Nebojša Todorović
Pre nego što nastavimo sa samom kartom, podsetićemo se koja priča stoji iza GeForce GTX 780 Ti modela. Ukoliko ste nas redovno pratili, možete slobodno da nastavite od naredne strane gde odmah prelazimo na novitet kompanije MSI.
Može se reći da je AMD pokrenu lavinu događaja na polju grafičkih karti. Ne samo da su promenili sopstveni pristup pozicioniranju i segmentaciji proizvoda, već su time naterali i konkurenciju da se reorganizuje i promeni sopstvenu politiku. Nvidia je požurila da nakon GTX 600 serije osveži ponudu i negde tokom leta se gotovo potpuno umirila čekajući potez AMD-a. Ipak, verujemo da niko nije mogao da predvidi ovoliku aktivnost, tako da je brže bolje bilo potrebno izaći sa replikom na nekoliko aspekata ponude. Cena, najbrži model sa jednim GPU-om, kao i propratni paket igara koji je prilično jak adut kod AMD-a. Nvidia je rešila da jednim potezom odgovori na sve.
Jasno je da Nvidia nikako ne želi da vidi AMD na poziciji broj jedan kada je u pitanju “single-GPU” perjanica. Kao i uvek, najbrži model u bilo kojoj sferi, a posebno u gornjem domu, predstavlja stvar prestiža. Stoga ne čudi prisustvo GTX Titana kao najbrže karte sa jednim grafičkim procesorom, iako mu je u vreme pojave (pa i danas) cena bila u najmanju ruku previsoka. Ipak, sa trenutnim stanjem na tržištu, Nvidia je imala potrebe za novim modelom koji će promeniti nekoliko karakteristika, a najbitnije su performanse i cena. Kako bi sačuvali cenu, predstavljanje novog dizajna nije bilo moguće, tako da se Nvidia odlučila za Titan/GTX 780 platformu, uz određene izmene. Novi model nosi oznaku GeForce GTX 780 Ti i donosi nekoliko bitnih novosti sa sobom.
Upotrebljen je dobro poznati GK110 grafički procesor, za koji se može reći da je suštinski najbrži GPU do sada napravljen, bez obzira na to da li je u pitanju Nvidia ili AMD. Kao što i ptice na grani znaju, on je napravljen u TSMC-ovom 28nm proizvodnom procesu, a poseduje nešto preko 7 milijardi tranzistora. Kod GTX 780 Ti je upotrebljen u svojoj punoj varijanti, logično. U “punokrvnom” izdanju ga vidimo po prvi put, jer je kod Titana dolazio sa jednim, a kod GTX 780 sa dva zaključana SMX bloka. Nova grafička karta ima svih 15 na raspolaganju, što znatno menja specifikacije. Tu je sada masivnih 2880 Stream procesora, kao i rekordno visokih 240 teksturnih jedinica. Broj ROP-a je vezan, kao i obično, za memorijski interfejs tako da je njihov broj i dalje 48.
Nvidia očekuje veliki skok u performansama u odnosu na Radeon R9 290X i iako je grafikon gore predstavljen od strane Nvidie, verujemo da nisu previše optimistični i da je odnos u 1440p rezoluciji sasvim realan. Kada se objektivno pogleda, GTX 780 Ti ima snažnije geometrijske i teksturne jedinice, tako da u većini “uobičajenih” rezolucija, ima prednost u sirovoj snazi. Ipak, verujemo da se se situacija menja kako se pređe na veći broj monitora i da zbog 50% manje ROP-a, AMD počinje da preuzima vođstvo. Gore je samo odabran odgovarajući scenario. Ipak, u praksi verujemo da će većina potencijalnih kupaca prvenstveno vrednovati performanse na jednom monitoru, iz prostog razloga što je 4K i višemonitorska konfiguracija daleko od većinskog usvajanja.
