Aleksandar Božović
MSI P45 Diamond
Prašina na našem test stolu se praktično nije ni slegla kada je umesto vrlo dobre MSI P45D3 Platinum ploče iz MSI-a stigao udarni model baziran na Intel P45 čipsetu i DDR3 memorijskom podrškom. U pitanju je MSI P45 Diamond matična ploča koja predstavlja trenutno najbolju ponudu ovog giganta u segmentu Intel P45 ploča. Ukoliko ste pomislili da sama ploča predstavlja samo „doteranu“ P45 Platinum verziju, prilično ste se prevarili. Radi se o potpuno novoj ploči sa različitim dizajnom, rasporedom komponenti i totalno suprotnim karakterom u poređenju sa prethodno testiranim modelom.
Pakovanje i oprema
P45 Diamond se isporučuje u poprilično velikoj kutiji koja je doživela “piggy back“ transformaciju uvećanja. Unutar kutije se pored matične ploče nalazi paket veoma bogate prateće opreme. Kompletan utisak koji ostavlja kako matična ploča, tako i spisak opreme ukazuje na želju proizvođača da ovim proizvodom postigne utisak beskompromisnog proizvoda gde se ni u jednom detalju nije štedelo. Poseban „specijalitet ove ploče“ predstavlja korišćenje rešenja vodenog hlađenja sistemskog kontrolera koji utiče na dodatni spisak delova koji stižu uz ploču.
Pored svih trenutno poznatih verzija kablova i konektora (SATA, eSATA, IDE, USB, Firewire) koji su za ovu priliku obojeni u crvenu boju želimo da pohvalimo MSI jer je u standardni paket opreme kablova uvrstio i eSATA kablove za povezivanje računara i spoljnih SATA uređaja, što do sada nije bila praksa kod ostalih proizvođača. Kao standardni deo opreme nalaze se i adapteri za vodeno hlađenje, poliuretanska creva i komplet „šelni“ za pravilno zaptivanje sistema vodenog hlađenja. Modul za nadgledanje podsistema napajanja „ Green Power“ je i ovde našao svoje mesto, tako da i P45 Diamond raspolaže dodatnom pločicom sa elektronikom koja vrši upravljanje i nadgledanje distribucije napona.
Uz standardno uputstvo i diskove sa potrebnim drajverima i pratećim aplikacijama uz ploču se isporučuje i Creative Sound Blaster X-Fi Extreme zvučna kartica. Creative kartice su postale standardni deo paketa opreme kada se radi o Microstar Diamond modelima matičnih ploča. Ovo je svakako jedan od ključnih detalja koji može „prelomiti“ kupca prilikom donošenja konačne odluke o izboru matične ploče jer kvalitetom reprodukcije ova kartica se svakako razlikuje od proseka ponude i kvaliteta integrisanih audio CODEC rešenja.
Kvalitet, dizajn, raspored komponenti i BIOS
Po pitanju dizajna i kvaliteta upotrebljenih komponenti, P45 Diamond je doživeo unapređenja u odnosu na Platinum model. To se pre svega vidi u delu jedinice za regulaciju napona centralnog procesora. Upotrebljeni su istovetni „DrMOS“ integrisani uređaji za DC-DC konverziju. Ovoga puta upotrebljeno je šest ovakvih uređaja što jasno govori da je cela konfiguracija VRM modula unapređena i dizajnirana u vidu „6-phase“ jedinice za fino kalibrisanje izlaznog napona koji se koristi za stabilan rad centralnog procesora. Ovde primećujemo da su upotrebljeni „Hi-C Cap“ kondezatori. U pitanju su polimerski kondezatori velike specifične provodljivosti koji imaju mnogo bolju karakteristiku filtriranja napona od standardnih polimer-aluminijumskih elektrolitičkih kondenzatora. Vrlo su slični čuvenim „tantalskim“ kondezatorima koji su se koristili na starijim generacijama matičnih ploča sa tom razlikom da imaju bolji faktor disipacije i manje oscilacije izlaznog napona, što pojednostavljeno rečeno znači bolje „peglanje“ i ravniju krivu napona kojim se napaja CPU.
