Marko Vezmar
MSI X48 Platinum i P7N SLI Platinum
Našim čitaocima je poznato da MSI među prvima na tržište izlazi sa rešenjima baziranim na novim čipsetovima matičnih ploča i grafičkih kartica, pa smo se uz njihove proizvode često upoznavali sa novim tehnologijama. I ovoga puta su na test stigli gotovo paralelno sa konkurencijom iz Gigabyte-a i ovom prilikom vam predstavljamo matične ploče koje će biti aktuelne tokom čitave 2008. godine. Prethodne serije matičnih ploča baziranih na Intel P35 i X38 Express čipsetovima pravi su pokazatelji koliko MSI ozbiljno računa na High End tržište matičnih ploča. Bogat paket propratne opreme koji stiže “bez doplate” i dosta kvalitetniji layout koji je značajno napredovao u odnosu na prethodne generacije predstavljaju deo novog početka u kome će, ne sumnjamo, MSI zadati udarac konkurenciji. Da bi tako nešto postigli, pored navedenih stavki trebalo bi da ciljaju na modele matičnih ploča iz najviših klasa, što je upravo sada i učinjeno sa “Platinum” serijom baziranom na Intel X48 Express i nForce 750i setovima čipova.
Ono što krasi jednu Intel X48 Express baziranu matičnu ploču je svakako podrška za nove procesore, ali i za PCI Express 2.0 standard propusne moći čitavih 16 GB/s, konkretnije performanse memorijskog podsistema, kao i manje zagrevanje i veća overklok margina. Memorijski kontroler (MCH) donosi potpunu podršku kako za DDR3, tako i za DDR2 memorijski standard i kao što smo već videli u testu Gigabyte X48 matičnih ploča, napredak je vidljiv u poređenju na starijom X38 arhitekturom. Isto tako, matične ploče kompatibilne sa DDR3 memorijom će moći, u teoriji, da ostvare memorijski propust od čitavih 21,2 GB/s što je zaista sjajno ako znao da se taj podatak i pored onoga što je navedeno u specifikaciji nije mogao ostvariti na X38 modelima. Južni most koji će biti implementiran na novim modelima će biti isporučivan u tri serije (ICH9, ICH9DH i ICH9R), od kojih će najveću primenu imati ICH9R. Na severni most, odnosno preko čipa severnog mosta je implementiran i heat-spreader, a ta će se tradicija nastaviti i kod nadolazećih Intel čipsetova. Na testu su se našla dva nova modela. Jedan je baziran na potpuno novom Intel X48 Express čipsetu, a drugi na “svežoj” NVIDIA nForce 750i SLI logici.
MSI X48 Platinum
Kako bi zadovoljio potrebe SLI korisnika MSI je počeo i sa proizvodnjom nForce 7XX derivata, čemu može da posvedoči i nForce 750i SLI bazirani model matične ploče koji nam je stigao na test. Sa dolaskom NVIDIA nForce 750i SLI čipseta novi modeli matičnih ploča pored mogućnosti komunikacije sa novom generacijom Intel procesora, doneli su bolje gaming i overclocking mogućnosti. Kada kažemo da je došlo do gaming poboljšanja pre svega mislimo na SLI tehnologiju koju je Nvidia nazvala 2-way SLI. Realno gledano 2-way SLI tehnologija nije ništa drugo nego već svima nam poznata SLI tehnologija, međutim inovacije se ogledaju u tome što će matične ploče bazirane na ovom čip setu imati potpunu podršku za PCI Express 2.0 standard.
Pored podrške za nove procesore, specifikacija nForce 750i modela daje nam do znanja da pomenuti čipset neće podržavati tek nadolazeće procesore sa 1600 MHz FSB-om, što je u jednu ruku blagi hendikep. Jedino opravdanje za ovakav nedostatak možemo da nađemo u tome što nForce 750i čip set nije predstavnik visoke klase, međutim to ne mora da znači da matične ploče neće podržavati procesore sa 1600 MHz FSB-a kad se pojave na tržištu, i na tome i baziramo naše mišljenje da će jednostavnim update-om BIOS-a ovaj “problem” biti rešen. Sam čipset će biti u mogućnosti da obezbedi četiri SATA i i četiri PATA linije, kao i osam USB portova.
