Nebojša Todorović
Pre svega, prvo se osvrnimo na činjenicu da je Nvidia sa Pascal arhitekturom donela prelazak u novi i moderniji proizvodni proces od 16nm za prve čipove. To je sa sobom donelo i veliki skok u performansama zbog povećanog broja tranzistora, kao i viših radnih frekvencija za koje su novi čipovi bili sposobni. Na sve to dodajmo i poliranje arhitekture u odnosu na prethodnu generaciju i GTX 1080, 1070 i 1060 su zaista sa sobom doneli veliki napredak u pogledu performansi.
Za GeForce GTX 1050 i GTX 1050 Ti kompanija je donela još jedan novi grafički procesor, koji nosi logičnu oznaku GP107. Međutim, nije reč samo manjoj verziji prilagođenoj za nižu srednju klasu već o čipu sa kojim Nvidia prelazi u litografiju od 14nm čime se, tehnološki gledano, izjednačava sa AMD-om. Nvidia često kaska za AMD-om kada je proizvodni proces u pitanju, ali je ovim pokazana rešenost da se priključak uhvati što pre. To implicira i da će se “rat grafičkih karti” u narednoj generaciji voditi u jednakim uslovima, jer će obe kompanije sasvim izvesno ostati u 14nm.
GP107 čip je dobio masivnih 3.3 milijardi tranzistora na površini od svega 132 mm2
Dakle, novi GP107 iako svakako slabiji od svojih rođaka sa oznakom GP104 i GP106, ima jednu stvar u kojoj je moderniji, a to je proizvodni proces. Ovaj čip će se naći u GTX 1050 Ti i GTX 1050, a ove karte će poslužiti kao naslednici za GTX 950. Ono što je izuzetno bitno da naglasimo odmah od starta je, da poput AMD-a, Nvidia ne vidi korisnike ove kartice kao korisnike koji imaju razloga za nadogradnju. Zapravo, ciljna grupa su vlasnici GTX 750 (Ti) i starijih modela, kao i oni koji se još uvek oslanjaju na ingregrisane GPU-ove. I zaista, to donekle ima smisla, jer će grafičke karte sa GP107 čipom biti zadovoljne sa snagom koju isporučuje PCI-Express slot, bez potrebe za dodatnim naponskim konektorima.
Osim izuzetne štedljviosti i “performansi po vatu”, šta još karakteriše GP107 čip? Pre svega, tu je sve ono što nudi Pascal arhitektura i u konektstu implementiranih tehnologija, GP107 poseduje sve ono što imaju i “snažnija braća”. Dakle, tu su GPU Boost 3.0, PolyMorph Engine 4.0, Pascal Memory Compression iliti četvrta generacija Delta Color Compression tehnologije, dinamičko balansiranje opterećenja, Fast Sync Latency, Ansel i sve ono o čemu smo pisali u članku “Šta nam donosi Nvidia Pascal?”.
Logično sve to dolazi u hardverski slabijem paketu, jer je GP107 uprošćen u odnosu na GP104, odnosno GP106 kako bi ga Nvidia smestila u adekvatan cenovni rang od 130 do 150 EUR. Kao takav, ovaj čip je dobio masivnih 3.3 milijardi tranzistora na površini od svega 132 mm2. Uporedimo to sa 1.87 milijardi kod GTX 750 Ti (GM107) na površini od 148 mm2 i postaje sasvim jasno da je prelazak u 14-nanometarski proizvodni proces doneo bitan napredak, čak i kada smo svesni činjenice da je GM107 debitovao na GTX 750 Ti karti pre gotovo tri godine.
