MSI GeForce GTX 950 Gaming 2G

MSI GeForce GTX 950 Gaming 2G

U poslednjem momentu nam je na test stigao novi GeForce sa oznakom GTX 950. U kratkom periodu pred istek NDA uspeli smo da istestiramo kartu u nešto kraćem obliku, s obzirom da smo imali svega nešto više od jednog dana na raspolaganju. Dobra vest je što sam GTX 950 ne donosi mnogo toga novog, a u fokusu je dobro cenovno pozicioniranje u odnosu na konkurenciju i neočekivano dobre performanse.

    Sadržaj

      Kako ne bismo previše okolišali, odmah ćemo preći na stvar. GeForce GTX 950 je novi model u ponudi Nvidie koji treba da se smesti u kategoriju između GTX 750 Ti i GTX 960. Interesantno, ali nismo sigurni da li će Nvidia nastaviti sa istim pozicioniranjem GTX 750 Ti, jer sa GTX 950 modelom može da dođe do zabune s obzirom da mnogi mogu da pomisle da je reč o nasledniku GTX-a 750, ali Nvidia više vidi GTX 950 kao “upgrade” za one koji poseduju GTX 650 ili neki stariji model iz iste ili slične klase.
      msi_gtx_950_gaming_2g_13_s.jpg
      Zapravo, reč je o grafičkoj karti koja je derivat GeForce GTX 960, koji najvećem broju situacija ima iste specifikacije, a tamo gde nije isti, je veoma sličan. Stoga, nema potrebe za nekim posebnim upoznavanjem, jer je reč o karti koja predstavlja samo nešto slabiju verziju GTX 960. Doduše to je ne čini nezanimljivom, već naprotiv.
      Nema potrebe za nekim posebnim upoznavanjem, jer je reč o karti koja predstavlja samo nešto slabiju verziju GTX 960
      Karta je stigla od kompanije MSI i moramo da priznamo da dugo nismo imali uređaj ove kompanije koji nam probija led za NDA. Ipak, drago nam je, jer je sa GTX 960 modelom MSI ponudi ubedljivo najbolji odnos cene i performansi u odnosu na ostale proizvođače, a već na prvi pogled nam je bilo jasno da će to da učini i sa GTX 950 varijantom.
      msi_gtx_950_gaming_2g_14_s.jpg
      Prvo što se svakako uoči je TwinFrozr V kuler koji dominira kartom. Kao i kod svake grafičke karte iz Gaming serije i ova je karakteristična po svojoj crno-crvenoj kolornoj šemi. Veliki ventilatori se ističu, jer imaju specifičan oblik za manju količinu buke i povećani protok vazduha. Imaju dijagonalu od 100 milimetara, a kako smo imali već nekoliko puta susret sa njima, znali smo da ukoliko je sam rashladni profil dobro rešen buka neće biti problem.
      msi_gtx_950_gaming_2g_05_s.jpg
      msi_gtx_950_gaming_2g_08_s.jpg
      Stoga, skinuli smo oklop i bliže pogledali kako je hladnjak rešen. Prvo što može da se primeti je da su rebra drastično tanja od GTX 960 verzije. Do te mere, da ventilatore nosi plastični oklop, a ne sam rashladni profil. Jasno, ovaj potez smanjuje TDP kapacitet kulera, što nas je u momentu navelo na pitanje da li je MSI napravio dobar proračun. Ne treba zaboraviti da je i dalje reč o istom GPU-u.
      msi_gtx_950_gaming_2g_15_s.jpg
      Ipak, donekle su nam sumnje odagnale činjenice da su tu tri velika heatpipe-a za ravnomernu distribuciju toplote, kao i to da 100-milimetarski ventilatori mogu da “oteraju” mnogo toplote sa rebara pre nego što bude neophodno da se zavrte u ozbiljne obrtaje. Takođe, kada pogledamo odličan kvalitet izrade, niklovane heatpipe-ove i sl. setili smo se da je retko koja MSI karta sa TwinFrozr V kulerom patila od visokih temperatura. Pritom, kuler radi u hibridnom režimu, tako da je praktično pasivan dok kartu ne opteretite u većoj meri. Dakle, trebala bi da bude nečujna dok na duže staze ne igrate igru.