Ono što odmah primećujemo posmatrajući testiranu ploču je veliki „heatpipe“ hladnjak koji je na ovom modelu doživeo transformaciju u smislu redizajna kako bi kombinovao funkciju klasičnog pasivnog hladnjaka i vodenog bloka u slučaju korišćenja vodenog sistema hlađenja komponenti. Puna efikasnost ovog hladnjaka se postiže upravo korišćenjem vodenog sistema hlađenja. U našem slučaju mi smo ga koristili kao klasičan pasivni „heatpipe“ hladnjak bez upotrebe rashladne tečnosti i ostalih komponenti koje čine „Liquid cooling system“.
Ploča poseduje četiri memorijska podnožja za ukupno 8 GB DDR3 sistemske memorije. Napajanje RAM memorije je takođe izvedeno u formi višefaznog napajanja kako bi se poboljšala efikasnost i overkloking karakteristike. Primećujemo da se isto učinilo i sa delom napajanja za čipset. Ploča poseduje dva gigabitna mrežna kontrolera koje je ovoga puta potpisao Realtek. Za nadogradnju sistema na raspolaganju imate: dva PCIe x16, dva klasična PCI i dva PCIe x1 slota. Između PCIe x16 slotova kao i u slučaju P45 Platinum modela, nalaze se „jumperi“ za podešavanje brzine sistemske magistrale. Tik pored jumpera se nalazi ICS „clock“ generator koji na žalost nije podržan od strane SoftFSB aplikacije. P45 Diamond koristi VIA Firewire kontroler i standardno JMicron rešenje za podršku IDE uređaja i dodatnom paru SATA konekcija.
Pošto je ploča namenjena korisnicima kojima overkloking nije nepoznata stvar i često je praktikuju, ugrađeni su mikroprekidači za „reset“ i „power“ funkciju koji su u praksi dosta čudno funkcionisali. Sa „power“ tasterom nije bilo problema mada smo primetili efekat kašnjenja prilikom korišćenja, dok je „reset“ iz nekog čudnog razloga odbio saradnju. Zanimljivo je da postoje dva reset tastera, ali da ni jedan od njih nije radio ni u jednoj kombinaciji. Jedna od lepih i korisnih stvari na ovoj ploči su integrisane svetlosne grupe izvedene u obliku LED dioda koje signaliziraju stanje i stepen opterećenja vašeg sistema. Na taj način uvek imate uvid u stanje i režim rada vašeg računara. Naravno, ovo važi samo u slučaju kada imate vizuelni kontakt sa matičnom pločom tj. kućište sa providnom stranicom.
BIOS na P45 Diamond ploči se ne razlikuje od onog koji smo videli na P45D3 Platinum modelu. Raspored menija i navigacija je apsolutno identična kao i opcije u delu koji se odnosi na podešavanje overkloking parametara.
Ponašanje u radu i instalacija sistema
Naviknuti na P45 Platinum model, brzo podešavamo parametre u BIOS sekciji i podižemo sistem bez problema i u najkraćem mogućem vremenu. Instalcija VISTA sistema se odvija glatko i brzo. Da li zbog „deja-vu“ efekta ili nečeg drugog, imamo osećaj da je sistem prilično brz i agilan kao i da se ceo postupak instalacije osetno brže završio. Uglavnom, instaliramo drajvere i prateću „bateriju“ testova koja prvu rundu testova na „default“ brzinskim testovima odrađuje naksimalno brzo.
Početni utisak brzine potvrđen nam je u PC MARK Vantage testovima gde je P45Diamond bukvalno briljirala i ostavila konkurenciju daleko iza sebe. Upoređujući rezultate vrlo sličnog sistema baziranog na X.48 čipsetu, zaključujemo da je P45 Diamond napravio brzinsku prednost koja u nekim slučajevima iznosi vrlo respektabilnih 10%, obzirom da je u pitanju neoverklokovani sistem. Posebno smo obratili pažnju na efikasnost hibridnog hladnjaka na sistemskom kontroleru i njegovom ponašanju tokom rada. Moramo priznati da je sasvim lepo odradio posao i bez vode. Tokom višednevnog rada i overklokovanja nismo primetili nikakvo dodatno grejanje ili pregrevanje čipseta. Ipak ,ovde se radi o klasičnom masivnom što bi rekli „native“ pasivnom „heatpipe“ kuleru kome je samo dodata opcija hlađenja tečnošću.
