Aleksandar Božović
Potaknut odličnim prijemom Pentium 4 procesora sa Northwood jezgrom, Intel je odlučio da obezbedi i adekvatnu logiku za svoj CPU. Moramo priznati da se zaista trudi jer jednostavno zasipa tržište na skoro svakih mesec dana sa novim verzijama logike zadužene za podršku P4 procesora. Intel je čak i nama koji testiramo postavio paklen tempo jer je skoro nemoguće detaljno uraditi testove svih novih proizvoda koji se u vrlo kratkom vremenskom roku pojavljuju a koji su potpisani od strane Intela. Eh…slatke muke! U slučaju i845/D/E/PE serije čipsetova radi se o evoluciji proizvoda što znači da se iz verzije u verziju išlo na podizanje performansi proizvoda dok se suštinski ništa dramatično, po pitnanju arhitekture čipseta nije promenilo. Međutim u slučaju i7205 čipseta postoji suštinska promena u samoj arhitekturi sistemskog kontrolera a koja se ogleda u primeni dvokanalnog memorijskog kontrolera radi postizanja maksimalnih memorijskih performansi. To je upravo dugo očekivani potez koji bi u potpunosti iskoristio mogućnosti Quad Pumped Bus procesorske magistrale koja je jedna od ključnih karakteristika i prednosti Intel Penitum 4 serije procesora. Usko grlo koje postoji na dosadašnjim P4 čipsetovima, a koje se ogleda upravo u ograničenom memorijskom protoku je konačno prevaziđeno. Pentium 4 procesori su konačno dobili dostojnu veznu logiku koja ne zahteva upotrebu egzotičnih memorijskih modula već proizvode koji u potpunosti ispunjavaju propisane norme i standarde. Osnovno unapređenje novog intelovog čipseta se ogleda u primeni dvokanalne arhitekture memorijskog kontrolera. Ovo rešenje nam je odranije poznato sa AMD platforme u obliku nVIDIA nFORCE čipseta koji je pokazao sve prednosti višekanalne arhitekture memorijskih kontrolera. Od tada ovo rešenje ne da mira, kako korisnicima koji očekuju uvek nova i uvek brža rešenja, tako i proizvođačima čipsetova koji su se našli pred novim izazovom. Izbacivanjem i7205 čipseta, Intel je konačno ponudio platformu visokih performansi i time prećuntno napustio RAMBUS memorijski standard koji je do sada bio zadužen za “high performance” rešenja. Koliko je ozbiljna ova tvrdnja i namera Intela, potvrđuje i činjenica da je Intel uporedo sa i7205 predstavio i novi i7505 čipset namenjen Xeon procesorima i serverskom tržištu, što samo nagoveštava ozbiljne namere Intela u pogledu primene višekanalnih DDR memorijskih kontrolera, kako na desktop radnim stanicama tako i u sferi ozbiljnih server mašina
Ono što nas je najviše zanimalo jesu karakteristike memorijskog kontrolera ugrađenog u i7205 Granite Bay čipset. Prema specifikacijama Intela predviđena je podrška za DDR200 i DDR266 memorijske standarde, dok sve preko toga prelazi u domen overklokinga i mogućnosti koje će ponuditi pojedinačni modeli i proizvođači matičnih ploča. Mnogi će biti razočarani specifikacijama i7205 čipseta jer se očekivala podrška za najmanje DDR333 memorijski standard dok su oni najsmeliji priželjkivali i DDR400 podršku. Međutim takva očekivanja su u najmanju ruku bila neopravdana. Intel je imao nameru da iskoristi mogućnosti napredne Quad Pumped Bus (QPB) arhitekture i na tome se zaustavio. Specifikacije i mogućnosti Granite Bay čipseta su jednake i u potpunosti odgovaraju mogućnostima QPB procesorske magistrale Intel Pentium 4 familije procesora. To praktično znači da je i7205 čipset u mogućnosti da obezbedi maksimalni memorijski transfer podataka od 4.2GB zahvaljujući mogućnosti rada u Dual DDR 266 režimu a što je jednako mogućnostima 533MHz magistrale kod najbržih Pentim 4 procesora i njihove propusne moći od 4.2GB podataka. Kao što vidite Intel se strogo držao u okvirima sopstveno definisanih brojki. To svakako ne treba da plaši ljubitelje overklokinga jer je samo pitanje vremena i prestiža među samim proizvođačima matičnih ploča kada će svetlost dana ugledati modeli bazirani na i7205 a koji će ići preko oficijelnih brzinskih limita. Drugu novost koju Granit Bay čipset donosi na Intel platformu jeste podrška AGP 8X grafičkom interfejsu. Na taj način je omogućeno grafičkim akceleratorima najnovije generacije (ATi 9700, Matrox Parhelia, nVIDIA 8X Titanum serija) da uz pomoć velike propusne moći memorijskog kontrolera kao i novog grafičkog interfejsa u najboljem svetlu pokažu mogućnosti kojima raspolažu. Što se tiče “southbridge” sekcije ona je ostala ne promenjena u obliku dobro poznatog Intel 82801DB kontrolera.
