MSI FM2-A85XA-G65

MSI FM2-A85XA-G65

Družili smo se sa novom generacijom AMD APU-ova, pisali smo o novom čipsetu, sa kojim smo se susreli kod Gigabyte ploče, a kasnije i sa A55 revizijom sa FM2 soketom u ASUS izvedbi. Na red je došao MSI sa modelom FM2-A85XA-G65. Ovo je trenutno njihova jedina ploča sa A85X čipsetom, a po G65 iz oznake jasno je da se radi o ozbiljnom takmacu. U međuvremenu su predstavljena dva modela bazirana na jeftinijim A75 i A55 čipsetovima. Pa da vidimo kakvo je stanje u "gornjem domu"

    Sadržaj

      Zoran Petrović Da se radi o ozbiljnom modelu govori i pun ATX format, crni lak i Military Class III sertifikat koji na kutiji možete videti sa razdaljine od dva kilometra. Naravno, tu su sve MSI tehnologije: OC Genie II, Click BIOS II, Control Center, Super Charger… U međuvremenu, evo malo podsećanja na ono što donosi A85 čipset.

      AMD A85X Novi soket dolazi sa pločama koje su opremljene A85X čipsetom. U pitanju je nova verzija kontrolerske logike koja u suštini i ne donosi mnogo novih stvari. Možda najveće iznenađenje je novi soket koji ne zadržava kompatibilnost unazad sa FM1 soketom. AMD kao glavni razlog naglašava isporuku struje ka APU, jer promena na strani PCI Express i DDR 3 interfejsa nema. Hudson D4 čipset (A85X FCH) obezbeđuje osam SATA 6 Gbps portova sa RAID 5 podrškom, kao i mogućnost da se 16 PCI Express 2.0 linija podele u dva x8 slota.

      Ostatak je identičan kao i kod FM1 – imamo četiri USB 3.0 i deset USB 2.0 portova. Tu je i UMI, interfejs koji povezuje APU sa čisetom, a koji 2 GB/s protok ostvaruje preko četiri direktne linije komunikacije. Tu su i četiri PCI Express linije i četvorokanalni audio sa FIS, mSATA podrškom, PCI mogućnostima, klok generatorom, te podrškom za BIOS do 16 MB. U prevodu, proizvođači se često odlučuju na novi soket koji uparuju sa starijim A75 i A55 čipsetovima, na kojima nema nikakvih negativnih efekata po pitanju performansi. Usamljen na vrhu Ovaj MSI model poseduje osam faza u naponskom delu namenjenom CPU i iGPU, kao i dodatnu fazu za filtriranje napona namenjenom memoriji. CPU naponska sekcija ima masivne aluminijumske hladnjake povezane vrućom cevi, a manji hladnjak, nešto šire osnove pokriva novi Hudson D4 južni most. Napajanje je dobilo dodatni 8-pinski konektor namenjen procesoru, pa se očekuje da će performanse pri overkloku biti daleko od zanemarljivih. Naravno govorimo o manuelnom, a ne automatskom overkloku.

      Sa četiri DIMM slota možete “napakovati” i do 64 GB RAM-a, ako to ikada nekome bude potrebno, a memorija podržava rad sa modulima deklarisanim na 2133 MHz. Ovo je pozitivno, posebno ako koristite integrisani Radeon kao primarnu grafiku, jer je iGPU direktno povezan sa sistemskom memorijom, pa njegova brzina direktno zavisi od njene.

      Zarad proširenja MSI se odlučio na dva PCI Express x16 slota. Nažalost, samo je prvi fizički x16, dok drugi ima konektore samo do pola, što znači maksimalnih x8 kod PCI Express 2.0. Tu su i dva PCI i tri PCIE x1 konektora, za sve one koji imaju dve zvučne, jednu TV, jednu satelitsku i jednu WiFi karticu za proširenje.

      Moguće je povezati čak osam HDD/SSD-ova preko SATA 6 Gb/s slotova, a MSI se odlučio da šest stavi na ivicu, a dva montira uspravno na PCB, pa će se svako snaći sa kabliranjem. Od ukupno pet konektora za ventilatore, dva su tropinska, pa na njima nećete moći da kontrolišete brzinu rotacije.

