Nebojša Todorović
Krenimo odmah od izgleda samog proizvoda, gde ne zatičemo naročita iznenađenja. Karta se oslanja na tipičnu crno-crvenu kolornu šemu, dominantan je veliki TwinFrozr VI kuler koji na prvi pogled deluje kao da nije pretrpeo nikakve ili makar minimalne vizuelne izmene u odnosu na prethodnu generaciju. Međutim, to je tačno samo dok je karta ugašena i dok ne zagrebemo ispod površine.
Iako nismo smatrali dizajn TwinFrozr V hlađenja preterano dopadljivim, moramo priznati da nam je vremenom prirastao za srce. Možda ne toliko zbog samog izgleda koliko zbog činjenice da je reč o jednom od najboljih kulera, a TwinFrozr VI deluje kao nastavak u pravom smeru, doduše pretežno unapređen na polju detalja, jer nije reč o potpunoj evoluciji.
Bilo kako bilo, TwinFrozr VI je opremljen sa dva velika ventilatora čiji prečnik iznosi masivnih 100 milimetara. Obrada na krajevima i oblik su specifični i služe da redukuju otpor vazduha radi manje proizvodnje buke uz povećan protok na istom broju obrtaja u odnosu na standardni model. Takođe, ukoliko zagledate peraja, shvatićete da su ona postavljena u parovima zbog čega ih ima ukupno 14 što natprosečan broj.
Oblik ventilatora nije nov, i videli smo ga već kod TwinFrozr V hlađenja. Ventilatori imaju peraja kojima su krajevi ti koji su uglačani, već prve dve trećine svakog drugog peraja. Svako drugo peraje ima i zadebljanje tu gde je ispolirano. Ovaj tip ventilatora MSI naziva Torx Fan i reč je o novom konceptu koji bi trebao da poveća protok vazduha, a da u isto vreme proizvodi razuman stepen buke. Sa novom generacijom ventilatora, odnosno Torx 2.0, MSI se igrao sa uglovima i zakrivljenjem peraja kako bi ostvario oko 22% veći pritisak vazduha u odnosu na prethodnu generaciju. Ventilatori se ne pokreću dok karta ne dostigne oko 50 stepeni Celzijusove skale, što znači da je u periodima normalnog korišćenja PC-a, karta suštinski pasivna.
Sa novom generacijom ventilatora, odnosno Torx 2.0, MSI se igrao sa uglovima i zakrivljenjem peraja kako bi ostvario oko 22% veći pritisak vazduha u odnosu na prethodnu generaciju.
Ispod oklopa se nalazi rashladno telo izrađeno od gusto naređanih aluminijumskih rebara kroz koje prolazi četiri heatpipe-a prečnika 7 milimetara. Svi su načinjeni od bakra, a u završnoj fazi obrade presvučeni slojem nikla. Treba da se primeti da je povećana površina rashladnog tela, a da pritom MSI i dalje ne teži da zauzme i treći slot što je pohvalno.
Na poleđini pronalazimo backplate koji je novitet kod srednje serije MSI grafičkih karti, ali je u ovom slučaju zaista potreban, jer su dimenzije prilično velike. Za razliku od nekih drugih proizvođača, MSI se nije odlučio na osvetljenje na backplate-u, što svakako treba imati u vidu u slučaju da želite da vam grafička karta svetli sa svih strana.
Ono što definitivno svetli je MSI Gaming logo na gornjoj ivici oklopa kulera, kao i crveni elementi na drugoj polovini oklopa rashladnog sistema. MSI logo jedini može da menja boju, tako da adut RGB LED osvetljenja po našem mišljenju pada u vodu. Kada uporedimo stepen podešavanja osvetljenja kod Strix-a, TwinFrozr VI deluje prilično primitivno.
