenih AMD procesorima, a MSI je nastavio sa maksimalnom podrškom.
U to vreme, ove tri kompanije su bili glavni partneri i shodno tome, svi zajedno su bili veoma značajni za razvoj tehnologije koja je silazila sa njihovih proizvodnih linija. Svi dobro znamo sta se dalje dešavalo i kako smo došli do aktuelne situacije u kojoj je AMD one-man-show koji, ne samo da pravi čipsetove, već nudi i kompletnu platformu. Dolazak 780G verzije bio je uvertira za 790GX koji sa sobom donosi ne samo određena poboljšanja vezana za mogućnosti čipseta, već otvara i mogućnost da se iz Phenom generacije procesora, putem overklokinga, izvuku više performanse. Od samog starta sa Phenom-om, AMD se nalazi u situaciji da performanse nisu baš na adekvatnom nivou, a pri tome su overkloking potencijali bili minimalni. Logično, po pitanju performansi samog jezgra se ne može ništa učiniti sve do eventualnih modifikacija koje će pratiti 45nm verzije Phenom-a, ali se očigledno po pitanju overklokinga sada ipak može nešto učiniti.
Matična ploča na testu – MSI K9A2GX Digital, odnosno – DKA790GX Platinum
Detaljniji opis 790GX čipseta urađen je zajedno sa predstavljanjem prve 790GX matične ploče, tako da se sada možemo podsetiti svih vitalnih detalja. 790GX sa sobom donosi novitete u oba dela čipseta, te nije u pitanju samo neka minimalna modifikacija samo radi nove oznake. TSMC 55nm proizvodni proces je i dalje aktuelan, tako da se po ovom pitanju ništa nije promenilo. Prva značajna stvar koja je urađena sa northbridge-om je povećanje internog radnog takta sa 500 MHz na 700 MHz, što automatski znači i brži rad integrisanog grafičkog procesora. Northbridge i dalje ima ukupno 26 PCI Express linija, gde su 16 rezervisane za grafički interfejs, šest za PCI Express x1 slotove i četiri linije rezervisane za vezu sa southbridge-om. HybridCrossfire opcija je prisutna, ali je mnogo bitniji povratak „Side Port Memory“ tehnologije, koja je bila samo opciona na 780G čipsetu. Dodatkom ove memorije (može biti korišćena i DDR2 i DDR3 memorija), povećavaju se performanse IGP-a za nekih pet procenata, što uz rast radnog takta omogućava primetan skok performansi u odnosu na 780G čipset. Southbridge, kao drugi deo čipseta je doživeo nešto veće modifikacije u odnosu na prethodne verzije.
Novi southbridge sada nosi oznaku SB750, a najdrastičniji novitet se odnosi na „ACC“ interfejs. Ova skraćenica znači „Advanced Clock Calibration“, a iza nje se nalazi tehnologija koja treba da obezbedi dodatne overkloking mogućnosti Phenom procesorima. „Advanced Clock Calibration“ je specijalno dizajniran za Phenom BlackEdition procesore, ali bi ova tehnologija trebala da bude efikasna i sa ostalim standardnim Phenom procesorima. SB750 je sada povezan sa procesorom preko šest pinova koji su direktno spojeni sa do sada ne upotrebljenim pinovima Phenom-a. AMD tvrdi da „Advanced Clock Calibration“ nije samo jednokratno rešenje za overkloking probleme, već da će se ova tehnologija primenjivati i kada dođe 45nm generacija Phenom procesora. Za sada, sa K8 procesorima se „Advanced Clock Calibration“ n može koristiti, ali je ostavljena mogućnost da se u budućnosti eventualno i to uradi. Pored ovog najbitnijeg noviteta, SB750 kao i svoj prethodnik poseduje šest SerialATAII porta, iste RAID mogućnost uz dodati RAID5 režim, i još malo poboljšane USB 2.0 performanse.
MSI je u skladu sa svojim ranijim aktivnostima za AMD platformu, jedan od prvih proizvođača koji je na tržište izašao sa 790GX matičnom pločom. Iako se već duži vremenski period MSI zadovoljio usmerenjem ka centralnom segmentu tržišta, ovoga puta MSI nastupa veoma ozbiljno sa 790GX čipsetom i prvom matičnom pločom što se vrlo jasno može videti na zvaničnom sajtu kompanije gde je udarni baner posvećen upravo ovom modelu. Sample primerak koji smo dobili na test nosi oznaku K9A2GX Digital pored interne MS-7550 oznake. Ipak, pred ulaska modela u „retail“ prodaju, MSI se odlučio na promenu imena kako bi jasnije izdvojio ovu ploče od prethodnih modela namenjenih AMD platformi. Kompletna serija AM2 modela imaju K9 prefiks (iako se radi o matičnim pločama prvenstveno namenjenih AMD K10 procesorima), dok se sada to menja, pa ova 790GX bazirana matična ploča ima oznaku DKA790GX Platinum. Pored navednog razloga, očigledno da se htelo direktno u nazivu ploče naglasiti o kom se čipsetu radi.