Overkloking
Ovo je svakako karakteristika koja nas je najviše zanimala jer se radi o Diamond modelu koji predstavlja najbolje što MSI u ovom trenutku može da ponudi probirljivom krugu korisnika. P45 Diamond se pokazao u sasvim različitom svetlu u poređenju sa ranije testiranim P45D3 Platinum modelom. Rekli bi smo, ploča sa drugačijim karakterom. Manje „divlja“ i agresivna u poređenju sa Platinum modelom koji je išao iz jedne krajnosti u durgu tj. od nemogućnosti da u jednom trenutku pređe FSB=400 da bi u sledećem trenutku lansirao magistralu na 800MHz. Kod Diamond modela sve to teče mnogo mirnije i nekako glatko kao kada koristite automatski menjač. Utisak je da je ploča mnogo više uglađena i podešena za komforan rad, a ne ekstremne brzine. BIOS reguje očekivano na O/C podešavanja koja se kreću u okvirima predvidivog, te smo relativno lako postigli FSB=490MHz. Uz odgovarajući multiplikator to daje poprilični procenat ubrzanja u poređenju sa osnovnim postavkama.
Nedostatak koji i ovde uočavamo tiče se procedure opoziva overkloking vrednosti. Tolerancija u grešci je vrlo mala i samo ukoliko preterate, par MHz ploča će blagonaklono oprostiti grešku i učitati osnovne postavke sistema. Sve preko toga u vidu 5MHz preko limita ploče, rezultuje totalnom blokadom sistema i obaveznom ClearCMOS procedurom. Mislimo da bi to u sledećim revizijama obavezno trebalo da bude ispravljeno. Tokom overkloking dela naročito nam se dopala činjenica da je ploča bila gotovo hladna i emitovala neznatnu količinu toplote. Na kraju možemo slobodno da zaključimo kako Diamond model više naginje udobnom krstarenju i sigurnom okruženju operativnog sistema nego što želi da ostavi utisak extremnog trkača i borca za svaki MHz sistemske magistrale. Pruža Vam dovoljnu veliku marginu ubrzanja što donosi benefit u aplikacijama koje intezivno koriste procesorsku snagu (3D rendering), ali svakako nije izbor za WR sesije. Mišljenja smo da sistem podešavanja sa jumperima nije ono pravo tj. da je potrebna još jedna evolucija i doterivanje kako bi ceo sistem podešavanja bio 100% efikasan. Ovako smo ostali u ubeđenju kao i kod P45 Platinum modela da nešto u vezi delioca sistemske, memorijske i PCIe magistrale ne štima kako treba u situaciji ekstremnog overklokinga.
Specifikacija
Test sistem
Matična ploča
MSI P45 Diamond
Procesor
Intel Core2Duo E8500
Radna memorija
2x1GB DDR3 1333OCZ Gold, 2x1GB DDR3 Kingston HyperX 1800
Cooler
Intel BOX
Grafička kartica
nVIDIA GeForce 9600GT, 512MB GDDR3
HDD
160GB SATA2 Western Digital SE
Optički drajv
DVD-RW Optiarc 7303S SATA
Napajanje
Enhance 420W
Displej
LG Flatron 795 FT Plus
Operativni sistem
Windows VISTA SP 1
VGA drajveri
ForceWare 174.85
Rezultati testova
Zaključak:
MSI je još jednom pokazao da je na putu ka vrhu. Konstantni napori u pravcu inovacija, a ne kopiranja tuđih rešenja svakako da daju pozitivne rezultate. P45 Diamond je pravi primerak te filozofije i pristupa u dizajniranju i proizvodnji matičnih ploča. Ploča je vrlo brza u default režimu, jedna od najbržih, ako ne i najbrža koju smo imali prilike do sada da isprobamo. Odsustvo bilo kakve buke zahvaljujući brižljivo izbalansiranoj termalnoj karakteristici rezultira odličnom ergonomijom u radu iako se radi o modelu koji je namenjen entuzijastima i ljubiteljima overklokinga. Zahvaljujući velikom broju kvalitetnih integrisanih uređaja, gde pre svega mislimo na vanserijsku Sound Blaster X-Fi Extreme zvučnu karticu korisnik će imati minimalna ulaganja po pitanju nadogradnje sistema. Velika upotrebna vrednost P45 Diamond modela je svakako najbolja preporuka za nabavku ove matične ploče.
Ploču na test ustupila kompanija MSI