MSI P55M-GD45

MSI P55M-GD45

Nakon brojnih testova matičnih ploča baziranih na Intel P55 čipsetu koje koštaju od 110 do gotovo 300 evra, vreme je da predstavimo i nešto malo pristupačnije rešenje, koje se uklapa i u priču o Small Form Factor računarima. Da, konačno je moguće sastaviti PC koji će nuditi izuzetne performanse u kutiji veoma malih dimenzija. Do sada je to bilo moguće samo sa „otrovom u malom pakovanju“, poznatijem kao

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      MSI P55M-GD45

      Dok čekamo zvanično predstavljanje kompletne Intel Core i3 game procesora, neki proizvođači matičnih ploča se trude da postojeću ponudu učine pristupačnijom. Od momenta kada se pojavio Core i5, svi proizvođači su u fokusu držali uglavnom višu klasu i eventualno mid-range modele čija cena je u datom momentu bila, i još uvek jeste, dosta visoka za platformu koja treba po originalnoj ideji da bude pristupačnija od vrhunskog Core i7 sistema. Naravno, razlika između cene procesora jasno postoji, ali kada su u pitanju matične ploče stvar je primetno komplikovanija. Tako top modeli bazirani na P55 čipsetu bez problema nude performanse, ako tako možemo reći, u rangu sa dobrim Intel X58 baziranim modelima ploča, ali i više od toga – u nekim slučajevima i za 20-30 procenata. Istina je da dotični P55 modeli nude “sve i svašta”, ali to opet ne bi trebao da bude dovoljan razlog zbog kojeg bi matična ploča za mid-range procesore bila skuplja od one namenjene za sam vrh ponude, ondosno Intel Core i7 platformu. Kada su nedavno u žižu interesovanja stigli i SerialATA 6 Gb/s i USB 3.0, fokus je ponovo bio na Intel P55-baziranim matičnim pločama na kojima su prvi put implementirani novi standardi. Iako je X58 čipset mnogo bolje rešenje za inicijalnu primenu SerialATA 6 Gb i USB 3.0 standarda, adekvatni modeli su se pojavili tek nešto malo kasnije u odnosu na P55 modele.
       

      Tako je veoma očigledno da su proizvođači matičnih ploča svesni da za LGA1156 platformu postoji najviše interesovanja među korisnicima računara, pa stoga žele da takvu situaciju maksimalno iskoriste ponudom P55 ploča po nešto višim cenama. Na sreću, postoje i kompanije koje u ponudi imaju i nekoliko pristupačnijih modela koje po cenama ne prelaze granicu od oko 100-110 evra, a koje istovremeno po svojim „vitalnim“ karakteristikama predstavljaju veoma dobro rešenje za gotovo sve profile korisnika koji su zainteresovani za Intel Core i5 platformu. Bilo bi, pak, još bolje kada bi postojali i još jeftiniji modeli koji bi određenoj grupi korisnika (onima koji nisu zainteresovani za overkloking ili neke specijalne dodatke na samoj matičnoj ploči, ali jesu za performanse Core i5 procesora), omogućili da uštede poneki dinar prilikom prelaska na novi sistem. Sam koncept LGA1156 platforme bi upravo ovo omogućio, jer je kompleksnost ploče, kao što znamo, znatno manja od kako se koristi P55 čipset, tj. od kako je i memorijski kontroler integrisan u samo jezgro sistemskog procesora. Shodno tome, MicroATX format matičnih ploča može da bude sasvim dovoljan da se potencijalnim kupcima ponudi sasvim solidno rešenje za Core i5 procesore. Do sada, jedini MicroATX model baziran na P55 čipsetu koji smo testirali je ASUS Maximus III Gene koja je na nas ostavila odličan utisak, time potvrđujući prethodno navedenu činjenicu da je i manji PCB format sasvim adekvatan za LGA1156 platformu. Pomenuta ASUS matična ploča spada u kategoriju skupih modela, pa tako izlazi iz low-cost okvira koje generalno podrazumeva MicroATX format. Sada na test stiže druga matična ploča sa PCB-om ovog formata iz kompanije MSI, koja je po svim svojim karakteristikama tačno uklapa u okvire osnovne MicroATX ideje.

      Matična ploča na testu – MSI P55M-GD45

      Prethodna dva MSI modela bazirana na P55 čipsetu su imali svoje posebne karakteristike i detalje, ali se tu ipak radilo o matičnim pločama više kategorije. Kod MSI P55M-GD45 modela, na prvi pogled se možete videti da na ploči nema ništa od „specijalnih“ dodataka, bilo da se radi o specijalno dizajniranim i atraktivnim rashladnim sistemima ili dodatnim čipovima, tasterima ili LED panelima. Jednostavno i prosto rešenje je osnovna ideja kojom su se vodili inženjeri prilikom dizajna ove matične ploče. Logično, u pitanju je P55 čipset što automatski znači da je prisutna podrška za šest SerialATA II i 12 USB 2.0 portova. Ipak, MSI je dodao još nekoliko detalja koji se ne primećuju na prvi pogled. Na PCB je integrisan dodatni JMicron JMB363 čip koji je povezan preko jednog PCI Express x1 kanala i koji omogućava dodatnu podršku za dva eSATA porta koji se nalaze na I/O panelu. Pored toga, tu je i VIA VT6315N čip koji obezbeđuje dva firewire porta, od kojih se jedan nalazi na I/O panelu, dok je drugi dostupan preko dodatnog “bracket-a”.