Kao što je već rečeno, na test smo dobili „sample“ primerak što automatski povlači činjenicu da ambalaže nema. Sve je smešteno u običnu belu kutiju samo sa najosnovnijim detaljima, pa tako po ovom pitanju ne možemo izneti neko komentar, već pažnju momentalno fokusiramo na PCB. Dok fokus još nije totalno jasan, odmah se može primetiti da se DKA790GX Platinum razlikuje u odnosu na referenti dizajn koji je primenjen kod Gigabyte MA790GP-DS4H. Naravno, bazična konfiguracija je ista, a ona obuhvata dva grafička PCI Express, opet dva PCI Express x1 slota i još jednom dva standardna PCI 2.3 slota, uz četiri mesta za DDR2 memoriju. MSI se opredelio da ponudi pet SerialATA II porta, dok je šest u upotrebi kao eSATA. U odnosu na Gigabyte model, DKA790GX Platinum poseduje tri „easy button“ tastera koji imaju „power“, „reset“ i što je najbitnije, „clear CMOS“ funkciju. Od sličnih detalja, DKA790GX Platinum poseduje još jedan unikatni, a reč je o dva jumpera, odnosno DIP prekidača koji imaju funkciju hardverskog podešavanja takta FSB-a.
Nešto slično odavno nismo videli na matičnim pločama, ali o ovom nešto kasnije. Ipak, pored svega glavna razlika u fizionomiji se odnosi na položaj northbridge-a i procesorskog soketa. Kod DKA790GX Platinum, razmak je mnogo manji što teoretski omogućava kraće vodove na PCB-u i time potencijalno povećava stabilnost u uslovima maksimalnog opterećenja sistema. Tik između soketa i northbridge-a, nalazi se jedan ELPIDA DDR3 memorijski čip koji potpuno isti kao i na Gigabyte modelu. Ovo jasno ukazuje na činjenicu da je AMD bio veoma izričit po pitanju upotrebe SidePort memorije. Heatpipe sistem (MSI CircuPipe) za hlađenje se proteže samo preko northbridge-a i southbridge-a, dok je hlađenje MOSFET-a prepušteno malom pasivnom hladnjaku. Iako ceo sistem ne deluje baš nešto impresivno, MSI tvrdi da primenjeno rešenje garantuje stabilan rad kompletne matične ploče u svim uslovima. Tokom rada, konstatovali smo da se ploča umereno greje i da ni pri overklokingu nije bilo problema koji se tiču hlađenja čipseta i naponske jedinice. Pored toga, i MSI je počeo sve intenzivnije da koristi i reklamira upotrebu SS kondenzatora i oklopljenih prigušnica. Konfiguracije naponske jedinice je takođe 5-phase, sa tim da ono kod Gigabyte MA790GP-DS4H izgleda nešto bolje. Sa druge strane, čini se da se u radu naponska jedinica kod DKA790GX Platinum nešto manje zagreva i pored fullpipe sistema koji koristi Gigabyte model.
DKA790GX Platinum na PCB poseduje nekoliko osnovnih konektora za proširenja, i to po četiri USB i jedan za firewire dodatne priključke. Sve ostalo se nalazi na I/O panelu koji je kod ove ploče pozamašan. Na raspolaganju je samo jedan PS/2 port za tastaturu (što je i sasvim dovoljno), uz šest USB 2.0 priključka za miša i ostale periferije. Pored toga, tu je jedan firewire (JMicron JMB381) i LAN port (Realtek PCI-E GbLAN controller 8111C). Za audio komponentu na raspolaganju su šest konektora za upotrebu 7.1 Realtek ALC888 kodeka, uz jedan S/PDIF izlaz. Na kraju, na I/O panelu se nalaze po jedan VGA i DVI konektori, uz sve više interesantan HDMI izlaz.
