Nebojša Todorović
MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition
MSI je svoju kartu upakovao na standardan način i dopada nam se koncept gde na unutrašnjoj strani koju je moguće preklopiti možete saznati dosta o samom proizvodu i videti ga kroz transparentni deo. Tu su navedeni detalji poput Military Class III komponenata, unapređenog rashladnog sistema i okvirnih prednosti u odnosu na referentni dizajn u pogledu buke i temperatura.
Ovu grafičku kartu prati solidan nivo propratne dodatne opreme, barem za današnje standarde, kada se često u kutiji ne nađe mesta nizašta osim diska sa drajverima. Stoga, par konvertora i adaptera koje MSI isporučuju iskaču iz proseka čak i za ostale njihove proizvode, jer smo tokom velikog uporednog testa bili prilično iznenađeni koliko su spuštena očekivanja kada je bazična oprema u pitanju. Evo i spiska šta smo pronašli u kutiji:
– Uputstva
– Disk sa drajverima
– DVI to VGA adapter
– MiniHDMI to HDMI adapter
– 4pin to 6pin molex konvertor
Cyclone II kuler je svakako prva stvar koja zaokupi pažnju posmatrača, pa ćemo početi od njega. Dimenzije su prilično velike i zaista nismo očekivali da će biti ovako velike, jer se može reći da GK106 čip nije mnogo zahtevan u pogledu rashladnog sistema. Najbolji primer za to je ASUS-ov DirectCU II koji je čak na fabrički overklokovanoj verziji obezbedio 28 stepeni u režimu mirovanja i 46 kada smo opteretili kartu. Imali smo utisak da će rezultat biti sličan i sa MSI modelom.
Cyclone II je izrađen mahom od aluminijuma i kružnog je oblika, što ga čini prilično atraktivnim. Kroz aluminijumsko telo prolaze dva niklovana heatpipe-a koji se nastavljaju na dva nezavisna tela i sve prati osnovni oblik kulera što izgleda jako lepo i skladno. Ventilator prečnika 90 milimetara se pokazao kao odličan izbor, a s obzirom na to da kuler ne dolazi u kontakt sa memorijskim čipovima, verujemo da će biti sasvim dovoljan. Kao i kod ostalih naprednih modela, MSI je iskoristio svoje ventilatore sa specifičnim oblikom na kraju peraja koji obezbeđuju minimalno skupljanje prašine.
Specifičan oblik obezbeđuje i povećan protok vazduha, kako MSI tvrdi, oko 20 procenata u odnosu na referentni dizajn. Kao i ostali noviji modeli, Cyclone II poseduje DRT tehnologiju koja prvih 30 sekundi od paljenja računara vrti ventilatore u “kontra smeru” kako bi se stresla prašina. Kako je implementiran Military Class III standard, elementi na štampanoj ploči su izuzetno kvalitetni i podrazumevaju upotrebu zavojnica sa feritnim jezgrom, čvrstih elektrolita sa aluminijumskim jezgrom i sličnih unapređenja u odnosu na ono što se može videti na “običnim” modelima. Naponska jedinica je takođe kompleksnijeg dizajna od onog koji je NVIDIA predvidela.
Umesto klasičnog filtriranja napona u dve faze, MSI je ugradio 4phase naponsku jedinicu koja, barem u teoriji, omogućava bolji overklok potencijal zahvaljujući “kvalitetnijem” naponu koji stiže do GPU-a. Naravno, ovo sve važi samo u teoriji, jer je kao i uvek, najbitnije kakav vam se primerak čipa “zalomi” i sreća definitivno igra najveću ulogu. Ipak, kvalitetni elementi na PCB-u svakako imaju druge prednosti koje se odnose na veću efikasnost, niži stepen zagrevanja i duži vek trajanja.
Kao i većina drugih proizvođača i MSI se odlučio na Hynix memoriju predviđenu za rad na efektivnih 6000 MHz, a ukupan kapacitet ovih GDDR5 čipova iznosi 1GB. Memorijska magistrala ove karte je 128 bita, što je za njenu klasu svojevrsni standard, dok memorija radi na prilično visokoj frekvenciji i obezbeđuje prilično veliki protok. Što se konekcija tiče, Cyclone II je odlično opremljen i to sa dva DVI i jednim miniHDMI konektorom za koji dobijate i odgovarajući adapter.
GeForce GTX 650 Ti poseduje deklarisan TDP od nekih 120W što znači da ne može da se napaja direktno iz PCI-Express slota, pa nismo iznenađeni dodatnim 6pin molex konektorom koji je lociran na zadnjem delu štampane ploče.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: ASUS GeForce GTX 660 DirectCU II Top
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: ForceWare 306.97
Rezultati – Crysis, Sniper Elite, Metro 2033
Rezultati – Sleeping Dogs, AvP, F1, Dirt Showdown
Utisci u radu i zaključak
Druga generacija Cyclone kulera je očigledno izuzetno efikasna, jer je i pored upotrebe jednog ventilatora temperatura grafičkog procesora dostigla svega 50 stepeni celzijusove skale. Jedan veliki ventilator je, sa druge strane, zagarantovao nizak nivo buke. Može se reći da je karta praktično nečujna, jer je poslednja komponenta koju ćete čuti iz vašeg kućišta, pod uslovom da ostale nisu pasivno hlađene naravno.
Pritom i pored niskih temperatura, automatski profil je veoma “ležeran” i tokom opterećenja gotovo uopšte neće povećavati broj obrtaja, pa nismo došli u situaciju da se “zavrti” u nekoj ozbiljnijoj meri. Takođe, za one koji vole manuelno podešavanje brzine, vredeće znanje da kuler tek počinje da se čuje tek na 65% od maksimalnog broja obrtaja.
Overklok rezultati ove karte možda nisu spektakularni, ali su sasvim dobri i verujemo da neće mnogo GTX 650 Ti modela moći da dostigne mnogo više od toga. Ipak, verujemo da smo zahvaljujući ovoj karti došli do nekih zanimljivih zaključaka. Bez obzira na napon GPU je uvek stajao na istoj frekvenciji od 1128MHz, čak i kada smo mu dodali 40mV, tako da GK106 i pored niskih temperatura nema benefita u velikoj meri od napona. Takođe smo povećali i AUX vrednost zbog “Triple Voltage” tehnologije koju ima ova MSI-eva karta. Nažalost ništa nismo dobili ovim postupcima. Memorija je uz +20mV dobila nešto veću marginu, pa je efektivnih 6,8GHz zaista izuzetan rezultat.
Da li nam se MSI GeForce GTX 650 Ti dopao? Itekako. Nova generacija Cyclone kulera je fantastična, a GTX 650 Ti predstavlja odličan proizvod, pa spoj ta dva elementa nikako ne može biti loš. Za nekih 130 evra zaista nemamo bolji izbor u ovom trenutku na umu. Istina, za nekih 30 evra više možete sebi obezbediti Radeon HD 7850 sa 1GB memorije koji predstavlja bolji izbor. Ipak, ukoliko “dolazite” sa spremljenih 110 evra i razmišljate da li da se “protegnete” još malo za ovu kartu, onda je odgovor apsolutno “Da!”. Prosto, Radeon HD 7770 je sporiji od ove karte više nego tih 2500 dinara razlike u ceni što znači da GTX 650 Ti ima našu preporuku, jer je zaista odličan. Uz to, termalne i akustične performanse koje ima MSI-ev Power Edition je teško nadmašiti.
Prednosti:
– Fabrički OC
– Cyclone II kuler
– Niska potrošnja i zagrevanje
Nedostaci:
– Očekivali smo malo veći OC potencijal