      Mreža je logično obavezna stavka, a Realtek RTL8111DL čip koji je povezan preko PCI Express x1 magistrale obavlja taj posao nudeći 10/100/1000 Mbps režime rada. Pored mreže, druga obaveza je i solidna audio podrška. Realtek ALC889 HDA čip u ovom momentu predstavlja jedno od najpopularnijih audio rešenja koje proizvođači koriste na matičnim pločama, pa je veoma pozitivno videti ovaj čip i na MSI P55M-GD45. Dotični čip nudi veoma dobre audio mogućnosti, gde u određenim karakteristikama uspeva da se izjednači sa onim što nudi Creative, pa je čak i moguće koristiti i nešto od Creative softvera na ALC889 HDA čipu. Dakle, imamo zvuk, mrežu, usb, firewire, eSATA portove, što znači da MSI P55M-GD45 poseduje sve što je neophodno za današnje standarde. Neko se možda može zapitati kako je sve to smešteno na MicroATX PCB, ali to odavno nije neki specijalni problem, što je MSI pokazao i sada sa MSI P55M-GD45 pločom.

      Pogled na PCB ove ploče ukazuje da je prostora bilo sasvim dovoljno, čak i da je isti mogao biti još malo bolje iskorišćen. MSI P55M-GD45 poseduje dva “velika” PCI Express slota, gde je prvi standardni grafički x16, dok je drugi x4, a taj drugi nam se čini suvišnim i nepotrebnim za ovu kategoriju ploča. Jednostavno, nije previše realno očekivati da će bilo koji kupac ovog modela biti zainteresovan za ATI CrossFire egzibicije. Taj prostor bi bio mnogo bolje iskorišćen da je umesto dotičnog PCI Express x4 porta stavljen jedan standardni PCI slot. Ovako MSI P55M-GD45 poseduje samo jedan PCI slot, što je ujedno i najveća mana “layout-a” na ovoj ploči. Nešto manje zamerke se odnose, na primer, na položaj grafičke karte i memorijskih slotova, jer sa grafičkom kartom na svom mestu se memorijski moduli malo teže mogu instalirati. Ipak, i pored određenih detalja i zamerki na raspored komponenti, ubedljivo najuočljiviji detalj se odnosi na naponsku jedinicu. U vreme kada se vodeći proizvođači matičnih ploča utrkuju ko će ponuditi veću i glomazniju X-phase naposnku jedinicu, MSI se kod P55M-GD45 odlučio za rešenje koji nismo skoro videli na ploči za Intel platformu.

      Natpis “Dr.MOS with APS” se jasno vidi na PCB-u što znači da je već poznata tehnologija sa ubrzanim sistemom “phase switching-a” prisutna i na P55M-GD45. Međutim, upotrebljena je “4+1 phase” konfiguracija naponske jedinice, što već može izazvati nedoumice po pitanu izdržljivosti i sposobnosti ovog rešenja da izdrži Core i5 procesore. U odnosu na neke druge skuplje MSI modele, Renesas R2J20602 elektroliti su zamenjeni sa Fairchild XS FDMF6704V, verovatno zbog toga da bi se napravila nekakva ušteda. Što se kondenzatora tiče, tu se nije nešto specijalno štedelo pa je i P55M-GD45 kompletno opremljen japanskim kondenzatorima visokog kvaliteta, koji bi trebalo da pomognu da “4+1 phase” naponska jedinica pruži svoj maksimum. Sami MOSFET-i poseduju mali pasivni hladnjak koji definitivno znači, jer se kompletna naponska jedinica prilikom overklokinga već pristojno zagreva. Na nominalnom radnom taktu Intel Core i5 750 procesora, nivo zagrevanja je apsolutno u granicama normalne, tako da tu nema problema i pored relativno “male” naponske jedinice. Naravno, sa overklokingom se kompletna ploča uvodu u zonu dosta većeg opterećenja, ali opet nije ni da se MSI P55M-GD45 ovde loše pokazao, naprotiv.