Bios i overclocking
BIOS koji je MSI dostavio na našem sample primerku DKA790GX Platinum matične ploče bio je sedma verzija 1.0 bete, čija maksimalna funkcionalnost je vrlo diskutabilna. Naravno, sa default podešavanjima je sve nekako radilo, ali ukoliko bi se pokušalo sa ručnim podešavanjem sistema, određeni broj bugova je bio vidan kao bubašvaba na crnom tepihu. Pored toga, i neke uobičajene moderne opcije, kao na primer snimanje CMOS podešavanja, nije bila prisutna, a slično važi i neke opcije koje se tiču podešavanja memorijskih parametara. Na sreću, MSI je već dosta stigao u razvoju BIOS-a za DKA790GX Platinum, pa smo sa zvaničnog sajta preuzeli 1.1 verziju. Nakon toga, pojavile su se sve očekivane opcije, uključujući i mogućnost snimanja BIOS podešavanja, pa smo tek nakon toga mogli krenuti u detaljnije ispitivanje mogućnosti koje nudi DKA790GX Platinum. Naponi za sve delove sisteme se mogu podešavati u veoma izdašnim okvirima, tako da se većina komponenti može dovesti do same granice spaljivanja. Čak se integrisani GPU može overklokovati podizanjem radnog takta, što uz povećanje napona na northbridg-u čipseta može da rezultuje još kojim frejmom više koji će postići integrisana grafika. Imajući ovo u vidu, neće biti problema ni sa podešavanjima za maksimalni overkloking.
Kada je overkloking u pitanju, najviše će pomoći „Advanced Clock Calibration“ opcija koji nudi isti raspon za podešavanja kao i ranije testirani Gigabyte MA790GP-DS4H. U saradnji sa ovom opcijom može se iskoristiti i korekcija brzine sistemske magistrale, a MSI je za ovo ostavio dva načina podešavanja. Prvi je, logično, kroz BIOS, dok je drugi način preko DIP prekidača. Ovde su na raspolaganju pet položaja, gde su radni taktovi 200, 210, 220, 230 i 240 MHz. Interesantno, upravo tih 240 MHz je baš tu negde na granici maksimalnog radnog takta FSB-a koji se može koristiti uz očuvanje stabilnog rada. MSI tvrdi da je ova druga mogućnosti tu „čisto za svaki slućaj“, ali smo kroz praksu stegli utisak da BIOS nekako jasnije i bolje radi u ovom overkloking režimu kada se već krene u O/C akciju.
Rad na 240 se pokazao stabilnim, ali je sve preko toga već bilo problematično, bez obzira koliko se vršile korekcije na radnom naponu bilo kog dela sistema. Tako ipak ostaje činjenica da je MSI veoma dobro procenio mogućnosti 790GX čipseta i svoje ploče, i korisnicima ponudi da na veoma lak i prost način podese svoje ploču na realni maksimum koja ona može da pruži. Shodo tome, DKA790GX Platinum bez problema nudi mogućnost overkloking Phenom procesora preko 3 GHz, što je do sada bila nepremostiva prepreka za AMD procesore. Što se tiče podešavanja memorije, ona su opet veoma slična onim koja su i na Gigabyte MA790GP-DS4H. Tako je moguće podešavati tajminge posebno za svaki kanal, ali u realnosti od te opcije i nema mnogo koristi. Eventualnost je samo posedovanje dva totalno različita modula, pa da se radi ostvarivanje nekog radnog takta mora posegnuti za ovom opciju, ali uz činjenicu da će u tom slučaju i ukupne performanse biti nešto manje. Rad sa 1T parametrom je moguć, ali na radnim taktovima memorije do 900 MHz, dok se za sve preko toga mora koristiti standardno 2T podešavanje. Kao i do sada, za potrebe testa koristili smo radni takt od 1066 MHz sa standardnim CAS5 5-5-15 podešavanjima, jer se još ova varijanta pokazala kao najoptimalnije rešenje.
Test sistem
Naravno, ono što nas sada interesuje su performanse 790GX čipseta u odnosu na svog 780G prethodnika. Za ovo poređenje koristili smo Asus M3A-H/HDMI koja se već odavno pokazala kao odlična platforma za 780G čipset. Iako je generalni standard se obe ploče koje se porede potpuno isto podešavaju, ovoga puta smo imali malo drugačiji pristup. Kako oba čipseta na identičnim setovanjima pružaju takođe gotovo identične performanse, više nas je interesovala razlika između ploča kada se svaka maksimalno podesi i zategne, uz ostajanje na nominalnim radnim taktovima. Obe ploče su koristile DDR2 memoriju na 1066 MHz i pri ovoj brzini nije bilo moguće koristiti 1T parametar uz očuvanje stabilnog rada. Međutim, kod Asus M3A-H/HDMI smo uspeli da podesimo nešto agresivnije memorijske tajminge, pa ćemo videti kako se to prenosi kroz rezultate u tabelama. Ono što definitivno treba imati u vidu su BIOS-i. Za Gigabyte MA790GP-DS4H još uvek su aktuelne beta verzije, tako da za još neko vreme treba očekivati još malo unapređenja i na performansama, ali i na overkloking mogućnostima. Sa druge strane, M3A-H/HDMI poseduje već dobro ispeglan stari BIOS, tako da ovde nema više nikakvih nedoumica u pogledu mogućnosti ove ploče.
