Nebojša Todorović
Test: MSI GeForce GTX 650 Power Edition
Svi oni koji su pomislili (ili ponadali) da će GTX 650 biti malo oslabljen GTX 660 i koji će im, uz nižu cenu, pružiti željeni odnos cene i performansi ostaće razočarani. Nažalost, GTX 650 je ostao kratkih rukava za GK106 i dobio je GPU koji se zapravo najbolje snašao u mobilnom segmentu – GK107. NVIDIA je morala da napravi spoj između GTX 660-ice i GT 640/630 grafičkih karti koje su bile prilično neprimećene, a kojima ćemo se posvetiti u nekom od narednih nedelja. Ovaj zadatak je posvećen GTX 650 modelu za koji smo potajno očekivali da će biti baziran na GK106 čipu od kog bi NVIDIA mogla da “otkine” neki funkcionalni SMX. Nažalost, ništa od toga, te smo dobili GPU koji je iz mobilnog segmenta “prekomandovan” u desktop segment.
Naime, NVIDIA je za ovu kartu upotrebila GK107 koji je zapravo prilično jednostavan čip. Naravno, za to postoji i dobar razlog, a radi se o TDP-u koji je dovoljno mali da bi GPU mogao da se implementira čak i u hibridne ultrabukove kao što je Acerov TimelineU. Ovo je velika prednost za prenosne računare, ali uz veoma nisku potrošnju uvek ide kompromis na polju performansi. NVIDIA je očekivano uradila nešto kako bi ublažila ovaj “problem”, a to je povećanje frekvencije koja je stalna i kompletno je izbacila dinamički overklok. Dakle, vrednost koja je navedena u specifikaciji je ona na kojoj će karta raditi pri opterećenju. Prilično smo se obradovali tome, jer to znači da će overklok biti jednostavan kao što je nekada bio.
Kao što smo već rekli, GK107 je u odnosu na druga dva grafička procesora prilično jednostavan. Radi se o čipu izrađenom u TSMC-ovom 28-nanometarskom procesu koji se zasnovan na Kepler arhitekturi. Za razliku od ostalih čipova koji se sastoje od većeg broja GPC-ova, ovaj čip poseduje samo jedan. To znači da raspolaže sa svega dva SMX-a, što implicira ima ukupno 384 Stream procesora. Njih prate dva memorijska kontrolera, tako da će GPU sa memorijom komunicirati putem 128-bitnog memorijskog interfejsa. Broj ROP jedinica je direktno vezan za broj ROP jedinica, a to znači da ih je prisutno 16. Na kraju, svaki SMX u sebi nosi 16 teksturnih jedinica, pa nije teško zaključiti da ih je 32.
Naime, NVIDIA je u sopstvenom materijalu navela skok performansi od 20 od 30 procenata u odnosu na GTX 450. Problem je što ni GTS 450 nije bio preterano zapažena karta i bio je brže-bolje zamenjen sa GTX 550 Ti modelom. Ostatak specifikacija je vrlo kratak, grafičke karte sa GTX 650 oznakom će nositi 1GB GDDR5 memorije, za koju je propisana frekvencija od 1250MHz (efektivno 5GHz), dok za GPU NVIDIA sugeriše takt od 1058MHz. Naravno, kao i kod ostalih modela nižeg cenovnog ranga, proizvođači će imati odrešene ruke da modifikuju specifikacije u većoj meri. Stoga možemo oćekivati mali broj modela zasnovanih na referentnom dizajnu, jer će većina biti poput modela koji ćemo vam prikazati u nastavku. Jedan od slajdova je dosta rekao šta možemo očekivati od GTX-a 650, a nalazi se iznad.
MSI GeForce GTX 650 Power Edition – Pakovanje
U povećem pakovanju stigao nam je MSI model, a kao i uvek sa same kutije se može saznati dosta o grafičkoj kartici koja se nalazi unutra.