      Dok su front panel i USB 2.0 headeri smešteni uz donju ivicu, dotle je USB 3.0 uguran tik uz drugi PCI Express x16 (x8 slot). Ovo može da bude problem jer su svi USB 3.0 kablovi kruti, pa ako još imate nešto i u PCI Express x1 slotu, namučićete se da sve sprovedete kako treba. Kada je MSI u pitanju, ovakvi dizajnerski “izleti” su uobičajeni. Slično je i sa konektorom za ventilator CPU-a. Ukoliko ste montirali ploču u kućište zajedno za kulerom na CPU-u, imate veliki problem. Nesretno postavljeni konektor je između oštrog hladnjaka naponske jedinice i DIMM slota. Zadnji panel nosi sve četiri video konekcije: VGA, DVI, DP i HDMI. Tu su i dva USB 3.0, četiri USB 2.0, kombinovani PS/2, LAN i audio. Taman sve što je neophodno. Merne tačke, Power, Reset i OC Genie taster su implementirani u gornjem desnom uglu ploče, dok je CLR CMOS postavljen na donjoj polovini, taman da ukoliko imate nešto u PCI slotu ili koristite grafiku sa dvoslotnim kulerom u donjem slotu nikada nećete moći da mu priđete. Dakle, odabrano je neodgovarajuće mesto za smeštanje inače korisnog konektora.


       
      Kao što znate naše testove “vrtimo” na opciji automatskog overkloka. Ovako se testira OC algoritam matične ploče, i njegove mogućnosti da korisniku bez preteranog znanja obezbedi dodatne performanse.

      Koliko god da se MSI hvalio “overklokerskim genijem”, kako na našem jeziku “zvuči” OC Genie tehnologija (premda “genie” zapravo prevodimo duhom iz boce/lampe), na konkretnom modelu rezultati u ovom režimu rada nisu bili pohvalni. 86 MHz za CPU i 266 MHz za RAM (sa vrlo labavim latencijama) je veoma slab rezultat, pa su rezultati marginalno bolji od procesora na default vrednostima. I sami možete videti kolika je razlika u tabeli, gde je ASUS A55 ploča, koja se takođe nije proslavila sa overklokom.

      Sa druge strane MSI ima mnogo veći OC potencijal, kada su u pitanju manuelna podešavanja, pa smo uspeli da APU nateramo na 4,7 GHz, uz RAM na 2004 MHz, što su sasvim dobri rezultati, koji pokazuju koliko je OC Genie u stvari neoptimizovan za nove APU-ove, jer smo ga videli da odlično radi na Intel platformi. Verujemo da je MSI, u želji da izbaci svoj prvi FM2 model, malo prekalkulisao i pustio polu-dovršen OC algoritam, koji bi trebao da namami kupce da se odluče za ovu ploču. Ako nas pitate, ovakav OC rezultat ste mogli da dobijete tako što ste greškom kliknuli na neku opciju u BIOS sekciji, pa osim nešto boljeg takta memorije praktični dobici su zanemarljivi. Dakle, obavezno koristite manuelni overkloking.


      BIOS nas, sa druge strane nije razočarao ni u kom pogledu. Jeste da i MSI i Gigabyte kaskaju za ASUS rešenjima, ali je bogatstvo opcija i jedinstven sistem kretanja kroz menije skroz dobro izveden, pa ćete su, uz malo navikavanja lako snalaziti sa njim. Nivoi podešavanja idu veoma detaljno, što će overklokerima mnogo značiti.


      U paketu dobijate veliki broj MSI aplikacija. Tu su Control Center, Click BIOS II, MSI Suite, Live Update 5, THX TruStudio PRO i Network Genie. Od navedenih Control Center je odličan, dok svrhu Click BIOS-a ne vidimo, jer za svaku akciju koju napravite morate da resetujete računar.



       
        








       
        





       
      Igrački testovi:
       







       
      Suočili smo se i sa jednim pomalo neočekivanim problemom. Tokom testiranja VGA konektor nije hteo da nam da dobru sliku na monitoru, već je istu razvlačio dosta preko granica monitora, a prikazivao da se radi o nativnoj rezoluciji, i ništa nije pomagalo osim povezivanja direktno na digitalni izlaz.

      S obzirom da se ova ploča još uvek nije pojavila na tržištu suzdržaćemo se od komentara vezanog za cenu, jer je i nama još uvek nepoznat. S druge strane, ovaj čipset i oprema neće sigurno koštati ispod 100 €, što je preskupo za ono što dobijate. APU korisnici, koji su željni integracija, i ne žele da petljaju po BIOS-u i podešavaju ovo i ono ne dobijaju dobar automatski overklok kakav smo navikli od imena OC Genie. MSI je predstavio matičnu ploču, ali očito nije optimizovao sistem automatskog overklokinga.

      Nesporno je da je kvalitet komponenti dobar, te da ploča ima dobar OC potencijal. BIOS nije dovoljno dobro utegnut, OC Genie slabo radi, neki konektori su loše rešeni, merne tačke su odlična stvar inače, ali i element koji je dodatno podigao cenu….Istovremeno, treba imati na umu da je MSI predstavio i osetno jeftinije FM2 modele bazirane na A75 i A55 čipsetovima, koji trenutno predstavljaju bolji izbor od novog A85X. Za: – Military Class III – jaka naponska jedinica Protiv: – položaj nekih konektora na PCB-u – marginalne auto OC performanse – diskutabilan softver Matičnu ploču na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test