Matične ploče
Asus M3A-H/HDMI
Gigabyte MA790GP-DS4H
Procesor i
kuler
AMD Phenom 9950 BE
CoolerMaster Gemin II
Memorija
2×1 GB DDR2 1066
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
SpecORG SpecVIEWPerf 10 i drugi testovi
FutureMark 3DMark i drugi igrački testovi
Komentar o performansama
U ovim uslovima poredili smo performanse DKA790GX Platinum sa Gigabyte MA790GP-DS4H, kao sa Asus modelom baziranim na 780G čipsetu, i došli da par zanimljivih podataka. Bitna stvar koja se kroz određenu vrstu testova može primetiti je primetno redukovanje memorijskog kašnjenja u odzivu (memory latency), a takav stvar sasvim logično u izvesnoj meri utiče i na ukupne performanse. Očigledno je novi BIOS koji je MSI napravio zaslužan za ovo, što je samo potvrda naše inicijalne priče da će 790GX pokazati maksimum tek kada razvoj BIOS-a bude dođe na adekvatan nivo. Tu je ipak interesantno da Gigabyte MA790GP-DS4H ostvaruje nešto veći memorijski transfer, ali je kod MSI DKA790GX Platinum „latency“ manji. Na kraju se sve svodi na staru priču o odnosu radnog takt i memorijskih tajminga. U ovom slučaju, očigledno da je MSI sa svojom BIOS optimizacijom u totalu uspeo da ponudi nešto bolje performanse. Naravno, u većini testova rezultati su približni, ali se suština tu ipak može videti. Na svim mestima da je Gigabyte MA790GP-DS4H zaostajao u odnosu na Asus sa 780G čipsetom, DKA790GX Platinum je to neutralisao. Tako je DKA790GX Platinum primetno brži u WinRAR ili DivX kompresiji, gde su upravo te primene solidno osetljive na brzinu memorije i „latency“. Na kraju se može reći da je samo pitanje oko optimizacije grafičke PCI Express ostalo otvoreno, jer je stari čipset u većini gaming testova ostvario nešto bolje performanse.
Nakon što smo na test stolu imali dve matične ploče bazirane na AMD 790GX čipsetu, jasnija slika se može mnogo lakše stvoriti. Tako možemo reći da sada 790GX nudi iste ili za nijansu bolje performanse u odnosu na prethodnu generaciju čipsetova, ali sa svim novitetima koji novi čipset nudi, gde je na prvom mestu „Advanced Clock Calibration“. Oba ova detalja su od krucijalnog značaja za AMD, jer je to jedini način da se novi čipset uspešno prodaje na matičnim pločama, gde samim tim treba da omogući i da Phenom procesori budu nešto zanimljiviji za tržište preplavljeno konkurentskim Core 2 procesorima. Shodno tome, 790GX od sada postaje primarni čipset za AMD procesore, pa u tom svetlu treba posmatrati i matične ploče koje su trenutno u ponudi. 790FX bazirane ploče će ostati samo za one kojima su primarne Crossfire mogućnosti, jer ovaj čipset u tom pogledu i dalje nudi najviše. Za sve ostale profile korisnika, 790GX je najbolje rešenje za AMD procesore. Ovo važi za bilo koju varijantu – sa upotrebom integrisane grafile, HybridCrossfire-a ili samo jedne grafičke karte u klasičnom modu, 790GX nudi najveći raspon mogućnosti za sve one koji imaju tanak i ograničen budžet, koji su, kao po nekom pravilu najčešće i zainteresovani za AMD procesore.
U ovom momentu, izbor adekvatne 790GX ploče nije previše komplikovan. MSI DKA790GX Platinum i Gigabyte MA790GP-DS4H su veoma slične po gotovo svim pitanjima, tako da izbor bilo kog modela ne predstavlja nikakav problem. Bolji prvi utisak je ostavio Gigabyte MA790GP-DS4H, kao i ukupni utisak o generalnom kvalitetnu izrade kompletnog paketa. Sa druge strane, MSI DKA790GX Platinum sa novim BIOS-om nudi nešto bolje performanse, uz par dodatnih korisnih detalja, koji će u ovom momentu predstavljati prevagu na stranu ovog modela, što je na kraju razlog zbog koga DKA790GX Platinum postavljamo kao prvi na listi preporučenih modela matičnih ploča za AMD procesore, a posebno one iz Phenom familije.
Matičnu ploču na test ustupio MSI.