Kao što smo ranije spomenuli, prva ploča bazirana na Intel 7205 Granite Bay čipsetu koja nam se našla na testu dolazi iz MSI-a u obliku GNB Max – MS6565 VER 2.0 modela. Radi se o test primerku matične ploče za koju proizvođač ostavlja mogućnost da se može razlikovati u nekim detaljima od finalnog proizvoda. Ploča dolazi u standardno futurističko dizajniranom pakovanju karakterističnom za sve novije modele ploča koje dolaze iz MSI produkcije. Karakteristika MSI pakovanja je i standardno bogata prateća oprema u vidu brojnih dodatnih konektora za USB i audio priključke, detaljno upustvo, CD sa pratećim utility programima i drajverima. Sve ovo se našlo i u pakovanju “sample” primerka dok će finalni proizvod biti kompletniji za dodatne “firewire” konektore i svakako obavezni “bluetooth” modul. Ploča je urađena u standardnom MSI maniru. Crveni lak karakterističan za MSI ploče daje utisak agresivnosti i želi da naglasi karakteristiku oštrine performansi matične ploče.
Jedinica za napajanje procesora je standardno dobra kada je u pitanju MSI. Upotrebljeno je referentno “3-phase” napajanje sa Rubycon “MBZ” serijom elektrolita na ulazu i tranzistorima koji su dodatno hlađeni pasivnim aluminijumskim hladnjacima. To svakako nije kozmetički trik već u velikoj meri povećava efikasnost “Voltage Regulator Module” (VRM) naponske jedinice koja se u toku rada pokazala u najboljem svetlu. Vrlo mala količina emitovane toplote iz VRM modula uticala je na činjenicu da je procesor tokom višečasovnog rada ostao prilično hladan. Tu činjenicu posebno želim da istaknem i pohvalim iz razloga što većina testiranih modela ploča u poslednje vreme ima problema upravo sa grejanjem VRM modula, koji tu toplotu vrlo efikasno prenosi na sam procesor. U sastavu VRM jedinice se nalazi i dodatni konektor za napajanje od 12V čija pozicija zaslužuje takođe pohvale. Pozicioniran na spoljnoj ivici ploče doprinosi nesmetanom rutiranju kabla iz napajanja čime se eliminiše situacija prekrivanja prostora iznad samog ventilatora na procesorskom hladnjaku. Na taj način se omogućuje neometan dotok svežeg vazduha neophodnog za efikasno hlađenje centralnog procesora. Tik ispod VRM jedinice nalazi se Socket 478 procesorsko podnožje i Granite Bay sistemski kontroler koji je za ovu priliku hlađen jednim masivnim aluminijumskim hladnjakom i dodatnim ventilatorom. Dizajn kulera sistemskog kontrolera je bolji nego u prethodnim slučajevima ali mu ipak malo više dizajnerskog rada ne bi škodilo. Ploče ovog kalibra zaslužuju samo probrano najbolje i najatraktivnije komponente, normalno, ukoliko proizvođač želi da ostavi pozitivan utisak kod krajnjeg korisnika.
