MSI K9A2 Platinum

MSI K9A2 Platinum

MSI je tradicionalno među prvima poslao ploču baziranu na jednom novom čipsetu. Ovoga puta, u pitanju je "paukoliki" AMD 790FX, najjači model koji omogućava instalaciju čak četiri grafičke kartice u sistem. Koji su to specijaliteti novog MSI "dijamanta"?

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

       

      MSI K9A2 Platinum

      Sveto trojstvo na bazi veze procesor, čipset i matična ploča oduvek je bila kritična stavka za uspešnost svake platforme. Imati odličan procesor nije jedina stavka na kojoj se zasniva dobra platforma – ukoliko nemate i odgovarujući čipset i dovoljno dobru matičnu ploču da sve to prate na adekvatan način, sve pada u vodu. Znate kako kažu „lanac je jak koliko je jaka najslabija karika“ – ukoliko sve komponente sistema nisu dovoljno pouzdane i stabilne, kompletna platforma će imati mnogo teži put do bilo kog tržišta i kupca. U svojoj istoriji, AMD je dosta dugo imao problema upravo na ovom polju. Ukoliko se prisetimo vremena K6 i K6-2 procesora, to će sa sobom povući i ne baš prijatna sećanja na VIA čipsetove koji su tada bili glavna AMD platforma. Istina, radilo je to nekako, ali ipak nije bilo na dovoljno ozbiljnom nivou. Na sreću, kasnije je i VIA malo napredovala (uz masivnu pomoć AMD-a), te je serija KT čipsetova za Athlon i kasnije Athlon XP procesore bila daleko bolja. Ipak, čak ni VIA sa vrhunca slave i moći jednostavno nije bila u stanju da proizvede maksimalno ozbiljne i vrhunski stabilne čipsetova. Usled toga, kompletna AMD platforma je i pored definitivno primetnog rasta udela na tržištu, nije mogla da to sve malo bolje zagrize.

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Ulazak kompanije nVidia na tržište čipsetova je veoma bitan momenat za AMD. Prva generacija nForce čipseta već je bila veoma interesantno i sasvim korektno rešenje, dok je sledeća generacija bila pravi pogodak. Sa nForce 2 čipsetom, Athlon XP je konačno dobio pravi čipset koji mu omogućava da pruži najviše performansi uz neophodnu stabilnost i pouzdanost rada. Odlična saradnja na polju čipsetova se nastavila sa nForce3 i nForce4 generacijama čipsetova, iako je AMD sa K8 procesorima memorijski kontroler preselio direktno u jezgro. Jasno je da se ovim potezom značajno umanjuje relevantnost čipseta, posebno kada su u pitanju performanse, iz prostog razloga što na čipsetu gotovo da samo ostaje da se brine za vezu sa grafikom i uređajima za skladištenje podataka. Samim tim, AMD je u određenoj meri smanjio zavisnost u odnosu na mogućnosti čipseta, ali bez obzira na to, neko rešenje ipak mora da postoji. Naredni nForce5 nije baš blistao, dok je ATI sa Radeon 9XXX serijom čipsetova uspeo da ponudi adekvatno i konkurentno rešenje. Kupovinom kompanije ATI, AMD je verovatno progutao više nego što mu je baš trebalo, ali je pri tome došao u poziciji da sada ranije proizvedene čipsetove prodaje kao svoje, odnosno da buduća rešenja plasira po svojim imenom. Sa nedavnim predstavljanjem Spyder platforme, to vreme je došlo tako da AMD nakon dugog vremenskog perioda ponovo iz sve snage ulazi i na tržište čipsetova. Prateći već postojeću ATI nomenklaturu, dotična nova generacija čipsetova nosi oznaku „serije 7“. Po planu bi proizvođačima ploča trebalo da bude na raspolaganju dve verzije, 790FX i 790X, ali ćemo za početak prvo predstaviti matičnu ploču baziranu sa udarnim 790FX čipsetom, sa kojim je i Phenom debitovao.

      AMD 790FX čipset

       

