Delimir Tasić Ploče sa Intel P35 čipsetom definitivno su započele svoj pohod na tržište. Iako je u najavama delovalo da će Intel biti strožiji po pitanju promocije novog memorijskog standarda, očigledno da su neke lekcije iz prošlosti naučene, kada je skupo plaćena cena sporog prelaska na DDR memoriju i još sporijeg napuštanja RDRAM standarda. Iako DDR3 deluje na papiru atraktivno, cene ovakvih memorijskih modula su još uvek previsoke, pa je Intel očigledno osim što je pokušao da maksimalno ubrza proizvođače memorija da izađu na tržište sa novim modulima, odlučio da proizvođačima matičnih ploča stavi na raspolaganje čipset koji će biti u stanju da radi sa oba tipa memorije. Na samim proizvođačima ploča je da odluče koji tip memorije će podržati, a iz pojedinih kuća stižu i najave o tzv. hibridnim pločama koje bi na sebi trebalo da imaju oba tipa slotova, ali će omogućavati upotrebu samo jednog tipa memorije.
MSI je u prošlosti imao velikog uspeha kada je AMD platforma u pitanju, a modeli predviđeni za Intel procesore nekako su ostajali po strani. Iako su MSI ploče za Intel procesore bile sasvim korektne, nekako su uvek bile u senci modela ove kompanije koji su predviđeni za konkurentsku platformu. Kako se odnos snaga na tržištu menja i MSI je uvideo da, kada su entuzijasti u pitanju, njihov apsolutni izbor predstavljaju Intel Core 2 procesori.
Baš zato sa nestrpljenjem smo čekali prve ploče bazirane na Intel P35 čipsetu. Prvi modeli ovih ploča pokazali su da je platforma od samog početka, za razliku od P965 čipseta, dostigla određenu dozu zrelosti i samim tim od ovih ploča možemo već u startu očekivati solidne performanse. I sami proizvođači se dosta trude oko modela baziranih na P35 čipsetu, jer po procenama ovo će biti najprodavaniji čipset u narednom periodu. Verovatno zbog toga i želje MSI-ja da nam isporuči što bolju ploču, tokom testiranja smo bili u prilici da od inženjera tajvanske kompanije dobijemo čak tri revizije BIOS-a u toku nedelju dana.
Treba napomenuti, odmah na početku, i to da je P35 čipset naslednih popularnog P965 čipseta i da po pitanju memorijskih performansi, ipak, ne može da konkuriše i975X kontrolerskoj logici. Međutim, ono što razlikuje P35 od P965 čipseta, jeste odsustvo tzv. “Strap-a” što se ogleda u tome da performanse memorije ne opadaju overklokovanjem magistrale preko 400 MHz odnosno pri taktu od 266 i 333 MHz P35 i P965 ploče imaju ujednačene memorijske performanse, ali ukoliko se pređe granica od 400 MHz, tada dobici na P965 platformi nisu proporcionalni zahvaljujući aktivaciji Strap-a, a na P35 pločama takvih anomalija nema i performanse su usled toga bolje nego kod P965 ploča.
P35 a la MSI
Prve informacije o MSI-jevoj P35 matičnoj ploči došle su do nas još tokom CeBIT-a kada je ovaj, ali i drugi P35 modeli, pa i oni sa podrškom za DDR3 memoriju, bio uredno izložen na MSI-jevom štandu. Šta se u međuvremenu izdešavalo sa P35 čipsetom, nije u potpunosti jasno, ali je evidentno da ploče pristižu tek sada, tri meseca nakon njihovog debija na najvećem evropskom IT sajmu.
MSI P35 Platinum na CeBIT-u 2007.
Ploča koju smo ovom prilikom dobili na test, stigla je u ambalaži koja karakteriše sempl primerke i samim tim nismo dobili uz nju kompletnu opremu koja će se isporučivati uz finalni model, kada on bude dostupan na tržištu. Ipak, razlika po pitanju štampane ploče neće biti, a tu je i atraktivni rashladni sistem, koji nismo mogli videti na demo primerku ploče koja je bila izložena na CeBIT-u. Kako su matične ploče, kao i grafičke karte, sve komplikovanije, čak i najveći proizvođači se odlučuju za upotrebu referentnog dizajna, pa su detalji kao što je npr. rashladni sistem ono što odvaja modele različitih proizvođača međusobno. Zato i ne čudi da je MSI na pločama koje su bile izložene na CeBIT-u odlučio da ne prikaže izgled rashladnog sistema koji je namenio top modelima iz serije P35 matičnih ploča.