Ispod sistemskog kontrolera se nalaze 4 DIMM DDR memorijska podnožja, po dva za svaki kanal. Memorijski kanali i DIMM podnožja koja ih čine su posebno istaknuti i obeleženi različitim bojama. Izbor boja je zaista neprimeren kompletnom “red color” image-u ploče. Ovde skrećem pažnju na način konfigurisanja rada memorije. Da bi iskoristili naprednu mogućnost rada dvokanalnog memorijskog kontrolera, morate koristiti dva DDR memorijska modula. Prvi pokušaj instaliranja memorijskih modula u podnožja iste boje angažovao je resurse samo jednog memorijskog kontrolera i time iskoristio samo polovinu mogućnosti Granite Bay čipseta. Pri tome sam se rukovodio načinom na koji se konfigurišu RAMBUS memorijski kanali, prvi slot –memorijski modul, drugi slot – terminator i tako istim redosledom treći i četvrti memorijski slot. Međutim kod Intel 7205 čipseta stvari su malo drugačije. Da bi aktivirali oba memorijska kanala morate module “ubosti” u slotove različite boje. Logično, različita boja označava različite memorijske kanale. Uslučaju MSI GBN Max modela to znači da smo za aktiviranje “Dual channel” memorijskog moda, memorije postavili u prvi i drugi memorijski slot. Potvrdu pravilnog konfigurisanja memorijskih kanala dao je i BIOS koji je u Boot sekvenci dao jasnu poruku o aktiviranju dvokanalnog memorijskog režima rada. Ukoliko malo pažljivije zagledate prostor ispod memorijskih slotova zapazićete dva reda otpornika koji služe za zatvaranje tj. terminaciju memorijskog signala za svaki kanal posebno! Levo od memorijskih DIMM podnožja uočavamo prilično veliku “switching” sekciju koja je zadužena za besprekorno napajanje sistemske memorije.
MSI GNB Max poseduje integrisani mrežni kontroler. Radi se o Intel RC82540 Gigabit-nom mrežnom čipu koji ćemo očigledno u budućnosti češće sretati na pločama baziranim na Intel čipsetovima. Tu je i integrisani audio podsistem koji u ovom slučaju čini svima dobro poznati C-media 8738 zvučni čip u varijanti MX koja poseduje mogućnost reprodukcije šestokanalnog (5.1) audio zapisa kao i podršku za S/PDIF interfejs. U neposrednoj blizini audio čipa nalazi se i VIA VT6306 IEEE 1394 Firewire kontroler čime se nastavlja trend koričćenja VIA logike na Intel čipset baziranim pločama. Tu odluku nikako ne podržavam jer smatram da je VIA – Intel tabor duboko podeljen kao i zbog činjenice katastrofalno loših čipsetova koji dolaze iz VIA produkcije a namenjenih P4 platformi. Sve to može da škodi image-u vrhunskih modela ploča baziranim na Intel čipsetu kao i da eventualno odvrati ili pokoleba kupca u izboru dotičnog modela. Sa te strane mogu pozdraviti potez ABIT-a koji itekako brine o krajnjem utisku koji njihov proizvod ostavlja kod krajnjeg kupca kao i zbog činjenice da bira komponente i vešto razdvaja ugrađene uređaje shodno procesorskoj platformi.
Od dodatnih uređaja vredan pomena je svakako integrisani Promise PDC20376 SATA IDE RAID kontroler identičan onome koji smo već sreli kod ASUS P4PE modela. Podsetimo, radi se o hibridnom kontroleru koji kombinuje i podržava dva nezavisna Serial ATA 150 kanala i jedan standardni IDE ATA/133 kanal. Važno je spomenuti i činjenicu da se radi o kontroleru koji podržava konfigurisanje diskova i RAID 0 i RAID 1 nivoe. Pri tome se mogu nesmetano i istovremeno koristiti i Serial ATA i “obični”ATA 133 kanali. Takođe skrećemo pažnju da u slučaju konfigurisanja RAID nivoa nije moguće koristiti “Slave” uređaj na ATA 133 grani i da ovaj kontroler ne podržava IDE ATAPI uređaje kao što su: CD ROM, DVD ili CD-RW uređaji. Kada je u pitanju mogućnost nadogradnje sistema baziranog na MSI GNB Max ploči, korisniku na raspolaganju stoji 5 PCI i jedan AGP Pro slot. Primećujemo da AGP Pro prati trend ploče i za ovu priliku je obojen tamno crvenom bojom što se odlično uklapa u vizuelni identitet GNB Max modela.