      msi_gtx_950_gaming_2g_17_s.jpg
      Ispod kulera karta krije jednostavnu četverostepenu naponsku jedinicu, što je više nego dovoljno i za “punokrvni” GM206 grafički procesor, a sasvim sigurno i za oslabljenu varijantu koja je rezervisana za GTX 950 modele. Na centralnom delu štampane ploče se nalazi GM206 u varijanti koja je ugrubo oko 25% slabija. Raspolaže sa 768 CUDA jezgara, 48 teksturnih i 32 ROP jedinice. To je stavlja tačno na pola puta između GTX 960 i GTX 750 Ti gledajući čiste specifikacije čipa bez uzimanja frekvencije u obzir.
      msi_gtx_950_gaming_2g_07_s.jpg
      Memorijska magistrala nije menjana i vezu sa GPU-om se ostvaruje putem 128-bitnog interfejsa kao i kod GTX 960-ice. Jedina razlika je to što se ovde koristi nešto sporije podešena memorija. Reč je i dalje o praktično istim Samsung čipovima, barem se MSI tako odlučio, tako da smo od starta bili sigurni da je i efektivnih 8 GHz sasvim realno dostignuće tokom OC sesije.
      msi_gtx_950_gaming_2g_18_s.jpg
      msi_gtx_950_gaming_2g_19_s.jpg
      Kako karta ima TDP od svega 90 W, potreban je samo jedan 6-pin PCIe naponski konektor, a ne treba zaboraviti ni SLI vezu za dodavanje još jedne karte. Drago nam je da vidimo SLI opciju koja je izostavljena kod GTX 750 Ti što je veliki propust, barem iz korisničkog ugla.
      msi_gtx_950_gaming_2g_20_s.jpg
      Karta koja bi trebalo da košta oko 22.000 RSD od samog izlaska na tržište može da se pohvali odličnim setom video izlaza. Tu su čak tri DisplayPort 1.2, HDMI i DVI. HDMI odgovara 2.0 specifikacijama što je odlično za one koji žele da vrže povezivanje sa 4K uređajima putem ovog interfejsa.
      msi_gtx950_gaming_gpuz_default.gif
      msi_gtx950_gaming_asic.png
      Prođimo još jednom kroz specifikacije. Upotrebljen je pomenuti GM206 procesor sa 768 Stream Procesora, 48 teksturnih i 32 ROP jedinice. Fabrička frekvencija iznosi nominalnih 1127 MHz, dok je Boost vrednost specifikovana na 1317 MHz. Memorija ukupnog kapaciteta 2 GB radi na taktu od 1663 MHz što efektivno iznosi 6652 MHz je nešto manje od GTX 960 kod koga memorija radi na efektivnih 7 GHz i čime Nvidia pokušava da napravi nešto izraženiju segmentaciju. Ipak, kako je reč o istim memorijskim čipovima kao kod GTX 960, barem kod MSI-a, time su samo ostavili veći overklok potencijal što će se dopasti entuzijastima.
      [modul]specifikacija=8768[/modul]
       Kao i uvek do sada, pripadnik Gaming serije je stigao u crno-crvenoj kutiji sa upečatljivim detaljima kao što su prepoznatljvi zmaj, logo Fnatic klana i TwinFrozr V kulera uz mnogo drugih detalja koji su pretežno smešteni na poleđinu pakovanja.
       msi_gtx_950_gaming_2g_01_s.jpg
      msi_gtx_950_gaming_2g_02_s.jpg
      msi_gtx_950_gaming_2g_03_s.jpg
      Sadržaj je kao i kod Asusa spartanski i na spisku nema ničeg sem najneophodnijeg. To implicira uputstvo, kratku dokumentaciju, disk sa drajverima i DVI to VGA adapter.
      msi_gtx_950_gaming_2g_04_s.jpgRadna temperatura karte dostiže 64 stepena Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Kako je trenutni trend da sve karte imaju ventilatore koji se pale po potrebi i ovaj model poseduje taj vid rada, s obzirom da je upravo MSI jedan od prvih koji je kod svojih kulera uveo hibridni režim rada.