Raspored komponenti i uopšte referentni dizajn na P35 pločama se ne razlikuje previše u odnosu na P965 modele. MSI je odlučio da PCB oboji u crnu boju što je karakteristika svih modela iz više klase ovog poznatog proizvođača. Naime, “Platinum” serija ploča spada u višu klasu, pozicioniran iznad “Neo” serije, a apsolutni vrh, kada je MSI u pitanju, pripada “Diamond” seriji ploča u kojoj će se verovatno naći model sa X38 čipsetom.
Dakle, zvezda MSI P35 Platinum ploče svakako je atraktivni i veoma efikasni rashladni sistem zasnovan na principu toplotnih cevi koje su ovom prilikom izuvijane kako bi se povećala njihova dužina. Direktno na toplotne cevi montirana su bakarna rebra koja treba da omoguće da se toplota efikasnije odaje, a na samom čipsetu nalazi se baza sa bakarnim hladnjakom kroz koji prolaze izuvijane toplotne cevi. Sve podseća na neki američki “Roller Coaster”, a sistem je veoma efikasan, pa tokom testova u uslovima overkloka nije bilo uopšte problema po pitanju zagrevanja. Zanimljivo je da je deo naponske jedinice hlađen takođe ovim sistemom, a po prvi put je i naponska jedinca za memoriju uključena u jedinstveni rashladni sistem. Južni most se podrazumeva i čudilo bi nas da jedan krak toplotnih cevi nije odlutao i do njega. Sve u svemu, ovo je sigurno najatraktivniji rashladni sistem koji smo imali prilike da vidimo na nekoj ploči i parčetu hardvera uopšte.
Posebno je dobro i to što prostora oko procesorskog ležišta ima više nego dovoljno, pa će i montaža velikih kulera proteći veoma glatko. Naponska jedinica izvedena je u četiri faze, a korišćeni su aluminijumski oklopljeni elektroliti. Četvorofzna naponska jedinica je uobičajena u “Platinum” seriji matičnih ploča koje ciljaju na masovnost. Za kvalitetniju naponsku jedinicu izgleda da ćemo morati da sačekamo model iz “Diamond” serije koji će imati na sebi X38 čipset. Ipak, stabilno napajanje quad-core procesora, sasvim izvesno, obezbediće i dodatni EPS 12V konektor koji se nalazi u šumi toplotnih cevi, ali je ipak lako dostupan. Tu je i dodatni Molex konektor, koji će se koristiti u multi-GPU režimu ukoliko se odlučite da ga koristite. Naravno, ništa neće škoditi ni ako i pored toga što koristite samo jednu grafičku karti povežete 4-pinski Molex na ovaj priključak.
Na ploči su se našla dva PCI Express slota pune dužine, pametno razdvojena pomoću dva PCI Express x1 slota. Priču o internim proširenjima upotpunjuju još dva PCI slota. I/O panel ploče je zanimljiv pošto su se na njemu našla dva PS/2 porta, ali i čak šest USB 2.0 portova. Očigledno je da vreme eSATA portova ubrzano dolazi, pa se tako na ploči sa testa nalaze čak dva eSATA priključka u okviru I/O panela. Interno je moguće povezati još tri USB 2.0 bracketa sa po dva porta i tako iskoristiti svih 12 USB portova koliko podržava novi ICH9R južni most. Pored toga, na ploči je svoje mesto našao i VIA Firewire VT6308P kontroler koji podržava do tri Firewire 400 porta.
Pored USB i Firewire portova za prenos podataka može a posluži i Marvell 1000 MBps Ethernet kontroler posredstvom koga je realizovana gigabitna LAN podrška. Ne znamo da li da u današnjoj situaciji, kada sve manje korisnika uopšte i ima FDD uređaj, da zamerimo na poziciji ovog priključka kada je MSI P35 Platinum u pitanju. Tu je i dodatni IDE ATA133 port izveden posredstvom Marvell® 88SE6111 kontrolera, koji se brine i o dodatnim SATA priključcima na ploči.
Reč je o jednom dodatnom SATAII portu koji se nalazi nedaleko od četiri interna SATA porta na ploči. Interesantno je da su eksterni eSATA portovi izvedeni putem ICH9R južnog mosta, što može imati više prednosti. Pre svega, korisnici koji ne koriste PATA uređaje mogu isključiti dodatni Marvell kontroler i koristiti eSATA konekcije, što nije bio slučaj sa P965 pločama i JMicron kombinacijom na njima.
Za audio podršku brine se dobro poznati Realtek sa svojim novim ALC888T audio rešenjem. Svaka serija ploča dolazi sa novim revizijama AC97 codeca, ali je i ovom prilikom reč o tzv. 7.1 rešenju prosečnog kvaliteta koje podržava Jack Sensing tehnologiju. Zanimljivo je i to da se na ploči nalazi Fintek monitoring čip koji se brine od sistemskim naponima i temperaturama vitalnih sistemskih komponenti.