Modeli koji pripadaju seriji Platinum i Diamond matičnih ploča, predstavljaju sam vrh ponude kompanije MSI. X48 Platinum je predstavnik DDR3 memorije i došao nam je u veoma teškoj i nadasve velikoj kutiji koja je davala do znanja da se nije štedelo kako na kvalitetu rashladnog sistema, tako i na paketu propratne opreme. Uz uputstvo na kome se ne nalazi srpski jezik došla su dva diska sa osnovnim programima i drajverima, od kojih je jedan disk namenjen Vista, a drugi Windows XP korisnicima. Od kablova prisutna su čak dva Cross Fire mostića, jedan PATA kabl, jedan FLOPPY kabl, četiri SATA II, i dva strujna SATA II kabla. Za obezbeđivanje dodatna dva USB priključka, kao i jednog FireWire priključka postarao se priključak koji se montira na pozadinu kućišta, tj. na mesto jednog od slobodnih PCI ili PCI Express slotova.
Neverovatno uredno projektovana površina prekrivena celom svojom površinom solid kondenzatorima pravo je remek delo. Konstantnim pregledanjem svake komponente ponaosob, jednostavno nismo mogli da nađemo manu, jer je sve bilo na mestu, tj. baš onako kako treba. EPS 12V konektor za napajanje procesora smešten je u gornjem levom uglu, ali ovaj put prostora oko istog ima i više nego dovoljno, što dodatno olakšava posao za instalaciju i isključivanje EPS 12V kabla koji ide iz napajanja. Isto tako, 24-pinski konektor za napajanje ploče smešten je u središnjem desnom delu, dok je žabica za hvatanje 24-pinskog konektora iz napajanja okrenuta u suprotnom smeru gledano na procesorsko ležište, što uveliko da olakšava vađenje ovog kabla. U donjem desnom uglu postavljeno je šest SATA II priključaka kao i jedan PATA, a tik uz njih nalaze se dva dugmeta za paljenje i reset.
Prostora oko ležišta procesora ima i sasvim dovoljno, pa ni montiranje nekog zapreminski većeg vazdušnog hladnjaka ne bi trebalo da predstavlja problem. Duž cele ploče prostire se bakarni “radijator” povezan toplotnim cevima koji hladi severni most, južni most i naponsku jedinicu. I pored toga što ovo hlađenje na prvi pogled ne deluje preterano ozbiljno, već više atraktivno, pokazalo se da je zapravo veoma efikasno. Kako bi se dodatno rashladile sve komponente na ovom modelu, MSI je implementirao čak šest konektora za ventilatore. Za filtriranje napona procesora zadužena je 8-fazna naponska jedinica sa R50 zavojnicama. Pri testiranju i pored dobrog naponskog sektora osetio se pad napona, ali ne drastično veliki, tj. pri punom opterećenju pad napona je bio prisutan za 0.03 V u poređenju na nominalni, a sve to kada se pređe granica od 1.45 V. Ono što nas je pomalo začudilo jeste prisustvo 2-faznog filtriranja napona memorije, na čemu uz naše opšte zadovoljstvo može da bude zahvalan nepostojeći pad napona pri punom opterećenju.