Glavni detalj je ThransThermal kuler koji smo do sada imali prilike da vidimo na Radeonu HD 7770, a prvi put je predstavljen na ovogodišnjem Computex-u. Ideja ovog kulera jeste se u osnovi radi o hlađenju sa jednim 90-milimetarskom ventilatoru, da bi se po potrebi mogao dodati još jedan ventilator istog prečnika uz modifikovanu lokaciju nosača za iste. Moguće je čak i staviti jedan ventilator preko drugog kako bi se, navodno, povećao protok vazduha. Ideja deluje zanimljivo, ali je praktičnost upitna, ali ostaje nam da to proverimo u praksi.
Sadržaj pakovanja je standardan i podrazumeva dva uputstva, od kojih je jedno opšteg tipa, a drugo namenjeno da vas uputi u mogućnosti prilikom modifikacije kulera. Ostatak sadržaja pakovanja:
– miniHDMI to HDMI konvertor
– VGA to DVI konvertor
– Naponska Y-račva
– Dodatni ventilator
– Disk sa drajverima
MSI GeForce GTX 650 Power Edition – Kartica
Prvo što se zapazi na karti je upravo TransThermal kuler koji deluje sasvim jednostavno u svojoj osnovi. Upotrebljen je jedan 90mm ventilator sa karakterističnim oblikom peraja koji je na krajevima gladak kako bi se prašina ne bi gomilala, a u tome pomaže i više puta opisivana “Dust Removal” tehnologija koja prvih 30 sekundi vrti ventilator u suprotnom smeru kako bi “stresao” prašinu koja se nagomila tokom korišćenja. Ispod oklopa se krije poveći aluminijumski profil kroz koji prolaze dva bakarna heatpipe-a.
Ipak, nije sve tako jednostavno, jer možete na nekoliko načina menjati kuler što je zabavno i zanimljivo. Dole možete pogledati dva alternativna rešenja. Prvo je pomeranje oklopa naniže kako bi se dodao još jedan ventilator koje nama deluje najprirodnije. Pored ovog, moguće je dodati ventilator na postojeći, odnosno preko njega čime se ostvaruje veći protok. MSI navodi potonji kao nešto efikasniji što se nama nije pokazalo kao tačno, jer su ove varijante sa dva ventilatora davale iste rezultate. Stoga, drugo rešenje nam ne deluje privlačno iz prostog razloga što zauzima dva susedna slota.
Ispod kulera karta krije SFC zavojnice sa feritnim jezgrom koji čine naponsku jedinicu sa svega tri faze. Verujemo da je MSI i ovim potezom predimenzionsiao naponsku sekciju, jer smo već pomenuli da se radi o mobilnom GPU-u koji bi vrlo verovatno bio zadovoljna sa dve faze, s obzirom na deklarisanu potrošnju od svega 63W. Na centru se nalazi mali GPU sa četiri memorijska čipa koje je potpisala kompanija Samsung.
U pogledu izlaza, većina će biti zadovoljna sa dva DVI i jednim miniHDMI konektorom za koji dobijate adekvatan adapter u slučaju da koristite klasičan HDMI.
Kako je potrošnja deklarisana na svega 63W potreba za dodatnim napajanjem je upitna, s obzirom da PCI-Express može da isporuči više od toga, ali se na zadnjem delu našao jedan 6pin konektor. Treba pomenuti i odsustvo SLI priključka u potpunosti, tako da nećete moći da povežete više od jedne karte u konfiguraciji.