      Novi AMD čipset sa sobom donosi i tri udarne tehnologije koje u osnovni karakterišu u celu Spyder platformu. To su CrossfireX, HyperTransport3, PCI Express Gen2 i Overdrive. Kako su proizvođači krenuli da multipliciraju broj hardverskih jedinica koje obrađuju jedan zadatak, mogli bi se uplašiti da se planira istovremeni rad sa deset grafičkih karti. Na sreću, CrossfireX uvodi mogućnosti rada četiri grafičke karte preko PCI Express magistrale druge generacije. Novi PCI Express sa sobom donosi znatno povećanje propusne moći magistrale, sa 8 GB/s PCI Express standarda na 16 GB/s kod PCI Express Gen2 varijante. Logično, ovo dupliranje bandwidth-a je bilo neophodno kako sve četiri grafičke karte ne bi bile zagušene magistralom, te mogli da pruže adekvatne performanse. Sve ovo je raspoređeno kroz 42 PCI Express Gen2 linije, te se iz ovog broja može zaključiti da od 16×4 režima rad za četiri grafičke karte nema ništa. Međutim, ukoliko imamo u vidu da Gen2 PCI Express nudi duplo veću propusnu moć od prethodne generacije grafičke magistrale, 8×4 na novom čipsetu bi trebao da bude ekvivalent teoretskog 16×4 moda na starom PCI Express-u. Uglavnom, u samom AMD790FX se nalazi dve gotovo odvojena PCI Express bloka koju su optimizovani za sve moguće konfiguracije i režima rada grafičkog podsistema, a oba pomenuta PCI Express Gen2 bloka (16x i 8x) su povezana internom Xpress magistralom koja poseduje dodatne memorijske buffer-e. Naravno, sve ovo je u interesuje izvlačenja maksimalnih performansi iz single GPU ili bilo koje Crossfire konfiguracije. Pored samog 3D režima, preko CrossfireX konfiguracije je moguće povezati čak osam monitora, što bi trebalo da bude bar zanimljivo za probu kada u redakciji budemo imali te monitore, i naravno dovoljno grafičkih karti. Interesantno, iz AMD-a dolazi informacija da će sami GPU drajveri sa ovom opcijom biti dostupni tek tokom januara meseca naredne godine. Naravno, kada se sve ovo poveže sa povećanim bandwitdh-om HyperTransport3 magistrale od maksimalnih 16 GB/s, ne bi trebalo da ima problema ni sa opsluživanjem Phenom-a i četiri grafičke karte. Kada se sve ovo sabere, ono što bi krajni korisnik trebao da oseti u igrama su oko 20 procenata bolje performanse u odnosu na kada se ista grafička karta koristi na starijoj AMD platformi.

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Finalna stavka na listi noviteta koji se odnosi na AMD790FX čipset je OverDrive tehnologija, koja u stvari nije ništa specijalno novo. Jednostavno, radi se nešto naprednijem sistemu overklokinga direktno iz operativnog sistema kroz odgovarajući AMD softver. Noviteti koje smo upravo obradili u stvari se tiče northbridge-a, po kojem se inače zove i ceo čipset, dakle RD790FX. Ulogu southbridge-a ovoga puta igra SB600 čip, koji nam je već odavno poznat iz prethodne generacije ATI čipsetova. Na kraju čipset priče, treba pomenuti i činjenicu koja u sveukupnim pričama od 790FX-u i ne dolazi u prvi plan. Naime, RD790FX northbridge je proizveden u 65nm proizvodnom procesu što je ujedno omogućilo i sve navedene optimizacije, ali i daleko manju potrošnju energije. RD790FX koristi samo 10W, što ostavlja više prostora za ostale komponente, a da se pri tome ne mora investirati u moćnije i skuplje napajanje. Imajući u vidu da AMD sa kompletnom pričom o platformi i njenoj totalnoj nižoj ceni, ovaj je detalj koji još dodatno može da doprinese manjoj ceni finalnog računara.

      Matična ploča na testu – MSI K9A2 Platinum

      Iako AMD na prezentaciji Spyder platforme nije na spisku imao MSI matičnu ploču baziranu na RD790FX čipsetu, tek nakon par dana na test na dolazi model sa oznakom K9A2 Platinum. Iako bi bilo sasvim logično očekivati da će MSI za sam naziv iskoristiti priliku i seriju modela obeležiti prefiksom K10, to se u ovoj situaciji nije dogodilo. Naravno, teško naziv bilo koje matične ploče može da bude zanimljiv (odnosno zanimljiv kao političar za skupštinskom govornicom), sama K9 oznaka je malo intrigantna. Možda u MSI-ju znaju više od ostalih kada je u pitanju nova generacija AMD procesora, ili jednostavno mnogo vole pse. No, nije bitno, vratimo se priči koja je pred nama.

      K9A2 Platinum predstavlja prvi „production“ model sa RD790FX čipsetom koji nam je prošao kroz ruke, što znači da je MSI već pustio dotičnu ploču na tržište. Na raspolaganju je čak i finalna verzija BIOS-a, koja se po nekoliko značajnih detalja razlikuje od beta koje smo ranije videli. Pošto je model već spreman za „retail“ prodavnice, možemo pogledati šta se sve dobija u K9A2 Platinum paketu. Međutim, iako ploča ima platinasti sufiks u kutiji se na nalazi ništa specijalno što bi ukazalo na ovaj status. Dakle, dobija se samo standardna oprema, i to je to. Pretpostavimo da je sva platina otišla na matičnu ploču. Imajući u vidu aktuelan trend da matične ploče, posebno malo skuplji modeli, svetlucaju i šljašte kao da su izašle iz cirkusa, MSI je sa ovim modelom išao na konkretniju i ozbiljniju varijantu. Veliki heatpipe sistem za hlađenje je, naravno, prisutan, ali je veoma sveden i usmeren ka efikasnosti na ne ekstravaganci.