Za audio ugođaj zadužen je Realtek® ALC888 čip u 8-kanalnoj izvedbi koje smo sretali i kod nekih drugih modela. Na pozadinskom panelu nalazi se čak osam USB priključaka, jedan IEEE1394 priključak, jedan SPDIF-out, dva RJ45 LAN-a i dva eSATA priključka. Još jednom ćemo ponoviti da je najveći adut ovog modela njegov Intel X48 čip set, koji omogućuje krajnje zanimljiv raspored PCI Express slotova – naime, na ovom modelu prisutno je čak četiri PCI Express X16 slota. Prva dva slota plave boje u stanju su da isporuče 2 x 16 linija što je veoma pogodno za konfigurisanje MultiGPU sistema, dok su druga dva slota žute boje i rade u x4 modu. I pored toga što se na ovoj ploči može da zasniva jedna veoma dobra gejmerska konfiguracija, ovaj model veoma je pogodan za komunikaciju sa čak osam monitora. Bitno je napomenuti da pored PCI Express X16 slotova na ploči nalazi dva PCI Express X1 i samo jedan PCI 2.0 slot koji lagano odlazi u prošlost.
MSI X48 Platinum – Specifikacija
CPU
• Supports Intel® Core 2 Extreme/Core 2 Quad/Core 2 Duo based processors in LGA775 package.
• Supports Intel® Yorkfield, Wolfdale in the LGA775 package.
• Supports FSB 1600/1333/1066/800 MHz.
Chipset
• Intel® X48 Chipset
– Supports FSB 800/1066/1333/1600MHz.
– Supports dual channel, DDR3 800/1066/1333/1600 (XMP).
• Intel® ICH9R Chipset
Hi-Speed USB (USB2.0) controller, 480Mb/sec, up to 12 ports.
– 4 SATAII with 2 eSATA* ports with transfer rate up to 3Gb/s.
– Supports Viiv technology
– PCI Master v2.3, I/O APIC.
– ACPI 2.0 compliant.
– Serial ATA RAID 0/1/5/10.
– Integrated AHCI controller.
Main Memory
• Supports four unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 SDRAM
• Supports up to 8GB memory size.
• Supports dual channel DDR3 memory architecture.
• Supports DDR3 800/1066/1333/1600 (XMP) memory interface.
Slots
• Two mazarine PCI Express x16 slots (PCI Express Bus SPEC V2.0 compliant; supports CrossFire Technology)
• Two yellow PCI Express x16 slots with x4 operations (PCI Express Bus SPEC V1.0a compliant)
• Two PCI Express x1 slots. (support PCI Express Bus specification v1.0a compliant)
• One 32-bit v2.3 master PCI bus slot.
– Support 3.3v/5v PCI bus interface.
On-Board IDE/SATA
• One Ultra DMA 66/100/133 IDE controller integrated in Marvell® 88SE6111.
– Supports PIO, Bus Master operation modes.
– Can connect up to two Ultra ATA drives.
• SATAII controller integrated in ICH9R and Silicon Image® 5723 chipest
– Up to 300MB/sec transfer speed.
– Supports four SATAII ports and two eSATA ports by ICH9R.
– Supports AHCI controller with SATA RAID 0/1/5/10 by ICH9R.
– Supports two SATAII ports by 5723. (fot storage devices with RAID function only)
– Supports SATA RAID 0/1, JBOD mode/ by 5723, default mode is RAID 1. (for SATA7 & SATA8 only)
Audio
• Chip integrated by Realtek® ALC888
– Flexible 8-channel audio with jack sensing
– Compliant with Azalia 1.0 spec.
– Meet Microsoft Vista Premium spec.
LAN
• Supports PCI Express LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek 8111B.
• Supports Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Intel 82566DC. (for ViiV)
IEEE1394
• VIA® VT6308P chipset
– Supports up to two 1394 ports. (Rear panel x1, pinheader x1)
– Transfer rate is up to 400Mbps.