Na polju konekcija, GTX 1060 donosi nekoliko veoma bitnih izmena. Pre svega, kako je karta deklarisana na TDP od 150 W, jedan dodatni 8-pin PCIe naponski priključak je dovoljan čak i kada overklok uvedemo u kalkulaciju. Na ovom polju je AMD napravio promašaj sa referentnim modelom Radeona RX 480, ali će verovatno kompanije partneri to ispraviti. Veoma bitan detalj je izostanak SLI konektora. Nažalost, razlog nije nova tehnologija koja eliminiše potrebu za SLI mostićima, već potpuni izostanak SLI podrške.
Na zadnjem panelu pronalazimo bogat izbor video izlaza. Tu su po dva HDMI 2.0b i DisplayPort priključka, kao i usamljeni DVI bez podrške za analognu konekciju čak i preko D-Sub adaptera. Doduše, zaista ne možemo da zamislimo da neko koristi ovu kartu na analognom monitoru.
MSI GeForce GTX 1060 Gaming X karakterišu konzervativne specifikacije. Ova grafička karta se, poput ostalih GTX 1060 modela, oslanja na GP106 procesor koji raspolaže sa 1280 CUDA jezgara, 80 teksturnih i 48 ROP jedinica. MSI je svoj model podesio na nominalnu frekvenciju od 1595 MHz, što čini da je Boost vrednost 1810 MHz. Ovo je tek blago niži takt od onog koji smo dobili kod Asusove karte. Pritom, kod novih GeForce kartica deklarisani takt zaista vrlo malo može da posluži prilikom indikacije realnih performansi. Naime, sofisticirani GPU Boost sistem povećava takt kada za to ima prostora, pa dve karte sa istim specifikacijama i različitim kulerima mogu da rade značajno drugačije u praksi.
Što se memorijskog podsistema tiče, on ima “širinu” od 192 bita, a MSI je ugradio GDDR5 čipove potpisane od strane Samsunga koji su podešeni na frekvenciju od efektivnih 8120 MHz. To čini da je memorijski protok ove karte 194.6 GB/s. Očekivano, nova generacija GPU-ova iz Nvidie ne podržava mogućnost očitavanja ocene kvaliteta čipa.
[modul]specifikacija=9050[/modul]Karta nam je stigla u obliku u kom će se naći u prodaji, tako da iako se radi o semplu, on je takav da prenosi identičan osećaj proizvoda koji će se naći na polici u šopu. Pakovanje je tipično za novije MSI proizvode iz gejming serije. Kombinacija crne i crvene boje dominira, a zanimljivo je da pakovanjem više ne dominira kineski zmaj koji smo imali prilike da viđamo na nekadašnjim kutijama. Zapravo, tradicija se može videti samo na malom logou Gaming serije koji se ujedno nalazi i na centralnom delu ventilatora.
Ono što nam je privuklo pažnju jeste činjenica da je ovo prva grafička karta sa novom generacijom TwinFrozr kulera. Za one koji ne prate događanja u IT-u, TwinFrozr su ekskluzivni kuleri iz MSI-a koje tradicionalno prate fenomenalne performanse što u pogledu efikasnosti, tako i na polju male proizvedene buke. Novosti koje ovaj kuler donosi su poboljšano RGB LED osvetljenje u odnosu na prethodne modele, kao i unapređeni ventilatori o čemu detaljnije možete pročitati na prethodnoj stranici.
Propratno pakovanje je izuzetno skromno, ali ništa više od toga nismo ni očekivali, jer MSI u ovoj kategoriji gleda da uštedi svaki cent na svemu što nema direktno veze sa samom kartom. Novost su nalepnice koje nisu bile uobičajene kod Gaming serije srednje klase, mada se ne sećamo da su nalepnice stizale sa bilo kojim modelima iz Gaming kategorije.
Moramo da priznamo da smo nakon brutalnog DirectCU III kulera koji je ugradio Asus u svoju Strix verziju imali ograničena očekivanja za MSI TwinFrozr VI koji nije doživeo bitne izmene u novoj generaciji. Jednostavno, Asusov kuler ima primetno veću “zapreminu”, težinu i jedan ventilator više i time smo eliminisali šansu da MSI model iznenadi.