      Heatpipe, ili kako to MSI naziva „Circu-Pipe“ se prostire preko svih vitalnih delova matične ploče, dakle preko southbridge-a, northbridg-a i naponske jedinice. Iako „Circu-Pipe“ sistem možda izgleda kao suvišan za običnog korisniska koji nije nastrojen overklokingu, čini se da je on ipak neophodan, jer se u radu pokazalo da se RD790FX sasvim pristojno zagreva. Čak toliko da bi se aktivno hlađenje moralo uzeti pod obavezno za neki budući ozbiljniji overkloking. Kada je naponska jedinica u pitanju, izabrana je 5-phase varijanta iako upotrebljeni Intersil ISL6307 PWM kontoler podržava i 6-phase režim rada. Očigledno da je su MSI-ju procenili da je 5-phase naponska jedinica sa SS klasom kondenzatora sasvim dovoljna za sva moguća naprezanja koja K9A2 Platinum mogu da zadese. Takođe je veoma bitno da naponske jedinica ostavlja dovoljno prostora oko procesorskog soketa za montažu kulera, mada ono što ovde može stvoriti probleme su memorijski slotovi. Isti su veoma blizu procesorskog soketa, tako da se sa popularnim Ninja i sličnim kulerima već dolazi u tesnac oko montaže.

      Naravno, glavni uzorak za ovaj manjak prostora je želja da se maksimalno skrate putanje vodova na PCB-u i tako što bolje optimizuje referentni AMD dizajn. K9A2 Platinum se u odnosu na ovu referencu upravo tu malo razlikuje, jer je RD790 northbridge dodatno pomeren ka zapadom delu ploče, čime se dobija najveća moguća blizina northbridg-a sa naponskom jedinicom, procesorm i PCI Express (primarnim) grafičkim slotovima. Kada smo kod grafike, četiri Gen2 PCI Express slota su jasno vidljiva karakteristika K9A2 Platinum ploče. Na žalost, dotični slotovi su pozicionarani da ukoliko se koristi CrossfireX, može se zaboraviti na upotrebu oba standardna PCI slota. Isto važi i za PCI Express x1 slot, tako da ukoliko neko baš želi CrossfireX mora se oprostiti od bilo kojih dodatnih kartica. Integrisani Realtek ALC888 audio kontroler i Realtek 8111B LAN adapter su sve dodatne mogućnosti na koje se, u CrossfireX slučaju, može računati. E da, ne sme se zaboraviti i VIA VT6308P firewire kontoler, ali u 1394a varijanti, što znači i brzinu od 400 Mbps. Što se tiče ostatka layout-a, nekih bitnijih detalja ili zamerki nema, a jedino vredno pomena su power i reset tasteri direktno na PCB-u što je uvek, bar za nas, lepo videti. Ali dosta o tome, idemo do BIOS-a da vidimo šta se tamo sve može naći.

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      BIOS

       

      Na startu testiranja Phenom-a i cele platforma, moramo priznati da je veoma zanimljivo videti još uvek standardni boot ekran na kome i dalje stoje informacije „base memory size – 640KB“ i „math coprocessor – built-in“. Zanimljivo i pomalo smešno, ali dobro, nešto nas mora podsećati odakle je sve krenulo. Kako MSI već odavno koristi AMI BIOS, dobro poznato okruženje nas čeka i na K9A2 Platinum ploči. Nakon što smo imali priliku da vidimo BIOS opcije sa kojima je AMD ušao u prezentaciju Phenom procesora i cele platforme, jasno je da K9A2 Platinum nudi primetno manje opcija vezanih za overklokg.

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Na raspolaganju je nekoliko automatskih DOT3 overkloking modova namenjenih početnicima u overklokingu, kao i set osnovnih opcija za podešavanje napona vitalnih delova sistema i brizne magistrale. I to bi bilo sve. Ipak, pozitivno je da se naponi mogu podešavati u dosta velikom rasponu. Procesor može ići do 1.527 volti, što je sasvim dovoljno da se spali Phenom. Memorija može da ide do 3.1 V, što je opet dovoljno da i memorija doživi istu sudbinu. Sam čipset i HyperTransport3 link su pošteđeni ove sudbine, jer se naponi mogu povećati tek nešto preko nominalnih vrednosti, odnosno do 1.525 volti. Od detalja vezanih za mogućnosti samog čipseta, na raspolaganu se podešavanja režima rada za svaki grafički PCI Express slot. Ukoliko se koristi PCI Express Gen2 grafička karta, potrebno je ručno aktivirati HighSpeed mod.