Dolazimo do BIOS-a matične ploče koji po pravilu pobuđuje najviše interesovanja kada su u pitanju novi modeli. Gotovo po pravilu uvek očekujemo po neku opciju više u odnosu na prethodnu generaciju. Micro-Star se svakako potrudio da nas ne razočara i ponudio kao jednu od glavnih novosti koju dozvoljava BIOS MSI GNB Max model, manuelno uključenje i isključenje “Hyper Threading” (HTT) opcije kod Intel procesora najnovije generacije. Naime oko ove opcije se podigla prava bura interesovanja nakon što je objavljeno da svi procesori Pentium 4 generacije bez obzira da li poseduju Willamete ili Northwood jezgro poseduju ovu naprednu tehniku ali da je Intel zbog raznoraznih razloga istu isključio. Zabunu još više unose programi za identifikaciju ove funkcije koji kada prepoznaju verziju BIOS-a sa podrškom za HTT tehniku prijavljuju CPU sa istom mogućnošću. Da skratim, uključio sam HTT mod na našem referentnom Intel P4 1.8GHz procesoru, međutim, ništa od njegovog aktiviranja i prijavljivanja Windows XP sistemu kao dva virtuelna uređaja. Zbog toga sam sve više sklon da verujem u tvrdnju onih koji zastupaju stav da je Intel ovu opciju hardverski isključio na procesorima ranije generacije i starijeg stepinga usled uočenih nepravilnosti u radu ove napredne funkcije. Ovaj nedostatak je otklonjen, prema istim izvorima, tek sa novijim verzijama procesorskog jezgra. Ukoliko neko poseduje 2.4GHz sa “GB” verzijom jezgra neka se slobodno javi da proverimo i ovu tvrdnju 🙂 Od ostalih opcija koje BIOS poseduje sve su manje više standardne i uobičajene. Primećujemo ali i zameramo na škrtosti ugrađenih opcija za podešavanje performansi memorijskog podsistema. Dotični nedostatak smo spremni da oprostimo pošto se ipak radi o ranom tj. sample primerku ploče što svakako nije opravdanje da se u konačnoj varijanti BIOS-a ne doda mnogo više opcija za fini tuning memorije. Takođe zameramo i totalno odsustvo opcija za overkloking. Uprkos činjenici da je u upustvu jasno naznačeno da ploča podržava overkloking opcije, one skoro i da ne postoje. Uskraćeni ste za bilo kakav ozbiljiniji alat u primeni ovih naprednih mogućnosti. Brzina sistemske magistrale na testiranom modelu je ograničena na maksimalnih 123MHz. Zbog toga smo bili onemogućeni da koristimo naš referentni 1.8GHz Northwood koji bez problema radi u FSB=133MHz režimu. Iz tog razloga bili smo primorani da nabavimo jedan pravi 2.4B GHz model sa kojim je ploča ponovo imala problem pravilne identifikacije radnog takta. BIOS i prilikom korišćenja orginalnog procesora na magistrali od 133MHz nije omogućio biranje dotične vrednosti. Tek nakon nekoliko restartovanja sistema i par operacija hardverskog pražnjenja BIOS-a uz pomoć “clear CMOS” jumpera, procesor je pravilno identifikovan. Međutim u BIOS-u je i dalje stajala maksimalno dozvoljena vrednost za brzinu sistemske magistrale od 123MHz. Spomenimo činjenicu da smo i sa 2.4B verzijom P4 procesora pokušali da uključimo HTT mod ali i ovog puta bez uspeha 🙁 Na sajtu proizvođača je već “okačena” novija verzija BIOS-a za GNB Max model ali je Flash BIOS program odbio da ga instalira uz obrazloženje da se radi o neodgovarajućoj i nekompatibilnoj verziji binarne datoteke i modela matične ploče. Nisam smeo da rizikujem iz razloga što je na testiranje iste ploče čekala brojna armija kolega iz ostalih redakcija.