      BIOS

      Ulazak u BIOS otkriva standardni AMI BIOS koji MSI u osnovni koristi još od prvih P55 baziranih modela. Naravno, naprednih funkcija nema, ali je sve bitno i dalje prisutno, što u praksi znači da BIOS ne pravi neka specijalna ograničenja kada je overkloking u pitanju. Standardno podržana brzina memorija je 1066 MHz i 1333 MHz, dok se u specifikaciji proizvođača pominju i vrednosti od 1600, 2000 i 2133 MHz preko overklokinga. Naravno, za bilo koje iole veće overkloking akcije uglavnom je neophodno korigovati radni napon određenih komponenti, a P55M-GD45 ovde ne uskraćuje korisnika. Dakle, napon memorije može ići čak do 2.45 V, a napon procesora do +0.389 V u odnosu na nominalni radni takt procesora. Pored toga, mogu se podešavati VTT i PCH naponi, i to do dosta velike granice, pa ovde treba biti veoma pažljiv. Sam čipset, odnosno southbridge poseduje adekvatan pasivni hladnjak pa ovde sa hlađenjem nema problema. Smatramo, ipak, da je hladnjak MOSFET-a mogao da bude veći, jer je evidentno da se naponska jedinica pri većim opterećenjima dosta zagreva. I pored zagrevanja, bez većih problema smo uspeli da postignemo stabilan rad Core i5 750 procesora na 4 GHz, uz BCLK vrednost od 200 MHz. Tih 200 MHz je ujedno i maksimum sa kojim P55M-GD45 može stabilno da radi. Iako je ovo za desetak MHz manje od generalnog maksimuma većine ploča sa P55 čipsetom, tih 200 MHz smatramo sasvim dovoljnim i dobrim rezultatom za kategoriju ploča kojoj P55M-GD45 pripada.

      Test sistem
       

      Matične ploče

      Intel DP55WB
      Gigabyte GA P55-UD3
      Gigabyte GA P55-UD6
      Gigabyte GA P55A-UD6
      MSI P55M-GD45

      Procesor i
      kuler

      Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz
      Cooler Master V8

      Memorija

      2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX

      Grafička karta

      AMD Radeon HD4890 Windows Vista 64-bit

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje i test bench

      CoolerMaster Real Power Pro 1000W
      Professional Test Bench by CoolerMaster

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
       

      FutureMark 3DMark 06 i Vantage

      SpecORG SpecVIEW Perf 10

      Igrački testovi
       

      Zaključak

      Prilikom svakog novog susreta sa MicroATX matičnim pločama, uvek se setimo vremena kada su “integruše” spadale u „najgoru“ ili bar najomraženiju moguću kategoriju ploča koju je bilo preporučljivo eskivirati – ako je ikako moguće. Međutim, ceo proces “integracije” i razvoj tehnologije je do danas napravio pun krug, pa tako matične ploče ovog tipa sada spadaju u kategoriju ploča koje se mogu bez ustručavanja preporučiti. Kada su modeli bazirani na P55 čipsetu u pitanju, sa MicroATX rešenjem poput testiranog MSI P55M-GD45, korisnik dobija sasvim funkcionalnu matičnu ploču koja nudi vrlo dobre mogućnosti. Stvar je vrlo jednostavna – svi bitni i neophodni činioci koji su potrebni jednom prosečnom korisniku su integrisani i funkcionišu bez ikakvih problema. Čak i preko toga, a što u ovom slučaju smatramo bonusom – i overkloking komponenta je na sasvim zadovoljavajućem nivou. Zbog primenjenog rešenja naponske jedinice ostaje legitimno pitanje koliko će dugo ove komponente biti u stanju da izdrže u uslovima BCLK tatka od 200 MHz i radnog takta procesora od 4 GHz. Verovatno ne previše dugo, ali sa nešto umerenijim overkloking ambicijama se svakako može osigurati duži radni vek.
       

      Aktuelna cena MSI P55M-GD45 modela je oko 90 eura, što jeste dosta povoljno i deluje veoma privlačno. Sa druge strane, za petnaestak evra više se može kupiti dosta konkretnije i bogatije Full ATX rešenje, pa se tu nameće pitanje koliko vredi ta ušteda pri kupovini MSI P55M-GD45, bar kod onih kupaca kojima MicroATX nije neophodan radi kreiranja Small Form Factor PC računara, kakve su brojne multimedia / home theater PC konfiguracije danas. U tom slučaju, MSI P55M-GD45 matična ploča je pun pogodak, jer se u odnosu na „veća“ rešenja ne prave veliki kompromisi. Ipak, ako ovu ploču planirate da instalirate u standardno kućište, bez obzira na to što je ona sasvim solidna po svakom pitanju, svakako bi trebalo dobro da razmislite da li možete da opravdate tako malu uštedu u odnosu na bolje i već testirane modele iz konkurentskog tabora. Pod smislom “bolje” ovde podrazumevamo Full ATX ploču sa više slotova, boljom naponskom jedinicom, boljim rashladnim sistemom i većem broju dodataka. Što se performansi tiče, ovde nema razloga da dajemo neke posebne komentare, jer su performanse gotovo svih P55 matičnih ploča u okvirima koji se kreću od plus-minus jedan procenat. Po našim procenama, MSI P55M-GD45 matičnu ploču bi bilo mnogo lakše bezrezervno preporučiti da košta nekih 70 do 80 evra, jer bi novac koji bi se tada uštedeo mogao biti usmeren na investiranje u memoriju, što je već opcija vredna razmišljanja. Shodno tome, generalna preporuka za MSI P55M-GD45 definitivno stoji za manje zahtevne prosečne korisnike, kao i one kojima je iz razumljivih razloga potreban Intel Core i5 sistem u PC računaru malih dimenzija.

      Matičnu ploču na test ustupio MSI

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test