Nebojša Todorović
O GTX 660 Ti uopšte…
GeForce GTX 660Ti se kao koncept ne razlikuje preterano u odnosu na prethodna dva high-end modela, već u suštini predstavlja oslabljeni GTX 670 u meri koja je očigledno dovoljna da ga NVIDIA pozicionira u klasu sa Radeonom HD 7870. Ova odluka je pomalo čudna, s obzirom na to da nam deluje kao da će se glavna bitka voditi sa HD 7950. Uostalom, AMD je ekspresno reagovao na GTX 660 Ti, izbacujući novi BIOS za svoj model koji mu donosi nekih 5-10 procenata ubrzanja. Vratimo se ipak na GTX 660 Ti.
Grafički čip koji koristi ova karta nosi oznaku GK107, a kao što već i sami znate Kepler arhitekturi, s obzirom da smo upravo ovaj čip pominjali u svakom tekstu o GTX 680 i GTX 670 kartama. U pitanju je GPU izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu i ujedno predstavlja prvi NVIDIA-in čip izrađen u ovoj litografiji. Jedina novost u odnosu na verziju koja se nalazi na GTX 670-ici je način na koji je oslablljen. Dole na slici se nalazi dijagram GK107, a crvenim poljima su označeni isključeni delovi.
Dakle, nedostaje jedan SMX koji sadrži 128 stream procesora, što znači da je njihov ukupan broj 1344 i iskreno smo bili iznenađeni ovom odlukom NVIDIA-e. Takođe, jedan SMX manje za sobom povlači i 16 teksturnih jedinica manje, što znači da ih je ukupno 112. Ovo je sve važilo i za čip koji se nalazi na svakom GTX 670 modelu, u čemu je onda razlika? Naime, NVIDIA je ipak morala da učini nešto kako pozicioniranje GTX 660 Ti ne bi završilo kao “downclock-ovani” GTX 670, pa postoji i još nešto. To je jedan memorijski kontroler koji je zadužen za 64bita memorijske magistrale. To nažalost povlači i osam ROP jedinica manje što je možda i najbitnija promena u celoj priči, pa u skladu sa tim, “redizajnirani” GK107 ima 24 ROP-a. To direktno utiče na “pixel fillrate”, pa povećanje frekvencije donosi i manje benefita u odnosu na modele koji ih imaju 32.
Kao što smo pomenuli iznad, jedan memorijski kontroler manje implicira 192bitnu magistralu što rezultuje 25% manjim memorijskim protokom kada govorimo o identičnim frekvencijama na kojima rade čipovi, što je ovde slučaj. Kao i kod jačih modela, memorija GTX-a 660Ti je deklarisana na efektivnih 6GHz i upotrebu GDDR5 memorije. Kako svaki memorijski čip koristi 32-bitnu magistralu, GTX 660 Ti će imati dva čipa manje od druga dva modela iznad sebe, ali to ne znači da će imati manje memorije, jer NVIDIA-in memorijski kontroler može da radi sa čipovima različitog kapaciteta, pa je stoga propisano 2GB u standardnoj konfiguraciji i drago nam je da više nećemo viđati polovične vrednosti (768 ili 1536MB).
MSI N660GTX-Ti Power Edition
Kompanija MSI je bila najbrža koja nam je dostavila uzorak za testiranje i u skladu sa tim ovo je prvi (od nekoliko modela) koje ćemo vam predstaviti u narednom periodu. Karta je stigla u pakovanju koje je učinilo da bude nemoguće da propustimo da se radi o Power Edition verziji što nas je u isto vreme i obradovalo. Power Edition modeli se smeštaju tik ispod Lightning serije i praktično su najsličniji ranijim Hawk kartama sa kojima dele mnoge karakteristike i mogućnosti. Mnoge od njih ćete moći da saznate na samoj kutiji.
Tu su interesantne “ekskluzivne” tehnologije, poput Dust Removal-a koji čini da karta tokom boot faze računara ventilatore okreće u obrnutom smeru kako bi se prašina “stresla” sa njihovih peraja. Takođe, tu su pomenute i prednosti TwinFrozr rashladnog sistema, kao što je niklovana bakarna baza ili veliki broj heatpipe-ova. Sve u svemu, informativno nema šta. Sadržaj pakovanja je očekivano skroman, a sadrži samo osnovne dodatke, kao što su dva naponska konvertora za 6pin molex priključak, VGA to DVI adapter, kratko uputstvo bez mnogo informacija i disk sa drajverima.
Sama karta je identična kao i N670GTX o kom smo ranije pisali. Dakle, prvo što se primeti je veliki kuler, sa aluminijumskim oklopom koji kombinuje plavu i crnu boju. U pitanju je TwinFrozr četvrte generacije, a radi se jednom od boljih rashladnih sistema za grafičke karte. Kao i DirectCU kod ASUS-a, TwinFrozr je sve prisutniji na grafičkim kartama MSI-a u svim segmentima što je odlična vest, jer su performanse ovog hlađenja odlične.