Šta pronalazimo na ovih 132 mm2 površine? Suštinski, malo više od pola onoga što se nalazi u GP106 koji pronalazimo u GeForce GTX 1060 modelima. U prevodu, GP107 raspolaže sa 6 Stream Multiprocesora (SM) od kojih svaki poseduje po 128 CUDA jezgara (ili Stream Procesora, SP-a, CU-a) što nam govori da je njihov ukupan broj 768 (CUDA jezgara). Sa ovakvom organizacijom, to implicira i 48 teksturnih i 32 ROP jedinice. Obratite pažnju na to što smo rekli. Ovaj mali čip poseduje 32 ROP-a što je dvostruko više od GM107 sa GTX 750 Ti karte. Samo to već znači da pri istoj frekvenciji, novi GPU poseduje dvostruko veći piksel “fillrate” zbog čega mnoge igre mogu da pokažu znatno bolje rezultate. Dopada nam se to što GM107 ima istu količinu L2 keš memorije koja iznosi 1 MB, dok je naravno L1 keš povezan ponaosob sa svakim SM-om te ga naravno ima 40% manje.
Logično, smanjen je broj ROP jedinica je direktno povezan sa smanjenim brojem memorijskih kontrolera, pa tako umesto osam memorijskih kontrolera, GP107 raspolaže sa maksimalno četiri što implicira memorijskih interfejs od 128 bita. Velika razlika u memorijskom protoku će biti nadomešćena donekle upotrebom brzih GDDR5 čipova i činjenicom da raspolaže kvalitetnom kolornom kompresijom što će biti dovoljno da se ne stvori usko grlo.
Dosta smo se bavili teoretisanjem oko GP107 čipa, koji zaista deluje interesantno, ali hajde da vidimo i prvu kartu koja je do nas stigla, a koja upošljava novi Pascal čip napravljen u 14nm.
MSI GeForce GTX 1050 Ti 4 GB OC (Cena: oko 150 EUR)
Nakon masivnih GeForce GTX 1080, 1070, pa čak i 1060 modela, MSI-ev minijaturni GTX 1050 Ti deluje neuverljivo. Jednostavan kulera sa jednim ventilatorom, bez ikakvih specijalnih tehnoloških rešenja poput heatpipe-ova, vapor chambera ili LED osvetljenja, vraća nas u realnost da većina kupaca zapravo traži baš ovakvu grafičku kartu i ne žele ekstravagantne grafičke karte sa cenom kompletnog PC-a. Naprotiv, mnogima je sasvim dovoljno imati mogućnost za pristojno 1080p igranje sa kartom koja ne opterećuje napajanje svojom potrošnjom ili sve ostale komponente svojim zagrvanjem i potrebom za velikim protokom vazduha kroz kućište. Kada se malo vratimo na zemlju i pomislimo da ovaj model menja GTX 750 Ti i GTX 950, shvatimo da je u tom kontekstu njen skroman izgled i dizajn pun pogodak.
Kuler je potpuno jednostavan, plastični oklop prekriva običan aluminijumski rashladni profil sa ne preterano gusto raspoređenim rebrima. Samo rashladno telo je vrlo nisko, a MSI je očigledno želeo da postigne nešto robusniji i uverljiviji izgled korišćenjem gotovo dvostruko većeg palstičnog oklopa koji čini da karta izgleda masivnije. Pohvalili bismo činjenicu da je MSI upotrebio šrafove da fiksira plastični oklop, umesto da koristi uobičajeno i mnogo lošije rešenje – plastične žabice koje ne možemo da smislimo. Na ovaj način se, barem u teoriji, smanjuje šansa da neki deo počne da vibrira i zuji nakon što žabica “prestane da drži”.
Kulerom dominira veliki ventilator čiji prečnik iznosi 90 milimetara. Ovaj ventilator broji 11 peraja čija je jedna polovina glatka, a druga hrapava. To bi trebalo da smanji turbulencije i posledično količunu buke i poveća protok vazduha. Do sada smo uvek imali odlična iskustva sa MSI ventilatorima, ali ovog puta nam ugrađeni primerak deluje kao da je izrađen od nešto jeftinije plastike. Ovo je subjektivan utisak koji može i ne mora da znači mnogo.
Kao što smo već rekli, karta koristi GP107 čip u svom punom izdanju, a o specifikacijama ćemo nešto kasnije. Ovde ćemo samo reći da se napaja kroz 3 faze što je više nego dovoljno za ovako jednostavnu grafičku kartu. Četvrta faza je ostavljena za filtriranje napona prema memoriji, a ovakvu konfiguraciju ćemo verovatno viđati najčešće, osim u slučaju najnaprednijih verzija namenjenih za overklok. Da će takvih verzija sasvim izvesno biti, a one će imati i dodatni 6-pin PCIe konektor na mestu koje je već predviđeno i u slučaju PCB-a modela sa testa.
