Nebojša Todorović
MSI GeForce GTX 760 Hawk (Cena: očekivana oko 33.000 RSD)
Kao i obično, MSI modeli sa HAWK sufiksom dolaze u unikatnom pakovanju koje nećete viđati i kod ostalih proizvoda u gami. Tema je uobičajena – borbeni avion, a unutra se nalazi veliki broj interesantnih informacija vezanih za proizvod. Zapravo, o samoj grafičkoj karti možete saznati izuzetno mnogo toga, jer je praktično svaka tehnologija objašnjena ponaosob. Već ovlaš pogledom je jasno da je HAWK opremljen “do zuba”. Tu su Military Class 4 komponente, što podrazumeva nove zavojnice i kondenzatore, a tu je i novi dizajn TwinFrozr kulera četvrte generacije i još mnogo toga.
I pored činjenice da ovaj model karakteriše veća ekskluzivnost, spisak dodataka koji se nalazi u kutiji nije posebno dugačak. Tu je uputstvo, disk sa drajverima i “DVI to VGA” konvertor od onoga što spada u standardni spisak opreme. Od nešto ređih dodataka, tu je SLI kabl koji se najčešće dobija uz matične ploče, a ne uz grafičke karte, kao i “6pin to 8pin” naponski konvertor.. Na kraju, tu su adapteri za merne tačke, koji obezbeđuju mogućnost merenja napona na GPU-u, memoriji i PLL-u putem multimera, što je precizniji i direktniji metod od softverske varijante. Ovaj sistem merenja će biti najviše od koristi entuzijastima koji planiraju da pokušaju da ostvare ekstremno visoke rezultate i neko od naprednijih sistema hlađenja (LN2, fazno itd.).
MSI GeForce GTX 760 Hawk ne deluje posebno drugačije u odnosu na bilo koji drugi model iz game sa TwinFrozr IV rashladnim sistemom. Istina, kombinacija boja je drugačija u odnosu na “Gaming Series” modele i umesto crno-crvene, koristi crno-žutu kombinaciju. Takođe, na samim ventilatorima se krije silueta F-117A aviona i Hawk oznaka, ali ovo prosečnom korisniku ne govori da se radi o znatno naprednijoj verziji koja košta primetno više.
Kao što smo već rekli, grafičkom kartom dominira veliki TwinFrozr IV kuler. Njegov oklop je izrađen od metala i prekriva kompletno rashladno telo. Centralni deo karakterišu dva ventilatora prečnika 100 milimetara koja imaju posebnu završnu obradu na krajevima peraja. Naime, ispolirani su tako da su vrlo sjajni, ali što je bitnije na ovaj način se smanjuje otpor vazduha, povećava protok i redukuje skupljanje prašine na ivicama.
Ispod oklopa vire heatpipe-ovi, kojih ima ukupno pet. Izrađeni su od bakra, a u procesu završne obrade su niklovani što je karakteristično za MSI grafičke karte. Heatpipe-ovi prolaze kroz aluminijumski rashladni profil na koji ravnomerno prenose toplotu, tako da i najudaljeniji delovi kulera dobiju “svoj deo” toplote. Naravno, za razliku od ASUS-a, MSI i dalje ne koristi sistem gde heatpipe-ovi ostvaruju neposredan kontakt sa površinom grafičkog procesora.
Kuler ove karte poseduje i DRT (Dust Removal Technology) koji prvih 30 sekundi tokom “boot” faze računara vrti ventilatore u obrnutom smeru kako bi “stresao” prašinu sa ventilatora. Efikasnost ove metode nismo mogli da isprobamo u praksi, tako da ne možemo da damo neki komentar na to da li je korisna ili ne.
Naravno, rastavili smo kuler, odnosno celu grafičku kartu, kako bismo videli šta se zapravo krije ispod TwinFrozra četvrte generacije. Interesantno je primetiti da od pet heatpipe-ova, onaj koji ide na najudaljeniju tačku ujedno poseduje i najveći prečnik, a dopada nam se i to što je završna obrada rebara kulera veoma kvalitetna i precizna. Takođe, osim kulera rastavljanjem smo odvojili i crni aluminijumski hladnjak koji prekriva elemente naponske jedinice i memorijske čipove, kao i backplate koji čini da GTX 760 Hawk bude izuzetno čvrst i pored poveće dužine štampane ploče.
Kako je u pitanju model namenjen overkloku, opremljen je sa dva osmopinska molexa. Ovo je potpuni kontrast ASUS-ovom GTX-u 760 koji poseduje samo jedan. Primetili smo da proizvođači sve češće eksperimentišu sa naponskim konektorima u ovoj klasi, kako bi svoj proizvod učinili “specijalizovanim”. Naime, sa jednim 8pin molexom, Asus-ova DirectCU II verzija deluje štedljvo, dok MSI sa ovom konfiguracijom naglašava svoj overklokerski karakter.