U realnom radu ploča je vrlo brza. Lični utisak i osećaj je da je ploča brža u odzivu na start aplikacija i pokretanje ikonica u poređnju sa i845 generacijom. Utisku brzine doprinosi i činjenica “čangrljanja” diska koji očigledno postaje ozbiljno usko grlo u radu. Jednostavno brzina pokretanja aplikacija je sada isključivo ograničena brzinom rada IDE podsistema. Sve ostalo jednostavano leti a zadate operacije se skoro momentalno obavljaju. Iako većina benchmarking programa baš nije bila naklonjena Granite Bay čipsetu bez svake sumnje je da se radi o proizvodu koji je za klasu brži od prethodne generacije Intel čipsetova. Sa obzirom na činjenicu da postoji još dosta prostora za ubrzanje memorijskog podsistema, predviđam vrlo lepu i blistavu budućnost sledećim, ubrzanim varijantama čipseta. Do tada nam ostaje da sačekamo finalnu varijantu MSI GNB Max ploče sa nadom da će kroz overkloking opciju biti omogućen rad na 166MHz a zašto ne i celih 200MHz. Tada ćemo videti i puni potencijal rada dvokanalnog kontrolera jer sam gotovo siguran da čipset već u ovoj verziji poseduje mogućnost rada na 166MHz i da se samo čeka zvanična odluka Intela kojom će se promovisati procesori na 166MHz sistemskoj magistrali.
Pogledajmo sada specifikacije testiranog modela matične ploče kao i karakteristike
test sistema:
Processor
Supports
Socket 478 for Intel® Pentium 4 (Northwood only) processor Supports up 3.06G/533MHz and higher speed
Chipset
Intel®
E7205 Chipset Support single processor up to 533MHz Support 144bit wide DDR 2100 memory interface, with the memory bandwidth of 4.27GB/s or 3.2 GB/s Support AGP 8x or 4x at 0.8V (AGP 3.0) or 4x at 1.5V (not support 3.3V) Intel® ICH4 Chipset – AC’97 Controller Integrated – 2 full IDE channels, up to ATA100 – Low pin count interface for SIO – Integrated USB 2.0 controller
FSB
Support
100/133MHz FSB Support 400/533MHz Intel NetBurst micro-architecture bus
Memory
Support
Dual channel (144-bit wide) DDR 266 memory interface. Each channel supports 2 DIMM Sockets. Support four 184-pin DDR DIMM sockets up to 4GB. Support non-ECC(x64) or ECC(x72) DIMMs DDR PC2001 DIMM using 128Mb, 256Mb, 512Mb and 1GB SDRAM.
Expansion Slots
One
AGP/AGP Pro 50 Watts slot supports 8x/4x at 0.8V (AGP 3.0) or 4x at 1.5V
(does not support 3.3V) Five PCI 2.2 32-bit Master PCI Bus slots.
VGA
Support
AGP 8x or 4x at 0.8V (AGP 3.0) or 4x at 1.5V (not support 3.3V)
Audio
C-Media
8738MX supports 2/4/6 channel speaker + SPDIF out
LAN
Intel®
82540EM Integrated Fast Ethernet MAC and PHY in one chip. Supports 10Mb/s, 100Mb/s and 1000Mb/s. Compliance with PCI 2.2. Supports ACPI Power Management
Hardware Monitoring
YES
Internal I/O Interfaces
On-Board
Peripherals include: 1 floppy port supports 2 FDDs with 360K, 720K, 1.2M, 1.44M and 2.88Mbytes 2 serial ports (COM A + COM B) 1 parallel port supports SPP/EPP/ECP mode 6 USB2.0 ports (Rear x 4 / Front x 2) 1 Line-In/Line-Out/Mic-In port 2 PS/2 connectors 1 LAN RJ45 connector (Optional) 1394 port controlled by VT6306, with up to 400Mbps transfer rate. (Optional)
BIOS Feature
The
mainboard BIOS provides “Plug & Play” BIOS which detects the peripheral devices and expansion cards of the board automatically. The mainboard provides a Desktop Management Interface (DMI) function which records your mainboard specifications
Form Factor
ATX
30.5 cm(L) x 24.70 cm(W) ATX Form Factor
Test sistem – Windows Millenium Edition
CPU
–
Intel Pentium 4 Northwood core 1,[email protected] /FSB=133
Mainboard
– Microstar GNB MAX (i7205) – Microstar 648 Max (SiS 648) – ASUS P4PE (Intel 845PE) – ASUS P4B533 (Intel 845E) – ASUS P4B266SE
(Intel 845D)
Memory
– 256MB PC3500 Corsair XMS (x2)
VGA
–
Chaintech GT-21 GF4 Ti4200 128MB
HDD
–
HDD 40GB MAXTOR DX740 UATA 133
Cooling
– Intelbox cooler
Power
supply
–
350W ENERMAX EG365P-VE
ZD Winbench 99:
Ova već vremešna i za penziju spremna serija benchmarking programa nije bila blagonaklona prema intelovom novom čedu. U svim testovima on je prema dobijenim rezultatima zaostao u odnosu na i845PE varijantu čipseta. Prema ovoj grupi testova performanse Granite Bay čipseta su na nivou sada već vremešnog i845E čipseta.