Zanimljivo je kako kompanije traže pravi ugao iz kog se proizvod najbolje može predstaviti. Slajd iznad to najbolje pokazuje. Dok se AMD hvali kako je uspeo da “sabije” preko 6 milijardi tranzistora na površinu od 455mm2, Nvidia kaže kako je to zapravo nedostatak zbog toga što GK110 sa površinom od 533mm2, zapravo ima bolji odnos W/mm2 što se prenosi na niže temperature u radu. Mi verujemo da je dobrim delom za niske temperature zaslužan i sjajni referentni kuler, kome malo ko može uopšte da priđe. Sa druge strane, velika površina čipa garantuje veću cenu izrade iz prostog razloga što manji broj komada može da stane na TSMC-ov vafer. Pritom, polazimo od premise da je broj ispravnih komada isti kao i kod konkurencije. Ipak, pretpostavljamo da nije slučaj iz prostog razloga što je Nvidia ovako dugo odlagala da predstavi potpuno funkcionalan GK110. Stoga, bez obzira na to da li Nvidia od TSMC-a odkupljuje samo ispravne čipove (skuplje po jednom komadu) ili ceo vafer nakon čega odabere primerke koji mogu da se ugrade, finalna cena GK110 je vrlo verovatno primetno veća od Hawaii čipa.
Vratimo se na još jednu bitnu stavku, a to je propratni paket igara. Odlična vest je da se Nvidia konačno odlučila da odgovori na AMD-ov Never Settle bundle. U skladu sa tim, kupci novog GeForce-a dobijaju kodove za Assassin’s Creed IV: Black Flag, Splinter Cell: Blacklist i Batman: Arkham Origins koji će svakako biti privlačni za mnoge korisnike i odličan dodatak za dolazeću prazničnu sezonu. Inače, sve ove igre dobijate sa modelima od GTX 760 Ti do GTX Titana, a kod jeftinijeg spektra koji podrazumeva od GTX 660 do GTX 760 se dobijaju samo prve dve iz gore napisanog spiska. Svako će imati svoje favorite, ali to ne menja činjenicu da obe kompanije nude aktuelne i atraktivne naslove što je za svaku pohvalu.
Pakovanje se ne razlikuje od bilo kog proizvoda iz Gaming serije novijeg datuma. Ipak, reč je o relativno skoro redizajniranoj kutiji kojom dominira srebrni zmaj na crnoj pozadini. Tu je i logo porodice kojoj ovaj GeForce pripada, a proizvođač je naglasio i da je u pitanju OC verzija kojoj su taktovi veći od onih koje je Nvidia propisala. Na poleđini pakovanja se mogu pronaći generičke informacije koje se fokusiraju na prednosti tehnologija implementiranih od MSI-a. Očekivano, zar ne?
MSI naglašava drastičnu prednost TwinFrozr kulera četvrte generacije u odnosu na referentni rashladni sistem koji je predložila Nvidia. Iako je to, po našem mišljenju, najbolji referentni kuler ikada dizajniran, verujemo da je MSI uspeo da ga prevaziđe. Jednostavno, male su šanse da se jedna turbina takmiči sa velikim 100-milimetarskim ventilatorima TwinFrozr-a.
O sadržaju kutije ne vredi previše trošiti reči. Dva molex adaptera, kao i “DVI to VGA” uz kratko uputstvo i disk sa drajverima. Na to dodajte i samu grafičku kartu i to je sve. Uobičajen trend redukcija cene na svim poljima kako bi cena bila što manja. Dok je ovo sasvim racionalno za jeftinije modele, nekako uvek imamo utisak da fali nešto kada uz proizvod od 50 evra dobijete isto što i uz onaj od 700. Verovatno smo samo dugo u ovom poslu i sećamo se lepih vremena kada je “bundle” bio teži od same kartice (setimo se samo MSI NX6800 Ultre – prim. aut.)