Specifikacija CPU • Supports Intel® Core 2 Quad/Core 2 Duo based processors in LGA775 package. • Supports Intel® Yorkfield, Wolfdale. • Supports FSB 1333/1066/800 MHz. Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only.
Chipset • Intel® P35 Chipset – Supports FSB 800/1066/1333MHz. – Supports dual channel, DDR2 667/800/1066 (OC).
• Intel® ICH9R Chipset – Hi-Speed USB (USB2.0) controller, 480Mb/sec, up to 12 ports. – 4 SATAII with 2 eSATA ports with transfer rate up to 3Gb/s. – PCI Master v2.3, I/O APIC. – ACPI 2.0 compliant. – Serial ATA RAID 0/1/5/10. – Integrated AHCI controller.
Main Memory
• Supports four unbuffered DIMM of 1.8 Volt DDR2 SDRAM • Supports up to 8GB memory size. • Supports dual channel DDR2 memory architecture. • Supports DDR2 667/800/1066 (OC) memory interface.
Slots • Two PCI Express 16X slots with 1×16 and 1×4 operations (PCI Express Bus SPEC V1.0a compliant; supports CrossFire Technology) • Two PCI Express x1 slots. (support PCI Express Bus specification v1.0a compliant) • Two 32-bit v2.3 master PCI bus slots. – Support 3.3v/5v PCI bus interface.
On-Board IDE/SATA
• One Ultra DMA 66/100/133 IDE controller integrated in Marvell® 88SE6111. – Supports PIO, Bus Master operation modes. – Can connect up to two Ultra ATA drives.
• SATAII controller integrated in ICH9R and Marvell® 88SE6111 chipest – Up to 300MB/sec transfer speed. – Supports four SATAII ports and two eSATA ports by ICH9R. – Supports AHCI controller with SATA RAID 0/1/5/10. – Supports one SATAII port by 88SE6111.
Audio • Chip integrated by Realtek® ALC888/ALC888T – Flexible 8-channel audio with jack sensing – Compliant with Azalia 1.0 spec. – Meet Microsoft Vista Premium spec. – Supports VoIP Card. (only for ALC888T)
LAN • Supports PCI Express LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek 8111B.
IEEE1394
• VIA® VT6308 chipset – Supports up to two 1394 ports. (Rear panel x1, pinheader x1) – Transfer rate is up to 400Mbps. Internal I/O Connectors – ATX 24-Pin power connector – ATX 4-pin VGA power connector – 8-pin ATX 12V power connector – CPU / System x 5 FAN connectors – CD-in connector – Front panel audio connector – Front panel connector – 1 x SPDIF-out pinheader – 1 x chasis intrusion connector – 1 x serial pinheasder – 3 x USB 2.0 connectors – 1 x Floppy disk drive connector – 5 x Serial ATAII connectors – 1 x ATA133 connector – 1 x IEEE1394 connector support additional 1 port (optional) – 2 x H/W OC pinheaders (optional) Back Panel I/O Ports – 1 x PS/2 keyboard – 1 x PS/2 mouse – 1 x 6 in 1 audio jack – 6 x USB 2.0 ports – 1 x RJ45 LAN jack – 2 x eSATA ports (please refer to Intel website for eSATA function) – 1 x IEEE1394 port (optional) – 1 x Optical SPDIF out (optional)
BIOS • The mainboard BIOS provides “Plug & Play” BIOS which detects the peripheral devices and expansion cards of the board automatically. • The mainboard provides a Desktop Management Interface(DMI) function which records your mainboard specifications. Dimension • 30.5cm(L) x 24.5cm(W) ATX Form Factor Mounting • 9 mounting holes.
BIOS
AMI-jev BIOS je kao i kod ostalih MSI ploča obogaćen Core Cell sekcijom, a zanimljivo je da na ovom modelu nismo pronašli specijalni Core Cell čip, već njegove funkcije najverovatnije obavlja spomenuti Fintek-ov kontroler koji se od skoro počeo pojavljivati na P35 matičnim pločama.
Dakle, se zanimljive opcije nalaze se u okviru Core Cell sekcije. Prva stvar koju moramo da pohvalimo jeste dinamički prikaz projektovanog takta procesora u zavisnosti od promene množioca i takta magistrale, što ume značajno da olakša podešavanje ploče. Naime, kako menjate množilac, odmah se ispisuje i projektovani radni takt koji je rezultanta umnoška vrednosti FSB-a i množioca. Iako nije reč o nečemu bez čega se ne može, svakako je za pohvalu što se vodilo računa o ovakvim detaljima.