ZD Business Winstone & Content Creation 2002 Winstone:
Business Winstone je dao minimalnu ali uočljivu prednost novajliji dok je CCWS bio značajno kritičniji rangirajući i7205 iza i845E čipseta.
Mad Onion PC Mark 2002:
Konačno jedan benchmarking test koji je evidentirao prednost i7205 čipseta u komunikaciji sa sistemskom memorijom. Prednost u odnosu na prvog pratioca u obliku i845PE čipseta iznosi nepunih 6%, dok je evidentirana i prednost u brzini rada sa IDE podsistemom.
Sandra 2003 Pro:
Za Sandru nije bilo dileme. Sa prednošću od 24% za CPU i 28.4% za FPU jedinicu Granite Bay je oduvao stariju generaciju Intel memorijskih kontrolera. Razlika u odnosu na SiS 648 čipset je bila nešto manja ali i dalje dovoljno velika da možemo doneti zaključak o superiornosti intelovog novajlije u odnosu na postojeću generaciju konkurentskih memorijskih kontrolera.
MemCache memorijski transfer:
MemCache total benchmarking time:
NAPOMENA – manja vrednost označava bolji rezultat
MemCache je još jednom samo potvrdio činjenicu brzine Granite Bay čipseta u komunikaciji sa memorijom i njegovu nadmoć i poređenju sa rezultatima koje je postigla konkurencija.
Mad Onion 3D Mark 2001SE
Quake 3 DEMO 1 test:
Dok je 3D Mark 2001SE ostao prilično uzdržan i sumnjičav po pitanju brzine i7205 čipseta u 3D Direct X režimu, dotle je Quake 3 dao nesumnjivu prednost novom čipsetu. Poznato je da Quake 3 reaguje i na najmanju promenu u brzini komunikacije sa sistemskom memorijom te slobodno možemo zaključiti da je i7205 realno najbrži po tom pitanju.
Prilikom analize dobijenih brzinskih rezultata nikako ne smete prevideti činjenicu da memorija u slučaju Granite Bay čipseta radi na 133MHz (266MHz DDR) dok i845 radi na 177MHz (355MHz DDR) odnosno 200MHz (400MHz DDR) u slučaju SiS648 čipseta. Potencijal Intelovog noviteta je očigledan i svakako će biti iskorišćen u sledećim ubrzanim verzijama. Nesumnjivo je da se radi proizvodu koji donosi jedan novi nivo kvaliteta i brzine u radu, te sa tog stanovišta zavređuje našu bezrezervnu preporuku. Evidentno je da je prošlo vreme i815 agonije kada je Intel koristio nepopularne metode kako bi privoleo proizvođače matičnih ploča na korišćenje njegovih proizvoda. Sa druge strane MSI zaslužuje takođe sve pohvale jer je jedan od prvih proizvođača koji je predstavio potpuno funkcionalan i stabilan proizvod na nivou test primerka. Nije lako biti prvi ma koliko ova činjenica za nekoga bila beznačajna. Ovo je samo još jedan dokaz snage i sposbnosti R&D (Research & Development) odeljenja MSI kompanije.
Zahvaljujemo se firmi PAKOM na ustupljenom prizvodu za potrebe testiranja!