Okretanje na poleđinu zapravo pokazuje koliko je ova karta zaista minijaturna i imamo utisak da je manja čak i u odnosu na referentni GeForce GTX 750 Ti koji nas je iznenadio kada je predstavljen baš zbog toga što je reč o izuzetno maloj grafičkoj karti. Treba primetiti odsustvo SLI konektora, jer poput GTX 1060 modela, ova mogućnost izostaje i kod GTX 1050 i GTX 1050 Ti modela.
Iako je reč o vrlo kompaktnoj karti, MSI GeForce GTX 750 Ti ipak zauzima dva slota, ali je samo jedan taj koji ima video izlaze. Naime, broj video izlaza je smanjen u odnosu na snažnije modele, ali je ipak bolji od GTX 750 Ti. Tu su po jedan HDMI 2.0, DisplayPort 1.4a i DVI u punoj veličini što je sasvim korektno za cenovnu klasu kojoj ova karta pripada.
Što se specifikacija tiče, jasno je da je novi proizvodni proces doneo sa sobom mogućnost da se poveća broj tranzistora i smanje dimenzije, ali je ujedno doneo i povećanje radnog takta. Nvidia je propisala nominalnu frekvenciju GPU-a na 1290 MHz, ali je MSI ovaj takt povećao na 1342 MHz. Takođe, to je podiglo i Boost vrednost na teoretskih 1455 MHz, mada ćemo videti tokom merenja šta se dešava u praksi. Memorija nije dobila povećanje frekvencije i Samsungovih 4 GB GDDR5 memorije radi na propisanoj vrednosti od efektivnih 7 GHz što uz 128-bitni memorijski interfejs obezbeđuje protok od 112.1 GB/s. Primetićemo da kao i kod ostalih Pascal baziranih čipova, ni GP107 ne podržava očitavanje ASIC kvaliteta.
Iako to ume da ne bude slučaj, MSI GeForce GTX 1050 Ti OC nam je stigao u “retail” pakovanju koje je spremno za police IT prodavnica. Kako nije deo Gaming serije, kutija je svedenija i jednostavnija, uz tipične Nvidia detalje zelene boje.
Zadnja strane je takođe minimalno opremljena informacijama, pa osim MSI Afterburnera i kvalitetnih čvrstih kondenzatora, nema nikakvih zanimljivih ili korisnih informacija. Deo sa specifikacijama možemo da kažemo da je neozbiljan, jer ne govori apsolutno ništa o samoj kartici.
Propratno pakovanje je izuzetno skromno, ali ništa više od toga nismo ni očekivali, jer MSI u ovoj kategoriji gleda da uštedi svaki cent na svemu što nema direktno veze sa samom kartom. To znači da je tu kratko uputstvo, disk sa drajverima i propratnim softverom i zahvalnica što ste se odlučili na MSI proizvod.
[modul]specifikacija=9061[/modul]Iako je kuler izuzetno jednostavan i bez ikakvih karakteristika koje bi navele na pomisao da ima neki posebno veliki kapacitet za hlađenje, nismo imali mnogo sumnje da će biti dovoljan kada znamo da treba da ohladi kompaktni čip i kartu koja je sposobna da se u potpunosti napaja isključivo iz PCIe slota.
To se pokazalo kao potpuno tačno, jer je GPU svoju maksimalno zagrevanje tokom testiranja završio na 62 podeoku Celzijusove skale. To je vrlo niska temperatura, posebno kada znamo da je postignuta bri brzini 48% od maksimalne brzine ventilatora. Nažalost, ne znamo koji je to tačno broj obrtaja, jer nijedan softver nije mogao da očita broj obrtaja uključujući i MSI Afterburner koji koristimo kao primarni za monitoring grafičkih karti tokom testa.
