Maxwell arhitektura je svoj život započela sa GM107 čipom koji nam je doneo GeForce GTX 750 u vanila i “Ti” verziji. Još tada bilo je jasno da će svi novi čipovi zasnovani na ovoj arhitekturi biti brzi, efikasni u meri u kojoj to nismo ranije očekivali od 28-nanometarske litografije. Tokom 2014. godine Nvidia je krenula sa GeForce-ovima nove generacije i tada smo se upoznali sa GM204 čipom koji je bio spiritualni naslednik GK104 procesora. Sada, na red je stigao GM206 koji sa sobom donosi nekoliko iznenađenja od kojih su neka više, a neka manje prijatna. Krenimo redom.
Nvidia je koncipirala GM206 tako da isti debituje na grafičkoj karti oznake GeForce GTX 960. Mnoge spekulacije su već otkrile većinu specifikacija, ali mi ćemo proći kroz njih svejedno. Pre svega Nvidia pozicionira ovaj model sasvim logično između GTX 750 Ti i GTX 970 modela, s tim da je prema svojim karakteristikama i nameni bliža slabijem od dva.
GeForce GTX 960 je koncipiran tako da prvenstveno zadovolji zahtevne 1080p gejmere i da u isto vreme konkuriše najnovijem Radeonu R9 285. S tim u vidu, može se reći da je ovo pravi predstavnik više srednje klase koja se orijentiše pre svega na mejnstrim rezoluciju.
Osnovu čini pomenuti GM206 čip izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu kao i ostatak aktuelnih GPU-a. Pritom, Nvidia je na površini od 228 mm2 uspela da udomi 2.94 milijardi tranzistora. Naravno, veliki deo čipa u odnosu na GM204 je ostao neizmenjen, ali onaj deo zadužen za performanse je praktično prepolovljen.
To znači da GM206 raspolaže sa 8 SMM blokova, pa nije teško izračunati da, ako svaki od njih poseduje 128 CUDA jezgara, njihov ukupan broj iznosi 1024. Kako to implicira i da je dvostruko manji broj ROP i teksturnih jedinica možemo lako da zaključimo da punokrvni GM206 poseduje 1024 Stream procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice.
Ono što bi moglo da bude problem jeste da zbog 128-bitnog interfejsa nećemo viđati verzije sa 4 GB, barem ne u skorije vreme.
Novi GPU poseduje sve podrške kao i GM204 tako da je prisutna podrška za tehnologije poput DSR-a, G-Synca, MFAA, Adaptive V-Synca i svega što aktuelni GeForce modeli nude. Pritom, DSR može biti posebno koristan za mnoge ne toliko zahtevne Free2Play igre, zbog toga što se hardverski potencijal znatno bolje iskoristi. DSR praktično interno obradi prikaz igre u znanto većoj rezoluciji, a zatim je prikaže u nativnoj za monitor čime se dobija određeno povećanje kvaliteta u odnosu na direktno igranje na nativnoj rezoluciji.
Nvidia pozicionira ovaj model sasvim logično između GTX 750 Ti i GTX 970 modela, s tim da je prema svojim karakteristikama i nameni bliža slabijem od dva.
Memorijski podsistem će sigurno proći veliki broj kritika. Samo 128-bitna u 2015. godini za model srednje klase? Bogohuljenje! Moramo priznati da smo malo i sami zatrzali kada smo čuli ovu informaciju i da je ista oparala tišinu dok smo čitali dokumentaciju, ali ipak ovaj potez znatno obara troškove proizvodnje.
Pritom, upotreba brze GDDR5 memorije i Delta Color Compression sistema donekle kompenzuju ovaj nedostatak. DCC je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za 25 do 30%. U zavisnosti od igre on može biti manje ili više uspešan, ali prema Nvidia-i korisnici mogu da računaju na to da je sada pri istim uslovima (čitaj ista magistrala i brzina čipova) dobija bolji protok za otprilike jednu trećinu. Dakle, to je efektivno u teoriji kao da karta nema DCC i raspolaže sa nekih figurativnih 170-bita.
U praksi se pokazalo da sužena magistrala nema negativnih efekata, jer u klasi u kojoj treba da bude GTX 960 prikazuje odgovarajuće performanse. Ono što bi moglo da bude problem jeste da zbog 128-bitnog interfejsa nećemo viđati verzije sa 4 GB, barem ne u skorije vreme.