Internal I/O Connectors
ATX 24-Pin power connector
– 8-pin ATX 12V power connector
– CPU / System x 5 FAN connectors
– CD-in connector
– Front panel audio connector
– Front panel connector
– 1 x SPDIF-out pinheader
– 1 x chasis intrusion connector
– 1 x serial port pinheader (optional)
– 2 x USB 2.0 connectors
– 1 x Floppy disk drive connector
– 6 x Serial ATAII connectors
– 1 x ATA133 connector
– 1 x IEEE1394 connector support additional 1 port (optional)
– 1 x TPM module connector (optional)
Back Panel I/O Ports
1 x PS/2 keyboard
– 1 x PS/2 mouse
– 2 x eSATA ports (support Command Based Port Multipliers)
– 1 x 6 in 1 audio jack
8 x USB 2.0 ports
– 2 x RJ45 LAN jacks
– 1 x IEEE1394 port (optional)
– 1 x Optical SPDIF-out
BIOS
• The mainboard BIOS provides “Plug & Play” BIOS which detects the peripheral devices and
expansion cards of the board automatically.
• The mainboard provides a Desktop Management Interface(DMI) function which records your
mainboard specifications.
Dimension:
• 30.5cm(L) x 24.5cm(W) ATX Form Factor
Mounting
• 9 mounting holes.
MSI X48 Platinum – BIOS
BIOS MSI X48 Platinum ploče potpisan je od strane AMI-a (American Megatrends, INC.) i već je standardno rešenje koje MSI uveliko koristi na svojim Intel baziranim modelima. Međutim, kako se na ovom modelu nalazi i najnoviji čip set, tako smo mogli da očekujemo i neka unapređenja u BIOS pod sekcijama. Kako većina nas ne koristi sve portove na matičnoj ploči, kao što su LAN, pa zatim FireWire portovi itd., MSI je kroz Integrated Peripherals pod sekciju omogućio isključenje onih komponenti na ploči koje nam nisu preko potrebne.
Posmatranje svih vitalno bitnih temperatura i napona zajedno sa podešavanjem broja obrtaja ventilatora moguće je ostvariti kroz opcije koje se nalaze u sektoru koji se naziva H/W Monitor. Overkloking opcije nisu izostale i samim tim moguće je sačuvati dva overklok profila, što je pogodno, ako ne koristite svakodnevno oveklokovan računar, a sve to u delu BIOS-a koje nosi naziv User Settings.
Najzanimljiviji deo BIOS-a namenjen je, naravno, okorelim entuzijastima, gejmerima i overklokerima. Unutar Cell Menu sekcije moguće je podešavati sve parametre vezane za klokove pojedinih komponenti, kao i njihove vrednosti napona. Postavljenje ESIST funkcije na Disable sprečen je pad kloka procesora, tj. variranje kloka procesora. Klok FSB-a može da dosegne neverovatnih 800 MHz i pored toga što je to teoretski nemoguće. Promena parametara latencija memorije ostvariva je preko Advance Dram Configuration i uz pomoć iste mogu da se menjaju prvih četiri i sekundarnih pet latencija. Klok PCI-E magistrale u koracima može da dosegne 160 MHz, kod je PCI magistrala ostala zaključana na 33,3 MHz.
Naponski sektor
MSI kao proizvođač matičnih ploča nikada nije važio za nekoga ko teži ka projektovanju modela namenjenih strogo overklokerima, čemu mogu da posvedoče i neki stariji Intel modeli. Međutim, kod ovog modela priča je malo drugačija i zasigurno se nije „štedelo“ sa naponom ni jedne komponente. Napon procesora u koracima može da dosegne vrednost od neverovatnih 1.92 V, naravno ovu vrednost nikako ne preporučujemo iz razloga da i na boljim hlađenjima procesora možete opasno da oštetite toliko voljenu komponentu. Kako je naš model namenjen isključivo DDR3 memorijskom standardu onda je jasno da vrednost napona od 2.75 V nije ni malo naivna. Ostala naponska podešavanja manje više su „bezopasna“, pa se shodno tome FSB-u može dodeliti maksimalni napon od 1.44 V, NB-u 1.83 V, SB-u 1.80 V itd. Sve u svemu MSI X48 Platinum model uz ovako „raspoložen“ BIOS uveliko obećava.