MSI je morao da opravda sufiks Power Edition te je podigao frekvencije u odnosu na vrednosti koje je NVIDIA navela kao preporučene. Grafički čip je dobio ubrzanje od 66MHz, pa u skladu sa tim radi na 1124MHz što i nije mnogo realno gledano. Memorija nije dobila nikakvo ubrzanje što i nije previše velika šteta, jer ne verujemo da mali GPU poput GK107 može preterano da profitira od povećanog memorijskog bandwidith-a.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: ASUS GeForce GTX 660 DirectCU II Top
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: ForceWare 306.23, Catalyst 12.8
Rezultati – Crysis, Sniper Elite, Metro 2033
Rezultati – Sleeping Dogs, AvP, F1, Dirt Showdown
Utisci u radu i zaključak
Moramo priznati da smo u startu bili pomalo skeptični povodom “transformers” kulera koji je MSI iskoristio. TransThermal hlađenje nije po prvi put implementirano na neku grafičku kartu, ali smo se mi prvi put susreli sa jednom. Uostalom, do sada smo smatrali da kuler na grafičkoj karti treba da ima samo jednu formu i da bude dizajniran tako da pruži maksimalne performanse. Ipak, MSI je ovaj kuler učinio prilično praktičnim. Za one koji preferiraju minimum buke iskoristiće samo jedan ventilator, a karta će biti na ivici nečujnog. Isto važi i za situaciju u kojoj postavite ventilatore jedan do drugog, s tim što dobijate nešto bolje hlađenje.
Nažalost, ne vidimo neku poentu stavljanja dva ventilatora jedan preko drugog. Prosto, karta na ovaj način zauzima tri slota, što bi se moglo oprostiti da imate high-end model od 350-400 evra, ali kada govorimo o karti koja jedva egzistira na tankoj liniji između low-end i midrange segmenta, zaista ne vidimo svrhu ovog koncepta. Niti overklok može doneti toliku razliku, niti temperatura na veoma hladan GPU koji je praktično prebačen iz notebook-ova. Najgore od svega je što naša merenja nisu pokazala prednost “stack-ovanju” kulera, naspram klasičnog postavljanja.
Pozitivna strana malog i štedljivog čipa je to što uvek možete očekivati visok overklok potencijal, pogotovo kada karta ima odličnu naponsku jedinicu. MSI nije omogućio promenu napona softverkim putem, čak ni kroz sopstveni Afterburner softver, ali je moguće korigovati marginu uz povećanje “power limita”. Iako je početna frekvencija bila izuzetno visoka, ova karta je uspela da dosegne čak 1263MHz za GPU što je jako lepa vrednost. Memorija je takođe bila veoma “raspoložena”, te smo bez problema dogurali do maksimalnih 6GHz, čime smo povećali protok sa 80 na 96 GB/s. To je primetnih 20 procenata, a otprilike u istom procentu smo uspeli da ubrzamo GPU u odnosu na referentnu vrednost od 1058MHz koliko je NVIDIA propisala.
Zanimljivo je primetiti da su dobici u igrama odlično skalirani i čak su veći nego što smo očekivali. Primera radi, Radeon HD 7770 je slabije iskoristio svojih 10-ak procenata veće taktove.
Šta reći za GeForce GTX 650? NVIDIA tradicionalno kuburi u ovom segmentu, još od GTS 450 i GTX 550 Ti koji su uvek ostajali u senci svoje konkurencije. Početna cena od preko 100 evra je gotovo sigurna i kao takav GTX 650 nema šta da traži pored velikog broja Radeona HD 7770. U slučaju da se spusti u cenovni rang od oko 80-90 evra, gde će bitku voditi sa HD 7750 može se reći da će biti dobar izbor. Problem je u tome što se AMD odavno odomaćio u ovoj klasi što znači, pa će i vrlo lako korigovati cene što je teško reći za NVIDIA-u.
Sve u svemu, NVIDIA je ponudila jedan solidan proizvod, koji je poprilično okasnio i u isto vreme ne nudi ništa revolucionarno što bi ga izdvojilo u odnosu na konkurenciju. Ipak, za NVIDIA naklonjene korisnike ćemo dati preporuku u slučaju da se cene malo spuste u narednom periodu, pogotovo za MSI Power Edition model koji je u svakako odlična interpretacija GTX-a 650, dok za ostale ipak preporuka ide na drugu stranu, jer je AMD već najavio obaranje cena svojih grafičkih karti, čime će dodatno napraviti prednost u svoju korist.
Prednosti:
– Fabrički OC
– Izuzetno tiha
– Niska potrošnja i zagrevanje
Nedostaci:
– Teško će se istaći pored HD 7770 i HD7750