Sama karta je uveliko prepoznatljiva za svakog ko iole redovno prati IT scenu. TwinFrozr IV kuler je, manje-više, sve što može da se vidi na prvi pogled, a razlog za to su dva ogromna ventilatora prečnika 100 milimetara oko kojih ostatak prostora zauzima plastični oklop. Da, dobro ste pročitali, MSI je prešao na plastiku i u najvišoj klasi, što ne menja ništa funkcionalno, ali ćemo mi ipak kukati. Prosto se prećutno podrazumeva da će MSI i Asus svoje kulere učiniti vizuelno i taktilno kvalitetnijim za proizvode gornjeg doma. Ipak, MSI je očigledno popustio, a postavlja se pitanje da li će isto učiniti i Asus. Kao što smo rekli, ovo ne nosi razliku u performansama, ali čini da karta izgleda, pa, jeftinije nego što to zaista jeste. Cena od 700 evra nije mala, pa verujemo da bi u svakom smislu momentu treba da znate na šta ste dali svoj novac, zar ne?
Kao što smo rekli, jedan od najupečatljivijih detalja su veliki ventilatori od 100 mm. Njihov oblik je pečat cele TwinFrozr serije. “Štos” je u tome da su na ivicama specifično obrađeni, odnosno ispolirani. Na ovaj način se smanjuje otpor vazduha, stvara manja buka i efektivno veći protok vazduha. Još jedna jako bitna karakteristika ovih ventilatora je to što bi trebalo da skupljaju manje prašine po ivicama, baš zbog toga što su polirane. Naravno, nije izostavljena ni DRT (Dust Reduction Technology) koja čini da ventilatori “stresu” prašinu sa svojih peraja tako što se prvih 30 sekundi vrte u obrnutom smeru.
Ispod je skriven rashladni profil čija je završna obrada na vrlo visokom nivou, a on je načinjen od veoma gusto složenih aluminijumskih rebara. Od samog izvora toplote, tj. grafičkog procesora, pet niklovanih heatpipeova dalje distribuiraju toplotu do udaljenih delova hladnjaka. Umesto popularnog rešenja da heatpipe-ovi ostvaruju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom, MSI i dalje pribegava kvalitetno obrađenoj i ispoliranoj bazi.
Dopada nam se odluka da MSI iskoristi heatpipe-ove koji su niklovani u završnoj fazi obrade. Kako je ispod toga bakar, ovim potezom se eliminiše mogućnost da heatpipeovi potamne kao rezultat oksidacije, a posebno u kontaktu sa dodirom prstiju koji ubrzavaju potamnjivanje bakra. Kada smo već uklonili kuler, bacili smo pogled i na štampanu ploču. Prvo što možete uočiti je veliki GK110 u svom “punokrvnom” izdanju. Sve jedinice su mu funkcionalne i praktično se može reći da GK110 ne može biti snažniji od ovoga. Oko njega, a i šire, se nalazi metalni pasivni hladnjak koji prekriva sve vitalne komponente kao što su memorija, elementi naponske jedinice i slično. Kako karta ne poseduje backplate, može se reći da ovaj aluminijumski profil igra i bitnu ulogu u očuvanju rigidnosti cele konstrukcije.
Naponska jedinica je izvedena tako da filtrira napon prema grafičkom procesoru u šest faza. Same zavojnice nisu iz neke posebne serije, što je interesantno, jer MSI ima barem kvalitetnih rešenja u svom arsenalu. Izgleda da se kompanija odlučila da sačuva svoje SSC i slične zavojnice za Hawk, Lightning ili neki model iz klase iznad. Ipak, verujemo da je ovakav dizajn više nego adekvatan, ali je prilika mogla da se iskoristi da se korisnicima ulije dodatno poverenje i na ovom mestu. Za kontrolu napona je iskorišćen OnSemi NCP4206 VRM koji je relativno jeftino rešenje i upotrebljava ga i sama Nvidia za referentna rešenja, a naći ćete ga u najvećem broju slučajeva kod GeForce grafičkih karti.
Ukoliko ste se možda u nekom momentu zapitali šta će se desiti sa GeForce Titanom, naša pretpostavka je da će kompanija zaustaviti njegovu proizvodnju. Zbog implementiranh 6 GB memorije nema nikakvog smisla zadržavati ga na tržištu, jer cena ne bi mogla da se obori u velikoj meri. Sa druge strane, moguće je da vidimo varijantu sa 3GB koja će se smestiti između GTX 780 i GTX 780 Ti. Uostalom, verujemo da oni koji su kupili Titan ne bi bili presrećni kada bi Nvidia jednostavno oborila cenu za 50% koliko bi bilo neophodno da bi se pozicionirao ispod GTX 780 Ti modela.