MSI P7N SLI Platinum
I pored toga što MSI P7N SLI Platinum model pripada cenovno jeftinijoj grupi u poređenju na X48 modele, jasno je da paket koji smo uzeli u ruke govori drugačije. Pakovanje u kome je smeštena matična ploča skoro je identično onome koje smo imali da vidimo i kod X48 modela. Naime, u pakovanju pored uputstva nalaze se dva diska od kojih je jedan namenjen Windows XP korisnicima, a drugi Windows Vista korisnicima. Od kablova prisutan je jedan PATA, jedan FLOPPY, četiri SATA II, i dva power SATA II kabla. Od ostale opreme nije izostao neizbežni Nvidia SLI mostić, kao i nosač za dva USB porta koji se montira na pozadini kućišta, a sve to ubacivanjem istog u jedan od slobodnih PCI ili PCI Express slotova.
Uredno raspoređene komponente, kao i prekrivenost celom svojom površinom solid elektrolitima nije izostalo ni i ovde. Pozicija EPS 12V konektora za napajanje procesora nalazi se u gornjem levom uglu, isto tako prostora oko pomenutog konektora ima dovoljno, pa vađenje neće predstavljati problem. 24-pinski konektor za napajanje ploče nalazi se u središnjem desnom delu. U donjem desnom uglu postavljena su čak dva PATA porta (krajnje zanimljivo ako znamo da većina proizvođača iz dana u dan odustaje od ove logike) zatim svega četiri SATA II porta, dok su dva dugmeta za paljenje i reset izostala.
Montiranje nekog zapreminski većeg vazdušnog hladnjaka ne bi trebalo da predstavlja problem, jer prostora oko ležišta procesora i na ovom modelu ima dovoljno. Za hlađenje severnog mosta, južnog mosta, PCI Expander čipa, naponske jedinice zadužen je bakarni hladnjak povezan toplotnim cevima, koji se pokazao kao jedno veoma kompaktno rešenje. Ipak, zamerka vezana na hlađenje ide na implementaciju konektora za ventilatore, kojih u ovom slučaju ima samo četiri i mišljenja smo da bi veći broj uveliko pomogao provetrenosti, a samim tim hlađenju celokupnog sistema baziranog na ovom modelu matične ploče.
Za filtriranje napona procesora zadužena je samo 4-fazna naponska jedinica sa R25 zavojnicama. Ovo može pomalo da zabrinjava, ako znao da je pad napona pri punom opterećenju padao i za 0,04 V, kada bi prešli granicu od 1.45 V. Isto tako ovaj model testirali smo sa Dual Core procesorom, gde još uvek nismo sigurni koliki bi pad napona bio da smo za test koristili neki od Quad Core procesora. Međutim da nije sve toliko crno kada je naponski sektor u pitanju, tj. za filtriranje memorije zadužena je 2-fazna naponska jedinica koja je fenomenalno odrađivala posao.
Realtek® ALC888 čip u 8-kanalnoj izvedbi zadužen je za audio okruženje i identičan je onome kao kod X48 modela. Ono što smo imali priliku da vidimo na pozadinskom panelu nije ulivalo u toj meri poverenje, naime samo četiri USB priključka, sa jednim LAN priključkom koji komunicira preko Realtek® RTL8211BL čipa jednostavno nije dovoljan broj, ali samo ako se gleda iz ugla veoma zahtevnih korisnika. Isto tako svoje mesto na pozadinskom panelu našla su dva eSATA priključka i jedan IEEE1394 port .