MSI N660GTX-Ti Power Edition – detaljno
Aktivni element TwinFrozr IV kulera čine dva ventilatora prečnika 80 milimetara, a čija su peraja na ivicama polirana, navodno, kako bi se skupljalo manje prašine tokom rada. Ovo nismo mogli da proverimo u praksi, ali zato moramo primetiti da je MSI nešto definitivno menjao kod samih ventilatora. Naime, nešto su tiši nego kod ranije generacije (GTX 560 Ti Hawk konkretno), pa je pri istom broju obrtaja rad osetno tiši što je lepa vest.
Nakon skidanja kulera otkriva se četiri podeblja heatpipe-a, koji su kao i baza kulera niklovani, ali se suštiski radi o bakarnim elementima. Rashladni profil čine gusto raspoređena rebra, a kroz njih prolaze heatpipe-ovi kako bi se toplota jednako prenela celom površinom kulera i time maksimizovala efikasnost.
Demontiranje hlađenja je ujedno otkrilo i razne detalje na samoj karti. Pre svega, dopada nam se to što su memorijski čipovi i elementi naponske jedinice pasivno hlađeni tankim aluminijumskim profilom. Osim što pomaže u hlađenju karte, ovaj tanki hladnjak ujedno čini i celu kartu čvršćom što je takođe jako bitno, jer se štampana ploča ne krivi, a cela karta deluje uverljivo.
Nismo odoleli skidanju svakog dela karte, pa smo otkrili i memorijske čipove. Potpisani su od strane kompanije Hynix, a sudeći po druga dva modela koja nam se trenutno nalaze u test labu (ASUS i Gigabyte), Hynix-ovi GDDR5 čipovi su prvi izbor proizvođača grafičkih kartica kada je GTX 660 Ti u pitanju. Kao što se vidi na slici, ukupno je prisutno osam Hynix-ovh čipova, a da bi mogli da ih smeste, dva se nalaze sa druge strane.
Naponska jedinica karte poseduje takozvane Military Class III komponente, kao što su SFC (Super Ferite Choke) zavojnice, čvrsti elektroliti odnosno kondenzatori i slično. Napajanje prema grafičkom procesoru je izvedeno kroz petostepeno filtriranje napona što je sličnije GTX-u 680 nego referentnom GTX 670 modelu, što govori da je MSI išao logikom predimenzionisanja.
Kako je u pitanju Power Edition model, koji je po konceptu sličan Hawk seriji, očekivana je mogućnost kontrole napona na tri elementa i to softverskim putem (MSI Afterburner npr.). Podešavanja možete vršiti na GPU-u, memoriji i/ili Aux-u. Za ovu mogućnost zaslužan je RT8802A naponski regulator za koji je odgovoran Richtech, a njihove proizvode ćete često pornaći na grafičkim kartama.
Već smo pomenuli da je MSI iskoristio istu štampanu ploču koju smo već videli kod N670GTX modela, pa nas nije nimalo začudilo to što i GTX 660 Ti poseduje mogućnost za Tri-Way SLI odnosno ima dva SLI konektora na svojoj gornjoj ivici, a isti slučaj će biti kod svih proizvođača.
Osim ovih konekcija, treba pomenuti i to da konfiguracija video izlaza nije menjana u odnosu na druge modele. Tu su, kao po pravilu, dva DVI priključka od kojih je jedan single-link (ograničen na 1920×1200), dok je drugi dual-link i neće imati problema sa većim rezolucijama. Osim ova dva, nisu izostavljeni ni HDMI 1.4, kao ni DisplayPort 1.2a u svojim punim dimenzijama što nam se dopada, jer ne zahteva razne konvertore kao “mini” verzije DP-a i HDMI-a.
MSI N660GTX-Ti poseduje dva 6pin molex priključa za napajanje što možda i više nego što bi joj realno bilo potrebno. To govorimo iz razloga što kompanija sama navodi 150W kao uobičajne TDP ove karte, koji očekuju da će u praksi biti veći za nekih 10 do 15W, s obzirom da su svesni činjenice da će većina proizvođača ponuditi svoje karte fabrički overklokovane u povećoj meri, a definitivno nisu pogrešili. Ipak, sa dva 6pin molex-a dobri primerci neće imati usko grlo pri overkloku, pa je to svakako dobra stvar. Uostalom, sa jednim 6pin molex-om, N660GTX bi radio na samoj ivici deklarisane potrošnje, pa je dodatni molex svakako bolje rešenje.