Kako je TDP karte ostao u granicama normale, sa deklarisanih 250 W nije bilo potrebe za više od po jednog 8-pin i 6-pin molexa. Naravno, možemo očekivati u budućnosti da neki od partnera ponudi varijantu sa dva osmopinska naponska konektora kako bi omogućio nešto veći overklok, ali to neće biti preterano bitno većini korisnika. Moramo uputiti veliku pohvalu MSI-u na okretanju konektora za 180 stepeni, jer bi često vađenje karte vrlo brzo postala agonija, zbog heatpipe-a koji bi onemogućavao pristup štipaljci od molexa.
Dok je AMD sa R9 290 serijom ostvario san mnogih, a to je odsustvo dodatnih konektora neophodnih za “multi-GPU” režim, Nvidia je to očigledno ostavila za sledeću generaciju. Prisutna su dva SLI konektora, tako da je opcija čak i TriWay-SLI sa GTX 780 Ti što je lepa vest, iako verujemo da neće biti mnogo onih koji će toliko duboko zavući ruku u džep.
Na polju video izlaza, nema mnogo toga da se kaže osim da je MSI zadržao provereni set konektora. Tu su po jedan DisplayPort i HDMI 1.4a, zajedno sa dva DVI-a. Iskreno rečeno, po nama je pomenuta konfiguracija idealna za kartu koja zauzima dva slota, jer nema potrebe za dodatnim adapterima koje nose mini i mikro verzije pomenutih priključaka.
Ukoliko se sećate, nominalni takt GPU-a kod GTX-a 780 Ti je 876 MHz, dok je Boost 928 MHz. Ovo su vrednosti je propisala Nvidia, a sasvim je bilo očekivano da ćemo dobiti overklokovane modele. Za razliku od ostalih, MSI se pokazao kao posebno hrabar, pa Gaming Series radi na čitavih 1020 MHz. U praksi, ova vrednost je još veća zbog implementirane GPU Boost 2.0 tehnologije, pa čak ni prijavljenih 1085 MHz nije precizna vrednost. U praksi, karta orbitira oko vrednosti od 1150 MHz sa izletima do 1163 MHz! Ovo čini stvari jako zanimljivim, jer su rezultati zaista sjajni. Memorija nije
[modul]specifikacija=4787[/modul]
Takođe, jasno je da je teksturni “fillrate” doveden do brutalno visokih 244 G/Tex što je i više u realnosti tokom opterećenja zbog GPU Boost 2.0 mehanizma za dinamički overklok. Isto važi i za piksel “fillrate” koji dobrano prelazi referentnu vrednost za 49+ GPixel/s. Memorija nije dobila ubrzanje i radi na standardnih 7 GHz čime ostvaruje odličnih 336 GB/s. Imajući u vidu da su ugrađeni kvalitetni Hynix čipovi, 3 GB GDDR5 memorije obećava veliki overklok potencijal kada uzmemo stvari u svoje ruke. Ništa manja očekivanja nemamo ni za GPU koji ima odličan ASIC kvalitet od 77.8%.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
Grafičke karte:
– NVIDIA GeForce GTX 780 Ti 3 GB (ForceWare 331.70) – AMD Radeon R9 290X 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V5) – AMD Radeon R9 290 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V8) – NVIDIA GeForce GTX 780 3 GB (ForceWare 320.18 Preview) – MSI GeForce GTX 770 Lightning (ForceWare 320.18 Preview) – Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) – ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC (ForceWare 320.18 Preview)
[modul]test=93[/modul] [modul]test=94[/modul]
[modul]test=95[/modul]
[modul]test=96[/modul]
[modul]test=97[/modul] GeForce GTX 780 Ti je generalno najbrža grafička karta sa jednim grafičkim čipom koju novac trenutno može da priušti. Sjajna vest je da su novi drajveri doneli nešto bolju optimizaciju, a povrh svega, MSI je sa masivnim overklokom napravio ogromnu razliku u odnosu na referentni model. Rezultati su drastično bolji, zahvaljujući agresivnijim podešavanjima, ali i kuleru koji je omogućio da se GPU Boost 2.0 razmaše koliko god je to moguće. Karta je konstatno radila na visokoj frekvenciji i rezultat su zaista brutalno dobre performanse.