To se pokazalo kao donekle razumno očekivanje, jer MSI karta nije postigla nižu temperaturu. Zapravo, sa maksimalnih 63 stepena Celzijusove skale, Asus Strix DirectCU III ima prednost od jednog stepena. Da, dobro ste pročitali, sa toliko kompleksnijim kulerom Asus jedva da je uspeo da nadmaši MSI kartu. Međutim, fantastični TwinFrozr VI to postiže sa brzinom ventilatora koji se vrte ispod 1000 o/min. Preciznije, ta cifra je oko 800 o/min i na ovom broju obrtaja ogromni 100-milimetarski ventilatori su bukvalno nečujni.
Istini za volju, sasvim je izvesno da bi u ekstremnim situacijama veliki DirectCU III kuler uspeo da iskoristi svoj veći TDP kapacitet, ali u realnim uslovima TwinFrozr VI je definitivno jedan od najefikasnijih i najboljih kulera koji su ikada napravljeni. Može se reći i da je jednostavno bolje odmeren za grafičku kartu kakva je GeForce GTX 1060.
Na polju overkloka smo ostvarili uspeh, mada verujemo da će sa novim softverskim alatima maksimalni rezultati biti i bolji. Bilo kako bilo, mi smo bez ikakvih problema podigli nominalnu frekvenciju GPU-a na odličnih 1763 MHz, dok je memorija bila raspoložena za takt tik ispod 10 GHz. To je podiglo Boost takt GPU-a na malo iznad 2.2 GHz i memorijski protok na 231.4 GB/s. Sa ovim podešavanjima možete da dodate oko 15% na rezultate, što je zaista impresivno, jer je u današnje vreme sve preko 10% uspešan izlet u overklok.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.81
[modul]test=469[/modul][modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul][modul]test=472[/modul]Za razliku od konkurenata, MSI je svoj GTX 1060 Gaming X sa 6 GB smestio među povoljnije modele. Pritom, u pogledu performansi TwinFrozr VI je među najboljima, iako ne nudi širinu RGB LED mogućnosti koje ima Asusov Strix kuler. Osim toga, može se reći da je MSI suštinski bolja opcija, jer ima gotovo iste performanse, manje dimenzije, a imamo utisak da i posao obavlja tiše. Sasvim je jasno da je MSI unapredio kvalitet obrade svog kulera umesto da ga samo poveća. Ispolirana su aluminijumska rebra, heatpipe-ovi i dodati efikasniji kuleri. Možemo reći da nam se ovaj pristup više dopada od besomučnog povećanja dimenzija i dodavanja još elemenata u rashladni sistem.
Uz sve to je i oko 5000 RSD jeftiniji od Asusove karte, što ga sa cenom od 345 EUR čini prilično doborom opcijom ukoliko tražite snažnu grafičku kartu koja je u stanju da se izbori sa svim naslovima u 1080p i 1440p rezolucijama. Sa ovom cenom, GeForce GTX 1060 postaje konkurentan fenomenalnom Radeonu RX 480. Što se GTX 1060 verzija tiče, postoje i jefitniji modeli i to sa 6 GB, ali verovatno nijedna karta nema dobar kuler kao što je TwinFrozr VI.
Prednosti:– Fantastičan TwinFrozr VI kuler- Novi kuler je dobio RGB LED osvetljenje- Ukupno korisničko iskustvo- Odlične overklok mogućnosti- Razumna cena na našem tržištu
Nedostaci:– Nedostatak SLI podrške
MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB
Nakon blagog pada cena od predstavljanja, GeForce GTX 1060 deluje kao odlična opcija u višoj srednjoj klasi. Sa snažnim GPU-om, verzijom od 6 GB brze GDDR5 memorije i svim tehnologijama koje donosi Pascal arhitektura ovaj model je zaista jako uporište Nvidie. Posebno što je reč o karti koja ima neverovatno dobru energetsku efikasnost. Ovom prilikom nam je na test stigao model iz MSI sa TwinFrozr kulerom 6. generacije.