Uštede na memorijskom interfejsu i redukcije na kompleksnosti grafičkog čipa su rezultovale sa sjajnim TDP-om od svega 120 W. Primera radi, R9 285 je deklarisan na 70 W više, a R9 280 na čitavih 250W. GeForce GTX 960 neće biti “naporan” za napajanje, a pritom pri nezahtevnim igrama će imati TDP od nekih 30W. Imajući u vidu ekstremnu popularnost hibridnih kulera, možemo da očekujemo da će sada polupasivna hlađenja biti prisutnija nego ikad i da će pritom funkcionisati onako kako je to inicijalno zamišljeno.Kao i uvek do sada, pripadnik Gaming serije je stigao u crno-crvenoj kutiji sa upečatljivim detaljima kao što su prepoznatljvi zmaj, logo Fnatic klana i TwinFrozr V kulera uz mnogo drugih detalja koji su pretežno smešteni na poleđinu pakovanja.
Sadržaj je kao i kod Asusa spartanski i na spisku nema ničeg sem najneophodnijeg. To implicira uputstvo, kratku dokumentaciju, disk sa drajverima i DVI to VGA adapter.
Karta se oslanja na tipičnu crno-crvenu kolornu šemu, dominantan je veliki TwinFrozr V kuler koji očigledno nije pretrpeo nikakve ili makar minimalne izmene u odnosu na verziju sa GTX 970. Imajući u vidu da je Asus ugradio daleko manji Strix kuler, može se reći da je MSI, potencijalno nepotrebno, bio široke ruke. Ipak, zaista nikada ne bismo prigovorili na veličinu kulera. Predimenzionisanost na ovom polju, barem što se nas tiče, ne postoji.
Bilo kako bilo, TF V je opremljen sa dva velika ventilatora čiji prečnik iznosi masivnih 100 milimetara. Obrada na krajevima i oblik su specifični i služe da redukuju otpor vazduha radi manje proizvodnje buke uz povećan protok na istom broju obrtaja u odnosu na standardni model.
MSI je verovatno, kao i mnogi proizvođači koji poseduju kulere sa polupasivnim hlađenjem, dobio veliki broj upita od strane korisnika. Sasvim je izvesno da su mnogi kupci bili zabrinuti što ventilatori miruju veliki deo vremena kada je PC upošljen. Razlog smo već veliki broj puta pominjali, a reč je tome da kapacitet kulera prelazi potrebe GPU-a tokom mirovanja i tada je kuler pasivan. Tek kada se pređe određena granica TDP-a i/ili temperature u igru ulaze i ventilatori. Da bi raščistio ovu dilemu, MSI je nalepio stiker preko kulera kako niko ne bi ostao neobavešten.
Ispod plastičnog oklopa i ventilatora se krije masivno rashladno telo izrađeno od aluminijumskih rebara kroz koje prolazi pet niklovanih heatpipe-ova koji efikasno distribuiraju toplotu od izvora na udaljene delove rebara. Ovako veliki kuler zaista obećava, a i pored toga naponska jedinica je hlađena pasivnim aluminijumskim telom.
Kada smo već kod naponske jedinice, ona je izvedena u četiri faze što je više nego dovoljno za potrebe napajanja GM206 čipa. Podsetimo se, referentni model GTX-a 980 se oslanja na svega jednu fazu više. Pritom Gaming Series verzija upošljava Military Class 4 komponente, tako da su tu SFC zavojnice, kvalitetni kondenzatori i ostala elektronika.
Poleđina karta otkriva odsustvo backplate-a, što nije neuobičajeno za novu generaciju GeForce kartica koje stižu iz MSI-a. Paradoksalno je doduše da drugi brendovi ugrade backplate u toliko male modele da je njihova potreba diskutabilna, dok ga MSI izostavi tamo gde bi očigledno mogao da bude od koristi. Na svu sreću, nismo primetili nikakvo uvijanje štampane ploče, niti neadekvatno naleganje kulera na GPU, pa u ovom slučaju možete biti mirni.
Zadnja strana štampana ploča otkriva i dva memorijska čipa koji su potpisani od strane Samsunga što je odlična vest za overklokere. U pitanju su GDDR5 čipovi deklarisani za rad na taktu od 7 GHz, a ukupan kapacitet iznosi 2 GB.
Za potrebe napajanja MSI karta koristi 8pin umesto 6pin konektora kako bi entuzijastima ostavila što manje šanse da bilo šta osim samog GPU-a utiče na overklok rezultate. Oduševila nas je činjenica da je GTX 960 dobio isti set izlaza kao i GTX 980. Dakle, čak tri DisplayPorta u kombinaciji sa HDMI i DVI-em čine da joj u cenovnoj klasi nema ravne na ovom polju. Razume se, tu je i SLI konektor tako da mogu da se upare dva GTX-a 960 što za nekoliko meseci može da se pokaže i kao sjajan izbor kada se cene malo nivelišu.