Memorijski množilac u odnosu na sistemsku magistralu moguće je podesiti na vrednosti: 1:1.25, 1:1.5, 1:1.66, 1:2, 1:1 i 1:1.2. Na ovaj način omogućena je upotreba memorije u DDR2-800 režimu pri taktu magistrale od 1333 MHz što nije bilo izvodljivo sa P965 čipsetom.
Iako na prvi pogled deluje komplikovano podešavati memoriju na ovaj način, očekivani radni takt memorije u zavisnosti od izabranog memorijskog množioca se uredno ispisuje ispod ove opcije, tako da ne bi trebalo da bude problema čak ni u slučaju manje iskusnih korisnika. Omogućeno je i menjanje svih vitalnih napona, a napon procesora moguće je povećati do čak 2 V što će sasvim izvesno poslati vaš Core 2 Duo procesor u večna lovišta. Napon memorije je moguće “nasvirati” do solidnih 3.3 V… U okviru posebne sekcije omogućeno je veoma detaljno podešavanje memorijskih parametara.
Sve to je rezultovalo maksimalnim overklokom od 460 MHz što je solidna vrednost za ploču na kojoj se nalazi BETA BIOS i koja još nije stigla u prodaju.
Test sistem
Procesor
Intel Core 2 Duo E6700 (2.67 GHz, 4 MB L2 cache, 1067 MHz FSB, LGA775)
Kuler
ASUS Silent Square
Matične ploče
MSI P35 Platinum (P35 Express čipset) Foxconn P9657AA-8KS2H (P965 Express čipset) Foxconn 975X7AB-8EKRS2H (i975X Express čipset) ASUS P5K Deluxe (P35 Express čipset)
Memorije
2x 1024 MB Apacer DDR2-1067 @ 800 MHz (5-5-5-15, 2T)
Grafička kartica
Hard disk
WD Caviar WD800
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master RealPower Pro 850W
Monitor
Benq 241WZ TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Rezultati testova
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Solidan izbor
MSI je ovom prilikom pogodio naš ukus. Ploča koja nam je stigla na test nije pokazala nijedan problem tokom testiranja, a overklok rezultat od 460 MHz nije loš, ako se ima u vidu da je reč o modelu sa BETA verzijom BIOS-a. Tokom rada, ploča se nije uopšte zagrevala što je sasvim sigurno posledica dobro izvedenog rashladnog sistema koji se osim nesvakidašnjeg izgleda odlikuje i natprosečnom efikasnošću. Kako se P35 čipset manje zagreva od P965 čipova, celo okruženje je manje toplo, pa je i procesor na ploči sa testa radio na nižim temperaturama nego što je to slučaj sa i975X i P965 pločama sa kojima smo ga uporedili. Iako rezultati testova idu u prilog i975X matičnoj ploči, modeli sa P35 kontrolerskom logikom biće jeftiniji, a u uslovima overkloka usled odsustva strapa imaju bolje performanse i od i975X i od P965 matičnih ploča. Rezultati sa ASUS-ovom P5K Deluxe pločom su sasvim uporedivi, a slično se može reći i za Foxconn-ovu P965 ploču koju smo koristili kao referencu. MSI P35 Platinum ima solidan BIOS koji odlikuju skoro sve opcije koje su neophodne entuzijastima kako bi svoj sistem ubrzali do maksimuma. Ipak, ono što će oni, možda, zameriti jeste nemogućnost montiranja dodatnog ventilatora na rashladni sistem, mada smo sigurni da će ova klasa korisnika sa time izaći na kraj. Ono što takođe nedostaje ploči sa testa jesu mogućnosti podešavanja napona klok generatora i dodatnih napona za napajanje quad-core procesora, a čije podizanje omogućava izvlačenje višeg FSB-a u slučaju quad-core procesora sa Kentsfield jezgrom. Valja napomenuti da MSI tvrdi da P35 Platinum podržava sve buduće Intel-ove procesore sa 45 nm jezgrima iz Penryn familije što naravno u ovom trenutku ne možemo da proverimo.
MSI P35 Platinum – Benchmark Advanced Design Award
Matična ploča koja je ovom prilikom došla iz MSI-jeve kuhinje odlikuje se solidnim rasporedom komponentni, kvalitetnim izradom i nesvakidašnjim rashladnim sistemom zahvaljujući kome dobija naši Advanced Design nagradu kao proizvod koji je doneo nešto novo na tom polju, a posledice toga su veoma niska radna temperatura i pored odsustva bilo kakvih aktivnih rashladnih komponenti. Nakon, dobrih utisaka koje je na nas ostavio model iz “Platinum” serije, sa nestrpljenjem iščekujemo naslednika u “Diamond” klasi kada je Intel platforma u pitanju. Ploču za potrebe testa ustupio MSI.