Ipak najveći adut ovog modela je dodatni PCI Expander čip sa čijom se implementacijom povećao broj PCI Express linija. Južni most u NVIDIA® nForce 430i (MCP51) izvedbi, uz pomoć pomenutog PCI Expander čipa omogućio je ovom modelu prisustvo čak tri PCI Express X16 slota od kojih jedan (prvi ljubičasti) komunicira u X16 modu, dok preostala dva koriste X8 mod. I pored toga što ovaj model teoretski nije namenjen TRI SLI tehnologiji, implementacijom PCI Expander slota ova tehnologija je moguća i na ovom modelu. Za korišćenje nekih starijih PCI kartica zadužena su dva PCI 2.0 slota dok je prisustvo PCI Express X1 ili X2 u potpunosti izostalo.
MSI P7N SLI Platinum – Specifikacija
CPU
• Supports Socket 775 for Intel® Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE processors.
• Supports FSB 1333/1066/800/533MHz.
• Supports EIST technology.
• Supports Intel® Hyper-Threading technology.
Chipset
• NVIDIA® nForce 750i SLI (C72P) Chipset
• NVIDIA® nForce 430i (MCP51) Chipset
Main Memory
• Supports dual channel DDR2 533/667/800, using four 240-pin/1.8V DDR2 DIMMs.
• Supports a maximum memory size up to 8GB
Slots
• Three PCI Express x16 slots
– the mazarine slot PCI Express x 16 slot (PCI_E1) supports PCIE 2.0 x 16 mode.
– the two light-blue PCI Express x 16 slots (PCI_E2 & PCI_E3) support PCI Express x 8 mode only.
– supports SLI technology.
• Two 32-bit v2.3 Master PCI bus slots (support 3.3v/5v PCI bus interface)
On-Board IDE
• An IDE controller on the NVIDIA® nForce430i chipset provides IDE
HDD/CD-ROM with PIO, Bus Master and Ultra DMA133/100/66 operation modes.
– Can connect up to 4 IDE devices.
On-Board SATA
• nForce 430i supports 4 SATA II ports (SATA 1 to 4).
– Transfer rate is up to 300 MB/s.
– 2 eSATA port by JMicron JMB363 (back panel, optional)
NV RAID
– 4 SATA ports support RAID 0, 1, 0+1, 5 or JBOD is supported
– 2 eSATA ports (back panel) support RAID 0/1 mode
Audio
• Chip integrated by Realtek® ALC888
– Flexible 8-channel audio with jack sensing
– Compliant with Azalia 1.0 spec.
LAN
Supports 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek® RTL8211BL
IEEE1394
• VIA® VT 6308P chipset
– Transfer rate is up to 400Mbps
Internal I/O Connectors
ATX 24-Pin power connector
– 8-pin ATX 12V power connector
– CPU / Systemx3 FAN connectors
– CD-in connector
– Front panel audio connector
– Front panel connector
– 1 x IEEE1394 connector (optional)
– 2 x USB 2.0 connector support additional 4 ports
– 1 x Floppy disk drive connector
– 4 x serial ATA connectors
– 1 x serial port connector (optional)
– SPDIF-out connector
– 1 x TPM module connector (optional)
– 2 x ATA133 connectors
– Chassis intrusion switch connector
– Clear CMOS button
Back Panel I/O Ports
1 x Clear CMOS button
– 1 x PS/2 Keyboard
– 1 x PS/2 Mouse
– 2 x eSATA ports
– 1 x Optical SPDIF out
– 1 x 6 in 1 Audio jack
– 1 x IEEE1394 port (optional)
– 4 x USB 2.0 ports
– 1 x RJ45 LAN Jack
BIOS
• The mainboard BIOS provides “Plug & Play” BIOS which detects the peripheral devices and
expansion cards of the board automatically.
• The mainboard provides a Desktop Management Interface(DMI) function which records your
mainboard specifications.
Dimension
• 30.4cm(L) x 24.5cm(W) ATX Form Factor
Mounting
• 9 mounting holes.