Što se specifikacija tiče, upotrebljen je pomenuti GM206 procesor sa 1024 Stream Procesora, 64 teksturne i 32 ROP jedinice. Fabrička frekvencija je najniža od tri GTX-a 960 koja su nam stigla na testiranje i za GPU iznosi nominalnih 1216 MHz što nije mnogo manje, ali toliko da se kasnije primeti u testovima.
Memorija je podešena na referentnih 7012 MHz, a verujemo da je MSI ostavio povećane taktove za neki budući Lightning ili izvesniji Hawk primerak. Ipak, sve je ovo dovoljno da opravda OC Edition sufiks, iako će u rukama većine entuzijasta malo koji primerak ostati na fabričkim vrednostima.[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Performanse koje GeForce GTX 960 nudi su neočekivano dobre kada se uzmu u obzir hardverske karakteristike. Posebno smo bili sumnjičavi zbog upotrebe uskog 128-bitnog memorijskog interfejsa koji nam je u prvi mah delovao kao kompletni promašaj. Štaviše, sve dok nismo uporedili tabelu sa rezultatima nismo bili spremni da poptuno poverujemo u obećanje Nvidie da je ovaj model u ravni sa R9 280X i R9 285 što se na kraju pokazalo kao potpuno tačno. Posebno imresionira to što je GTX 960 odličan i u visokim rezolucijama kao što je 1440p.
Istini za volju, verovatno se situacija menja u korist Radeona u istoj klasi koji ipak ima širi memorijski interfejs i poseduje verzije sa 4 GB. Ipak, koliko korisnika planira da se ove ili naredne godine igra u 4K rezoluciji sa kartom od 200-250 evra? Sumnjamo da će veliki broj ljudi sa ovog podneblja podići ruku kada se postavi ovo pitanje. U skladu sa tim GTX 960 ima svoje “pro et contra” u zavisnosti od toga koliko ste ambiciozni sa rezolucijama. U kategoriji 1080p ima prednost, a neverovatno je da je zadržava i u 1440p. Pritom, kada uzmemo u obzir skroman TDP od 120W u odnosu na konkurencijskih 190 do 250W (R9 285 i R9 280X) efikasnost Maxwell arhitekture zaista dolazi do izražaja.
Što se GeForce GTX 960 Gaming OC Edition karte tiče, može se reći da je MSI odradio fantastičan posao i da je teško moguće da će ih neko nadmašiti iako je Nvidia na specifičan animirala proizvođače da ispolje svoju kreativnost. Uz gotovo minimalan broj obrtaja od svega 25% od maksimalne brzine, karta obezbeđuje razumnih 65 stepeni tokom najdužih intervala opterećenja u različitim testovima. To je fantastičan rezultat, jer je Asusovm Strixu potrebno preko pola snage da održi istu temperaturu. Pritom, verujemo da bi u zatvorenom kućištu MSI pokazao još veću prednost. Da li treba da pominjemo da je TwinFrozr čak i pri opterećenju na granici nečujnog?
Što se overkloka tiče, veliki efikasan kuler dolazi do izražaja jednako kao i 8pin konektor. Uprkos slabijem kvalitetu samog čipa koji je GPU-Z ocenio sa 66%, postigli smo fantastičnih 1436 MHz za nominalni takt GPU-a i efektivnih 8.2 GHz za memoriju podižući memorijski protok na 131.6 GB/s. Skok u performansama je bio očigledan i možemo da kažemo da GTX 960 odlično skalira. Nekoliko igara u kojima smo prošli kroz testove je ubrzano za 15 do 20 procenata što je itekako primetno, posebno kada baš to malo fali da igra radi potpuno glatko.
MSI je uradio fantastičan posao i ukoliko bismo birali jedan GeForce GTX 960 da nam bude stalno u našoj konfiguraciji to bi bio upravo ovaj. Razumne dimenzije, 8pin konektor, brilijantan kuler koji savršeno sarađuje sa GM206 GPU-om i overklok potencijal koji je za svaki primer čine da ćemo biti iznenađeni, ako nađemo na bolji GTX 960 od ovog.
Prednosti:– Nečujna u svim scenarijima- Niske temperature- OC mogućnosti- Performanse u 1080p rezoluciji- Kvalitet izrade
Nedostaci:– Ograničenje od maksimalnih 2 GB RAM-a (uslovno)
Grafičku kartu na test MSI.
MSI GeForce GTX 960 Gaming OC Edition
Sa predstavljanjem GeForce GTX 960 grafičke karte, neminovno je da se u kratkom razmaku pojavi veliki broj modela. Nakon ASUS Strix GTX 960 varijante, testiramo i MSI GeForce GTX 960 Gaming OC Edition. Već smo videli da je Maxwell u izdanju "za srednju klasu" poprilično uspešan, a sada pogledajmo kako se karta u MSI izvedbi ponaša u praksi.