      Kada smo probali overkloking Phenom-a direktno iz BIOS, K9A2 Platinum nas je tu iznenadio, jer to sa prethodnom test pločom i beta BIOS-om nije bilo moguće. Tada je svaki pokušaj overkloinga iz BIOS-a momentalno završavao odbijanjem ploče da se upali. Sa 1.0 verzijom BIOS na K9A2 Platinum modelu, moguće je overklokovati Phenom sa bazičnom vrednosti za sistemsku magistralu od 225 MHz. Pored toga, moguće je podešavati memorijske parametre, a da oni ostvaruju neki efekat, uključujući tu 1T režim rada memorije. Naravno, sa dual channel režimom postoji problem koji smo opisali i u testu Phenom procesora, a isto važi i za činjenicu da northbridge zajedno sa L3 kešom radi na smanjenom radnom taktu (2000 MHz) bez obzira na kom finalnom taktu radi procesor.

      Imajući sve detalje u vidu, očigledno da je MSI određenim uprošćavanjem mogućnosti BIOS pokušao da stavi na raspolaganje samo one funkcije koje su stvarno upotrebljive i funkcionišu. Stvari koje tek treba da budu rešenje su više na nekoj drugoj strani. Naravno, ovo sve važi kada se u ploči nalazi Phenom. K9A2 Platinum jeste prvenstveno namenjen za K10, ali se i K8 generaciju procesora bez problema može koristiti. Na žalost, u datom momentu nismo na raspolaganu imali adekvatni Athlon64 X2, pa nismo mogli da proverimo ponašanje ploče sa starom gardom procesora.

      TestoviSiSoft Sandra 2008 Pro

       

      Performanse K9A2 Platinum modela poredili smo sa matičnom pločom na kojoj smo inicijalno testirali Phenom, dakle Gigabyte MA790FX-DQ6. Razlika u performansama između ploča koje su bazirane istom čipsetu se već odavno nalazi u akademskim vodama (i tamo se davi), tako da ništa drugačije nismo ni ovom priliom očekivali. Ipak, za svaki slučaj koristili smo identičnu bateriju testova, kako bi sve imali jasno i čisto u tabelama.

      Everest

       

       

      Science Mark 2.0 Final

      Ostali testovi

       

      Kao što smo već naglasi, razlike u performansama su minimalne. U bazičnim sintetičkim testovima MA790FX-DQ6 je nešto brži, prvenstveno zbog činjenice da je sam BIOS za AMD prezentaciju bio maksimalno zategnut iz razumljivih razloga. MSI je bio malo uvereniji pa je finalna verzija BIOS-a namenjena realnosti, ali ipak poseduje neka „sređivanja“, jer je K9A2 Platinum u nekim testovima bio malo brži. Ipak, koliko su to sve male razlike jasno govore testovi kroz „prave“ programe, gde su dobijeni rezultati potpuno isti.

      3DMark05 i 06, igrački testovi

       

       

      Testovi realnih aplikacija

      Kraj početka

       

      karakteristike, statistike, test, msi k9a2 platinum maticne ploce

      Nakon bliskog susreta sa dve AMD 790FX matične ploče, odnosno finalnom verzijom modela koji nam je stigao iz čuvenog MSI-ja, možemo konstatovati da su proizvođači uspeli da tržištu u veoma kratkom vremenskom periodu ponude adekvatne proizvode za nove AM2+ procesore. K9A2 Platinum u svakom smislu predstavlja modernu i veoma dobru matičnu ploču, na čiji račun se ne može staviti ni jedna značajnija zamerka. Ipak, problem pri stvaranju finalnog utiska koji ovde imamo se odnosi na činjenicu da sam AMD još nije završio kompletan posao. RD790FX očigledno dobro radi, ali CrossfireX podrška, koja će omogućiti igračima i “čudo” kakvo je igranje Crysis-a u 1920 x 1200 piksela – još se čeka, a upravo je ovo jedan od ključnih selling-point-a Spider platforme. Iz tog razloga je u ovom trenutku teško preporučiti K9A2 Platinum matičnu ploču jer, jednostavno, ostatak priče još nije završen. Videćemo kakva će situacija biti kada sve i sa softverske strane bude finalizovano, a do tada K9A2 Platinum može dobro poslužiti i sa K8 generacijom procesora dok sve stvari oko Phenoma ne legnu na svoje mesto.

      MSI matičnu ploču na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test