Na kraju dolazimo i do specifikacija. NVIDIA je za GTX 660 Ti propisala frekvenciju od 915MHz kao nominalnu, dok se uz dinamički overklok uobičajeno “protegne” na oko 980MHz. MSI je, očekivano, povećao nominalnu vrednost za oko 105MHz, odnosno na 1019MHz da budemo precizni. To znači da u “boost” modu karta dostiže oko 1100MHz, kako MSI navodi u okviru svojih specifikacija, ali ćemo proveriti kako se to pokazalo u praksi. U pogledu memorije ništa nije menjano i 1502MHz (efektivno 6GHz) koje je NVIDIA propisala je i ispoštovano.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N660GTX-Ti Power Edition
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: ForceWare 305.37
Rezultati – Crysis, Sniper Elite
Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown
Utisci u radu i zaključak
Tokom rada, karta se pokazala veoma tihom. Sistem za otresanje prašine “DRT” koji okreće ventilatore u suprotnom smeru tokom boot-a jeste malo bučniji, ali traje kratko i daleko od toga da može nekom smetati na duže staze. Verujemo da bi u kvalitetnom kućištu situacija bila drugačija i da ne biste ni primetili ovu etapu od svega 30 sekundi.
Što se temperatura tiče, maksimalnih 72 stepena koje je karta dostigla predstavlja odličan rezultat. Iako smo možda očekivali koji stepen manje, treba pomenuti da je automatski profil rada ventilatora nije nimalo agresivan, naprotiv, maksimalno 43 procenta od maksimalnog broja obrtaja čine kartu izuzetno tihom i na otvorenoj test platformi, a situacija će se samo poboljšati u kvalitetnom kućištu.
Jedan od detalja koji treba pomenuti je i dinamički overklok koji radi odlično u praksi u slučaju ove karte, a iako je kao boost vrednost navedeno ~1100MHz, u praksi se frekvencija podiže na konstantnih 1176MHz što je čini kartu izuzetno brzom i konkurentnom čak i Radeonu HD7950 sa kojim GTX 660 Ti, barem kako NVIDIA kaže, uopšte ne bi trebao da hvata priključak. Praksa ipak pokazuje drugačije stanje stvari i sa “stock” HD 7950 GTX 660 Ti ozbiljno “razmenjuje udarce”, a kako se nosi sa HD 7870 ćemo videti u nekoj od narednih prilika.
Što se overkloka tiče, u trenutku pisanja, nismo imali sreće, jer sa promenom takta GPU-a nismo dobijali željene rezultate. Čak i uz povećanje napona, maksimalnog “power” limita i offset-a za frekvenciju, rezultati su bili isti ili manji od onoga što smo dobili na fabričkim vrednostima. Verujemo da se radi o problemu između drajvera i MSI Afterburnera u trenutnim verzijama i da će update rešiti problem u skorije vreme.
Na kraju, veoma smo zadovoljni radom GeForce GTX 660 Ti modela, a MSI ga je obogatio odličnim hlađenjem i poboljšanim performansama zahvaljujući povećanim frekvencijama. Suštinski radi se o jeftinijoj i nešto slabijoj verziji GTX-a 670 što je dobra vest za sve one koji žele GK107 u nekom obliku, ali za to nisu imali novca. Cena će za ovu kartu biti jako bitna, jer kada budemo videli kako se smešta u cenovnike, znaćemo i sa čime je optimalno porediti je. U slučaju da će biti u rangu cene Radeona HD 7950 preporuka neće biti toliko snažna, koliko bi bila da košta slično koliko i HD 7870. U potonjem slučaju, najviše priznanje neće izostati, a do tada smatramo da je “highly recommended” više nego dovoljan podsticaj.
Prednosti:
– Odlično hlađenje
– Nizak nivo buke
– Fabrički overklokovana
Nedostaci:
– Performanse u Dirt ShowDown (NVIDIA i Codemasters znaju za problem i radi se na rešenju)*
*Napomena:
NVIDIA je upoznata sa nižim performansama novog nastavka igre Dirt, a razlog je u implementaciji Global Ilumination-a koji se može videti samo na najvišim podešavanjima. Iako NVIDIA sugeriše da se Dirt ShowDown ne koristi u svrhe benchmark-ovanja, mi smo ubacili rezultate, ali ih uzmite sa dozom rezerve, jer se radi na ispravci ovog problema. Ovo je zvaničan stav NVIDIA-e:
“NOTE ON TESTING DIRT SHOWDOWN: At this time, DiRT Showdown currently performs significantly slower than prior DiRT titles with all graphics options enabled. This issue appears to be caused by enabling global illumination. Codemasters has issued the following statement on this issue: “Codemasters is aware of low performance in Dirt Showdown (with global illumination) and is actively pursuing solutions.”