      Najbrže što smo uspeli da nateramo ventilatore da se zavrte je simboličnih 708 o/min
      Interesantno je to da i pored delimično pasivnog hlađenja, GPU ima prilično širok raspon radne temperature. Tokom mirovanja, iako ventilatori ne rade GPU pada na svega 36 stepni Celzijusove skale, dok tokom intenzivnog rada pod opterećenjem maksimum nalazi na 64 stepena. Posebno treba naglasiti da ventilatori čak i tokom najdužih opterećenja ne prelaze 700 obrtaja u minuti. Da, dobro ste pročitali, najbrže što smo uspeli da nateramo ventilatore da se zavrte je 708 o/min.
      msi_gtx950_gaming_temp.png
      Nije potrebno naglašavati da na ovom broju obrtaja veliki 100-milimetarski ventilatori ne proizvod buku koju možete da čujete sve i uz najbolju volju.
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: MSI GeForce GTX 950 Gaming 2G Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 355.65
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]Pregledom rezultata testova pokazuje se jedna zanimljiva stvar. To je da je GeForce GTX 960 brži od Radeona R7 370, što nismo očekivali. Reč je o kartama iz iste cenovne kategorije, a Radeon R7 370 je ipak baziran na masivnijem Pitcairn čipu. Ipak, izgleda da AMD ne može da u besvest pravi “rebrand” proizvode, jer je GeForce karta znatno manji potrošač i ima TDP od svega 90 W naspram oko 170 W za Radeon.
      msi_gtx_950_gaming_2g_09_s.jpg
      Pritom, praktično u svakom testu u našoj bateriji je GTX 950 ispred svog konkurenta. Ne samo to, već gledajući domaće cenovnike i imajući u vidu cenu od oko 180 EUR-a, GTX 950 je ujedno i jeftiniji od samog starta. Pritom, reč je o grafičkoj karti koja ipak ima maksimalno moderan GPU sa Maxwell arhitekurom, dok R7 370 nema čak ni sve tehnologije koje imaju ostali modeli u Radeon porodici, jer je baziran na prvoj generaciji GCN arhitekture.
      msi_gtx950_gaming_gpuz_default.gif
      Pritom, dolazimo do još jedne prednosti novog GeForce GTX 950 modela, a to je odličan overklok potencijal. Naš primerak jeste imao odličan ASIC kvalitet, ali verujemo da će i slabiji primerci imati odlične OC mogućnosti. Naš primerak je lako dostigao 1270 MHz za GPU u nominalnoj varijanti, dok je memorija ostala zamalo kratka do 8 GHz zaustavljajući se na 7760 MHz čime je sa 106 memorijski protok skočio na 124.2 GB/s. Skok u rezultatima se u praksi preslikao na između 10 i 15%.
      msi_gtx_950_gaming_2g_06_s.jpg
      Kada se sve uzme u obzir, direktan konkurent Radeon R7 370 je svakako inferiorna opcija u svakom aspektu. Doduše postavlja se i pitanje šta je sa modelima iz “zaostalih lagera”, kao što su Radeon R9 285, neki R9 280 ili GeForce GTX 760. Pretpostavljamo da će i dalje biti malo skuplji, ali se dobitak u performansama ispalti ukoliko razlika u ceni nije prevelika. Sa druge strane, u aktuelnoj generaciji GeForce definitivno izlazi primetno ispred svog direktnog konkurenta.
      msi_gtx_950_gaming_2g_14_s.jpg
       
      Prednosti:– OC potencijal- Niske temperature- Nizak nivo buke- Hibridni TwinFrozr V kuler- Cena
      Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test