Miloš Stamenković
MSI H55M-E33
Testiranje prve matične ploče bazirane oko čipseta iz Intel „H“ serije ostavilo nas je sa jednim bitnim pitanjem: kako će izgledati realna pozicija H55 i H57 baziranih matičnih ploča u odnosu na već postojeće i „odomaćene“ P55 modele? S obzirom na to da su razlike između dotičnih čipsetova minimalne, korist za kupce će biti prilično diskutabilna, ako ne i dovedena u pitanje. Naravno, oni koji se odluče na to da osnovu svog računara baziraju na Intel integrisanoj grafici, najbolje rešenje je Core i3 ili Core i5 661 procesor, uz neku od jeftinijih H55 ili H57 matičnih ploča. Kako dotična integrisana grafika „i nije neki mesershmit“, jasno je da će za ovu opciju opredeliti samo oni korisnici koji imaju male zahteve po pitanju grafičkih performansi. Standardne stvari kao što su surf internetom, slušanje muzike, download, gledanje filmova i igranje neke facebook ili neke starije PC igre – sve su to stvari koje će prihvatljivo raditi, pa će ovaj profil korisnika verovatno biti zadovoljan performansama. Ipak, prva ploča sa „H“ čipsetom koju smo dobili na test od ASUS-a je u dosta velikoj suprotnosti sa celom ovom idejom, iz prostog razloga što je cena matične ploče veoma visoka za klasu na koju sam čipset cilja. Iako se radi o odličnoj ploči sa gotovo istim mogućnostima koje imaju i jači P55 modeli, ona se, po našem mišljenju, jednostavno „ne snalazi“ ni u jednoj priči. Jedina stvar koja bi mogla da bude korisna je generalna univerzalnost ploče i H čipseta, jer se na ovoj platformi mogu koristiti svi Core i3 i Core i5 procesori, dakle i „stariji“ Core i5 SKU bez integrisane grafike.
Tako bi, u teoriji, neko mogu da kupi ovu ploču iako nema nameru da koristi procesor sa integrisanom grafikom, a sve radi situacije da će dotičnu ploču kasnije lakše prodati kada dođe vreme za „upgrade“. Naravno, pitanje je koliko će ovakve kalkulacije biti aktuelne među potencijalnim kupcima, ali bi za ovo bilo mnogo lakše da se Intel odlučio za neko disrektnije označavanje novog čipseta koji generalno samo obezbeđuje grafičke priključke, kao na primer P55G ili nešto slično, kao i da takav čipset generalno, na tržištu, zameni P55. Ali, po rečima ljudi iz vodećih kompanija koje se bave proizvodnjom matičnih ploča, P55 nastavlja svoj život uporedno sa Intel-ovim nastojanjem da maksimalno promoviše H55, H57 i Q57. Da bi smo malo lakše razjasnili celu ovu priču, na test nam dolazi prva H55 matična ploča koja se po svim pitanjima uklapa u entry-level filozofiju.
Matična ploča na testu – MSI H55M-E33
Iako u startu MSI ima nekoliko modela matičnih ploča baziranim oko novih Intel čipsetova, na test smo dobili H55M-E33 model koji predstavlja niži segment H55 ponude. Prvi pogled na ambalažu odmah jasno ukazuje da se radi o matičnoj ploči MicroATX formata, baš ono što se i očekuje od H55 baziranog modela. Veoma je slična situacija je i po pitanju izgleda PCB-a i rasporeda komponenti, pa shodno tome nema ni mnogo detalja koji bi mogli da budu predmet neke interesantne priče. Naponska jedinica je 4+1 sa APS (Active Phase Switching) podrškom, što je sasvim dovoljno za potrebe matične ploče koji nema neke overkloking aspiracije. Prisustvo četiri memorijska slota je dobro videti, jer se obično proizvođači kod MicroATX modela odlučuju za opciju sa samo dva slota. Iako nije prevelika verovatnoća da će biti upotrebljena više od dva slota, dobro je korisnica ostaviti ovu opciju, jer ima uvek stoji laka opcija za dodatak više memorije ukoliko za to osete potrebu.