Sam utisak u radu je zaista perfektan i ne znamo odakle da krenemo. Tih rad je možda prva stavka, jer je karta zaista izuzetno tiha i kada je GTX 780 Ti u pitanju, TwinFrozr IV nema konkurenciju. Uprkos tihom radu i malom broju obrtaja ventilatora, GPU Boost 2.0 je itekako koristio prostor u dozvoljenom TDP-u podižući takt GPU-a do vrtoglavih 1163 MHz. To se jasno oslikavalo u rezultatima u odnosu na referentni model.
Maksimalna temperatura na otvorenoj platformi je iznosila svega 74 stepena Celzijusove skale. Kada na to dodate da su ventilatori radili na opuštenih 1400 obrtaja u minuti da bi to postigli, jasno je koliko prostora TwinFrozr IV dizajn ima. MSI je uradio fenomenalan posao još jednom i nema dileme da im je TF IV možda i najsvetlija tačka u istoriji.
Moramo priznati da smo se radovali overklok sesiji i da smo imali velika očekivanja. Karta nije izneverila i dostigli smo 1090 MHz bez promene napona ili bilo kojih drugih intervencija. Ovo je sjajno imajući u vidu da je na ovaj način, zbog GPU Boost 2.0, realni dobijen takt čak 1243 MHz. Memorija je ispratila GPU i zaustavili smo se veoma blizu margini od 8 GHz! Konkretno 7.82 GHz, što je obezbedilo veliki memorijski protok, koji ruku na srce nije primarna stavka na ovako brzoj grafičkoj karti.
Kada se polože karte, MSI je odradio fascinantno dobar posao i napravio kartu koja se istinski bliži savršenstvu. Najbolje performanse koje smo do sada dobili od karte sa jednim GPU-om u kombinaciji sa vanserijskim akustičnim karakteristikama su potpuno zaokružene overklok mogućnostima i na kraju krajeva prostorom koji je ostavljen korisniku za igranje. “Dodajte gas” ventilatorima i verujemo da će vam slajderi u Afterburneru postati tesni.
Kada se podsetimo i bogatog paketa igara koji ide uz svaki GTX 780 Ti, jasno je da nema mnogo argumenata koji bi mogli biti upućeni ovoj karti. Cena je jedino što nam pada na pamet, ali tu Nvidia ima više uticaja nego MSI i nadamo se će se situacija poboljšati u nadolazećem periodu. Do tada, ostaje samo da kažemo da ćemo zavideti svim budućim vlasnicima MSI GeForce GTX 780 Ti Gaming Series, jer je zaista karta kojoj je gotovo nemoguće naći manu i za nas trenutno predstavjla najbolji GeForce GTX 780 Ti do koga je moguće doći na našem tržištu.
Prednosti:
– Najbrža karta sa jednim GPU-om – Performanse – Izuzetno tiha – Niske temperature – Novi paket igara – Izuzetan OC potencijal
Nedostaci:
– Cena (uslovno) Grafičku kartu na test ustupio MSI.
MSI GeForce GTX 780 Ti Gaming Series
TwinFrozr IV je dočekao da bude montiran i na najsnažniju single-GPU grafičku kartu današnjice. MSI nije predugo čekao da napravi potez, ali smo ipak sačekali da ga vidimo i na našim prostorima. Ovaj model ima potencijala da se pokaže kao odličan izbor zbog performansi koje je kompanija obećala zbog vrlo visokog fabričkog overkloka koji je primetno ispred pojedinih konkurenata. Gaming Series proizvod u najboljem izdanju kaže MSI, ali to naravno moramo da proverimo i u praksi