MSI Radeon R9 270 Gaming Series

MSI Radeon R9 270 Gaming Series

Verovatno vam je bilo interesantno da ispratite sve nove grafičke karte koje su se pojavile u proteklih dva meseca, ali verujemo da su mnogi željno čekali i neki model koji je baš njima cenovno pristupačan. Nova cenovna politika AMD-a definitivno stvara odjek, tako da verujemo da je veliki broj korisnika odložio kupovinu srednje klase da bi video koji je sledeći korak. Novi adut u nižoj srednjoj kategoriji Radeona je R9 270, a pored zanimljive cene ga karakteriše još nekoliko odličnih mogućnosti

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      MSI Radeon R9 270 Gaming Series (Cena: oko 15.000 RSD)
      Uvod
      AMD svoj novi proizvod pod nazivom R9 270 vidi kao direktnog naslednika, Radeona HD 7850. Ovo nije čudno, s obzirom na činjenicu da se praktično baziraju na istoj platformi. Obe grafičke karte imaju praktično isti grafički čip, koji je u staroj generaciji nosi ime Pitcairn, a sada Curacao. Razlika je u funkcionalnosti, jer novi model poseduje čip kome su sve GPC jedinice aktivne. Iako se na prvu loptu nekom možda ne učini tako, R9 270 se pozicionira tačno između HD 7850 i HD 7870, uzimajući najbolje iz oba sveta. Sa slabijim modelom deli istu potrošnju, a sa druge strane po performansama bi trebao biti sličniji HD 7870. Idealna kombinacija.  

       
      Kako je reč o karti nižeg cenovnog ranga, AMD neće forsirati referentni dizajn. Kao rezultat toga, od samog predstavljanja možemo očekivati veliki broj varijacija i alternativnih rešenja, tako da će ponuda biti izuzetno šarena. Ovo je sjajna vest, jer to znači da će apsolutno svako moći da nađe idealnu verziju za sopstvene potrebe. Bilo da preferirate TwinFrozr IV, ili ste dugogodišnji korisnik DirectCU II modela, izbor je samo na vama.  

      MSI Radeon R9 270 Gaming Series – Pakovanje
      Na test nam je stigao potpuni prodajni primerak, što znači da smo dobili proizvod u izdanju u kakvom će se naći na rafovima IT šopova. Kutija ima osveženi “gejmerski” dizajn, pa je izgled nešto agresivniji i uklopljen sa crveno-crnom kolornom šemom. Tu je i nekoliko logoa, od kojih će mnogi prepoznati Fnatic čiji je MSI ujedno i glavni sponzor. U pogledu informacija o proizvodu koji se nalazi unutra, moramo priznati da nismo naročito zadovoljni.  
       
      Stavke koje je MSI naveo su generičke i opšte, tako da ne možete da znate koje su frekvencije karte ili nešto konkretno o samom GPU-u koji je upotrebljen. Prisutna je oznaka “OC Edition” tako da možete da pretpostavite da je MSI podigao taktove u odnosu na vrednosti propisane od strane AMD-a, ali koliko tačno ne može da se sazna na ambalaži. Ipak, barem se zna da se koristi TwinFrozr IV kuler, kao i neke opšte informacije.  

       
      Propratno pakovanje je oskudno, pa podrazumeva samo kratku dokumentaciju, disk sa drajverima, molex i video adapter. Ništa drugo ne može da se pronađe u inače velikoj kutiji. Kako AMD obezbeđuje dodatni bundle za kupce Radeon grafičkih karti, verujemo da će činjenica da BattleField 4 dolazi besplatno uz sve pripadnike R9 serije učiniti da većina “oprosti” spartansku opremu.  

       
      MSI Radeon R9 270 Gaming Series – Karta
      Redovni posetioci našeg sajta će lako prepoznati karakterističan dizajn koji krasi MSI grafičke karte iz Gaming serije. Bilo da se radi o Nvidia ili AMD baziranom proizvodu, ove karte imaju zajedničku stvar koja prva upada u oko, a to je kuler. Reč je o TwinFrozr IV rashladnom sistemu, koji se do sada izuzetno dobro pokazao, a pored atraktivnog izgleda ima i sjajan učinak. Reč je o jednom od najboljih kulera u klasi i manje-više retko koji proizvođač može da ponudi bolje rešenje.