Što se ostalih slotova tiče, na H55M-E33 je na raspolaganju jedan PCI Express x16 i dva PCI Express x1 slota, a tu je i jedan, ali vredan standardni PCI slot. Tako je opet ostavljena opcija da se mogućnosti ploče prošire za neku funkciju, jer je ono što se nalazi na H55M-E33, pogađate, apsolutno standardno. Na I/O panelu se nalazi set audio konektora (Realtek ALC889 čip), jedan LAN priključak (Realtek 8111DL 10/100/1000) i ukupno šest USB 2.0 porta. Ukoliko se ukaže potreba za više USB priključaka, na H55M-E33 tri dodatna mesta za povezivanje „bracketa“, ali se isti moraju posebno kupiti. Naravno, shodno samim osnovnim karakteristikama Intel H55 čipseta, tu su i D-Sub, DVI i HDMI konektori za potrebe integrisanog grafičkog procesora u nekom od novih Core i3 ili Core i5 modela. Na kraju, H55M-E33 ima šest SerialATA II priključka, uz jedan PATA koji još uvek može biti koristan. Jedini detalj koji odstupa od bazičnih MicroATX standarda su dva DIP prekidača obeležena kao “Easy OC Switch”. Preko njih je moguće direktno overklokovati sistemsku magistralu i to u koracima od 10, 15 i 20 procenata u odnosu na nominalni BCLK.
Iako ove vrednosti nisu ni izdaleka blizu onom što se može ručno postići, ovi prekidači omogućavaju da se jednim potezom overklokuje procesor, a da se pri tome ne dođe u situaciju koja iziskuje povećanje radnog napona bilo kog dela sistema. Naravno, nivo overklokinga direktno zavisi i od množioca procesora, ali će to biti sasvim dovoljno za sve one koji se boje da sami podešavaju BIOS radi dostizanja većeg overkloking rezultata. Ipak, iako niste baš sigurni šta radite, MSI je kod BIOS-a na H55M-E33 ostavio mogućnost automatskog overklokinga.
U praksi
Dakle, na raspolaganju je opcija pod prostim nazivom “Auto Overkloking Technology” i njenim aktiviranjem se pokreće automatska procedura overklokovanja. Cela akcija traje desetak sekundi, a na kraju smo dobili rezultat od 3440 MHz za Core i5 750 procesor, sa BCLK taktom od 172 MHz. Naravno, sistem je sa dotičnim podešavanjima radio potpuno stabilno, pa je ovo sasvim zadovoljavajući rezultat, naročito zbog činjenice da od korisnika ne zahteva nikakvu drugu intervenciju po pitanju BIOS opcija.
Sa ovako jednostavnim overkloking sistemom, nema potrebe ni pomerati već pomenute DIP prekidače sa nominalne pozicije. Logično, sledeći korak je ručno podešavanje, ali se ovde vidi da je MSI kod ove verzije AMI BIOS-a malo smanjio broj opcija posvećenih za overkloking, naročito onih koji se tiču radnih napona. Tako je na H55M-E33 moguće podešavati samo napon procesora, memorije i southbridge-a, dok su dodatne “voltage” opcije nedostupne. Sami rasponi u kojima se može podešavati napon su generalno dovoljni, ali nedostatak opcije za podešavanje napona memorijskog kontrolera u procesoru najviše može zasmetati prilikom nekog pokušaja za veći overkloking. Tako se pokazalo da ni sa ručnim podešavanjem nismo uspeli da izvučemo potpuno stabilan rad sistema na taktovima sistemske magistrale preko 180 MHz. Iako smo očekivali bar 190 MHz, nikako ne treba zaboraviti kakav je profil H55M-E33 matične ploče. Kada je podešavanje memorije u pitanju, tu se nije štedelo ni na H55M-E33, pa se tako na raspolaganju ceo set podešavanja memorijskih tajminga i to za svaki kanal posebno, pa se bar iz memorije može izvući maksimum, bez obzira koje memorijske module koristite. Kako MSI H55M-E33 ne poseduje nikakvo hlađenje naponske jedinice, tokom rada se može primetiti da se ona solidno zagreva, pa sa Core i5 750 na nominalnom taktu pri maksimalnom opterećenju temperatura MOSFET-a je celih 60 stepeni, dok se temperatura čipseta preko kojeg sa nalazi mali pasivni hladnjak 46 stepeni. Pri overklokingu sa “Auto Overkloking Tehnology” podešavanjem, temperatura MOSFET-a je blizu 70 stepeni, pa se i po ovome može zaključiti da H55M-E33 nikako nije matična ploča namenjena nekom iole ambicioznijem overklokingu.