U pogledu video izlaza ništa se nije promenilo u odnosu na Gaming Series verziju. Na raspolaganju su vam dva DVI-a i po jedan HDMI i DisplayPort. Odlična konfiguracija koju preferiramo. Svi konektori imaju pune dimenzije, što znači da nema potrebe za adapterima, konvertorima ili specijalnim kablovima.
Ovako ogoljena, karta je postala izložena za pronalaženje zanimljivih detalja. Dakle, sada već postaju polako jasne razlike između ovog i Gaming Series modela koji smo nedavno testirali. Osim kompleksnijeg kulera koji ima veći broj kvalitetnijih heatpipe-ova, tu je i složenost štampane ploče koja je zasićena veoma kvalitetnim komponentama iz Military Class 4 grupe. Na centralnom delu PCB-a se nalazi GPU potpisan od strane Nvidie sa oznakom GK104. Kao i kod ostalih GTX-ova 760 izveden je u oslabljenoj verziji sa 1152 Stream procesora, 96 teksturnih i 32 ROP jedinica.
Naponska jedinica definitivno izgleda sjajno. Digitalnog je tipa i izvedena je u ukupno šest faza prema grafičkom procesoru. Još dve faze su tu samo za memoriju, a one se nalaze na drugom kraju štampane ploče i reč je o dosta jednostavnijim zavojnicama. Upotreba kvalitetnih komponenti je očigledna, kao i to da je naponska jedinica znatno složenija od drugog, jeftinijeg, modela.
Zavojnice su najkvalitetnije u arsenalu MSI-a i reč je o verzijama sa feritnim jezgrom koje je dodatno unapređeno u odnosu na starije verzije. Nisu iste kao one koje se nalaze kod GTX 770 u Lightning izvedbi, ali su i dalje veoma dobre. Njihova uloga je bitna za “upijanje” visokih frekvencija u naponu tako da praktično filtriraju napon koji dolazi do GPU-a.
Zanimljivo nam je to što je MSI odlučio da uštedi na naponskom kontroleru. Reč je o OnSemi NCP 4206 VRM-u koji predstavlja jedno od jeftinijih rešenja koja se mogu naći i na referentnim modelima Nvidia grafičkih karti. Ovaj naponski kontroler ne poseduje I2C podršku, tako da nije kompleksan poput CHiL 8318 koji je smešten na Lightning seriju. Ipak, MSI je u ovom slučaju otključao praktično sve mogućnosti OnSemi VRM-a, pa Hawk i dalje ima dosta toga da ponudi.
Na gornjoj ivici smo pronašli i DIP switch koji menja aktivni BIOS grafičke karte. Prvi je standardni sa visokim frekvencijama, tako da Hawk dolazi fabrički prilično visoko overklokovan. Drugi vraća kartu na fabričke frekvencije, ali ujedno gasi sve zaštite u vidu OVP, OTP itd. kao i gašenje faza i sl. Ovim se dobijaju idealni uslovi za obaranje rekorda, jer ujedno dobijate proširene mogućnosti povećanja napona i Power Limit koji sa oko 120 skače na 185%. Ne čudi što ovaj BIOS nosi oznaku LN2, jer je idealan za korišćenje sa tečnim azotom kako bi se bavili “sportskim overklokom”. Čak i u slučaju da želite da dostignete maksimum na vazdušnom hlađenju preporučujemo ovaj BIOS, a kasnije ćete saznati i zašto.
Na zadnjoj ivici štampane ploče možete pronaći i merne tačke za koje dobijate odgovarajuće adaptere. Sa obe strane PCB-a su označene, pa možete lako premeriti napone i bez adaptera, mada preporučujemo njihovu upotrebu zbog lakoće upotrebe.
Što se memorijskih čipova tiče, iako se ne vidi na slici zbog izbledelih oznaka, reč je o Hynixovoj GDDR5 memoriji. S obzirom na oznaku H5GQ2H24AFR R0C na Hynix-ovoj zvaničnoj stranici smo saznali da su deklarisani za rad na frekvenciji od efektivnih 7000 MHz, pri naponu od 1.5 V. Uz veći napon očekivali smo i znatno više, s obzirom na kvalitet ove karte i njene naponske jedinice.
U pogledu frekvencija MSI se pozabavio samo ubrzavanjem GPU-a. Iako ne u velikom vođstvu, Hawk je definitivno fabrički najviše ubrzan od svih GTX-ova 760 koje smo do sada testirali i kao takav se može smatrati najbržim kada govorimo o “stock” frekvencijama. Naravno, njegov adut bi trebao da se krije upravo u overklok mogućnostima, čime bi dodatno trebao da poveća marginu između sebe i ostalih verzija. Sa druge strane, razočarani smo činjenicom da memorija radi na taktu koji je Nvidia propisala i koji iznosi 1502 odnosno 6008 MHz.