       
      Kako Radeon R9 270 pripada jeftinijim grafičkim kartama, MSI nije mogao da posegne za varijantom TF IV kulera u svom najboljem izdanju. Neke uštede su morale da se naprave, a MSI je to učinio tamo gde je to najmanje bitno. Konkretno, reč je o oklopu kulera koji je do sada uvek bio izrađen od metala. Ovog puta je izveden od plastike, kako bi se uštedelo na proizvodnim troškovima. Sve ostalo je nepromenjeno, jer proizvođač nije želeo da rizikuje da pokvari do sada sjajnu reputaciju TwinFrozr hlađenja.  

        Aktivni element čine dva velika ventilatora koji imaju prečnik od čitavih 100 milimetara. Njihov oblik je pečat cele TwinFrozr serije. Štos je u tome da su na ivicama specifično obrađeni, odnosno ispolirani. Na ovaj način se smanjuje otpor vazduha, stvara manja buka i efektivno veći protok vazduha. Još jedna jako bitna karakteristika ovih ventilatora je to što bi trebalo da skupljaju manje prašine po ivicama, baš zbog toga što su polirane. Naravno, nije izostavljena ni DRT (Dust Reduction Technology) koja čini da ventilatori “stresu” prašinu sa svojih peraja tako što se prvih 30 sekundi vrte u obrnutom smeru.  


      Ispod toga je skriven rashladni profil čija je završna obrada na vrlo visokom nivou, a on je načinjen od veoma gusto složenih aluminijumskih rebara. Od samog izvora toplote, GPU-a, dva niklovana heatpipe-a dalje distribuiraju toplotu do udaljenih delova hladnjaka. Umesto popularnog rešenja da heatpipe-ovi ostvaruju neposredan kontakt sa grafičkim procesorom, MSI i dalje pribegava kvalitetno obrađenoj i ispoliranoj bazi.

       
      Poleđina karte zapravo otkriva da je upotrebljena štampana ploča primetno kraća od kulera, kao i to da je upotrebljena metalna šina koja onemogućava uvijanje karte. Pored toga, nema mnogo specifičnih detalja koje bismo mogli da pomenemo.  

       
       Iako je suštinski reč o modifikovanom Radeonu HD 7870, osveženje sa sobom donosi samo jedan naponski konektor. Iako on nagoveštava manju energetsku zahtevnost, ujedno moramo priznati da nam se javila sumnja povodom overklok potencijala. Naime, Radeon HD 7870 je karakterisala sjajna OC margina koja mu je donosila sjajan skok u performansama. Sa druge strane, za tako nešto su gotovo sigurno dva 6-pin molexa bila neophodna tako da je sasvim razumno očekivati da se limiti tokom overklok sesije dostignu mnogo ranije.
       

       
      Karta poseduje jedan CrossFireX konektor, što znači da je mogueć ubaciti još jednu kartu u “multi-GPU” konfiguraciju kako biste povećali performanse.  

      U domenu video izlaza ništa se nije menjalo. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje.

       
      Bacimo pogled i na specifikacije. Kao što možete videti, tu je vrlo dobro poznata konfiguracija. Pitcairn iliti Curacao čip izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu i to u svojoj “punokrvnoj” izvedbi. Tu je svih 1280 Stream procesora, kao i 32 ROP i 80 teksturnih jedinica. Ovo su klasične specifikacije koje ima i HD 7870. Glavna razlika je niži radni takt, koji je MSI kompenzovao, tako što ga je podigao na 975 MHz. Upotrebljeno je 2 GB GDDR5 memorije podešene na efektivnih 5600 MHz, što je primetno brže od ranije generacije, tako da na ovom polju nije bilo ušteda.
      [modul]specifikacija=4744[/modul] 
       
       
      Memorijska magistrala od 256 bita, sa brzim GDDR5 čipovima osigurava protok od solidnih 180 GB/s. Sa ovim karakteristikama, Radeon R9 270 je sjajan za igranje u 1080p rezoluciji i to možete računati da ćete vrlo retko morati da pribegnete smanjivanju detalja. Na recimo srednjem kvalitetu možete računati da će svaki naslov raditi bez poteškoća u “FullHD” režimu. U odnosu na R9 270X tek se može reći da nema nikakvih razlika, jer se sve svodi na malo niže radne taktove.  
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W
      Grafičke karte:
       
      AMD Radeon R9 290X 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V5) – AMD Radeon R9 290 4 GB (Catalyst 13.11 Beta V8) Sapphire Radeon R 9 280X Vapor-X (Catalyst 13.11 Beta V1) ASUS GeForce GTX 670 DirectCU Mini (ForceWare 314.22) ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II (ForceWare 320.18 Preview) – AMD Radeon R 7 270X (Catalyst 13.11 Beta V1) – MSI GeForce GTX 660 OC Edition (ForceWare 320.18 Preview) – MSI Radeon R9 270 Gaming Series (Catalyst 13.11 Beta V9.2)
       