Iako sa H55M-E33 nismo imali nikakvih problema kada je u pitanju stabilnost, jedan problem je ostao nerešen, a on se odnosi na performanse memorije koja je bila bukvalno duplo manja od očekivanog protoka. Iako je ploča uredno prijavljivala rad u dvokanalnom režimu, izmerene performanse u testovi su u većini slučajeva pokazali da tu nešto baš nije kako treba. Tako pri upoređivanju H55M-E33 sa H57 modelom iz ASUS-a, jasno se vidi dosta velika razlika u ostvarenim performansama. Logično je uprti prstom u još nedovoljno ispeglani BIOS, pa se tako očekuje verzija koja će otkloniti ovaj nedostatak.
Test sistem
Matične ploče
Intel H55 mainboard
ASUS P7H57D-V EVO
MSI H55-E33M
Procesor i
kuler
Intel Core i5 661 @ 2.66 GHz
Cooler Master TX3
Memorija
2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX
Grafička karta
AMD Radeon HD4890 Windows Vista 64-bit
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i Vantage
Igrački testovi
Zaključak
Ono što MSI H55M-E33 odvaja od ploče sa kojom poredimo performanse je upravno cena, koja je kod nas na nivou od 80 do 90 evra. Interesantno, na inostranim tržištima dotična ploča se prodaje još jeftinije, čak i ispod granice od 70 evra, a to je već cena koja je prilično primamljiva da bi ovako opremljena H55 matična ploča imala potpuno opravdanje za kupovinu. U tom slučaju, kompletna ideja oko H55 čipseta postaje jasna, pa tako ostaje samo na korisnicima da izvagaju i procene koje im rešenje više odgovara kada su u pitanju opcije u vezi sa platformom na kojoj će koristiti integrisanu grafiku. I pored određenih mana, od kojih je najveća ona koja se odnosi na performanse memorijskog podsistema (a koji će, verujemo, biti rešeni u narednom „apdejtu“ bios-a) MSI H55M-E33 se kao matična ploča može preporučiti svim korisnicima koji su zainteresovani za Core i3 i H55 kombinaciju.
Sama ploča nudi dosta solidne mogućnosti, sasvim pristojan overkloking i generalno dobru funkcionalnost po sasvim korektnoj ceni, a jedino je pitanje izbor procesora i koliko će njegova cena uticati na finalnu cenu same platforme. Drugi problem ove kombinacije možda nije tako jednostavno rešiti, jer se radi o ponudi koju ima konkurencija, a koja nudi nešto više za nešto manje novca, odnosno bolje grafičke performanse, pa i bolje performanse procesora, a sve za manju ili istu cenu jedne H55 ploče poput H55M-E33 i nekog jeftinijeg Core i3 procesora. Zbog toga će izbor H55M-E33 i H55 čipseta uglavnom vezan za “sistem integratore”, dok će pojedinačni korisnici verovatno bolje izvagati i opredeliti se za ukupno povoljnije i bolje rešenje, naravno, ukoliko ne žele isključivo Intel rešenje sa integrisanom grafikom istog proizvođača, u kom je slučaju H55M-E33 kao matičina ploča sasvim logična opcija.
MSI matičnu ploču na test ustupio MSI Balkan