[modul]specifikacija=2885[/modul]
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 770 Lightning, NVIDIA GeForce GTX 770, VTX Radeon HD 7970 X-Edition, ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC, NVIDIA GeForce GTX 780, MSI Radeon HD 7950 Boost Edition, MSI GeForce GTX 760 Hawk Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 320.49, AMD Catalyst 13.6
[modul]test=173[/modul]
[modul]test=174[/modul]
[modul]test=175[/modul]
[modul]test=176[/modul]
[modul]test=177[/modul] TwinFrozr IV u izdanju za Hawk model zaista briljira. Osim toga što je izuzetno tih, praktično nečujan, u toku opterećenja to ostvaruje uz minimum “napora”. Tokom dugih intervala testiranja, broj obrtaja ventilatora je dostizao svega 46% od svog maksimuma. Ovo posebno dobija na težini kada vam kažemo da se radi o svega ~1300 o/min što je zaista prilično lagan rad za 100 mm ventilatore. Pritom, efektivni takt procesora je bio 1241 MHz što je više od svih ostalih modela koje smo do sada testirali, a kojih nije bilo malo.
Maksimalna temperatura koju je karta dostigla je bila 71 stepen Celzijusove skale. Ovo definitivno nije najbolji rezultat, ali treba imati u vidu jezivu vrućinu koja je vladala do pre neki dan, činjenicu da GPU ove karte radi na najvišem realnom taktu (100 MHz više od Asusa, 50 MHz više od Gigabyte-a) kao i to da je čak i 71 stepen daleko od kritičnog.
Kada je overklok u pitanju, bilo je nekoliko iznenađenja. Prijatnih i neprijatnih. Pre svega, odmah treba reći da smo koristili LN2 BIOS koji je potpuno otključan kako bismo izvukli maksimum iz karte na što jednostavniji način. Takođe, ova karta je namenjena korisnicima koji žele da izvuku i poslednji atom snage iz svojih komponenti. Sa otključanim BIOS-om smo dobili veći Power Limit, ali ne i napon za GPU. Potonji se pokazao beskorisnim, jer sa +12mV nismo dobili apsolutno ništa. Sa druge strane, povećanje napona na memoriji i AUX-u je itekako pomogao. Elem, GPU margina nas je pomalo razočarala, jer Hawk nije uspeo da se nametne i izbije na prvo mesto između testiranih GTX 760 modela, jer je Gigabyte bio za nijansu bolji. Bezvoljno smo krenuli da se igramo sa maksimalnim taktom memorije i bez problema smo dostigli efektivnih 7.6 GHz!
Puni novostvorenog entuzijazma smo nastavili da tražimo apsolutni maksimum. Uz +30 mV i +10mV za memoriju odnosno AUX, ostvarili smo čitavih 1940 MHz, što je efektivnih 7760 MHz čime smo dobili memorijski protok od čitavih 252.4 GB/s. U odnosu na referentnih 192 GB/s ovo je itekako primetna razilka i rekord u domenu GTX 760 modela. Skok u igrama je bio primetan i iznosio je oko 20% u odnosu na fabrički overklokovane taktove Hawka i oko 25% u odnosu na referentnu verziju GTX-a 760.
MSI GeForce GTX 760 Hawk predstavlja izuzetan primerak GeForce GTX-a 760 i skloni smo da kažemo i najbolji. Ta ekskluzivnost dolazi i po određenoj ceni, za koju pretpostavljamo da će biti viša od ostalih. Da li je MSI GTX 760 Hawk vredan dodatne investicije zavisi samo od vas, jer smo već konstatovali da su sve do sada testirane varijante GTX-a 760 izuzetno dobre i razlike nikada nisu bile manje. Hawk je ipak model specifične namene čija su ciljna grupa okoreli entuzijasti sa željom da postignu rekord ili jednostavno uživaju u činjenici da nemaju grafičku kartu koja se sreće svakodnevno. Na kraju, tu je i suludo visoka overklok margina za memoriju i nešto manje, ali i dalje impresivan maksimalni rezultat GPU-a čak i kada je karta hlađena fabričkim kulerom.
Prednosti:
– Odličan kuler – Dosta OC mogućnosti – Izuzetno tiha i hladna karta – Kvalitet ugrađenih komponenti (Military Class 4) – Dva 8pin molexa za entuzijaste
Nedostaci: – Cena – Maksimalni OC GPU-a na fabričkom hlađenju Grafičku kartu na test ustupio MSI Srbija.
MSI GeForce GTX 760 Hawk
Svi se dobro sećamo odličnog MSI GTX 560 Ti Hawk modela. Bila je to fenomenalna grafička karta sastavljena od vrhunskih komponenti, koja je radila na izuzetno visokom taktu i pritom imala pregršt overklok mogućnosti. Naslednik je tu, a nosi naziv GeForce GTX 760 Hawk. MSI kaže da je još kvalitetniji i da će biti još bolji u rukama entuzijasta koji su spremni na ekstremni overklok. Na papiru, novi Hawk izgleda sjajno. Unapređeni TwinFrozr IV, veći ventilatori, bolje komponente i naponska jedinica, a ostaje samo da se vidi kako se sve to odražava u praksi