       
      [modul]test=138[/modul]  
       

       
       
       
      [modul]test=139[/modul] 
        
       

       
      [modul]test=140[/modul] 
       
       [modul]test=141[/modul]
       [modul]test=142[/modul]
       Kako smo i očekivali, dobili smo sjajne performanse koje se mogu meriti sa Radeonom R9 270X bez ikakvih problema, jer se praktično radi o istim kartama, s tim što R9 270 radi na nešto manjoj frekvenciji. Može se reći da je R9 270 u klasi sa GeForce GTX 660 u pogledu performansi, a isto važi i za cenu koja blago naginje u stranu Radeona. MSI je odradio odličan posao, pa i pored 50 MHz većeg takta GPU-a od onoga što je AMD propisao, temperature su niske, a buka nepostojeća. TwinFrozr IV je sjajno dizajniran i izuzetno efikasan, tako da ne čudi to što bez ikakve muke izlazi na kraj sa relativno nezahtevnim Pitcairn čipom.  

      Maksimalnih 58 stepeni Celzijusove sklae je za svaku pohvalu, pa čak i vrelim letnjim danima možete očekivati da ova granica ne ode mnogo dalje. Pritom, što je daleko bitnije, jeste da se kuler ne muči da održi ovaj nizak stepen zagrevanja. Može se reći da ventilatori ne prelaze mnogo više od minimalnog broja obrtaja, a to znači da variraju između 875 i 1200 obrtaja u minuti. Ovaj podatak je nešto čime MSI treba da se ponosi, jer na ovaki maloj brzini karta predstavlja ubedljivo najtišu komponentu koju možete imati u kućištu. Napajanje, hard disk, kuler procesora su daleko verovatniji da će se čuti kako “bruje” iz kućišta. Sve u svemu besprekorno odrađen posao.  
       
      Kao što smo i predvideli, overklok potencijal je morao da trpi zbog toga što je implementiran 6-pin molex konektor manje u odnosu na Radeon R9 270X. Sa 150 W koliko kombinovano ovaj konektor može da pruži zajedno sa PCI-Express interfejsom, nastaje ograničenje u snazi struje koja može da se dopremi do grafičke karte. Tu nastaje “usko grlo”, pa je često lako ostvarljivih 1250 MHz za Pitcairn ostalo daleko od realnosti. Karta je “zakucala” sa 1165 MHz i iako smo mogli da završimo po koji test i na većem taktu, ovo je najviša vrednost koja se pokazala kao apsolutno stabilna.
       

      Memorija je sa fabričkih 1400 MHz dostigla bez ikakvih problema pristojnih 1500 MHz, što se efektivno računa kao 6 GHz. Rezultat nije epohalan, ali dodaje solidan protok koji je i ovako već dovoljno visok. Sveukupno sa novim vrednostima smo dobili oko 15% ubrzanja u praksi što nekada može značiti razliku između igrivog i neigrivog. Najbolja vest je to da temperature nisu skočile iako smo ostavili da karta sama kontroliše broj obrtaja. Sve u svemu, dobar rezultat imajući u vidu ograničavajuće faktore.  
       
      Na kraju, ova karta sa cenom od oko 145 evra predstavlja veoma zanimljivu alternativu popularnom GeForce GTX 660 modelu. Performanse su slične i zavisi od samog naslova, odnosno optimizacije, ko će imati prednost. Ipak, ugrubo su vrlo slične karte. Cena bi trebala da bude za kojih 1000 ili više dinara u korist Radeona, a verujemo da bi činjenica da uz ovaj model, kao i sve ostale proizvode iz R9 serije dobijate Battlefield 4, mogla uticati na finalnu odluku.  
       
      Sam MSI je odradio perfektan posao sa ovim modelom i mi zaista nemamo bitnih zamerki koje bismo mogli da uputimo. Štaviše, jako nam se dopada karta zbog svog dizajna i fenomenalnog kulera koja zajedno sa veoma dobrim hardverom čini zaokružen proizvod kod koga zaista ništa ne bismo menjali. Možda bismo dodali još jedan 6pin molex, ali tada bi se karta zvala R9 270X.
      Prednosti:
      – Performanse u klasi – Tiha u radu – Niske temperature – Sjajan dizajn – Cena – Battlefield 4 uz kartu
      Nedostaci: – Suštinski HD 7870 rebrand – Nedostatak TrueAudio tehnologije (rezervisana za R9 290(X) i R7 260) Grafičku kartu na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test