MSI P7N SLI Platinum – BIOS
BIOS namenjen matičnim pločama koje nose Nvdia nForce čip set u mnogome se razlikuje od onih koji su namenjeni Intel čip setovima , naravno pre svega se misli na opcije koje su vezane za overklok. BIOS našeg P7N SLI Platinum modela potpisan je od strane AMI-ja i isti smo imali priliku da vidimo i kod X48 modela. Unutar H/W Montior sekcije moguće je podesiti brzinu svih vitalno bitnih ventilatora, a ujedno ova sekcija pogodna je za praćenje najbitnijih kako temperatura tako i napona. Jedan veći deo BIOS-a namenjen je overkloku, tj. finom podešavanju svih klokova i napona vezanih za postizanje željene operacije, a sve u Cell Menu pod sekciji.
Unutar pomenute sekcije moguće je sprečiti variranje takta procesora posredstvom EIST funkcije, kao i procentualno overklokovati uz pomoć D.O.T sekcije. U slučaju da se odlučujete za manuelno podešavanje, dovoljno je da System Clock Mode podesite na Manual. Samim tim maksimalni FSB koji može da se postavi iznosi 800 MHz, dok opcije za ručno podešavanje strapa nisu bile prisutne. Primarnih četiri, uz sekundarnih šest latencija memorije moguće je podesiti uz pomoć Advance DRAM Configuration opcije.
Naponski sektor
Naponski sektor pomalo je razočarao, jer naponi sa kojima raspolaže ova verzija BIOS-a nikako nisu za pohvalu, a sve to ako se gleda iz ugla overkloka. Ako znamo da je pad napona procesora pri punom opterećenju veći od 0,04 V, onda je jasno da se sa maksimalnim naponom od + 0,3875 V nije ni mogao očekivati veliki overklok. Priča oko memorije je malo drugačija i u koracima DDR2 memoriji moguće dodeliti čak 3.1 V, a FSB-u i NB-u do maksimalnih 1.75 V, što i nije toliko mala vrednost. Da bi se sačuvala overklok podešavanja, tj. da ne bi konstantno pri promeni istih morali da podešavamo određene parametre, MSI je u ovaj BIOS ubacio opciju User Setting uz čiju pomoć mogu da se sačuvaju dva oveklok profila. Sve u svemu najbitnije opcije su prisutne i ne toliko zahtevnim overklokerima, ovaj BIOS će poslužiti i više nego dovoljno.
Test sistem i overklok postavka
Matične ploče
MSI X48 Platinum – DDR3 (X48 čipset, 01 revizija)
MSI P7N SLI Platinum – DDR2 (nForce 750i SLI čipset)
Procesor
Intel Core 2 Duo E82000(2 X 2.66 GHz, 6 MB L2)
Memorija
2 X 1 GB OCZ Gold DDR3 1600 MHz
2 X 1 GB Dominator DDR2 1066 MHz
Grafička karta
ATi AMD HD 3870 – fabrički klokovi
Hard disk
WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB
Opički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Coler Master Real Power Pro 1250W
Monitor
Belinea 2225 S1W – 22“
Nije lako uporediti dve matične ploče koje su namenjene različitim profilima korisnika, međutim, iako je jedna tu za ljubitelje SLI sistema, a druga CrossFire korisnicima, obe su aktuelni čipsetovi vezani za Intel platformu, bez obzira što jedna koristi DDR2, a druga DDR3 memoriju. Zbog toga smo dali sve od sebe da vam na što kraći način dočaramo iskustvo kroz koje smo prošli tokom testiranja, kao i da “provrtimo” oba modela kroz bazu naših test programa. Kako bi utvrdili razlike u performansama koristili smo već standardne četiri baterije testova. Prvi skup testova oslanja se na Sandra 2008 testove usko povezane sa algoritmima koje računa isključivo procesor i memorija. Druga baterija testova oslanja se strogo na video obradu i ostale vidove kompresije, dok je za prikaz Futuremark 3D programa i može se