Bilo kako bilo, ventilator je vrlo tih, a jedino nam je smetalo to što je imao karakteristično vibriranje pri određenom broju obrtaja. Čim bi brzina ventilatora pala ispod ili se povećala iznad date brzine vibracija bi nestala. Ne znamo da li je reč do našeg konkretnog primerka, ali verujemo da treba obratiti pažnju ukoliko se odlučite na kupovinu ovog modela.
Pre nego što krenemo u overklok, moramo odmah da kažemo da GPU Boost 3.0 odlično obavlja svoj zadatak. Pa tako i pored teoretske Boost vrednosti od 1455 MHz, karta je konstantno provodila vreme na oko 1600 do 1700 MHz. To nam je jasno dalo do znanja da čak i nakon našeg pokušaja overkloka, nećemo dobiti mnogo više. To se pokazalo kao tačno. Povećavanjem nominalne vrednosti na 1518 MHz je učinilo da realno karta radi na oko 1800 MHz, što nije mnogo više od onoga što je postizala i bez naše intervencije. Uz primetan overklok memorije na 1951 MHz što efektivno iznosi 7800 MHz konačan rezultat je bilo povećanje performansi od svega 10 procenata. Može da znači, ali daleko od revolucionarnog. Uz kvalitetnije modele sa 6pin konektorom, boljim hlađenjem i uz povećanje napona i brzine ventilatora možemo da očekujemo čuda na polju sportskog ovrekloka.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790KMatična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFiRAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHzHDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumDrajveri: NVIDIA ForceWare 375.57
[modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Nvidia je dobro osmislila svoju ponudu i uvođenje GeForce GTX 1050 Ti modela u ponudu treba da raduje sve nas koji želimo da se igramo po pristojnoj ceni. Rezultati jasno pokazuju da ova karta može da se nosi i sa 1440p gejmingom bez ikakvih problema ukoliko niste zacrtali da se igrate isključivo na maksimalnom nivou podešavanja, kada ova karta već počinje da pokazuje kojoj klasi pripada. Van toga, reč je o karti koja je u većini slučajeva brža od GeForce GTX 960 karte koja je koštala znatno više, a i dalje košta više od nove GTX 1050 Ti.
Pritom, GTX 1050 Ti je ujedno i dokaz koliko je Pascal moćan, jer je GTX 1050 Ti znatno brži od Radeon RX 460 i ne samo to, već u nekoliko navrata razmenjuje udarce sa RX 470. Ipak, to je samo u nekoliko situacija i Radeon RX 470 je znatno moćniji proizvod, ali je reć o karti koja koristi snažniji AMD-ov GPU. Što se MSI-evog konkretnog modela tiče, on je jednostavan i dopao bi nam se mnogo više samo da nismo imali iskustvo sa vibracijama ventilatora. Takođe, ovoj karti ujedno nedostaje i sistem kao što je ZeroFrozr rezervisan za bolje MSI modele koji bi gasio ventilator kada isti nije neophodan. Osim toga, reč je o odličnoj karti, ali mi bismo ipak sačekali da vidimo i ostale proizvođače, kao i druge, naprednije, MSI modele.
Prednosti:– Sjajne performanse- Očekivana cena od oko 150 EUR- TDP od 75 W
Nedostaci:– Nedostatak SLI podrške- Vibracija ventilatora na određenim obrtajima- Nema sistem za gašenje ventilatora kada nije potreban
MSI GeForce GTX 1050 Ti 4 GB OC
Bilo je samo pitanje vremena kada ćemo videti nastavak Pascal sage, a Nvidia je rešila da to učini taman pred sezonu praznika. Verujemo da će, posebno na domaćem tržištu, ponuda u kojoj dobijate najmoderniju Nvidia GPU arhitekturu za 130 do 150 EUR-a biti interesantna propozicija, posebno kada znamo da neće zahtevati nadogradnju kućišta i/ili napajanja, jer snažniji od dva modela karakteriše TDP od svega 75 W. Glavno pitanje ostaje, a ono glasi: "Koliko se performansi dobija za ovaj novac?"