reći najzanimljivijih igračkih naslova za testiranje jedne matične ploče zadužena treća i četvrta grupa testova. Da bi utvrdili max domene FSB-a koristili smo sedam množilac pomenutog procesora, zatim Orthos prime program u trajanju od jednog sata, kao i četiri ponavljanja CPU testa 3DMark 06 programa. MSI X48 Platinum model pokazao je izvanredne overkloking mogućnosti, naime maksimalan stabilan klok posle jednodnevnog maltretiranja zaustavio se na neverovatnih 551 MHz, a koliko superiorno deluje cela priča isti klok nismo ni približno mogli da ostvarimo sa ASUS Maximus Extreme modelom. Međutim, i pored toga što smo ostvarili zaista impresivne rezultate morala je u nečemu cela priča da podbaci. Kada bi prešli 450 MHz FSB-a ploča je jednostavno davala neverovatno male rezultate memorijskog protoka, samim tim kako bi nastavili sa povećanjem FSB-a priča bi bila sve gora. Recimo na postignutih 551 MHz FSB-a na bilo kojem deliocu memorije, tj. kloku memorije, memorijski protok računat u Sisoftware Sandri i ne toliko pouzdanom Everestu bio je daleko manji od 5000 MB/s. Ovaj nazovimo fenomen definitivno je posledica nedovoljno ispeglanog BIOS-a i ubeđeni smo da će izlaskom novog ove „bubice“ jednostavno nestati. MSI P7N SLI Platinum model i pored toga što nije namenjen overkloku postigao je dosta, ali dosta slabije rezultate i zaustavio se na 425 MHz. Sa ovom činjenicom nikako ne možemo da se pomirimo, i ubeđeni smo da je i ovo posledica nedovoljno „spremnog“ BIOS-a.
Rezultati – sintetički testovi
Rezultati – sintetički 3D testovi
Rezultati – aplikacije i drugi testovi
Rezultati – 3D igre
Zaključak
Da i “MSI konja za trku imade” svakako može da posvedoči njihov X48 model u “platinastom” izdanju, koji se na našem testu pokazao u neverovatno dobrom svetlu i prevazišao sva očekivanja. Odlične overkloking opcije unutar veoma bogatog BIOS-a i upotreba veoma kvalitetnih komponenti na savršeno dizajniranom layout-u, a sve uz veoma atraktivan rashladni sistem, čine MSI X48 Platinum jednom od najboljih ploča koju smo testirali. Ne treba zaboraviti ni krcat paket propratne opreme koji nam, uz sve ostalo podseća na MSI nikad nije ni napuštao tržište core komponenti namenjenih najzahtevnijim korisnicima. Poboljšanja samog Intel X48 Express čipseta su vrlo konkretna i očigledna, a vezana su za termalnu discipaciju koja je sada znatno manja, kao i bolje overclocking sposobnosti čipseta, ali i memorije i centralnog procesora. Sigurno najveći pomak uočavamo kod performansi memorijskog podsistema, i transferi koje smo dobili na našim testovima su prevazišli sve do sada testirane matične ploče za Intel platformu. Takođe, novi čipset donosi i potpunu podršku za dva punokrvna PCI Express 2.0 x16 slota koja podržavaju trenutno aktuelne grafičke kartice kakve su Radeon HD3850, HD3870 ili GeForce 8800 GT i GTS, ali naravno i sve ostale PCI Express 1.1 akceleratore. MSI P7N SLI Platinum je takođe ispunio naša očekivanja, a i pored toga što nije ostvarena velika overklok margina, tu je podrška za SLI tehnologiju, ali u PCI Express 2.0 izvedbi, kao i veća kompatibilnost sa kompletnom familijom Core 2 procesora. Kao i uvek, i ova dva nova modela moraju da prođu kroz period “peglanja” BIOS-a, a nakon nekoliko nedelja, sigurni smo da će oba modela, a pogotovo MSI X48 Platinum, tek pokazati koliko može i ume.
Matične ploče na test ustupio MSI